Likumprojekts (grozījumi)

23-TA-1047
Grozījumi Autortiesību likumā
Izdarīt (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2000, 11. nr.; 2003, 8. nr.; 2004, 10. nr.; 2007, 6. nr.; 2008, 3. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 205. nr.; 2011, 58. nr.; 2013, 87., 188., 243. nr.; 2014, 257. nr.; 2017, 106. nr.; 2018, 244. nr.; 2020, 218. nr.; 2023, 67. nr.) šādus grozījumus:
1.
Izteikt 68. panta pirmās daļas 1. punktu šādā redakcijā:
“1) autortiesību un blakustiesību objektu izmantošana bez autortiesību un blakustiesību subjekta piekrišanas gadījumos, kad saskaņā ar likumu šāda piekrišana jāsaņem;”
2.
Papildināt likumu ar 68.1 pantu šādā redakcijā:
“68.1 pants. Brīdinājums par autortiesību vai blakustiesību pārkāpumu
(1) Ja autortiesību subjektam, blakustiesību subjektam vai licenciātam ir pamats uzskatīt, ka kāda persona pārkāpj vai drīzumā pārkāps viņa tiesības, viņš ir tiesīgs rakstveidā brīdināt šo personu par pārkāpumu vai iespējamu pārkāpumu. Brīdinājumā var ietvert prasību veikt noteiktas darbības vai atturēties no noteiktu darbību veikšanas autortiesību vai blakustiesību pārkāpuma pārtraukšanai vai iespējama pārkāpuma novēršanai, kā arī prasību atlīdzināt kaitējumu.
(2) Licenciāts ir tiesīgs nosūtīt brīdinājumu tikai tad, ja tas ir izpildījis šā likuma 69. panta otrajā daļā minētās prasības. Brīdinājumu ir tiesīga nosūtīt arī kolektīvā pārvaldījuma organizācija, taču tikai attiecībā uz tās pārstāvētajiem autortiesību vai blakustiesību subjektiem.”
3.
Izteikt 69. pantu šādā redakcijā:
69. pants. Autortiesību vai blakustiesību pārkāpuma novēršana
(1) Prasība par autortiesību vai blakustiesību pārkāpuma novēršanu ir prasība par tās celšanas laikā notiekoša pārkāpuma izbeigšanu, pagātnē notikuša pārkāpuma atkārtošanās riska novēršanu, ar pārkāpumu nodarītā kaitējuma novēršanu (atlīdzināšanu) vai nākotnē ticami iespējama pārkāpuma novēršanu.
(2) Prasību par autortiesību vai blakustiesību pārkāpuma novēršanu var celt autortiesību subjekts, blakustiesību subjekts vai licenciāts ar autortiesību vai blakustiesību subjekta rakstveida piekrišanu. Autortiesību vai blakustiesību subjekta piekrišana nav nepieciešama izņēmuma licenciātam, ja tas rakstveidā lūdzis autortiesību vai blakustiesību subjektu celt prasību, bet autortiesību vai blakustiesību subjekts to saprātīgā termiņā nav izdarījis.
(3) Prasību par autortiesību vai blakustiesību pārkāpuma novēršanu var celt arī kolektīvā pārvaldījuma organizācija savā vārdā, taču tikai tās pārstāvēto autortiesību vai blakustiesību subjektu labā.
(4) Jebkurš licenciāts ir tiesīgs iestāties lietā un ar patstāvīgu prasījumu prasīt atlīdzību par kaitējumu, kas tam nodarīts ar autortiesību vai blakustiesību pārkāpumu.
(5) Autortiesību vai blakustiesību subjekts, sniedzot tiesā prasības pieteikumu par autortiesību vai blakustiesību pārkāpuma novēršanu, ir atbrīvots no valsts nodevas. Kolektīvā pārvaldījuma organizācija, sniedzot tiesā prasības pieteikumu par to tiesību pārkāpumu, kuras izriet no Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likuma 3. panta otrajā daļā minētajiem gadījumiem, ir atbrīvota no valsts nodevas."
4.
Izteikt 69.1 pantu šādā redakcijā:
69.1 pants. Civiltiesiskās aizsardzības līdzekļu veidi
(1) Ja lietā par autortiesību vai blakustiesību pārkāpuma novēršanu tiek konstatēts pārkāpums, tiesa pēc autortiesību vai blakustiesību subjekta, kolektīvā pārvaldījuma organizācijas vai licenciāta lūguma var piemērot:
1) pienākumrīkojumu;
2) kaitējuma atlīdzības piedziņu.
(2) Kaitējuma atlīdzības piedziņa nav piemērojama nākotnē iespējama pārkāpuma gadījumā. Par nākotnē iespējamu pārkāpumu ir uzskatāms gadījums, kad tiek konstatēts, ka autortiesības vai blakustiesības var tikt pārkāptas vai tiks pārkāptas, jo iespējamais pārkāpējs pats vai ar citas personas palīdzību ir veicis pasākumus, kas atzīstami par sagatavošanos autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanai.
(3) Tiesa vienlaikus ar šā panta pirmajā daļā minētajiem tiesiskās aizsardzības līdzekļiem pēc autortiesību vai blakustiesību subjekta, kolektīvā pārvaldījuma organizācijas vai licenciāta lūguma var piemērot vienu vai vairākus šādus tiesiskās aizsardzības līdzekļus:
1) atsaukt vai izņemt no saimnieciskās aprites kontrafaktos eksemplārus, kā arī ierīces un materiālus, kas izmantoti vai paredzēti kontrafakto eksemplāru izgatavošanai;
2) pilnībā vai daļēji iznīcināt kontrafaktos eksemplārus, kā arī ierīces un materiālus, kas izmantoti vai paredzēti kontrafakto eksemplāru izgatavošanai;
3) publiskot informāciju par spriedumu, tostarp pilnībā vai daļēji publiskot tiesas spriedumu plašsaziņas līdzekļos.
(4) Šā panta trešajā daļā noteiktās darbības izdarāmas par pārkāpēja līdzekļiem, ja vien prasītājs nav lūdzis to izdarīt par saviem līdzekļiem.”
5.
Papildināt likumu ar 69.2, 69.3, 69.4 un 69.5 pantu šādā redakcijā:
69.2 pants. Pienākumrīkojums
(1) Pienākumrīkojums ir tiesas uzlikts pienākums pārkāpējam veikt noteiktas darbības vai atturēties no noteiktu darbību veikšanas autortiesību vai blakustiesību pārkāpuma pārtraukšanai vai iespējama pārkāpuma novēršanai.
(2) Pienākumrīkojumu var piemērot arī personai, kuras sniegtie pakalpojumi tiek izmantoti autortiesību vai blakustiesību pārkāpuma izdarīšanai vai kura citādi padara iespējamu pārkāpuma izdarīšanu.
(3) Pirms prasības celšanas tiesā pret starpnieka pakalpojuma sniedzēju Informācijas sabiedrības pakalpojumu likuma izpratnē autortiesību subjektam, blakustiesību subjektam vai licenciātam ir pienākums rakstveidā vērsties pie iespējamā pārkāpēja vai personas, kuras sniegtie pakalpojumi visvairāk sekmējuši autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu, tostarp mitināšanas pakalpojumu sniedzēja, ar lūgumu pārtraukt prettiesisko rīcību, kuras rezultātā tiek pārkāptas autortiesības vai blakustiesības.

69.3 pants. Kaitējuma atlīdzība
(1) Autortiesību vai blakustiesību subjekts, kolektīvā pārvaldījuma organizācija vai licenciāts saskaņā ar šā likuma 69. panta otrās un trešās daļas noteikumiem ir tiesīgs prasīt autortiesību vai blakustiesību pārkāpuma rezultātā nodarītā mantiskā kaitējuma un nemantiskā kaitējuma atlīdzību no personas, kura zināja vai kurai bija jāzina, ka tā pārkāpj autortiesības vai blakustiesības.
(2) Prasot atlīdzināt mantisko kaitējumu, autortiesību vai blakustiesību subjekts, kolektīvā pārvaldījuma organizācija vai licenciāts par katru pārkāpumu var lūgt vienu no šādiem mantiskās atlīdzības veidiem:
1) zaudējumu atlīdzības piedziņu;
2) licences maksas (summas, kuru autortiesību vai blakustiesību subjekts varētu saņemt par autortiesību vai blakustiesību objekta izmantošanas tiesību piešķiršanu licenciātam) piedziņu;
3) tās peļņas piedziņu, kuru pārkāpuma rezultātā negodīgi guvusi persona, kas pārkāpusi autortiesības vai blakustiesības.
(3) Nemantiskā kaitējuma atlīdzības apmēru nosaka pēc tiesas ieskata.
(4) Ja autortiesību subjekts, blakustiesību subjekts vai licenciāts ir nosūtījis brīdinājumu saskaņā ar šā likuma 68.1 panta pirmo daļu, tiesa, lemjot par kaitējuma atlīdzību, ņem vērā šī brīdinājuma saņemšanas faktu.

69.4 pants. Naudas kompensācija
Tiesa pēc atbildētāja motivēta rakstveida lūguma tā vietā, lai piemērotu šā likuma 69.1 panta pirmās daļas 1. punktā un trešās daļas 1. un 2. punktā minētos tiesiskās aizsardzības līdzekļus, var piedzīt naudas kompensāciju autortiesību subjekta, blakustiesību subjekta vai licenciāta labā, ja tiek konstatēti visi šie nosacījumi:
1) persona nezināja un tai nebija jāzina, ka tā pārkāpj autortiesības vai blakustiesības;
2) attiecīgo tiesiskās aizsardzības līdzekļu piemērošana pārkāpējam radītu nesamērīgu kaitējumu;
3) naudas kompensācija ir pietiekami apmierinošs līdzeklis.

69.5 pants. Piekļuves ierobežošana tīmekļvietnēm, kurās prettiesiski tiek izmantoti autortiesību vai blakustiesību objekti
Lai ierobežotu piekļuvi tīmekļvietnēm, kurās prettiesiski tiek izmantoti autortiesību vai blakustiesību objekti, autortiesību subjekts, blakustiesību subjekts, kolektīvā pārvaldījuma organizācija vai licenciāts ir tiesīgi vērsties arī Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē. Šādā gadījumā piekļuve tīmekļvietnēm tiek ierobežota Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma III3 nodaļā noteiktajā kārtībā.”
Likums stājas spēkā
Ministrs V. Uzvārds