MK vēstules projekts

<<=TAP_NOS_PAK_DATUMS>>
23-TA-1536
23.05.2023.
1-5/136
Latvijas Republikas Tiesībsarga birojam
Par zāļu finansiālās pieejamības veicināšanas pasākumiem un konceptuālā ziņojuma apstiprināšanu

Ministru kabinets ir iepazinies ar Latvijas Republikas tiesībsarga (turpmāk ‒ Tiesībsargs) 2023. gada 23. maija vēstuli Nr. 1-5/136 ''Par zāļu finansiālās pieejamības veicināšanas pasākumiem un Konceptuālā ziņojuma par zāļu finansiālo pieejamību apstiprināšanu'', ar kuru Ministru kabinets tiek aicināts nekavējoties virzīt konceptuālo ziņojumu apstiprināšanai un veikt nepieciešamos pasākumus tajā piedāvātā risinājuma zāļu finansiālās pieejamības nodrošināšanas īstenošanai Latvijas iedzīvotājiem, kā arī līdz 2023. gada 30. jūnijam informēt Tiesībsargu par plānoto rīcību. 

Atsaucoties uz Tiesībsarga aicinājumu, Ministru kabinets informē, ka atbilstoši Ministru kabineta 2023. gada 20. aprīļa rīkojuma Nr. 200 ''Par Valdības rīcības plānu Deklarācijas par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai'' 284.1. pasākumam, kas paredz vērtēt iespēju pārskatīt pievienotās vērtības nodokļa  (turpmāk – PVN) likmi zālēm, samazinot PVN likmi recepšu zālēm ne mazāk kā par 5 %, kā arī noteikt pacientam veikto līdzmaksājumu ''griestus'' 250,00 euro kalendāra gadā par kompensējamo zāļu iegādi, Veselības ministrija 2022. gadā tika sagatavojusi Konceptuālo ziņojumu par zāļu finansiālo pieejamību apstiprināšanu (22-TA-1803) un virzījusi to izskatīšanai Ministru kabinetā.

Tiesībsargs ir atzinīgi novērtējis Veselības ministrijas paveikto darbu pie konceptuālā ziņojuma izstrādes un tajā ietvertā risinājuma sagatavošanas, aicinot Ministru kabinetu atbalstīt konceptuālā ziņojuma virzīšanu apstiprināšanai.

Atbilstoši Ministru prezidenta 2023. gada 23. maija rezolūcijai Veselības ministrija ir aktualizējusi konceptuālo ziņojumu, paredzot izvērtēt iespēju samazināt PVN likmi recepšu zālēm no 12 % uz 5 %, kā arī vienlaikus piedāvājot vairākus iespējamos risinājumus saistībā ar zāļu cenas veidošanas principu pārskatīšanu, samazinot gala cenas pacientiem. Veselības ministrijas izstrādātā konceptuālā ziņojuma piedāvātais 2. risinājuma variants – samazināt PVN likmi recepšu zāļu piegādēm no 12 % uz 5 % – radīs negatīvu fiskālo ietekmi uz valsts budžetu 27,6 milj. euro apmērā ik gadu. Finanšu ministrija konceptuāli nesaskaņo PVN likmes samazināšanu zāļu piegādēm, norādot, ka jautājums par PVN likmes apmēra pārskatīšanu zāļu piegādēm vērtējams Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.–2027. gadam izstrādes ietvarā. Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 9. pantu tādu budžeta ietekmējošo normatīvo aktu pieņemšana, kas izraisa likuma par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru plānoto valsts budžeta ieņēmumu samazinājumu, nav pieļaujama bez ieņēmumu samazinājuma kompensējošu pasākumu vienlaicīgas pieņemšanas. Ņemot vērā minētos faktus, konceptuālais ziņojums virzāms izskatīšanai Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un budžeta ietvaru turpmākajiem gadiem sagatavošanas procesā.

Ministru kabinets pateicas par sadarbību un izrādīto ieinteresētību zāļu cenu pilnveidošanas risinājumu attīstības veicināšanā sabiedrības veselības aizsardzības jomā.

Pielikumā: <<=NOSŪTĀMĀS_PAKOTNES_PIELIKUMI>>

<<=TAP_AMATS#1>> <<=TAP_PARAKSTS#1>>