Likumprojekts

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs informē, ka 06.10.2024 no plkst. 19:00 - 21:00 notiks tehniskie darbi FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) kā rezultātā tiks traucēta pilnvarošanas risinājuma darbība un autentifikācija izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
24-TA-209
Gaujas Nacionālā parka likums
InodaļaVispārīgie noteikumi
1.
pants.
Gaujas Nacionālais parks (turpmāk — Nacionālais parks) ir valsts nozīmes īpaši aizsargājama dabas teritorija. Nacionālā parka robežas noteiktas saskaņā ar šā likuma pielikumu. Nacionālā parka kopējā platība ir 91 768 hektāri.
2.
pants.
Likuma mērķis ir:   
1)
saglabāt Nacionālā parka dabas, ainaviskās un kultūrvēsturiskās vērtības – biotopu un sugu daudzveidību, teritorijas unikālās ģeoloģiskās vērtības (iežu atsegumus un alas), reljefa formu un cilvēka mijiedarbības veidoto ainavu kompleksus, kultūrvēsturiskos objektus, kā arī vēsturiski iecienītos teritorijas rekreācijas resursus.   
2)
nodrošināt Eiropas Savienības nozīmes un Latvijas īpaši aizsargājamo biotopu un sugu (turpmāk – īpaši aizsargājamie biotopi un īpaši aizsargājamās sugas) aizsardzību, lai saglabātu vai atjaunotu labvēlīgu aizsardzības statusu tiem biotopiem un sugu populācijām, kuru dēļ Nacionālais parks ir noteikts kā Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorija (Natura 2000).
3)
Nacionālā parka teritorijā veicināt dabas tūrisma attīstību, tās vispusīgu pārvaldību un ilgtspējīgu attīstību, līdzsvarojot dabas aizsardzības, kultūrvēsturisko vērtību aizsardzības un sociālekonomiskās intereses un dodot ieguldījumu kopējā Eiropas attīstības vīzijas īstenošanā.
3.
pants.
Nacionālā parka individuālo aizsardzības un izmantošanas kārtību, pieļaujamās un aizliegtās darbības, kā arī meža apsaimniekošanas plāna saturu, tā izstrādes un apstiprināšanas kārtību nosaka individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi, kurus reglamentē Ministru kabinets.
IInodaļaFunkcionālās zonas
4.
pants.
(1)
Nacionālā parka teritorijā ir šādas funkcionālās zonas:
1)
stingrā režīma zona;
2)
dabas lieguma zona;
3)
dabas parka zona;
4)
ainavu aizsardzības zona;
5)
neitrālā zona.
(2)
Nacionālā parka funkcionālo zonu robežas ir noteiktas šā likuma pielikumā.
5.
pants.
(1)
Stingrā režīma zona ir izveidota, lai aizsargātu pret traucējumiem īpaši aizsargājamos biotopus un īpaši aizsargājamās sugas un to dzīvotnes, kā arī saglabātu cilvēku darbības neskartas un maz pārveidotas teritorijas, nodrošinot netraucētu dabisko procesu attīstību.
(2)
Stingrā režīma zonas zeme ir valsts īpašums.    
6.
pants.
Dabas lieguma zona ir izveidota, lai:
1)
saglabātu Gaujas senielejai ar tās sāngravām un Gaujas pieteku ielejām raksturīgo ģeoloģisko formu noteikto dabisko ainavu;
2)
nodrošinātu īpaši aizsargājamo biotopu un sugu dzīvotņu aizsardzību un atjaunošanu, kā arī tiem nepieciešamo ekoloģisko procesu norisi;
3)
saglabātu  ģeoloģiskos un ģeomorfoloģiskos dabas pieminekļus un citus dabas pieminekļus;
4)
saglabātu mazpārveidotas dabas un cilvēku darbības mazietekmētas ekosistēmu mozaīkas struktūras, kas kalpo dabas izziņai, tūrismam un rekreācijai.
7.
pants.
Dabas parka zona ir izveidota, lai nodrošinātu ilgtspējīgu dabas izziņas, tūrisma un rekreācijas attīstību un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, vienlaikus aizsargājot ainaviski nozīmīgas teritorijas un Nacionālajā parkā sastopamo dabas vērtību ekoloģisko integritāti.
8.
pants.
Ainavu aizsardzības zona ir izveidota, lai saglabātu raksturīgo daudzveidīgo ainavu, tradicionālo kultūrvidi, rekreācijas un tūrisma resursus, kā arī nodrošinātu nenoplicinošu un ilgtspējīgu saimniecisko darbību Nacionālā parka teritorijā.
9.
pants.
Neitrālā zona ir izveidota, lai veicinātu Nacionālajā parkā esošo blīvi apdzīvoto teritoriju, transporta infrastruktūras un rūpniecisko teritoriju ilgtspējīgu attīstību.
 
IIInodaļaNacionālā parka pārvalde
10.
pants.
Nacionālā parka pārvaldi īsteno Dabas aizsardzības pārvalde.
11.
pants.
(1)
Lai saskaņotu dabas aizsardzības intereses un saimniecisko darbību Nacionālā parka teritorijā, izveido Nacionālā parka konsultatīvo padomi. Padomes sastāvā ir pa vienam pārstāvim no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Zemkopības ministrijas, Valsts meža dienesta, Lauku atbalsta dienesta, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, Latvijas Dabas fonda, Latvijas Ornitoloģijas biedrības un organizācijām, kuras tieši pārstāv zemes īpašnieku vai aizsargājamās teritorijas iedzīvotāju intereses, un visām pašvaldībām, kuru teritorijā atrodas Nacionālais parks.     
(2)
Nacionālā parka konsultatīvās padomes nolikumu apstiprina Ministru kabinets. Nacionālā parka konsultatīvās padomes personālsastāvu apstiprina par dabas aizsardzību jomu atbildīgais ministrs.
Pārejas noteikumi
Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Gaujas nacionālā parka likums (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2009, 12. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 166., 205. nr. un 2020, 247. nr.).
Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām
Likumā iekļautas tiesību normas, kas izriet no:
1) Padomes 1992. gada 21. maija Direktīvas 92/43/EEK par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību;
2) Padomes 2009. gada 30. novembra Direktīvas 2009/147/EK par savvaļas putnu aizsardzību
Ministrs V. Uzvārds
Pielikums
Gaujas Nacionālā parka ārējās robežas un funkcionālo zonu robežu shēma

 

 

Piezīmes.

1. Nacionālā parka ārējās robežas un funkcionālo zonu robežas sagatavotas Latvijas koordinātu sistēmā LKS-92 TM un noapaļotas līdz 1 m, bez uzmērīšanas dabā. Līdz precīzai robežu uzmērīšanai dabā pieļaujamas robežu novirzes no likumā aprakstītajām robežām izmantotās kartes mēroga noteiktības robežās atbilstoši dabā esošajām faktiskajām robežām. Par kartogrāfisko pamatu izmantota ortofoto karte merogā 1:10000 (2016.-2018.) un nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas dati (2024).

2. Nacionālā parka ārējās robežas un funkcionālo zonu robežu ģeotelpiskie dati pieejami dabas datu pārvaldības sistēmā atbilstoši normatīvajiem aktiem par datu pārvaldības sistēmas uzturēšanas, datu aktualizācijas un informācijas aprites kārtību.