Likumprojekts (grozījumi)

23-TA-747
Grozījumi Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumā
Izdarīt (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, Latvijas Vēstnesis, 2015, 127. nr.; 2017, 208. nr.) šādus grozījumus:
1.
Izteikt 1. panta 12. punktu šādā redakcijā:
"12) ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzējs (turpmāk – pakalpojumu sniedzējs) – komersants, iestāde vai kooperatīvā sabiedrība, kas sniedz noteikta veida ūdenssaimniecības pakalpojumus pakalpojumu sniegšanas teritorijā."
2.
Papildināt 1.pantu ar 13.punktu šādā redakcijā:
"13 mehāniskais ūdens filtrs  – ūdenssaimniecības pakalpojumu lietotāja īpašumā vai valdījumā esoša ūdens filtrēšanas ierīce, kas uzstādīta komercuzskaites mēraparāta mezglā pirms komercuzskaites mēraparāta un nodrošina iespējamu mehānisku piemaisījumu un suspendēto vielu ar izmēru ne mazāku par 500 µm atdalīšanu no dzeramā ūdens."
 
3.
Papildināt 4.pantu ar 7.punktu šādā redakcijā:
"7) prasības un kārtību, kādā novērtē ūdens zudumus centralizētajās ūdensapgādes sistēmās un to samazināšanas potenciālu, kā arī sniedz informāciju par novērtēšanas rezultātiem atbildīgajai iestādei.”
4.
Izteikt 6. panta pirmo daļu šādā redakcijā:
"(1) Vietējā pašvaldība organizē ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu savā administratīvajā teritorijā. Vietējās pašvaldības dome nosaka pašvaldības iestādi, kas pašvaldības administratīvajā teritorijā sniedz sabiedriskos ūdenssaimniecības pakalpojumus un citus noteikta veida ūdenssaimniecības pakalpojumus, vai pilnvaro komersantu vai kooperatīvo sabiedrību sniegt sabiedriskos ūdenssaimniecības pakalpojumus, noslēdzot ar to līgumu par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu visā pašvaldības administratīvajā teritorijā vai tās daļā."
5.
Papildināt 6. pantu ar 1.1 daļu šādā redakcijā:
"(1)1 Lai uzlabotu vai nodrošinātu dzeramā ūdens pieejamību visiem iedzīvotājiem un popularizētu pa centralizēto ūdensapgādes sistēmu piegādātā dzeramā ūdens (turpmāk – krāna ūdens) lietošanu, vietējā pašvaldība:
1) apzina, vai pašvaldības teritorijā kādiem iedzīvotājiem, jo īpaši no sociāli mazaizsargāto iedzīvotāju grupām, nav brīvi pieejams dzeramais ūdens vai tā arī pieejamība ir ierobežota, kā arī pieejamības trūkuma vai ierobežojumu iemeslus;
2) ja pašvaldība atbilstoši šīs daļas 1. punktam konstatē šādas iedzīvotāju grupas, tā izvērtē, kā attiecīgajām iedzīvotāju grupām iespējams uzlabot dzeramā ūdens pieejamību ar pašvaldības jau īstenotajiem pasākumiem (piemēram, ierīkotajiem brīvkrāniem vai publiskām vietām, kurās nodrošināta brīva pieeja krāna ūdenim) un, ja nepieciešams, veic atbilstošus papildu pasākumus pieejamības nodrošināšanai vai uzlabošanai;
3) informē iedzīvotājus vai publiskās vietās nodrošina informāciju par iespējām saņemt ūdenssaimniecības pakalpojumus, kā arī par pašvaldības teritorijā ierīkotajiem brīvkrāniem un to izmantošanas kārtību."
6.
Izteikt 6. panta otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Vietējās pašvaldības dome nosaka maksu par pašvaldības iestādes un kooperatīvās sabiedrības sniegtajiem ūdenssaimniecības pakalpojumiem. Vietējās pašvaldības dome nosaka maksu par komersanta sniegtajiem sabiedriskajiem ūdenssaimniecības pakalpojumiem, ja komersanta sniegto sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu apjoms katrā veidā nepārsniedz 100 000 kubikmetrus gadā. Nosakot maksu par sabiedriskajiem ūdenssaimniecības pakalpojumiem, vietējā pašvaldība piemēro likumā “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” noteiktos sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas pamatprincipus."
7.
Izteikt 7. panta ievaddaļu šādā redakcijā:
"Vietējās pašvaldības dome līgumā ar komersantu vai kooperatīvo sabiedrību par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu nosaka vismaz:"
8.
Papildināt 9.panta pirmo daļu ar 8.punktu šādā redakcijā:
"8) novērtēt ūdens zudumus centralizētajās ūdensapgādes sistēmās, kuras noteiktas saskaņā ar šā likuma 4. panta 7. punktu, un to samazināšanas potenciālu."
9.
Papildināt 9.panta otro daļu ar  9.punktu šādā redakcijā:
"9. Pieprasīt pakalpojumu lietotājam organizēt mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanu, nomaiņu vai apkopi, ja tas ir tehniski pamatoti un nepieciešams piegādātā ūdens daudzuma precīzākai uzskaitei, kā arī pieprasīt attiecīgi pārbūvēt vai aprīkot komercuzskaites mēraparāta mezglu, ja tas nepieciešams mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanai."
10.
Izteikt 10. panta otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Pakalpojumu lietotājam ir tiesības saņemt un lietot ūdenssaimniecības pakalpojumus saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, kā arī organizēt mehāniskā ūdens filtra uzstādīšanu, nomaiņu un apkopi.”
 
11.
 Papildināt likumprojektu ar V nodaļu šādā redakcijā:
"V nodaļa
Informācijas sagatavošana un sniegšana 

 13. pants. Informācijas sniegšana Eiropas Komisijai
 Par vides aizsardzību atbildīgā  ministrija līdz 2026. gada 12. janvārim Eiropas Komisijai paziņo novērtēšanas rezultātus par  ūdens zudumiem centralizētajās ūdensapgādes sistēmās.

14. pants Informācijas sagatavošana 
(1) Par vides aizsardzību atbildīga ministrija līdz 2029. gada 12. janvārim sagatavo un pēc tam ik pēc sešiem gadiem atjaunina datu kopu, kura satur informāciju par pasākumiem, kas veikti, lai uzlabotu dzeramā ūdens pieejamību un popularizētu pa centralizēto ūdensapgādes sistēmu piegādātā ūdens lietošanu, kā arī informāciju par iedzīvotāju īpatsvaru, kam ir pieejams dzeramais ūdens (neskaitot fasēto  ūdeni).
(2) Lai atbildīgā ministrija varētu sagatavot vai atjaunot šī likuma 14. panta pirmajā daļā minēto datu kopu, pašvaldība pēc  ministrijas pieprasījuma iesniedz tai šī panta pirmajā daļā minēto informāciju."
12.
Papildināt Pārejas noteikumu 1.punktu ar 3. apakšpunktu šādā redakcijā: 
"3) līdz 2025.gada 1.jūlijam izdod šā likuma 4.panta 7.punktā minētos noteikumus.".
13.
Papildināt Pārejas noteikumus ar 7. punktu šādā redakcijā:
“7. Šā likuma 9. panta pirmās daļas 8. punkts stājas spēkā  2025. gada 1. jūlijā.”
14.
Papildināt likumu ar informatīvu atsauci uz Eiropas Savienības direktīvu šādā redakcijā:

“Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu

Likumā iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2020. gada 16. decembra Direktīvas (ES) 2020/2184 par dzeramā ūdens kvalitāti (pārstrādāta redakcija).”
 
Likums stājas spēkā vispārējā kārtībā.
Ministrs V. Uzvārds