Likumprojekts (grozījumi)

22-TA-1113
Grozījumi Augstskolu likumā
Izdarīt Augstskolu likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1996, 1. nr.; 1997, 3. nr.; 2001, 1. nr.; 2003, 12. nr.; 2004, 13. nr.; 2006, 8. nr.; 2007, 6., 11. nr.; 2008, 15. nr.; 2009, 2., 14. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 194. nr.; 2010, 38., 206. nr.; 2011, 117., 202. nr.; 2012, 190. nr.; 2013, 40., 92., 188. nr.; 2014, 214., 257. nr.; 2016, 108., 125., 241. nr.; 2017, 90., 236. nr.; 2018, 36., 132., 216. nr.; 2019, 240. nr.; 2020, 80.B, 208., 213., 223. nr.; 2021, 79A., 110., 121B., 118., 221A. nr.) šādus grozījumus:
1.
Aizstāt visā likumā vārdu "pētniecība" (attiecīgā locījumā) ar vārdiem "zinātniskā pētniecība" (attiecīgā locījumā).
2.
1.pantā:
papildināt pantu ar 5.¹ punktu šādā redakcijā:
"51) doktorantūra – akreditētas augstskolas izveidota doktoru sagatavošanas sistēma, ko īsteno doktorantūras skolā, kuras  izveidošanu un darbības kārtību, atbilstoši šim likumam un citiem normatīviem aktiem, nosaka augstskolas satversmē;"
papildināt 15.punktu pēc vārdiem “terminēts — piecu gadu —” ar vārdiem “uz augstskolas attīstību vērstu darbību kopums”;
izteikt 17.punktu šādā redakcijā:
"17) stratēģiskā specializācija — augstskolas dibinātāja noteiktās zinātnes nozaru grupas, kurās augstskola specializējas, īstenojot studiju programmas, kā arī veicot zinātnisko darbību. Stratēģiskā specializācija kalpo par pamatu augstskolas stratēģiskās attīstības plānošanai, nosakot primāri attīstāmās zinātnes nozares un studiju virzienus;"
papildināt pantu ar 19.punktu šādā redakcijā:
"19) akadēmiskā vide  – sabiedrības daļa (piemēram, augstskolu personāls, zinātniskie darbinieki) un apstākļu kopums (piemēram, finansējums), kas saistīts ar augstākās izglītības līmeņa studiju programmu īstenošanu, zinātnisko darbību un māksliniecisko jaunradi.”
3.
3.pantā:
aizstāt 1.1  daļas pirmajā teikumā vārdus “izraudzītajās zinātnes jomās” ar vārdiem “izraudzītajās zinātnes nozaru grupās”; 
aizstāt 1.1  daļas otrajā teikumā vārdus “trīs zinātnes jomas nozaru grupās” ar vārdiem “trīs zinātnes nozaru grupas”;
aizstāt otrās daļas pirmajā teikumā vārdus “zinātniskais doktora grāds” ar vārdiem “zinātnes doktora grāds”.
4.
3.pantā:
aizstāt trešās daļas 2.punktā vārdu “zinātņu” ar vārdu “zinātnes”;
papildināt trešās daļas 2.punkta "a" apakšpunktu pēc vārda “letonikā” ar vārdiem “un baltistikā”;
aizstāt trešās daļas 3.punktā vārdus “zinātnes nozarēs” ar vārdiem “zinātnes nozares grupās”;
aizstāt trešās daļas 4.punkta vārdus “zinātnes doktora studiju programmas zinātnes jomās” ar vārdiem “akadēmiskās doktora studiju programmas zinātnes nozaru grupās”.
 
5.
3.2 pantā:
aizstāt pirmās daļas otrajā teikumā vārdus “Zinātnes doktora” ar vārdiem “Akadēmiskās doktora” un aizstāt vārdus “kopīgas doktora” ar vārdiem “kopīgas akadēmiskās doktora”;
aizstāt trešās daļas 1.punktā vārdus “zinātnes doktora” ar vārdiem “akadēmiskās doktora”;
papildināt trešās daļas 2.punkta "b" apakšpunktu pēc vārdiem “promocijas darbi” ar vārdiem “vai doktora teorētiskie pētījumi un mākslinieciskās jaunrades darbi, kā arī”.
6.
3.3 pantā:
aizstāt pirmās daļas otrajā teikumā vārdus “Zinātnes doktora” ar vārdiem “Akadēmiskās doktora” un aizstāt vārdus “kopīgas doktora” ar vārdiem “kopīgas akadēmiskās doktora”;
aizstāt trešās daļas 2.punktā vārdus “zinātnes nozarēs” ar vārdiem “zinātnes nozaru grupās”;
papildināt trešās daļas 3.punktu pēc vārdiem “ja universitātē atvērta” ar vārdu “akadēmiska” un pēc vārdiem “katru gadu” ar vārdu “akadēmiskās”.
7.
3.4 pantā:
aizstāt pirmās daļas otrajā teikumā vārdus “Zinātnes doktora” ar vārdiem “Akadēmiskās doktora” un aizstāt vārdus “kopīgas doktora” ar vārdiem “kopīgas akadēmiskās doktora”;
 
aizstāt trešās daļas 1.punktā vārdus “zinātnes nozarē” ar vārdiem “zinātnes nozaru grupā”.
8.
5.pantā:
izteikt 2.1 daļas 1.punktu šādā redakcijā:
"1) iedibina politiku un procedūras augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanai atbilstoši Eiropas Augstākās izglītības telpā (European Higher Education Area (EHEA)) noteiktajām kvalitātes nodrošināšanas prasībām, standartiem un vadlīnijām;"
papildināt 2.1 daļu ar 6.punktu šādā redakcijā:
"6) izveido iekšējo kārtību akadēmiskā godīguma ievērošanai un akadēmisko pārkāpumu, tostarp plaģiāta, izskatīšanai, kā arī lēmuma pieņemšanai."
9.
Aizstāt 8.panta sestajā daļā vārdus “zinātņu doktori tieši tajā zinātņu nozarē” ar vārdiem “zinātnes doktori tajā zinātnes nozarē”.
10.
Izslēgt 23.panta otrajā daļā vārdus “kas atbilst promocijas padomes prasībām attiecīgajā zinātnes apakšnozarē”.
11.
26.pantā:
papildināt otrās daļas 1.punktu pēc vārda “akadēmiskajos” ar vārdu “personāla”;
izslēgt otrās daļas 2.punktā vārdus “to skaitā maģistranti, doktorandi un rezidenti.”
12.
Papildināt 28.panta pirmās daļas trešo teikumu pēc vārdiem “pieņemtajam nolikumam par” ar vārdiem “akadēmiskā personāla”.
13.
Papildināt likumu ar 43.¹ un 43.2 pantu šādā redakcijā:
"43.¹ pants. Doktorantu nodarbinātība
(1) Augstskola vai doktora studiju programmas īstenošanā iesaistītais sadarbības partneris ar doktorantu noslēdz darba līgumu, ieceļot doktorantu pētnieka, asistenta, lektora vai citā amatā, kura galvenais uzdevums ir zinātniskā pētniecība uz laiku, kas nav mazāks par attiecīgās doktora studiju programmas īstenošanas termiņu, par kuras īstenošanu ir noslēgts studiju līgums starp doktorantu un augstskolu. Asistenta un lektora uzdevumus nosaka augstskolas satversme. Pētnieka, kā arī darbinieka, kurš iecelts citā amatā, kura galvenais uzdevums ir zinātniskā pētniecība, uzdevumus nosaka darba līgumā.
(2) Ministru kabinets nosaka prasības akadēmiskās doktora studiju programmas doktoranta un profesionālās doktora studiju programmas mākslās doktoranta nodarbinātībai.
(3) Augstskola nodrošina, ka ar personu, kura ir jau nodarbināta vēlētā vai ieceltā augstskolas akadēmiskā personāla amatā un ir ieguvusi augstskolā doktoranta statusu, noslēgtais darba līgums atbilst šā panta pirmajai un otrajai daļai.

43.2  pants. Pēcdoktorantūra un pēcdoktoranta statuss
(1) Pēcdoktorantūra ir posms līdz 10 gadiem no doktora grāda piešķiršanas dienas, kurā pēcdoktorants īsteno individuālus zinātniskās pētniecības projektus, piedalās vadoša pētnieka īstenojama zinātniskā pētniecības projekta grupā, tostarp arī ar mērķi pārņemt šādu projektu vadīšanas un īstenošanas pieredzi, izpilda pienākumus saistībā ar studiju darbu kā akadēmiskais personāls, tostarp arī kā bakalaura, maģistra un doktorantu zinātniski pētnieciskā darba vadītājs vai var būt šāda darba līdzvadītājs.  Pēcdoktorantūrā var īstenot mobilitātes iespēju.
(2) Doktora grāda ieguvējam ir tiesības, veidojot akadēmisko karjeru, tajā ietvert pēcdoktorantūru. Doktora grāda ieguvējam  ir tiesības uz pēcdoktoranta statusu, neatkarīgi no nodarbinātības statusa.
(3) Pēcdoktorantūru īsteno augstskolas un zinātniskās institūcijas.
(4)  Pēcdoktorantu atklāta konkursa kārtībā ieceļ uz noteiktu laiku amatā, kura ietvaros īsteno zinātnisko pētniecību, augstskolā vai zinātniskajā institūcijā, kurā īsteno zinātnisku pētījumu."
14.
Izteikt 46.panta piekto daļu šādā redakcijā:
"(5) Augstskolas un koledžas līdz kārtējā gada 1. novembrim paziņo Valsts izglītības satura centram un publisko (arī mājaslapā internetā) uzņemšanas prasības studiju programmās, izņemot doktora studiju programmās, nākamajam akadēmiskajam gadam. Uzņemšanas prasības doktora studiju programmās augstskola paziņo Valsts izglītības satura centram un publisko (arī mājaslapā internetā) ne vēlāk kā sešus mēnešus pirms uzņemšanas sākuma."
15.
52.pantā:
papildināt pirmās daļas pirmo teikumu pēc vārdiem “Valsts nosaka studiju vietu” ar vārdiem “izņemot doktora studijas”;
papildināt otro daļu pēc vārdiem “minētajiem studējošajiem” ar vārdiem “izņemot doktorantus”.
16.
55.pantā:
izteikt trešās daļas 3.punktu šādā redakcijā:
"3) ietver programmas īstenošanā iesaistītā akadēmiskā personāla uzskaitījumu, tā kvalifikāciju un noteiktos pienākumus. Akadēmisko studiju programmu obligātās daļas un ierobežotās izvēles daļas īstenošanā piedalās ne mazāk kā pieci profesori un asociētie profesori kopā, kuri ir ievēlēti akadēmiskā personāla amatos attiecīgajā augstskolā, izņemot šā panta otrajā daļā noteiktajos gadījumus. Akadēmiskās doktora studiju programmas īstenošanā piedalās ne mazāk kā piecas personas ar zinātnes doktora grādu, kuru zinātniskās kvalifikācijas kritērijus attiecīgajā zinātnes nozarē un to izvērtēšanas kārtību nosaka Ministru kabinets, vai ārvalstu zinātnieki ar līdzvērtīgu zinātnisko kvalifikāciju. Profesionālās doktora studiju programmas mākslās īstenošanā piedalās ne mazāk kā piecas personas, kurām ir doktora grāds;"
papildināt pantu ar devīto daļu šādā redakcijā:
“(9) Ministru kabinets nosaka:
1) akadēmiskās doktora studiju programmas galvenos mērķus, uzdevumus un studiju programmas obligāto saturu,
2) minimālās prasības doktora studiju programmas akadēmiskā personāla zinātniskajai un pedagoģiskajai  kvalifikācijai,
3) izglītības vērtēšanas pamatprincipus un zinātniskās darbības rezultātus, kas doktorantam jāsasniedz doktora studiju programmas apguves laikā.”
17.
55.2 pantā:
papildināt piektās daļas 3.punktu pēc vārdiem “īstenošanas nosacījumiem” ar vārdiem “un doktora studiju programmai papildus šā panta 8. punktā noteiktais”;
papildināt piekto daļu ar 8.punktu šādā redakcijā:
"8) augstākās izglītības un pētniecības vides nodrošināšana ar atbilstošu zinātniskās pētniecības veikšanai nepieciešamo infrastruktūru, piesaistot doktorantūras sadarbības partnerus ar mērķi sniegt savstarpēji izdevīgus pakalpojumus, lai nodrošinātu Latvijas zinātnes un zinātniskās pētniecības sistēmas izaugsmi uz izcilību un integrāciju Eiropas Pētniecības telpā.”;
papildināt astoto daļu ar 11.punktu šādā redakcijā:
"11) augstskola, kura doktorantūras skolā īsteno akadēmiskās doktora studiju programmas un kuras ar akadēmisko doktora studiju programmu saistītā vērtējamā vienība zinātnisko institūciju darbības starptautiskajā novērtējumā ir saņēmusi vērtējumu viena vai divas balles. Pirms lēmuma pieņemšanas izvērtē attiecīgās doktora studiju programmas unikalitāti vai nozīmīgumu Latvijas zinātnei, kultūrai, tautsaimniecībai un sabiedrībai.”
18.
Izteikt 57.panta pirmo daļu šādā redakcijā:
"(1) Augstskolās īsteno akadēmiskās studiju programmas bakalaura, maģistra vai zinātnes doktora grāda iegūšanai, kā arī profesionālās doktora studiju programmas doktora grāda mākslās iegūšanai. Bakalaura un maģistra studiju programmas veido saskaņā ar valsts akadēmiskās izglītības standartu. Akadēmiskās doktora studiju programmas veido saskaņā ar akadēmiskās augstākās izglītības valsts standartu zinātnes doktora grādam. Profesionālās doktora studiju programmas veido saskaņā ar profesionālās augstākās izglītības valsts standartu profesionālajam doktora grādam mākslās. Akadēmiskā bakalaura studiju programmas pilna laika studiju ilgums ir trīs līdz četri gadi, maģistra programmas pilna laika studiju ilgums ir viens vai divi gadi ar noteikumu, ka kopējais akadēmiskais bakalaura un maģistra studiju ilgums nav mazāks par pieciem gadiem. Doktora studiju programmas pilna laika studiju ilgums, kas ietver studiju programmas sekmīgu pabeigšanu, promocijas darba vai doktora teorētiskā pētījuma un mākslinieciskās jaunrades darba izstrādāšanu, aizstāvēšanu un doktora grāda iegūšanu, ir trīs līdz četri gadi, neskaitot studiju pārtraukumus. Studiju pārtraukums vienas doktora studiju programmas ietvaros kopumā ir ne vairāk kā divi gadi. Studiju pārtraukumu pamatotību un piešķiršanas kārtību nosaka augstskola.”
19.
Papildināt 58.pantu ar 11.daļu šādā redakcijā:
"(11) Izsniegto augstākās izglītības diplomu, piešķirto grādu vai profesionālo kvalifikāciju augstskola atceļ no piešķiršanas dienas, ja augstskolas noteiktajā akadēmisko pārkāpumu izskatīšanas kārtībā ir konstatēts, ka augstskolas izsniegtais diploms, piešķirtais grāds vai profesionālā kvalifikācija ir iegūta, pārkāpjot akadēmiskā godīgumu, kā arī negodprātīgas rīcības, tostarp plaģiātisma, rezultātā. Augstskolas lēmumu var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Lēmumam par piešķirto grādu vai profesionālo kvalifikāciju piešķiršanu atcelšanai nav noilguma. "
20.
59.pantā:
aizstāt pirmās daļas 3.punkta vārdu “zinātnisko” ar vārdu “zinātnes”;
papildināt otrās daļas 4.punktā pēc vārdiem un pieturzīmes “programmas apguves —” ar vārdu “zinātnes”;
izslēgt trešo daļu.
21.
60.pantā:
aizstāt pirmās daļas otrajā teikumā vārdu “pētnieciskām” ar vārdu “zinātnes”;
izteikt otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Zinātniskā pētniecība augstskolā notiek saskaņā ar Zinātniskās darbības likumu un atbilst zinātniskajai darbībai."
22.
Izslēgt 63.pantu.
23.
63.4 pantā:
papildināt pirmās daļas pirmo teikumu pēc vārdiem “pārbaudījumu komisija” ar vārdiem “katrā mākslinieciskās darbības jomā”;
aizstāt otrajā daļā vārdu “pamatsaturu” ar vārdu “obligāto saturu”;
papildināt pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā piešķir profesionālo doktora grādu mākslās.”
24.
Papildināt likumu ar 63.5 pantu šādā redakcijā:
"63.5 pants. Doktora teorētiskais pētījums un mākslinieciskās jaunrades darbs
(1) Doktora teorētiskais pētījums ir profesora vai asociētā profesora vadībā patstāvīgi izstrādāts oriģināls zinātnisks pētījums, kas satur oriģinālus pētījuma rezultātus un sniedz jaunas atziņas mākslinieciskās darbības jomā.
(2) Mākslinieciskās jaunrades darbs – lūgums nozares ekspertiem izstrādāt definīciju/ skaidrojumu.
(3) Ministru kabinets nosaka prasības doktora teorētiskajam pētījumam un mākslinieciskās jaunrades darbam, kā arī zinātniskās darbības rezultātus, kas doktorantam jāsasniedz profesionālās doktora studiju programmas mākslās apguves laikā.” 
25.
Papildināt likumu ar XII nodaļu “Doktorantūra” šādā redakcijā:
"XIII nodaļa
Doktorantūra

88. pants. Doktorantūras skola
(1) Doktorantūras skola ir struktūrvienība vai struktūrvienību kopums, kas augstskolā vai augstskolu konsorcijā organizē doktorantūras īstenošanu.
(2) Augstskola vai augstskolu konsorcijs doktorantūras īstenošanai veido vienu vai vairākas doktorantūras skolas, bet ne vairāk kā vienu doktorantūras skolu katrā zinātnes nozaru grupā un atbilstoši Eiropas Augstākās izglītības telpā noteiktajiem principiem, standartiem un rekomendācijām.
(3) Doktorantūras skolu var veidot un īstenot:
1) akreditēta augstskola, kura īsteno licencētas vai akreditētas maģistra studiju programmas un kuras vērtējamā vienība, kas saturiski saistīta ar doktora studiju programmu, kārtējā zinātnisko institūciju darbības starptautiskajā novērtējumā ir saņēmusi vērtējumu vismaz trīs balles;
2) augstskolu konsorcijs, kura vadošā augstskola īsteno licencētas vai akreditētas maģistra studiju programmas un kuras vērtējamā vienība, kas saturiski saistīta ar doktora studiju programmu, kārtējā zinātnisko institūciju darbības starptautiskajā novērtējumā ir saņēmusi vērtējumu vismaz trīs balles. Savukārt attiecīgā augstskolu konsorcija partnerinstitūcijas, kura ir Latvijas augstskola un īsteno licencētas vai akreditētas maģistra studiju programmas, vērtējamā vienība, kas saturiski saistīta ar doktora studiju programmu, kārtējā zinātnisko institūciju darbības starptautiskajā novērtējumā ir saņēmusi vērtējumu vismaz divas balles. Attiecīgā augstskolu konsorcija partnerinstitūcija var būt ārvalstīs atzīta augstskola;
3) ja īsteno kopīgu profesionālo doktora studiju programmu mākslās, augstskolu konsorcijs, kura vadošā augstskola īsteno licencētas vai akreditētas maģistra studiju programmas, atbilst mākslas un kultūras augstskolas tipam un kuras vērtējamā vienība, kas saturiski saistīta ar profesionālā doktora studiju programmu mākslās, zinātnisko institūciju darbības starptautiskajā novērtējumā ir saņēmusi vērtējumu vismaz trīs balles. Savukārt attiecīgā augstskolu konsorcija partnerinstitūcijas, kura ir Latvijas augstskola un īsteno licencētas vai akreditētas maģistra studiju programmas, vērtējamā vienība, kas saturiski saistīta ar doktora studiju programmu, kārtējā zinātnisko institūciju darbības starptautiskajā novērtējumā ir saņēmusi vērtējumu vismaz divas balles. Attiecīgā augstskolu konsorcija partnerinstitūcija var būt ārvalstīs atzīta augstskola, kura īsteno doktora studiju programmas mākslas un kultūras jomā.
(4) Augstskola vai augstskolu konsorcijs uz sadarbības līguma pamata doktora studiju programmas īstenošanā un pārvaldībā iesaista doktorantūras skolas sadarbības partnerus, kas ir zinātniskās institūcijas, kā arī citas organizācijas un institūcijas, lai nodrošinātu zinātniskās darbības veikšanu un veicinātu Latvijas zinātnes un zinātniskās pētniecības sistēmas izaugsmi uz izcilību un integrāciju Eiropas Pētniecības telpā.
(5) Promocijas darba vai doktora teorētiskā pētījuma un mākslinieciskās jaunrades darba vadītāju apstiprina doktora studiju programmas ietvaros doktorantūras skolas noteiktajā kārtībā, ievērojot augstskolas noteiktos šo darbu vadīšanas standartus, kas nosaka laba vadītāja un labas vadības iezīmes.
(6) Ministru kabinets nosaka prasības doktorantūras skolas izveidei, darbībai, doktorantūras skolas sadarbības partneriem un to iesaistei doktorantūras skolas pārvaldībā.

89. pants. Doktorantūras skolas funkcijas un uzdevumi
(1) Doktorantūras skolai ir šādas funkcijas: 
1) piesaista reflektantus uzņemšanai atklātā konkursā uz vakantām studiju vietām licencētās vai akreditētās doktora studiju programmās, tostarp arī kopīgās doktora studiju programmās;
2) organizē licencētas vai akreditētas doktora studiju programmas, kā arī kopīgas doktora studiju programmas īstenošanu, tostarp arī sadarbībā ar citām doktorantūras skolām un doktorantūras skolas sadarbības partneriem;  
3) nodrošina doktora studiju programmās akadēmiskās vides kritisko kapacitāti, dinamisku attīstību un atvērtību starptautiskajai sadarbībai,
4) nodrošina un uzrauga promocijas darbu, doktora teorētisko pētījumu un mākslinieciskās jaunrades darbu vadīšanas kvalitāti saskaņā ar šo likumu, citiem normatīvajiem aktiem un augstskolas noteikumiem;  
5) organizē promocijas padomes izveidi promocijas darba aizstāvēšanai, doktora grāda piešķiršanas procesu un materiāltehniski nodrošina promocijas padomes darbu;
6) organizē finansējuma sadali doktora studiju programmu īstenošanai un doktorantūras skolas darbībai;
7) nodrošina doktorantiem studiju kursus plaši izmantojamo prasmju apguvei neatkarīgi no doktora studiju programmas studiju virziena;
8) organizē un attīsta sadarbības iespējas ar citām doktorantūras skolām;
9) veicina starpnozaru zinātniskos pētījumus;
10) nodrošina un organizē doktorantu mobilitāti;
11) nodrošina karjeras atbalstu doktorantiem, ņemot vērā viņu individuālos mērķus un motivāciju, situāciju darba tirgū, kā arī doktoru karjeras izvēles iespējas gan augstākās izglītības un pētniecības vidē, gan ārpus tās.
(2) Doktorantūras skolas uzdevumus nosaka augstskola atbilstoši šim likumam un citiem normatīvajiem aktiem.

90. pants. Doktorantūras skolas iekšējā kvalitātes nodrošināšana un ārējā kvalitātes novērtēšana
(1) Doktorantūras skolas iekšējā kvalitātes nodrošināšanas sistēma ir daļa no augstskolas iekšējām kvalitātes nodrošināšanas sistēmām, kuras ietvaros:
1) vāc un analizē informāciju par attiecīgās doktora studiju programmas rezultatīvajiem rādītājiem  (tostarp doktora grāda ieguvēju skaitu, starptautiski atpazīstamu zinātnisku publikāciju skaitu un to citējamību, piesaistītā zinātniskās pētniecības projektu finansējuma apjomu, promocijas darbu vai doktora teorētisko pētījumu un mākslinieciskās jaunrades darbu vadītāju kvalifikāciju un kompetenci, studiju kursiem plaši izmantojamo prasmju apguvei, mobilitātes aktivitātēm, kā arī  pieejamo infrastruktūru);
2) nodrošina doktoranta sūdzības izskatīšanas un apelācijas procedūru, ievērojot akadēmisko godīgumu un intelektuālā īpašuma politiku;
3) nodrošina studiju līgumā iekļauto noteikumu izpildi;
4) pārliecinās, ka doktorants ir nodarbināts atbilstoši šā likuma 43.¹ pantam un augstskolas noteiktajiem doktorantūras skolas mērķiem;
5) nodrošina, ka doktoranta studijas finansē no valsts budžeta, zinātniskās pētniecības, mākslinieciskās jaunrades projektu vai privātiem līdzekļiem;
6) definē doktoranta zinātniskās pētniecības un mobilitātes finansēšanas pamatprincipus un izveido kārtību, kas nodrošina doktora studiju programmas mērķu un uzdevumu sasniegšanu;
7) nodrošina promocijas darba vadītāju kvalifikācijas atbilstību akadēmiskās augstākās izglītības valsts standartam zinātnes doktora grāda iegūšanai, kā arī doktora teorētiskā pētījuma un mākslinieciskās jaunrades darba vadītāju kvalifikācijas atbilstību profesionālās augstākās izglītības valsts standartam profesionālā doktora grāda mākslās iegūšanai;
8) pārrauga ar akadēmiskā godīguma ievērošanu saistītās prasības un procedūras, tostarp interešu konfliktu vai priviliģētu attiecību neesamību starp promocijas darba vai doktora teorētiskā pētījuma un mākslinieciskās jaunrades vadītāju un doktorantu;
9) pārliecinās, ka zinātniskas un mākslinieciskas aprobācijas veicināšanu nodrošina atbilstoši profesionālās augstākās izglītības valsts standartā doktora grāda iegūšanai noteiktajam;
10) nodrošina arī citus augstskolas noteikumus par doktora studiju programmas iekšējās kvalitātes nodrošināšanu.
(2) Doktorantūras skolas:
1) ārējā kvalitātes novērtēšana notiek cikliskas augstskolas akreditācijas ietvaros;
2) ārējo kvalitāti novērtē, ievērojot pēdējā zinātnisko institūciju darbības starptautiskā novērtējuma rezultātus atbilstoši šā likuma 88. panta trešajai daļai.

91. pants. Uzņemšana doktora studiju programmā
(1) Uzņemšanu doktora studiju programmā organizē doktorantūras skola atklāta konkursa ietvaros, ievērojot Ministru kabineta normatīvo regulējumu par prasībām, kritērijiem un kārtību uzņemšanai studiju programmās un augstskolas uzņemšanas noteikumus studiju programmās.
(2) Uzņemšana doktora studiju programmās nav piesaistīta akadēmiskā gada sākumam.
(3) Augstskola, ievērojot Ministru kabineta normatīvo regulējumu par studiju līgumā obligāti ietveramajiem noteikumiem, ar  doktorantu slēdz rakstveida studiju līgumu, kurā  ir iekļauts arī doktoranta individuālais studiju plāns ar sasniedzamajiem progresa rādītājiem.

92. pants. Promocijas darbs un promocijas darba aizstāvēšana
(1) Promocijas darbs ir oriģināls zinātnisks pētījums, kas izstrādāts patstāvīgi, lai iegūtu zinātnes doktora grādu un kas jāaizstāv publiski promocijas padomes, kura ir atbildīga par tā novērtēšanu un zinātnes doktora grāda piešķiršanu, sanāksmē.
(2) Personai ir tiesības aizstāvēt promocijas darbu, ja:
1) tā ir sekmīgi apguvusi licencētas vai akreditētas doktora studiju programmas akadēmisko daļu un sagatavojusi promocijas darbu aizstāvēšanai;
2) tai augstskola ir atzinusi ārpus formālās izglītības apgūtos rezultātus, profesionālajā pieredzē iegūto kompetenci un iepriekšējā izglītībā sasniegtos studiju rezultātus atbilstoši Ministru kabineta normatīvajam regulējumam, un tā ir sagatavojusi promocijas darbu aizstāvēšanai.
(3) Augstskola aizstāvētu promocijas darbu izvieto savā brīvi pieejamā tīmekļa vietnē, izņemot, ja augstskola saskaņā ar Informācijas atklātības likumu promocijas darbu ir klasificējusi kā ierobežotas pieejamības informāciju.
(4) Ministru kabinets nosaka promocijas darba veidus un prasības promocijas darbam, promocijas padomes locekļu un promocijas darba vadītāju kvalifikācijai, kā arī promocijas padomes izveidei, darbībai un tās uzdevumus, tostarp arī kārtību, kādā promocijas padome vērtē promocijas darbu.

93. pants Promocijas padome
(1) Promocijas padomi izveido pēc promocijas darba iesniegšanas doktorantūras skolā individuāli katram promocijas darbam. Promocijas padomi apstiprina atbilstoši augstskolas noteiktajai kārtībai. Doktorantūras skola augstskolas noteiktajā kārtībā saskaņā ar šajā likumā noteikto un citos normatīvajos aktos noteikto organizē promocijas padomes izveidi.
(2) Ja kopīgu akadēmisku doktora studiju programmu īsteno Latvijas augstskolas, tad promocijas padomes izveides un darbības kārtību paredz augstskolu konsorcija vienošanās ietvaros, ievērojot šo likumu un citus normatīvos aktus. Ja kopīgu akadēmisku doktora studiju programmu īsteno ar ārvalstu partnerinstitūciju, tad promocijas padomes izveides un darbības kārtību paredz augstskolu konsorcija vienošanās ietvaros.
(3) Promocijas padomes funkcija ir nodrošināt, ka promocijas darbs, par kuru tā piešķir zinātnes doktora grādu, atbilst šim likumam, citiem normatīvajiem aktiem un augstskolas noteikumiem par vispārpieņemtajiem starp­tautiskajiem attiecīgo zinātnes nozaru standartiem satura un metodoloģijas ziņā.
(4) Ministru kabinets nosaka prasības un kārtību, kādā piešķir zinātnes doktora grādu.
(5) Promocijas padome:
1) lemj par promocijas darba pieņemšanu publiskai aizstāvēšanai;
2) ieceļ promocijas darbam trīs recenzentus, no kuriem vismaz viens recenzents ir starptautiska mēroga ārvalsts zinātnieks;
3) atklāti balsojot, pieņem lēmumu par grāda – zinātnes doktors (Ph. D.) – piešķiršanu vai atteikumu piešķirt grādu;
(6) Doktorantam ir tiesības, argumentēti pamatojot, prasīt augstskolai iecelta promocijas padomes locekļa un recenzenta maiņu.

94. pants. Doktorantūras valsts finansējums
(1) Doktora studiju programmas valsts budžeta finansējumu veido:
1) doktora studiju programmas vietas bāzes finansējums, 
2) doktoranta atalgojums katrai doktora studiju programmai valsts budžeta finansētai studiju vietai,
3) cits mērķfinansējums, kas nodrošina doktorantūras īstenošanu.
(2) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā doktorantūru finansē no valsts budžeta līdzekļiem, un nosacījumus augstskolai valsts budžeta finansējuma saņemšanai."
26.
Papildināt likuma pārejas noteikumus ar 88., 89., 90., 91., 92., 93. un 94. punktu šādā redakcijā:
Pārejas noteikumi
"88.Ministru kabinets nodrošina, ka 2023.gada 1.septembrī stājas spēkā šā likuma:
1) 43.¹ panta otrajā daļā  minētie noteikumi;
2)  55. panta devītajā daļā minētie noteikumi;
3) 63.4 panta trešajā daļā minētie noteikumi;
4)  63.5 panta trešajā daļā minētie noteikumi;
5)  88. panta sestajā daļā minētie noteikumi;
6)  92. panta ceturtajā daļā minētie noteikumi.

89.  Ministru kabinets līdz 2022. gada 31. decembrim izdod šā likuma 94.panta otrajā daļā minētos noteikumus.

90. Ministru kabinets līdz 2022. gada 31. decembrim izdara grozījumus:
1) Ministru kabineta 2004.gada 24.augusta noteikumos Nr.740 “Noteikumi par stipendijām” atbilstoši grozījumiem šā likuma 52. panta trešajā daļā;
2) Ministru kabineta 2006.gada 12.decembra noteikumos Nr.994 “Kārtība, kādā augstskolas un koledžas tiek finansētas no valsts budžeta līdzekļiem” atbilstoši grozījumiem šā likuma 52. panta pirmajā daļā;
3) Ministru kabineta 2021. gada 25. februāra noteikumos Nr. 129 “Profesora vai asociētā profesora amata pretendenta un amatā esoša profesora vai asociētā profesora zinātniskās un pedagoģiskās kvalifikācijas vai mākslinieciskās jaunrades darba rezultātu novērtēšanas kārtība”, ievērojot grozījumus šā likuma 55.panta pirmās daļas 3.punktā.

91. Ministru kabinetam, ievērojot šā likuma grozījumus, līdz 2023.gada 1.septembrim veikt grozījumus:
1) Ministru kabineta 2019. gada 25. jūnija noteikumos Nr. 276 “Valsts izglītības informācijas sistēmas noteikumi”;
2) Ministru kabineta 2007. gada 23.marta noteikumos Nr. 203 “Studējošā personas lietas noformēšanas un aktualizēšanas kārtība”;
3)  Ministru kabineta 2012.gada 24.janvāra noteikumos Nr.68 “Stipendiju piešķiršanas kārtība ārzemniekiem”;
4)  Ministru kabineta 2013. gada 16. aprīļa noteikumi Nr. 202 "Kārtība, kādā izsniedz valsts atzītus augstāko izglītību apliecinošus dokumentus";
5) Ministru kabineta 2018. gada 11. decembra noteikumos Nr. 793 “Studiju virzienu atvēršanas un akreditācijas noteikumi”.

 92. Ministru kabinets līdz 2023.gada 1.septembrim izdara grozījumus:
1) Ministru kabineta 2018. gada 11. decembra noteikumos Nr. 795 “Studiju programmu licencēšanas noteikumi” atbilstoši šā likuma  55.2 panta piektās daļas 8.punktā noteiktajam;
2) Ministru kabineta 2018. gada 14. augusta noteikumos Nr. 505 “Ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanas noteikumi” atbilstoši šā likuma  92.panta otrās daļas 2. punktā noteiktajam;
3) Ministru kabineta 2006. gada 10. oktobra noteikumos Nr. 846 “Noteikumi par prasībām, kritērijiem un kārtību uzņemšanai studiju programmās” atbilstoši šā likuma  91.panta otrajā daļā noteiktajam;
4) Ministru kabineta 2007. gada 23. janvāra noteikumos Nr.70 “Studiju līgumā obligāti ietveramie noteikumi” atbilstoši šā likuma  91. panta trešajā daļā noteiktajam.

93. Grozījumi šā likuma 5. panta 2.1 daļas 1.punktā, papildinot ar vārdiem “atbilstoši Eiropas Augstākās izglītības telpā (European Higher Education Area (EHEA)) noteiktajām kvalitātes nodrošināšanas prasībām, standartiem un vadlīnijām”; 5.panta 2.1 daļā, papildinot ar 6.punktu; 46.panta otrās daļas otrajā teikumā, papildinot ar vārdiem “izņemot doktora studiju programmās”; 46.panta piektajā daļā, izsakot to jaunā redakcijā; 52.panta pirmās daļas otrajā teikumā, papildinot ar vārdiem “izņemot doktora studiju programmas” un trešajā daļā papildinot ar vārdiem “izņemot doktorantus”; 55.2 panta piektās daļas 3.punktā, papildinot ar vārdiem “un doktora studiju programmai papildus šā panta 8.punktā noteiktais”, papildinot šo daļu ar 8.punktu un šī panta astoto daļu ar 11.punktu; 58.pantā, papildinot ar 12.daļu;  63.4 panta pirmajā daļā, papildinot ar vārdiem “katrā mākslinieciskās darbības jomā”, kā arī grozījumi par papildināšanu ar 43.¹, 43.2 pantu un  XIII nodaļu stājas spēkā 2023.gada 1.septembrī. 

94. Šā likuma 59.panta trešo daļu un 63.pantu izslēdz 2023.gada 1.septembrī vienlaikus ar grozījumiem Zinātniskās darbības likumā, kas paredz izslēgt 11.pantu."
Likums stājas spēkā
Ministrs V. Uzvārds