Likumprojekts (grozījumi)

21-TA-94
Grozījumi Ceļu satiksmes likumā
 
Izdarīt Ceļu satiksmes likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1997, 22. nr.; 2000, 3., 14., 15. nr.; 2001, 6. nr.; 2003, 17. nr.; 2005, 13. nr.; 2006, 2. nr.; 2007, 3., 7., 21. nr.; 2008, 13. nr.; 2009, 1., 7., 14. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 86., 151. nr.; 2011, 46., 99., 201., 204. nr.; 2012, 41., 200. nr.; 2013, 243. nr.; 2014, 186., 228. nr.; 2015, 251. nr.; 2016, 241. nr.; 2017, 90., 113., 231. nr.; 2018, 84., 196. nr.; 2019, 91., 259.A nr.; 2021, 65.A, 121.B nr.) šādus grozījumus:
1.
1. pantā:
papildināt pantu ar 6.1 punktu šādā redakcijā:
"61) ceļu satiksmes drošības ietekmes novērtējums – stratēģiski salīdzinoša analīze, kā jauns ceļš vai būtiska esošā ceļu tīkla pārbūve ietekmēs ceļu tīkla drošības rādītājus;";
papildināt pantu ar 10.4 punktu šādā redakcijā:
"104) mazaizsargātais ceļu satiksmes dalībnieks – gājējs, elektroskrejriteņa vadītājs vai velosipēda, mopēda, motocikla, kvadricikla, tricikla vadītājs vai pasažieris;".
2.
4. pantā:
aizstāt piektās daļas pirmajā teikumā vārdus "Ceļu satiksmes drošības direkcija" ar vārdiem "Valsts akciju sabiedrība "Ceļu satiksmes drošības direkcija" (turpmāk – Ceļu satiksmes drošības direkcija)";
izteikt astoto daļu šādā redakcijā:
"(8) Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Latvijas Valsts ceļi" (turpmāk – Latvijas Valsts ceļi) uzrauga ceļu būvniecību un uzturēšanu satiksmei drošā stāvoklī atbilstoši normatīvajiem aktiem un standartiem ceļu satiksmes drošības jomā, veic ar ceļu satiksmi saistītu objektu būvprojektu saskaņošanu un uzrauga satiksmes organizāciju un satiksmes organizācijas tehnisko līdzekļu izvietojuma atbilstību Latvijā obligāti piemērojamo standartu un citu normatīvu prasībām."
3.
6. pantā:
papildināt pirmo daļu ar 9., 10., 11. un 12. punktu šādā redakcijā:
"9) veikt tīkla mēroga ceļu satiksmes drošības novērtējumu;
10) veikt ceļu drošības inspekciju;
11) veikt ceļu satiksmes drošības ietekmes novērtējumu;
12) īstenojot ceļu drošības auditu, tīkla mēroga ceļu satiksmes drošības novērtējumu, ceļu drošības inspekciju un ceļu satiksmes drošības ietekmes novērtējumu, ņemt vērā mazaizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku vajadzības.";
papildināt pantu ar ceturto, piekto un sesto daļu šādā redakcijā:
"(4) Ministru kabinets nosaka tīkla mēroga ceļu satiksmes drošības novērtējuma veikšanas kārtību.
(5) Ministru kabinets nosaka ceļu drošības inspekcijas veikšanas kārtību.
(6) Ministru kabinets nosaka ceļu satiksmes drošības ietekmes novērtējuma veikšanas kārtību."
4.
Izteikt 7. pantu šādā redakcijā:
"7. pants. Ceļu projektēšana
(1) Ceļu, tostarp inženierbūvju un dzelzceļa pārbrauktuvju, būvprojektiem jāatbilst spēkā esošajiem likumiem un citiem normatīvajiem aktiem un ceļu satiksmes drošības normatīviem. Projektu atbilstība minētajām prasībām jāapstiprina projektētājam. Projekti jāsaskaņo ar Latvijas Valsts ceļiem.
(2) Par ekspluatācijā nododamu ceļu, tostarp inženierbūvi, saņemams Latvijas Valsts ceļu saskaņojums par to atbilstību normatīvajiem aktiem un standartiem ceļu satiksmes drošības jomā."
5.
Izslēgt 10. panta astotās daļas 3. punktu.
6.
14.1 pantā:
izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:
"(1) Informācija par fiziskajai personai piederošu transportlīdzekli, identificējot personas datus, fiziskajai personai reģistrētiem pārkāpumu uzskaites punktiem, juridiskajai personai piederošu speciālo militāro transportlīdzekli un tā piekabi, kā arī speciālo militāro tehniku un tās piekabi ir ierobežotas pieejamības informācija, un to var iegūt tiesībaizsardzības iestādes, valsts un pašvaldību iestādes, citas likumā noteiktas personas, kā arī personas, kuras nosaka Ministru kabinets un kurām informācija nepieciešama darba vai dienesta funkciju veikšanai vai likumisko interešu aizstāvībai tiesā.";
izteikt sesto daļu šādā redakcijā:
"(6) Šā panta pirmajā daļā minētais informācijas saņēmējs ir atbildīgs par to, ka attiecīgā informācija tiek izmantota tikai viņa darba vai dienesta funkciju veikšanai vai likumisko interešu aizstāvībai, un nav tiesīgs to nodot trešajām personām.";
aizstāt divpadsmitajā daļā vārdus "Autotransporta direkcija" ar vārdiem "Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Autotransporta direkcija"".
7.
Izteikt 22. panta pirmās daļas 3.1 punktu šādā redakcijā:
"31) kura ārstējusies no alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu pārmērīgas, kaitējošas lietošanas vai atkarības, objektīvi pierādot vismaz vienu gadu stabilu remisiju, ko apliecina ārstējošā narkologa atzinums, ja transportlīdzekļa vadītājam, kurš sodīts par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā vai narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, narkologs pirmstermiņa veselības pārbaudē konstatē alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu pārmērīgu, kaitējošu lietošanu vai atkarību, un transportlīdzekļa vadītājs vēlas atgūt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības. Transportlīdzekļa vadītājs, kurš sodīts par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā vai narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē un kuram pirmstermiņa veselības pārbaudē nekonstatē alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu pārmērīgu, kaitējošu lietošanu vai atkarību, transportlīdzekļu vadīšanas tiesības var atgūt tikai pēc dalības uzvedības korekcijas programmā. Uzvedības korekcijas programmas grupu nodarbības nodrošina fiziskas vai juridiskas personas, kuras satiksmes ministra izveidotai organizētāju atlases komisijai ir apliecinājušas spēju un pieredzi vadīt nodarbības, nosakot maksu par nodarbību organizēšanu atbilstoši savai saimnieciskajai darbībai. Uzvedības korekcijas programmas organizēšanas un norises kārtību un apmācību saturu nosaka Ministru kabinets;".
8.
38. pantā:
izteikt otro un trešo daļu šādā redakcijā:
"(2) Satiksmes organizācijas tehniskos līdzekļus uzstāda un noņem atbilstoši būvprojektam. Ja būvprojekts nav nepieciešams, ceļa pārvaldītājs atļauju satiksmes organizācijas tehnisko līdzekļu uzstādīšanai un noņemšanai, izņemot minētās darbības uz valsts autoceļiem, saskaņo ar attiecīgo pašvaldību, ja pašvaldībā ir izveidota attiecīgā struktūra, visos citos gadījumos atļauju saskaņo ar Latvijas Valsts ceļiem.
(3) Ceļa vai teritorijas pārvaldītājs ir atbildīgs par satiksmes organizācijas tehnisko līdzekļu savlaicīgu un noteiktajām prasībām atbilstošu uzstādīšanu un noņemšanu un pastāvīgu atrašanos lietošanas kārtībā, kā arī nodrošina, lai tie būtu salasāmi un pamanāmi gan transportlīdzekļa vadītājiem, gan transportlīdzekļiem, kas aprīkoti ar automatizētām transportlīdzekļa vadītāja palīgsistēmām."
9.
45. pantā:
aizstāt otrās daļas 1. punktā vārdus "blakus caurlaidei novietojot" ar vārdiem "automobiļa salonā pie priekšējā stikla novietojot";
papildināt pantu ar 2.3 daļu šādā redakcijā:
 "(23) Šā panta otrajā daļā minētās caurlaides izsniedz saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas publisko maksas pakalpojumu cenrādi."
10.
Papildināt pārejas noteikumus ar 53. punktu šādā redakcijā:
"53. Šā likuma grozījumi par 38. panta otrās daļas izteikšanu jaunā redakcijā un 45. panta papildināšanu ar 2.3 daļu  attiecībā uz subjektiem, kas minēti šā likuma 45. panta otrās daļas 2. punktā, stājas spēkā 2023. gada 1. janvārī."
11.
Papildināt informatīvo atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām ar 6. un 7. punktu šādā redakcijā:
"6) Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 19. novembra direktīvas 2008/96/EK par ceļu infrastruktūras drošības pārvaldību;
7) Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 23. oktobra direktīvas (ES) 2019/1936, ar ko groza direktīvu 2008/96/EK par ceļu infrastruktūras drošības pārvaldību."
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.
Satiksmes ministrs T. Linkaits