Likumprojekts (grozījumi)

22-TA-443
Grozījumi likumā "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu"
Izdarīt likumā "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2001, 15. nr.; 2003, 23. nr.; 2004, 13. nr.; 2006, 1., 24. nr.; 2008, 3., 16. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 19., 99. nr.; 2011, 24., 62., 65., 103. nr.; 2013, 250. nr.; 2015, 235. nr.; 2016, 42. nr.; 2017, 47., 75. nr.; 2018, 132. nr.; 2019, 86. nr.; 2020, 184. nr.; 2021, 42. nr.; 2022, 13. nr.) šādus grozījumus:
1.
Papildināt 2. pantu ar 2.1 daļu šādā redakcijā: 
"(21) Likums nosaka kārtību, kādā novērtē prasību samērīgumu, ar kurām nosaka jaunas reglamentētās profesijas vai veic grozījumus attiecībā uz prasībām patstāvīgas profesionālās darbības uzsākšanai vai veikšanai reglamentētajās profesijās."
2.
Papildināt likumu ar 2.1 pantu šādā redakcijā:
"2.1 pants. Profesionālās darbības reglamentācijas prasību samērīguma novērtēšana 

(1) Pirms jaunas reglamentētās profesijas noteikšanas vai grozījumu pieņemšanas attiecībā uz prasībām patstāvīgas profesionālās darbības uzsākšanai vai veikšanai reglamentētajās profesijās, kā arī attiecībā uz prasībām, kas izvirzītas īslaicīgu profesionālo pakalpojumu sniedzējiem Latvijas Republikā reglamentētajās profesijās, veic to būtībai, saturam un ietekmei atbilstoša apjoma profesionālās darbības reglamentācijas prasību samērīguma novērtēšanu (turpmāk – samērīguma novērtēšana).
 (2) Samērīguma novērtēšanu veic ne retāk kā reizi piecos gados, ņemot vērā laikposmā kopš iepriekšējās samērīguma novērtēšanas notikušās pārmaiņas apstākļos, kuri noteica prasības darba uzsākšanai vai veikšanai reglamentētajās profesijās, kā arī prasības, kas izvirzītas īslaicīgu profesionālo pakalpojumu sniedzējiem Latvijas Republikā reglamentētajās profesijās.
(3) Samērīguma novērtēšanu veic tā ministrija, kura ir vadošā valsts pārvaldes iestāde reglamentētajai profesijai atbilstošās politikas jomā. Samērīguma novērtēšanu veic saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto tiesību aktu iespējamās ietekmes izvērtēšanas kārtību.
(4) Likumprojektu, kurš paredz noteikt jaunas reglamentētās profesijas vai prasības darba uzsākšanai vai veikšanai reglamentētajās profesijās, kā arī prasības, kas izvirzītas īslaicīgu profesionālo pakalpojumu sniedzējiem Latvijas Republikā reglamentētajās profesijās, un kura iesniedzējs nav Ministru kabinets, Saeimā var virzīt izskatīšanai tikai pēc tam, kad saņemts samērīguma novērtējums, kuru veikusi ministrija, kas ir vadošā valsts pārvaldes iestāde reglamentētajai profesijai atbilstošās politikas jomā. Šo samērīguma novērtēšanu attiecīgā ministrija sagatavo un iesniedz atbildīgās Saeimas komisijas noteiktajā termiņā.
(5) Prasību samērīguma novērtēšanu patstāvīgas profesionālās darbības uzsākšanai vai veikšanai reglamentētajās profesijās, kā arī to prasību novērtēšanu, kas izvirzītas īslaicīgu profesionālo pakalpojumu sniegšanai Latvijas Republikā reglamentētajās profesijās, kuras nosaka likumā, Ministru kabineta noteikumos vai atbilstoši Valsts pārvaldes likumam pilnvarotas profesionālās organizācijas, veic valsts pārvaldes iestāde, kuras padotībā atrodas pilnvarotā profesionālā organizācija.
(6) Samērīguma novērtēšanu neveic profesionālās darbības reglamentācijas prasībām, ko nosaka Latvijas Republikai saistošie starptautiskie līgumi un Eiropas Savienības tieši piemērojamie tiesību akti."
3.
Izteikt 4. pantu šādā redakcijā:
"4. pants. Profesiju reglamentēšana profesionālajās organizācijās

Likumā, Ministru kabineta noteikumos vai atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likumam pilnvarotas profesionālās organizācijas:
1) izsniedz profesionālo kvalifikāciju apliecinošus dokumentus un piešķir tiesības izmantot profesijai un kvalifikācijai atbilstošu nosaukumu;
2) nodrošina augstu profesionālās kvalifikācijas kritēriju saglabāšanu un kvalifikācijas uzturēšanu un celšanu attiecīgajā darbības jomā;
3) izstrādā un apstiprina profesionālās ētikas normas attiecīgajā darbības jomā un uzrauga šo normu ievērošanu;
4) izstrādā priekšlikumus patstāvīgas profesionālās darbības uzsākšanai vai veikšanai reglamentētajās profesijās izvirzāmajām prasībām, kā arī prasībām īslaicīgu profesionālo pakalpojumu sniedzējiem un iesniedz tos ministrijā, kura ir vadošā valsts pārvaldes iestāde reglamentētajai profesijai atbilstošās politikas jomā."
4.
Papildināt 34. panta pirmo daļu ar 7. punktu šādā redakcijā:
 "7) profesionālā patentpilnvarnieka profesijā." 
5.
Papildināt 37. panta pirmo daļu ar 4. punktu šādā redakcijā:
"4) pretendents ir ieguvis Latvijas normatīvajos aktos noteikto profesionālo pieredzi attiecīgajā reglamentētajā profesijā, ja izglītību un profesionālo kvalifikāciju apliecinoši dokumenti izsniegti valstī, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts, un pretendenta profesionālā kvalifikācija nav atzīta kādā no šīm valstīm." 
6.
45. pantā:
papildināt piekto daļu ar 4. punktu šādā redakcijā:
"4) neatbilst prasībām, kas noteiktas šā likuma 37. panta pirmās daļas 4. punktā.";
papildināt pantu ar divpadsmito daļu šādā redakcijā:
"(12) Ja pretendents profesionālo kvalifikāciju ieguvis valstī, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts, viņa profesionālās kvalifikācijas atzīšanai nepiemēro šā panta trešās daļas 1. punktu."
7.
Papildināt likumu ar 53.1 pantu šādā redakcijā:
"53.1 pants. Eiropas Savienības dalībvalstu profesionālo patentpilnvarnieku kvalifikācijas atzīšana Latvijas Republikā
(1) Latvijas Republikā atzīst Eiropas Savienības dalībvalsts profesionālā patentpilnvarnieka profesionālo kvalifikāciju, kas apliecināta ar attiecīgās valsts kompetentu institūciju izsniegtajiem dokumentiem par tiesībām darboties par profesionālo patentpilnvarnieku šajā valstī.
(2) Profesionālā patentpilnvarnieka profesionālās kvalifikācijas atzīšanu šā panta pirmās daļas izpratnē veic Patentu valde saskaņā ar Rūpnieciskā īpašuma institūciju un procedūru likumu."
8.
Izteikt 56. panta astoto daļu šādā redakcijā:
"(8) Ministru kabinets nosaka Latvijas Republikas kompetentās institūcijas, kas izsniedz nepieciešamos dokumentus Latvijā iegūtās profesionālās kvalifikācijas atzīšanai ārvalstīs, šo dokumentu izsniegšanas kārtību un maksas apmēru par to izsniegšanu."
9.
Papildināt pārejas noteikumus ar 13. punktu šādā redakcijā:
"13. Ministru kabinets līdz 2022. gada 31. decembrim izdod šā likuma 56. panta astotajā daļā minētos noteikumus. Līdz minēto Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās dienai ir spēkā Ministru kabineta 2006. gada 14. februāra noteikumi Nr. 128 "Noteikumi par institūcijām, kas izsniedz Latvijas Republikas iedzīvotājiem nepieciešamos dokumentus viņu profesionālās kvalifikācijas atzīšanai ārvalstīs, un šo dokumentu izsniegšanas kārtību", ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu."
10.
Papildināt informatīvo atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām ar 34. punktu šādā redakcijā: 
"34) Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 28. jūnija direktīvas 2018/958 par samērīguma novērtēšanu pirms jaunas profesiju reglamentācijas pieņemšanas."
Izglītības un zinātnes ministre A. Muižniece