21-TA-332
Valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Latvijas Jūras administrācija” maksas pakalpojumu cenrādis
Izdoti saskaņā ar Jūrlietu pārvaldes un jūras drošības likuma 6.panta otro daļu
1.
Noteikumi nosaka valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Latvijas Jūras administrācija" (turpmāk – Jūras administrācija) valsts pārvaldes uzdevumu ietvaros sniegto maksas pakalpojumu cenrādi, tā piemērošanas kārtību, kā arī to personu loku, kuras ir atbrīvojamas no samaksas par sniegtajiem pakalpojumiem.
2.
Jūras administrācija maksas pakalpojumus sniedz saskaņā ar cenrādi (pielikums).
3.
Šo noteikumu pielikuma I, II, III un IV nodaļā paredzēto pakalpojumu saņēmējs sedz izdevumus, kas saistīti ar komandējumu un aprēķināti normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, izņemot gadījumu, ja šo noteikumu pielikuma II nodaļā paredzētais pakalpojums sniegts Latvijā. Jūras administrācijai ir tiesības pieprasīt pakalpojuma saņēmējam apmaksāt pakalpojumu pirms tā sniegšanas.
4.
Ja šo noteikumu pielikuma I, II, III un IV nodaļā paredzētos pakalpojumus sniedz ārpus darba laika vai svētku dienās, pakalpojuma cenai piemēro koeficientu 2.
5.
Šo noteikumu pielikuma 2.1. apakšpunktā minēto pakalpojuma cenu reizina ar koeficientu v, ņemot vērā kuģa vecumu gados (n):
v = 1 + n x 0,01.
v = 1 + n x 0,01.
6.
Šo noteikumu pielikuma 5. un 7. punktā minēto pakalpojumu cenai piemēro koeficientu 1,5, ja atpūtas kuģa pārbaudi veic ārpus Latvijas.
7.
Šo noteikumu pielikuma 12.1. un 12.2. apakšpunktā minētos pakalpojumus sniedz 10 darbdienu laikā no dienas, kad izpildītas prasības, kas noteiktas normatīvajos aktos par jūrnieku sertificēšanu, lai saņemtu kvalifikācijas sertifikātu. Ja pakalpojums pēc tā saņēmēja pieprasījuma sniegts steidzamības kārtībā, pakalpojuma cenai piemēro šādus koeficientus:
7.1.
koeficientu 2, ja pakalpojums sniegts divu darbdienu laikā;
7.2.
koeficientu 3, ja pakalpojums sniegts ārvalstu jūrniekam, kurš apgūst Satiksmes ministrijas sertificētu mācību kursu programmu un vēlas saņemt prasmju sertifikātu programmas apguves dienā.
8.
Šo noteikumu pielikuma 12.1. un 12.2. apakšpunktā minētā pakalpojuma cenai piemēro koeficientu 2, ja kvalifikācijas sertifikāts ir bijis nozaudēts vai anulēts.
9.
Šo noteikumu pielikuma 12.3.apakšpunkts nosaka 50 procentu atbrīvojumu no pakalpojuma cenas, kas noteikta šo noteikumu pielikuma 12.1.1., 12.2.1. un 12.2.2. apakšpunktā. Atbrīvojumu nepiemēro, ja pakalpojums pēc tā saņēmēja pieprasījuma sniegts steidzamības kārtībā (divu darbdienu laikā).
10.
Šo noteikumu pielikuma 18.3. apakšpunkts nosaka piecu procentu atbrīvojumu no pakalpojuma cenas, kas noteikta šo noteikumu pielikuma 18.2. apakšpunktā, par katru Latvijas izglītības iestādes jūrnieka kvalifikācijas sertifikāta saņemšanai nepieciešamās izglītības programmas izglītojamo, kuru komersants, kas sniedz darbiekārtošanas pakalpojumus kuģa apkalpes komplektēšanā, saskaņā ar noslēgto līgumu par mācību praksi starp komersantu, izglītības iestādi un praktikantu, laikposmā no iepriekšējā darbības novērtējuma līdz kārtējā gada darbības novērtējumam ir nodrošinājis ar prakses vietu uz atbilstoša kuģa. Atbrīvojumu nepiemēro gadījumos, ja noteiktajā laikposmā ir veikts komersanta darbības ārpuskārtas vai papildu novērtējums. Kopējā atbrīvojuma summa nepārsniedz 50 procentus no pakalpojuma summas.
11.
Šo noteikumu pielikuma 19. un 28. punktā minētā pakalpojuma maksas aprēķināšanai izmanto kuģa ūdensizspaidu (bez kravas), ja kuģim nav noteikta neto tilpība. Ja neto tilpība ir 5000 un lielāka, aprēķinot maksu, uzskata, ka neto tilpība ir 5000.
12.
Ja Latvijas Kuģu reģistrā (turpmāk – Kuģu reģistrs) divu gadu periodā, kura tecējums sākas no pirmā kuģa reģistrācijas brīža, kuģu īpašnieks reģistrē vismaz trīs Jūras kodeksa 8. panta otrās daļas pirmā punkta a) apakšpunktā minētos kuģus, tad katru trešo kuģi atbrīvo no šo noteikumu pielikuma 19. punktā noteiktās maksas par kuģa reģistrācijas ieraksta izdarīšanu. Par kuģa īpašnieku šā nosacījuma izpratnē uzskata fizisku vai juridisku personu, kurai reģistrētas īpašumtiesības uz kuģi, šādas juridiskās personas īpašnieks vai patiesā labuma guvējs, kā arī berbouta fraktētājs, tā īpašnieks vai patiesā labuma guvējs.
13.
Šo noteikumu pielikuma 23. punktā minētā nodrošinātā prasījuma apmēru, kas kuģa obligācijā ir noteikts citā valūtā, izsaka euro saskaņā ar rēķina izrakstīšanas dienā noteikto grāmatvedībā izmantojamo ārvalstu valūtas kursu.
14.
Šo noteikumu pielikuma 28. un 29. punktā noteiktās maksas veic kuģa īpašnieks, berbouta fraktētājs vai Jūras kodeksa 16. panta ceturtajā daļā minētais pārstāvis, ja kuģa īpašniekam tāds ir nepieciešams. Maksu aprēķina par katru kalendāro gadu, neatkarīgi no tā, uz kādu termiņu konkrētā kalendāra gada ietvaros kuģis, peldošā konstrukcija, nostiprinātā iekārta vai motorizēts atpūtas kuģis ir reģistrēts Kuģu reģistrā. Motorizētam atpūtas kuģim maksu par iepriekšējiem kalendāra gadiem aprēķina, veicot reģistrācijas apliecības nomaiņu, pirms īpašumtiesību maiņas reģistrācijas vai izslēgšanas no Kuģu reģistra.
15.
Ja šo noteikumu pielikuma 32., 33. un 34. punktā minētos pakalpojumus pēc to saņēmēja pieprasījuma sniedz steidzamības kārtībā (divu darbdienu laikā), pakalpojuma cenai piemēro koeficientu 2.
16.
Šo noteikumu pielikuma 34.1. un 34.2. apakšpunktā minētā pakalpojuma cenu piemēro arī tad, ja pēc aizsardzības pārbaudes netiek izsniegts ostas iekārtas atbilstības apstiprinājums.
17.
Šo noteikumu pielikuma 34.5. apakšpunktā minētā pakalpojuma cenu piemēro arī tad, ja pēc aizsardzības pārbaudes netiek izsniegts ostas aizsardzības atbilstības apstiprinājums.
18.
Šo noteikumu pielikuma 36. punktā minētā pakalpojuma cenu piemēro arī tad, ja netiek izsniegts atbilstības sertifikāts.
19.
No šo noteikumu pielikuma 39. punktā minētā pakalpojuma maksas (turpmāk – navigācijas maksa) ir atbrīvoti kuģi, kas atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem:
19.1.
kuģis ir valsts dienesta kuģis – nekomerciālos nolūkos nodarbināts kuģis, kas atrodas kādas valsts noteikta valsts dienesta (piemēram, bruņoto spēku, krasta apsardzes dienesta, glābšanas dienesta, policijas, robežsardzes, muitas, hidrogrāfijas dienesta vai vides aizsardzības dienesta) īpašumā vai faktiskā valdījumā;
19.2.
kuģis ir mācību kuģis – kuģis, kas drošticamos kuģa dokumentos (piemēram, kuģa reģistrācijas apliecībā, konvencionālajā apliecībā vai klasifikācijas apliecībā) ir identificēts kā mācību kuģis;
19.3.
kuģis ir ostas flotes kuģis – kuģis, kas uz tiesiska pamata nodrošina noteiktu pakalpojumu sniegšanu attiecīgajā ostā (piemēram, ledlauzis, velkonis, loču kuģis, liellaiva, peldošais celtnis, bunkurētājs, atkritumu savācējs, padziļināšanas darbu kuģis vai ūdenslīdēju kuģis);
19.4.
kuģa bruto tilpība (turpmāk – BT) ir mazāka par 300
19.5.
kuģis ir spiests ienākt ostā ārkārtēju apstākļu dēļ, proti, tādēļ, ka pastāv tūlītēji un reāli draudi personām, īpašumam vai videi;
kuģis ir spiests ienākt ostā ārkārtēju apstākļu dēļ, proti, tādēļ, ka pastāv tūlītēji un reāli draudi personām, īpašumam vai videi;
19.6.
kuģis konkrētajā ostā ienāk vienpadsmito un turpmākās reizes viena kalendārā gada (no 1. janvāra pulksten 00:00 līdz 31. decembra pulksten 24:00) laikā.
20.
Šo noteikumu 19.3. apakšpunktā minētais kuģis (ostas flotes kuģis) no navigācijas maksas nav atbrīvots, ja tas veic pārgājienu uz citu ostu.
21.
Šo noteikumu 19.5. apakšpunktā minētais kuģis no navigācijas maksas nav atbrīvots, ja pēc ienākšanas ostā tas veic ar attiecīgajā apakšpunktā minēto ienākšanas ostā iemeslu nesaistītas kravas, pasažieru vai apgādes operācijas.
22.
Navigācijas maksu aprēķina, par pamatu ņemot kuģa BT, kāda tā norādīta Starptautiskajā tilpības apliecībā, kas izsniegta saskaņā ar 1969. gada Starptautisko konvenciju par kuģu tilpības mērīšanu (turpmāk – Starptautiskā tilpības apliecība) vai citā drošticamā kuģa tilpību apliecinošā dokumentā.
23.
Navigācijas maksu aprēķina, par pamatu ņemot Starptautiskajā kravu loģistikas un ostu informācijas sistēmā (SKLOIS) iesniegto informāciju.
24.
Navigācijas maksu no kuģiem, kuri ienāk ostā, velkot liellaivas vai citus peldošus līdzekļus bez dzinēja, aprēķina no velkoņa un liellaivas vai cita peldoša līdzekļa BT kopsummas. Ja liellaivas vai cita peldoša līdzekļa BT summa nav nosakāma, navigācijas maksu aprēķina pieņemot, ka liellaivas vai cita peldoša līdzekļa BT ir 300.
25.
Navigācijas maksu par kuģi maksā kuģa aģents, kurš pārstāv kuģa īpašnieka, fraktētāja, kuģa operatora, kapteiņa vai citas par kuģi atbildīgas juridiskās vai fiziskās personas intereses atbilstoši tās noteiktajam pilnvarojumam ostā. Kuģa aģents navigācijas maksu pārskaita Jūras administrācijai saskaņā ar Jūras administrācijas izrakstīto rēķinu un tajā norādītajā termiņā. Ja kuģim nav kuģa aģenta, tad navigācijas maksu saskaņā ar Jūras administrācijas izrakstīto rēķinu un tajā norādītajā termiņā maksā par kuģi atbildīgā persona (kuģa īpašnieks, fraktētājs, kuģa operators, kapteinis vai cita par kuģi atbildīgā juridiskā vai fiziskā persona).
26.
No samaksas par šo noteikumu pielikuma 10.1.2. apakšpunktā minētā pakalpojuma saņemšanu ir atbrīvoti Latvijas augstākās un vidējās jūrniecības izglītības programmas klātienes nodaļas studiju absolventi vienu reizi pirmā gada laikā pēc programmas apgūšanas.
27.
No samaksas par šo noteikumu pielikuma 26.3. apakšpunktā minētā pakalpojuma saņemšanu ir atbrīvotas valsts pārvaldes iestādes un privātpersonas, kas īsteno tām deleģētos valsts pārvaldes uzdevumus, kā arī tiesas un prokuratūra.
28.
No samaksas par izglītības programmas satura novērtējumu, izglītības programmas novērtējumu atbilstības sertifikāta izsniegšanai, izglītības programmas īstenošanas novērtējumu un izglītības iestādes kvalitātes vadības sistēmas sākotnējo novērtējumu ir atbrīvotas valsts vai pašvaldības jūrniecības izglītības iestādes. Atbrīvojumu nepiemēro profesionālās pilnveides izglītības programmām.
29.
No samaksas par šo noteikumu pielikuma 15.1. apakšpunktā minēto mācību kursu programmas satura novērtējumu, 15.2.1. apakšpunktā minēto mācību kursu programmas novērtējumu atbilstības sertifikāta izsniegšanai, kā arī 15.2.2. un 15.2.3. apakšpunktā minēto mācību kursu programmas īstenošanas novērtējumu ir atbrīvotas valsts vai pašvaldības jūrniecības izglītības iestādes, ja attiecīgo mācību kursu programmu tās īsteno tikai izglītības programmas ietvaros.
30.
Pakalpojuma saņēmējam ir pienākums apmaksāt saņemto pakalpojumu Jūras administrācijas izrakstītajā rēķinā norādītajā termiņā.
31.
Jūras administrācijai ir tiesības nesniegt pakalpojumu, kamēr nav apmaksāts jau sniegtais pakalpojums.
32.
Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2017.gada 24.oktobra noteikumus Nr.634 “Valsts akciju sabiedrības “Latvijas Jūras administrācija” maksas pakalpojumu cenrādis” (Latvijas Vēstnesis, 2017, 213. nr.; 2019, 139. nr.).
33.
Noteikumi stājas spēkā 2022.gada 1.janvārī.
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds
Pielikums
Ministru kabineta
[21-TA-332 Dt]
noteikumiem Nr.[21-TA-332 Nr]
Jūras administrācijas maksas pakalpojumu cenrādis