Likumprojekts (grozījumi)

24-TA-287
Grozījumi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā
Izdarīt Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā (Latvijas Vēstnesis, 2016, 100. nr.; 2022, 191.A nr.; 2023, 10.A, 57.A, 116 nr.; )  šādus grozījumus:
1.
Papildināt 1. pantu ar 16. punktu šādā redakcijā:
“16) patvertne – būve vai tās daļa, kas paredzēta cilvēku aizsardzībai no bīstamiem faktoriem, kas rodas katastrofas, militāra iebrukuma vai kara gadījumā.".
2.
Papildināt ar 7.1 pantu šādā redakcijā:
"7.1 pants. Patvertnes
(1) Patvertnes iedala:
1) I kategorija - patvertnes, kas nodrošina aizsardzību no masu iznīcināšanas līdzekļiem, toksisko ķīmisko vielu iedarbības, radioaktīvā piesārņojuma;
2) II kategorija - patvertnes, kas nodrošina aizsardzību no sprādziena triecienviļņa, šķembām, radioaktīvā piesārņojuma;
3) III kategorija - patvertnes, kas izveidotas, pielāgojot esošas būves vai to daļas, un mazina ietekmi no sprādziena triecienviļņa, šķembām, radiācijas piesārņojuma.

(2) I kategorijas patvertni izbūvē, veicot A un B kategorijas kritiskās infrastruktūras objektu, kur ikdienā paredzēts pastāvīgi uzturēties personālam, jaunu būvniecību.

(3) Patvertni, kurai ir ne zemāka kā II kategorija, izbūvē, veicot šādu objektu jaunu būvniecību:
1) otrās grupas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas virs trīs stāviem;
2) trešās grupas publiskās ēkas ar kopējo platību no 1000 kvadrātmetriem, izņemot inženierbūves, sezonas, īslaicīgas lietošanas ēkas, lauksaimniecības ēkas, katlumājas, elektroenerģijas apgādes ēkas, transformatoru apakšstaciju ēkas;
3) rūpnieciskās ražošanas vai noliktavas ēkas ar kopējo platību no 1500 kvadrātmetriem.

(4) Objekta īpašnieks, uz kuru neattiecas šā panta otrā un trešā daļa, ir tiesīgs ierīkot III kategorijas patvertni atbilstoši telpu pielāgošanas prasībām, vai augstākas kategorijas patvertni.

(5) Patvertnes īpašnieks nodrošina patvertnes uzturēšanu, lai katastrofas, tās draudu, militāra iebrukuma vai kara gadījumā patvertni varētu izmantot cilvēki.

(6) Pašvaldības plāno patvertņu izvietojumu, lai tiktu nodrošināts to pietiekams skaits atbilstoši iedzīvotāju blīvumam attiecīgajā teritorijā.

(7) Pašvaldības ir tiesīgas piedalīties patvertņu, tai skaitā privātās ēkās un telpās, izbūvē vai ierīkošanā un nodrošināšanā ar nepieciešamo aprīkojumu.

(8) Būvvalde, konsultējoties ar pašvaldību, var lemt par atbrīvojumu no šajā likumā noteiktā pienākuma izbūvēt patvertni, ja:
1) patvertnes izbūve rada ievērojami augstākas būvniecības izmaksas nekā parasti ar attiecīgās ēkas būvniecību saistītās izmaksas;
2) attiecīgajā teritorijā jau ir pietiekams patvertņu skaits.

(9) Būvvalde var lemt par atļauju būvēt kopīgu patvertni divām vai vairākām ēkām, ja patvertnes izvietojums nodrošina tās ātru sasniedzamību attiecīgajās ēkās esošajiem cilvēkiem.

(10) Veicot būves ar patvertni atjaunošanu vai pārbūvi, tai skaitā lietošanas veida maiņu, patvertne ir jāsaglabā.".
 
3.
Papildināt 8. pantu otro daļu ar 8. un 9.punktu šādā redakcijā:
"8) nosaka minimālās prasības telpu pielāgošanai III kategorijas patvertnei, kārtību, kādā pielāgota būve vai tās daļa atzīstama par patvertni, un kārtību, kādā veic patvertņu pārbaudes.
9) nosaka civilās aizsardzības zīmju sarakstu un izvietošanas prasības.".
 
4.
Papildināt pārejas noteikumus ar 9. un 10. punktu šādā redakcijā:
"9. Ministru kabinets līdz 2024. gada 31.novembrim izdot šā likuma 8.panta otrās daļas 8. un 9.punktā minētos noteikumus;
10. Šā likuma 7.1 panta otrā un trešā daļa neattiecas uz objektu būvniecību, kas uzsākta līdz grozījumu attiecībā uz šā likuma papildināšanu ar 7.1 pantu spēkā stāšanās dienai.".
 
Likums stājas spēkā
Ministrs V. Uzvārds