Likumprojekts (grozījumi)

23-TA-1049
Likumprojekts "Grozījumi Ostu likumā"
Izdarīt Ostu likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 15. nr.; 1996, 13. nr.; 1997, 9., 15. nr.; 1999, 24. nr.; 2000, 12. nr.; 2001, 9., 11. nr.; 2002, 23. nr.; 2003, 15., 23. nr.; 2005, 14., 24. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 194. nr.; 2010, 76., 118., 205. nr.; 2013, 232. nr.; 2016, 241. nr.; 2019, 251.A, 255.A nr.; 2022, 80A, nr.; 2023, 27 nr.) šādus grozījumus:
1.
4. pantā:
aizstāt sestajā daļā skaitli un vārdus "70 miljonus euro" ar skaitļiem un vārdiem "40 miljonus euro, tad nomas līgums var tikt pagarināts līdz 45 gadiem."
papildināt pantu ar 6.4 daļu šādā redakcijā:
"(64) Pēc apbūves tiesības izbeigšanās ostas pārvalde par ēku (būvi), kura uzcelta uz apbūves tiesības pamata, apbūves tiesīgajam izmaksā atlīdzību, ja tāda paredzēta līgumā par apbūves tiesības piešķiršanu, atbilstoši neatkarīga vērtētāja noteiktajam atlīdzināmo izdevumu apmēram uz apbūves tiesības līguma izbeigšanas brīža. Atlīdzināmo izdevumu apmēru nosaka saskaņā ar Civillikumu, ņemot vērā nolietojumu apbūves tiesības līguma darbības laikā, veikto darbu izmaksu atbilstību tirgus cenām darbu veikšanas brīdī un citus apstākļus. Ostas pārvalde neatlīdzina izdevumus, kas atgūti citā veidā.".
2.
7. pantā:
papildināt pirmo daļu pēc vārda "pašvaldības" ar vārdu "izveidota".
papildināt otrās daļas 1. punktu pēc vārdiem "ostas pārvalde" ar vārdiem  "izņemot mazās ostas pārvalde"
papildināt trešo daļu ar 11. un 12. punktu šādā redakcijā:
"11) sadarbojas ar nevalstiskajām organizācijām un izglītības iestādēm par jautājumiem, kas saistīti ar kuģniecību, zvejniecību un ostu saimniecību, jūrniecības jomas speciālistu sagatavošanu un sabiedrības informēšanu par jūrniecības nozari Latvijā;
12) veic darbības, kas veicina ostas atpazīstamību.".
3.
Aizstāt 10. panta otrajā daļā vārdus “Latvijas Attīstības aģentūras pārstāvis” ar vārdiem “Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvis".
4.
12. pantā:
izteikt pirmās daļas 4. punktu šādā redakcijā:
"4) ieņēmumi no  Eiropas Savienības un citiem starptautiskajiem fondiem un investīcijas.";
izteikt pirmās daļas  7. punktu šādā redakcijā:
"7) dotācija no pašvaldības budžeta, ja ostas pārvalde ir pašvaldības izveidota iestāde vai kapitālsabiedrība un attiecīgā pašvaldība šādu dotāciju ir paredzējusi savā budžetā.".
aizstāt ceturtajā daļā vārdus "likumu "Par grāmatvedību" ar vārdiem "Grāmatvedības likumu".
5.
13. pantā:
aizstāt pirmās daļas 3. punktā vārdus “sanitāro maksu” ar vārdiem “atkritumu maksu”;
aizstāt ceturtajā daļā vārdu “sanitāro” ar vārdu “atkritumu”.
6.
aizstāt 14. panta pirmajā daļā vārdu “sanitāro” ar vārdu “atkritumu”.
7.
papildināt 19. pantu ar devīto daļu šādā redakcijā:
"(9) Īstenojot šajā likumā minētos pasākumus, kuri atbilst Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteiktajām pazīmēm, tiek ievērotas komercdarbības atbalsta kontroles regulējuma prasības. "
8.
26. pantā:
izslēgt otro daļu;
papildināt pantu ar devīto daļu šādā redakcijā:
"(9) Šā likuma 7. panta otrās daļas 1. punktā, 13. panta trešajā daļā un 19.1 panta prasības par  ostas sadarbības padomes izveidi un apspriešanos ar to neattiecas uz mazo ostu pārvaldi.".
9.
Pārejas noteikumos:
papildināt 15. punktu ar 2.1 un 2.2 apakšpunktu šādā redakcijā:
"21) ostas pārvaldnieku ieceļ un atceļ ostas valde pēc saskaņošanas ar Satiksmes ministriju;
22) pirmpirkuma tiesības Ventspils brīvostas teritorijā ir Ventspils brīvostas pārvaldei;";
16. punktā:
izteikt 1. un 2. apakšpunktu šādā redakcijā:
"1) Ministru kabinets un Rīgas pašvaldība līdz 2023. gada 1. septembrim pieņem lēmumu par kapitālsabiedrības dibināšanu Rīgas ostas pārvaldīšanai Valsts pārvaldes iekārtas likumā un Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā noteiktajā kārtībā. Panākot vienošanos par kopīgas — valsts un pašvaldības — kapitālsabiedrības izveidi, sākotnēji tās pamatkapitālā valsts un pašvaldība iegulda finanšu līdzekļus atbilstoši šā likuma 7.panta 1.1 daļā noteiktajam kapitāla daļu (akciju) sadalījumam. Pēc Rīgas brīvostas pārvaldes likvidēšanas, kapitālsabiedrībā, kas izveidota Rīgas ostas pārvaldīšanai, valsts, pēc Eiropas Komisijas pozitīva atzinuma saņemšanas, tās pamatkapitālā iegulda Rīgas brīvostas pārvaldei piederošo mantu un aktīvus. Rīgas pašvaldībai bez atlīdzības tiek nodoti 40 procenti kapitāla daļu (akciju), kas izriet no Rīgas brīvostas pārvaldes mantas ieguldījuma. Kapitāla daļu (akciju) turētāji noslēdz akcionāru līgumu, lai noteiktu un precizētu kapitāla daļu (akciju) turētāju tiesības un pienākumus un noteiktu atbildību saistībā ar kapitālsabiedrības kopīgu pārvaldību;
2) Pēc Ventspils brīvostas pārvaldes likvidēšanas, Ministru kabinets akciju sabiedrības "Ventas osta" pamatkapitālā, pēc Eiropas Komisijas pozitīva atzinuma saņemšanas, iegulda Ventspils brīvostas pārvaldei piederošo mantu un aktīvus. Ja Ventspils pašvaldība ir izteikusi piekrišanu, tad valsts bez atlīdzības tai nodod akciju sabiedrības "Ventas osta" 40 procenti kapitāla daļu (akciju). Ja pašvaldība iegūst līdzdalību akciju sabiedrībā “Ventas osta”, tad kapitāla daļu turētāji noslēdz akcionāru līgumu, lai noteiktu kapitāla daļu turētāju tiesības un pienākumus, kā arī nosacījumus kapitālsabiedrības kopīgai pārvaldībai;"
papildināt punktu ar 5. apakšpunktu šādā redakcijā:
"5) līdz dienai, kad tiek likvidēta Rīgas brīvostas pārvalde (atvasināta publisko tiesību juridiskā persona), bet ne vēlāk kā līdz 2023. gada 31. decembrim, atbilstoši starptautiskajiem labas pārvaldības principiem, Rīgas brīvostas pārvalde (atvasināta publisko tiesību juridiskā persona) darbojas, ievērojot šādus nosacījumus:
1) tās darbību nosaka Ministru kabineta 2020. gada 28. janvāra noteikumi Nr. 61 “Rīgas brīvostas pārvaldes nolikums”;
2) pirmpirkuma tiesības Rīgas ostas teritorijā ir Rīgas brīvostas pārvaldei;
3) brīvostas pārvaldnieku ieceļ un atceļ brīvostas valde pēc saskaņošanas ar Satiksmes ministriju;
4) tās valdē ir četri valdes locekļi — ekonomikas ministra, finanšu ministra, satiksmes ministra un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra izvirzīti pārstāvji, kurus amatā ieceļ un no amata atbrīvo Ministru kabinets. Rīgas brīvostas valde ir lemttiesīga, ja valdes sēdē piedalās ne mazāk kā trīs valdes locekļi, un lēmumu pieņem, ja par to nobalso ne mazāk kā trīs valdes locekļi. Rīgas brīvostas valdes locekļi, atklāti balsojot, no sava vidus ieceļ valdes priekšsēdētāju. Līdz šā pārejas noteikumu punkta spēkā stāšanās dienai Rīgas brīvostas pārvaldes (atvasināta publisko tiesību juridiskā persona) valdē ieceltie locekļi turpina veikt savus pienākumus līdz atbrīvošanai vai līdz brīdim, kad iestājas cits tiesisks pamats valdes locekļa amata zaudēšanai Rīgas brīvostas pārvaldē (atvasināta publisko tiesību juridiskā persona). "
papildināt ar 26. punktu šādā redakcijā:
"26) Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2004. gada 6. janvāra noteikumus Nr. 7 "Ostas pārvaldes paraugnolikums" (Latvijas Vēstnesis, 2004, 4.nr., 2016, 14.nr.)".
Likums stājas spēkā
Ministrs V. Uzvārds