Noteikumu projekts

22-TA-1989
Tīkla mēroga ceļu satiksmes drošības novērtējuma veikšanas kārtība
Izdoti saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 6. panta ceturto daļu
1.
Noteikumi nosaka tīkla mēroga ceļu satiksmes drošības novērtējuma veikšanas kārtību.
2.
Noteikumos lietotie termini:
2.1.
drošības reitings – esošā ceļu tīkla daļu klasifikācija kategorijās pēc to objektīvi izmērītās drošības;
2.2.
Eiropas ceļu tīkls – šo noteikumu izpratnē ceļu tīkls, kas minēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1315/2013 II nodaļas 3. iedaļā un ilustrēts minētās regulas I pielikumā iekļautajās kartēs.
3.
Tīkla mēroga ceļu satiksmes drošības novērtējumu veic:
3.1.
ceļiem, kas ir Eiropas ceļu tīklā;
3.2.
valsts galvenajiem autoceļiem;
3.3.
ceļiem, kuri atrodas ārpus apdzīvotas vietas, kuri neapkalpo īpašumus, kas ar tiem robežojas, un kuri izbūvēti, izmantojot Eiropas Savienības finansējumu, izņemot ceļus, kas nav paredzēti mehāniskajiem transportlīdzekļiem, kā arī komersantu un māju ceļus.
4.
Tīkla mēroga ceļu satiksmes drošības novērtējumu veic, izvērtējot satiksmes negadījumu un ietekmes risku smagumu, par pamatu ņemot:
4.1.
ceļa projekta risinājumu raksturlielumu (ceļa iebūvētās drošības) vizuālu apskati uz vietas vai ar elektronisku līdzekļu palīdzību un pamatojoties uz to nosakot ceļa posmu drošības reitingus; un
4.2.
to ceļu tīkla posmu analīzi, kuri ir bijuši ekspluatācijā ilgāk nekā trīs gadus un kuros proporcionāli satiksmes plūsmai ir noticis liels skaits smagi ceļu satiksmes negadījumi.
5.
Lai noteiktu prioritātes turpmākajām pasākumiem ceļu drošības uzlabošanai, pamatojoties uz tīkla mēroga ceļu satiksmes drošības novērtējuma rezultātiem, ceļu pārvaldītājs klasificē visus ceļa posmus piecās kategorijās pēc to drošības līmeņa:
5.1.
1. kategorija – ļoti zemas prioritātes ceļu posmi (augstākais drošības līmenis);
5.2.
2. kategorija – zemas prioritātes ceļu posmi;
5.3.
3. kategorija – vidējas prioritātes ceļu posmi;
5.4.
4. kategorija – augstas prioritātes ceļu posmi;
5.5.
5. kategorija – ļoti augstas prioritātes ceļu posmi (zemākais drošības līmenis).
6.
Ceļu posmiem, kuri ir novērtēti ar 4. un 5. kategoriju, lai uzlabotu ceļa drošības līmeni, ceļu pārvaldītājs veic mērķtiecīgas ceļu drošības inspekcijas vai tiešas korektīvas darbības.
7.
Ceļu pārvaldītājs nodrošina, ka korektīva darbība ceļa drošības uzlabošanai tiek veikta prioritārā secībā ceļu posmiem ar zemu drošības līmeni, kas dod iespēju īstenot pasākumus ar augstu drošības attīstības un ceļu satiksmes negadījumu izmaksu ietaupīšanas potenciālu.
8.
Tīkla mēroga ceļu satiksmes drošības novērtējumu pirmo reizi veic līdz 2024. gadam 31. decembrim. Turpmākie tīkla mēroga ceļi satiksmes drošības novērtējumi ir pietiekami bieži, lai garantētu pienācīgu drošības līmeni, bet jebkurā gadījumā tos veic vismaz reizi piecos gados.
Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām
Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 23. oktobra Direktīvas (ES) 2019/1936, ar ko groza Direktīvu 2008/96/EK par ceļu infrastruktūras drošības pārvaldību.
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds