MK vēstules projekts

<<=TAP_NOS_PAK_DATUMS>>
23-TA-2120
05.07.2023.
1-5/169
Latvijas Republikas Tiesībsarga birojam
Par individuālā zāļu kompensācijas mehānisma pilnveidošanas nepieciešamību

Ministru kabinets ir izskatījis Latvijas Republikas tiesībsarga (turpmāk – Tiesībsargs) vēstuli Nr. 1-5/169 ''Par individuālā zāļu kompensācijas mehānisma pilnveidošanas nepieciešamību'', kurā Tiesībsargs aicina Ministru kabinetu līdz 2023. gada 31. oktobrim izstrādāt grozījumus Ministru kabineta 2006. gada 31. oktobra noteikumos Nr. 899 ''Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība'' (turpmāk – Noteikumi Nr. 899), lai paredzētu iespēju Nacionālajam veselības dienestam, saņemot individuālās kompensācijas pieteikumu netipiskos gadījumos, nodrošināt, ka personas, kurām konkrētu zāļu lietošana ir nepieciešama un medicīniski pamatota, spēj saņemt šo zāļu iegādes izdevumu kompensāciju.

Šobrīd Veselības ministrija izstrādā grozījumu projektu Noteikumos Nr. 899, papildinot 92. punktu ar jauniem individuālās kompensācijas kritērijiem. Projekts paredz, ka pacienti esošā finansējuma ietvaros individuālo kompensāciju varēs saņemt arī tajos gadījumos, ja pacientiem kompensējamo zāļu sarakstā pieejamā terapija nesniedz vēlamo efektu, nav pieejama specifiskā terapija vai kompensējamo zāļu sarakstā esošās zāles pacientam ir kontrindicētas. Šādi paplašinot individuālās kompensācijas kritērijus, tiktu nodrošināta zāļu kompensācija plašākam pacientu lokam un individuālā kompensācija tiktu nodrošināta kompensējamo zāļu sarakstam pašreiz paredzētā finansējuma ietvaros un nepārsniedzot Noteikumos Nr. 899 noteiktos individuālās kompensācijas griestus.

        Taču, ņemot vērā kompensējamo zāļu sarakstam paredzēto finansējumu, šobrīd nav iespējams nodrošināt zāļu individuālo kompensāciju visos netipiskos gadījumos un nav iespējams nodrošināt, ka visas personas, kurām konkrētu zāļu lietošana ir nepieciešama un medicīniski pamatota, saņemtu šo zāļu iegādes izdevumu kompensāciju. Grozījumus Noteikumos Nr. 899, kas paredzētu zāļu individuālās kompensācijas nodrošināšanu visos netipiskos gadījumos, varētu virzīt tikai tad, ja tiktu atrisināts jautājums par nepieciešamo papildu finansējumu. Jautājums par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu skatāms Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts budžeta iestāžu iesniegtajiem prioritāro pasākumu pieteikumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām.

Jāņem vērā, ka šobrīd daudzas zāles, kuras Zāļu valsts aģentūra ir atzinusi par izmaksu efektīvām, gaida iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā. Šīs izvērtētās un par izmaksu efektīvām atzītās zāles šobrīd kompensējamo zāļu sarakstā netiek iekļautas tikai finansējuma trūkuma dēļ. Bez tam Valsts kontrole ir secinājusi, ka kompensējamo zāļu sarakstā iekļautajām ļaundabīgo audzēju 11 diagnožu ārstēšanai netiek nodrošināta starptautiskajām klīniskajām vadlīnijām atbilstoša terapija, tas ir, – pie šīm ļaundabīgo audzēju 11 diagnozēm kompensējamo zāļu sarakstā nav iekļautas starptautiskajām vadlīnijām atbilstošas zāles. Arī šim apstāklim par pamatu ir nepietiekamais finansējums, un tas apliecina to, ka pašreizējā finansējuma apstākļos nav iespējams nodrošināt zāļu individuālo kompensāciju visos netipiskos gadījumos.

        Vienlaikus vēlamies informēt, ka Veselības ministrija 2023. gada 30. jūnijā Finanšu ministrijai un Valsts kancelejai iesniedza vēstuli Nr. 01-13FM-2/2902 ''Par Veselības ministrijas prioritāro pasākumu pieteikumu 2024.–2026. gadā'', kurā saistībā ar kompensējamo zāļu sarakstu 2024.–2026. gadam ir iesniegusi sekojošus prioritāros pasākumus (iekavās norādīts nepieciešamais finansējums 2024. gadā):

1) veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošana, t. sk. a) kompensējamo medikamentu pieejamības nodrošināšana lielākam pacientu skaitam, kuru saslimšanas ārstēšanai tiek pielietoti medikamenti, kas iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā (4 316 928 euro), b) patentbrīvo medikamentu (cena līdz 10,00 euro) izmaksu pieauguma segšana par 10 procentiem (1  922 130 euro), c) retās slimības – jaunu medikamentu iekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā un esošās terapijas turpināšana reto slimību pacientiem (12 726 803 euro);

2) veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošana, t. sk. jaunu medikamentu iekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā, kompensācijas nosacījumu paplašināšana un esošās terapijas turpināšana onkoloģijas pacientiem (56 364 188 euro);

3) sirds un asinsvadu veselības uzlabošana, t. sk. jaunu medikamentu iekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā, kompensācijas nosacījumu paplašināšana, esošās terapijas turpināšana sirds un asinsvadu slimību pacientiem (9 808 834 euro);

4) psihiskās veselības uzlabošana, t. sk. jaunu medikamentu iekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā, kompensācijas nosacījumu paplašināšana pacientiem ar noteiktiem psihiskiem un uzvedības traucējumiem (4 160 000 euro).

Pielikumā: <<=NOSŪTĀMĀS_PAKOTNES_PIELIKUMI>>

<<=TAP_AMATS#1>> <<=TAP_PARAKSTS#1>>