Noteikumu konsolidētā versija

22-TA-956
Depozīta sistēmas darbības noteikumi
Izdoti saskaņā ar Iepakojuma likuma
13. panta 2.1 daļu, 18.3, 18.4, 18.5 un 18.11 pantu,
18.13 panta 1. un 2. punktu un 18.19 pantu
I.Vispārīgie jautājumi
1.
Noteikumi nosaka:
1.1.
kupona izmantošanas kārtību un prasības attiecībā uz kuponu;
1.2.
depozīta iepakojuma pieņemšanas, savākšanas, pārstrādes, sagatavošanas atkārtotai izmantošanai un nodošanas atkārtotai izmantošanai procentuālo apjomu un termiņus;
1.3.
depozīta iepakojuma speciālās norādes paraugu un lietošanas nosacījumus;
1.4.
depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas noteikšanas metodiku, iesniedzamos dokumentus un maksāšanas kartību;
1.5.
depozīta iepakojuma uzskaites kārtību;
1.6.
depozīta maksu par katru iepakojuma vienību, kurā dzēriens tiek laists tirgū (turpmāk – depozīta maksa);
1.7.
depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plāna saturu;
1.8.
dzērienus, kuru iepakojumam piemēro depozīta sistēmu, un dzērienu iepakojumus, kuriem piemēro depozīta sistēmu;
1.9.
veidlapu iesniegumam par depozīta sistēmas izveidi un tajā iekļaujamo informāciju;
1.10.
kārtību, kādā depozīta sistēmas operators Valsts vides dienestam (turpmāk – dienests) iesniedz pārskatu par depozīta sistēmas īstenošanu, pārskata veidlapu un tajā iekļaujamo informāciju;
1.11.
kārtību, kādā depozīta iepakojuma pārdevējs, kas realizē dzērienus depozīta iepakojumā galalietotājiem, nodrošina depozīta iepakojuma pieņemšanu, un kārtību, kādā depozīta sistēmas operators nodrošina minimālās prasības depozīta iepakojuma pieņemšanas vietu teritoriālajam pārklājumam;
1.12.
kārtību un nosacījumus, ar kādiem nodrošina depozīta sistēmas darbības nepārtrauktību, infrastruktūras izmantošanu, operatora izvēli, līguma slēgšanu par depozīta sistēmas darbības nodrošināšanu un tā izbeigšanu;
1.13.
nosacījumus, atbilstoši kuriem vairāki depozīta iepakojuma pārdevēji var veidot kopīgu depozīta iepakojuma pieņemšanas vietu.
2.
Depozīta sistēmu piemēro vienreiz un atkārtoti lietojamam dzērienu primārajam iepakojumam. Dzērieni, kuru iepakojumam piemēro depozīta sistēmu, un depozīta iepakojuma veidi ir noteikti šo noteikumu 1. pielikumā. Atkārtoti lietojamam dzērienu iepakojumam ir universālais vai individuāls dizains. Depozīta sistēmas operators līgumā, kas noslēgts ar depozīta iepakotāju par dalību depozīta sistēmā, nosaka, kurš atkārtoti lietojamais dzērienu iepakojums ir uzskatāms par universālo atkārtoti lietojamo depozīta iepakojumu. Depozīta sistēmas operatoram ir tiesības nepiemērot depozīta sistēmu iepakojumam, kuru tā formas vai tehnisko īpašību dēļ nav iespējams pieņemt automatizēti, katru šādu gadījumu saskaņojot ar Valsts vides dienestu.
3.
Depozīta sistēmas speciālās norādes atbilstoši šo noteikumu 2. pielikumam depozīta iepakotājs, kam ir noslēgts līgums ar depozīta sistēmas operatoru par dalību depozīta sistēmā, izvieto uz vienreiz vai atkārtoti lietojamā depozīta iepakojuma vai etiķetes. Attiecīgo norādi, apliecinot depozīta sistēmas piemērošanu, izvieto uz attiecīgā iepakojuma veida tikai šo noteikumu 1. pielikumā minētajam dzērienu iepakojumam.
4.
Depozīta iepakotājs izvieto uz depozīta iepakojuma vai etiķetes svītrkodu vai kvadrātkodu, kas satur nepieciešamo informāciju par depozīta iepakojuma vienību un nodrošina depozīta iepakojuma uzskaiti. Depozīta iepakojuma pieņemšanas vietā var nodrošināt galalietotāja digitālu autentifikāciju. Digitālās autentifikācijas veidus un metodes nosaka un nodrošina depozīta sistēmas operators.
5.
Intelektuālā īpašuma tiesības uz depozīta sistēmas speciālajām norādēm ir depozīta sistēmas operatoram.
6.
Depozīta iepakojuma pieņemšanas vai savākšanas, nodošanas atkārtotai izmantošanai un pārstrādes procentuālie apjomi un termiņi šo mērķu sasniegšanai ir minēti šo noteikumu 3. pielikumā.
7.
Depozīta maksa par depozīta iepakojuma vienību ir 0,10 euro.
8.
Depozīta iepakotājam, kurš laiž tirgū dzērienus atkārtoti lietojamā individuāla dizaina depozīta iepakojumā, ir pienākums nodrošināt šā atkārtoti lietojamā depozīta iepakojuma pieņemšanu no depozīta iepakojuma pārdevēja. Depozīta sistēmas operators veic universālā atkārtoti lietojamā depozīta iepakojuma savākšanu un atkārtotu sadali starp depozīta iepakotājiem. Pirms dzērienu laišanas tirgū atkārtoti lietojamā depozīta iepakojumā depozīta iepakotājs slēdz līgumu ar depozīta sistēmas operatoru par dalību depozīta sistēmā, paredzot kārtību, kādā notiks ar depozīta sistēmu saistīto maksājumu aprite attiecībā uz atkārtoti lietojamo iepakojumu.
9.
Depozīta iepakotājs katru mēnesi līdz septītajam datumam iesniedz depozīta sistēmas operatoram informāciju par iepriekšējā kalendāra mēnesī tirgū laisto dzērienu daudzumu atkārtoti un vienreiz lietojamā depozīta iepakojumā (vienību skaitu) pa iepakojuma materiāla veidiem. Līdz katra mēneša divdesmitajam datumam depozīta iepakotājs pārskaita depozīta sistēmas operatoram naudas summu depozīta maksas apmērā un depozīta sistēmas dalības maksu saskaņā ar nosūtīto informāciju par depozīta iepakojumu, kurā dzērieni tika laisti tirgū iepriekšējā kalendāra mēnesī.
10.
Depozīta sistēmas operators līdz mēneša beigām pārskaita depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksu depozīta iepakojuma pārdevējam, kurš noslēdzis līgumu ar depozīta sistēmas operatoru un pieņem depozīta iepakojumu no galalietotāja, par visu iepriekšējā mēnesī savākto un operatoram nodoto izlietoto dzērienu depozīta iepakojumu.
11.
Depozīta sistēmas operators rakstveidā var vienoties ar depozīta iepakotājiem, kuri laiž tirgū dzērienus atkārtoti lietojamā individuāla dizaina depozīta iepakojumā, un depozīta iepakojuma pārdevējiem, ka par atkārtoti lietojamā individuāla dizaina iepakojuma apsaimniekošanu depozīta iepakotāji norēķinās tieši ar depozīta iepakojuma pārdevējiem.
12.
Ja šo noteikumu 11. punktā minētā vienošanās ar depozīta sistēmas operatoru ir noslēgta, attiecīgais depozīta iepakotājs maksā depozīta sistēmas operatoram depozīta sistēmas dalības maksu par katru atkārtoti lietojamā individuāla dizaina dzērienu iepakojuma tirgū laisto vienību. Naudas summu depozīta maksas apmērā un depozīta sistēmas apsaimniekošanas maksu par atkārtoti lietojamo individuāla dizaina iepakojumu depozīta iepakotājs pārskaita tieši depozīta iepakojuma pārdevējam par visu iepriekšējā mēnesī apsaimniekoto un depozīta iepakotājam nodoto atkārtoti lietojamo individuāla dizaina depozīta iepakojumu.
13.
Persona, kura pretendē uz tiesībām kļūt par depozīta sistēmas operatoru, un depozīta sistēmas operators depozīta sistēmas dalības maksas aprēķina aplēsi sagatavo saskaņā ar tajā brīdī spēkā esošo Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteikto depozīta sistēmas dalības maksas aprēķināšanas metodiku.
14.
Depozīta iepakojuma pārdevējs iekasē no galalietotāja depozīta maksu, realizējot dzērienu depozīta iepakojumā.
II.Depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksa
15.
Depozīta sistēmas operators slēdz līgumu par izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanu no galalietotāja ar iepakojuma pieņemšanas punkta vai šķiroto atkritumu savākšanas laukuma apsaimniekotāju. Līgumā vienojas par depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas pārskaitīšanu.
16.
Depozīta sistēmas operators nosaka vienreiz un atkārtoti lietojamā depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksu euro par iepakojuma vienību katram depozīta iepakojuma materiāla veidam, izmaksas diferencējot atbilstoši depozīta iepakojuma pieņemšanas veidam (automatizētais (ar saspiešanas funkciju vai bez tās) vai manuālais).
17.
Depozīta sistēmas operators aprēķina depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksu, pamatojoties uz depozīta iepakojuma pārdevēju tiešajām attiecināmajām izmaksām šo noteikumu 4. pielikumā minētajās pozīcijās, izmantojot oficiāli pieejamos nozares statistikas datus.
18.
Depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas noteikšanas metodika:
18.1.
depozīta sistēmas operators depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas aprēķinā izmanto šo noteikumu 4. pielikumā ietvertās izmaksu pozīcijas, pamatojoties uz depozīta iepakojuma pārdevēja attiecināmajiem izdevumiem par depozīta iepakojuma pieņemšanu, uzglabāšanu, uzskaiti un depozīta iepakojuma pieņemšanas vietas uzturēšanu;
18.2.
depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas aprēķina modelis tiek saskaņots starp depozīta sistēmas operatoru un depozīta iepakojuma pārdevējiem vai tos pārstāvošajām asociācijām;
18.3.
ja depozīta sistēmas operators un pārdevēji vai tos pārstāvošās asociācijas nevar vienoties par depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas aprēķina modeli, šāda modeļa izstrādei tiek piesaistīts neatkarīgs auditors;
18.4.
šo noteikumu 18.3. apakšpunktā minētajā gadījumā depozīta sistēmas operators kopā ar pārdevējiem vai tos pārstāvošām organizācijām izvēlas neatkarīgu auditoru. Izmaksas par auditora pakalpojumu depozīta sistēmas operators un pārdevēji vai tos pārstāvošās organizācijas sedz vienādās daļās.
19.
Depozīta sistēmas operators līdz 1. septembrim sagatavo depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas projektu nākamajam divu gadu periodam atbilstoši šo noteikumu 18. punktā minētajai metodikai.
20.
Depozīta sistēmas operators lēmumu par depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas apstiprināšanu pieņem līdz 30. oktobrim. Depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksa ir spēkā divus gadus no lēmuma pieņemšanas brīža.
21.
Ja līdz nākamā perioda sākumam nav apstiprināta depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksa, spēkā ir pēdējā apstiprinātā depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksa.
22.
Depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksu var pārskatīt reizi gadā, ja depozīta iepakojuma pārdevēju vidējās kopējās izmaksas vai izmaksas kādā no izmaksu pozīcijām, kas tika izmantotas apstiprinātās depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas aprēķinam, ir mainījušās vismaz par 10 procentiem. Šajā gadījumā depozīta iepakojuma pārdevējiem vai tos pārstāvošām organizācijām jāiesniedz depozīta sistēmas operatoram dokumenti, kas pamato depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas izmaiņas.
23.
Depozīta sistēmas operators piecu darbdienu laikā pēc depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas apstiprināšanas nosūta dienestam informāciju par depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksu.
III.Depozīta iepakojuma pieņemšana un prasības kuponiem
24.
Atkārtoti vai vienreiz lietojamo izlietoto dzērienu depozīta iepakojumu no galalietotāja atpakaļ pieņem un depozīta maksu atmaksā, ja:
24.1.
uz tā ir speciālā norāde (šo noteikumu 2. pielikums) un svītrkods vai kvadrātkods;
24.2.
speciālā norāde un svītrkods vai kvadrātkods ir nolasāms;
24.3.
tas ir iztukšots;
24.4.
tas nav sadalīts daļās;
24.5.
tas nav bojāts;
24.6.
tiek nodrošināta galalietotāja digitāla autentifikācija šādos gadījumos:
24.6.1.
nav iespējams pilnībā nolasīt atpazīšanas zīmes;
24.6.2.
vienreiz lietojamais depozīta iepakojums ir saplacināts vai bojāts.
25.
Depozīta iepakojuma pārdevējs, kas pieņem depozīta iepakojumu no galalietotāja, nodrošina, lai galalietotājs tirdzniecības vietā, tās teritorijā vai tirdzniecības vietas tuvumā, bet ne tālāk par 150 metriem no tirdzniecības vietas varētu izmest atnesto depozīta iepakojumu atkritumu dalītas vākšanas konteineros (arī kastēs vai maisos) atsevišķi stiklam un pārejam iepakojumam (par to pieņemšanas vietā izvieto labi redzamu un viegli pamanāmu informāciju), ja tas atnesis:
25.1.
šo noteikumu 24.1. un 24.2. apakšpunktam neatbilstošu depozīta iepakojumu;
25.2.
šo noteikumu 24.1. un 24.2. apakšpunktam atbilstošu, bet 24.5. apakšpunktam neatbilstošu depozīta iepakojumu.
26.
Iepakojuma pieņemšanas punkta vai šķiroto atkritumu savākšanas laukuma apsaimniekotājs, kas noslēdzis līgumu ar depozīta sistēmas operatoru un pieņem depozīta iepakojumu no galalietotāja, pieņem no galalietotāja arī šo noteikumu 24.1. un 24.2. apakšpunktam neatbilstošu depozīta iepakojumu, bet par to depozīta maksu neatmaksā, un par to pieņemšanas vietā izvieto labi redzamu un viegli pamanāmu informāciju.
27.
Depozīta iepakojuma pārdevējs, kas realizē dzērienus depozīta iepakojumā un kuram saskaņā ar Iepakojuma likuma 18.8 pantu ir pienākums pieņemt depozīta iepakojumu savā tirdzniecības vietā (tās teritorijā vai tirdzniecības vietas tuvumā) vai kurš pieņem depozīta iepakojumu savā tirdzniecības vietā, slēdz līgumu ar depozīta sistēmas operatoru.
28.
Depozīta iepakojuma pārdevējs ir atbildīgs par depozīta iepakojuma pieņemšanu no galalietotāja visā tirdzniecības vietas darba laikā, kas var nepārsniegt alkoholisko dzērienu tirdzniecības laiku (no pulksten 8.00 līdz 22.00), uzglabāšanu un nodošanu depozīta sistēmas operatoram, kā arī par uzskaiti un visas ar depozīta iepakojumu saistītās informācijas nodošanu depozīta sistēmas operatoram.
28.1
Ja depozīta iepakojuma pieņemšanas vieta, tai skaitā automatizētā depozīta iepakojuma iekārta, neatrodas tieši tirdzniecības vietā (tirdzniecības zālē) vai nav tieši redzama no veikala ieejas, depozīta iepakojuma pārdevējs galalietotājam redzamā vietā izvieto informāciju (norādi) par to, kur atrodas izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanas vieta.
29.
Ja pašvaldības teritorijā nav depozīta iepakojuma pārdevēja, kuram ir pienākums pieņemt no galalietotāja izlietoto dzērienu depozīta iepakojumu savā tirdzniecības vietā (tās teritorijā vai tirdzniecības vietas tuvumā), depozīta sistēmas operators organizē izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanu vietā, kura saskaņota ar pašvaldību.
30.
Depozīta sistēmas operators izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanu vietā, kura saskaņota ar pašvaldību, var organizēt pats vai slēgt līgumu ar depozīta iepakojuma pārdevēju, kura tirdzniecības zāles platība ir mazāka nekā Iepakojuma likumā noteiktā, iepakojuma pieņemšanas punktu vai šķiroto atkritumu savākšanas laukuma apsaimniekotāju, informējot par to galalietotājus. Depozīta sistēmas operators var organizēt izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanu arī ārpus tirdzniecības vietām, tai skaitā uzstādot depozīta iepakojuma pieņemšanas automātus visiem vai atsevišķiem depozīta iepakojuma veidiem vai nodrošinot izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanu mobilā veidā un informējot par to galalietotājus.
31.
Vairāki depozīta iepakojuma pārdevēji var veidot kopīgu depozīta iepakojuma pieņemšanas vietu, ja tie var izpildīt Iepakojuma likuma prasības par depozīta iepakojuma pieņemšanas vietas maksimālo attālumu no savām tirdzniecības vietām. Šādā gadījumā depozīta iepakojuma pārdevēji savstarpēji vienojas par kopīgas depozīta pieņemšanas vietas uzturēšanu, kā arī vienojas par to ar depozīta sistēmas operatoru un tirdzniecības vietas īpašnieku (valdītāju).
32.
Komersanti, kas piedāvā dzērienus depozīta iepakojumā pakalpojuma sniegšanas vietās, vienojoties ar depozīta sistēmas operatoru un noslēdzot savstarpēju līgumu, var paši nogādāt depozīta sistēmas operatoram izlietoto dzērienu depozīta iepakojumu.
33.
Ja izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma uzglabāšanai tā pieņemšanas vietā nav saņemta atkritumu apsaimniekošanas atļauja, to var uzglabāt ne ilgāk kā vienu mēnesi.
34.
Kuponā, ko izsniedz depozīta iepakojuma pārdevējs, pieņemot iepakojumu manuāli, vai depozīta iepakojuma pieņemšanas automāts, saņemot izlietoto dzērienu depozīta iepakojumu no galalietotāja, norāda:
34.1.
kupona izsniedzēja nosaukumu un reģistrācijas numuru;
34.2.
kupona izsniegšanas vietas apzīmējumu;
34.3.
kupona numuru;
34.4.
kupona izsniegšanas datumu un laiku;
34.5.
kupona izsniedzēja parakstu, ja kupons netiek izsniegts elektroniski;
34.6.
depozīta sistēmas svītrkodu vai kvadrātkodu;
34.7.
kupona vērtību.
35.
Kupons, kurā trūkst kāda no šo noteikumu 34. punktā norādītajām sastāvdaļām, nav derīgs.
36.
Kupona izsniedzējs kupona numuru un izsniegšanas datumu reģistrē depozīta iepakojuma uzskaites sistēmā kupona izsniegšanas brīdī. Kuponu kā maksāšanas līdzekli var izmantot ne mazāk kā vienu gadu pēc izsniegšanas datuma, iegādājoties preces tirdzniecības vietā, kurā realizē dzērienus depozīta iepakojumā un kurā (vai kuras tuvumā saskaņā ar Iepakojuma likuma 18.8 pantu) nodots izlietotais dzērienu depozīta iepakojums.
IV.Depozīta sistēmas operatora izvēle, prasības depozīta sistēmas operatora darbībai un līgumam par depozīta sistēmas darbības nodrošināšanu
37.
Persona, kura pretendē uz tiesībām kļūt par depozīta sistēmas operatoru, Iepakojuma likuma 18.13 pantā noteiktajā kārtībā iesniedz dienestā iesniegumu par depozīta sistēmas izveidi atbilstoši šo noteikumu 5. pielikumam un depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plānu atbilstoši šo noteikumu 6. pielikumam. Persona, kura pretendē uz tiesībām kļūt par depozīta sistēmas operatoru, depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plānā norāda arī, kā sadarbībā ar depozīta iepakojuma pārdevēju tiks izvēlēts depozīta iepakojuma pieņemšanas veids (manuālais, automatizētais vai abi) un vai un kā persona plāno organizēt izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanu ārpus tirdzniecības vietām.
38.
Šo noteikumu 37. punktā minētā persona dokumentus dienestā iesniedz elektroniski. Elektroniskos dokumentus sagatavo atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.
39.
Dienests Iepakojuma likuma 18.14 panta pirmajā daļā noteiktajā kārtībā izskata Iepakojuma likuma 18.13 pantā ietvertos dokumentus, kurus iesniegusi persona, kas pretendē uz tiesībām kļūt par depozīta sistēmas operatoru. Ja uz depozīta sistēmas operatora statusu pieteikušies vairāki komersanti, dienests izvēlas komersantu, piemērojot šo noteikumu 7. pielikumā minētos kritērijus, tai skaitā vērtējot šo noteikumu 37. punktā minēto depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plānu, depozīta iepakojuma pieņemšanas veida (manuālais, automatizētais vai abi) izvēles kritērijus un paredzēto izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanas organizēšanu ārpus tirdzniecības vietām. Dienests ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms depozīta sistēmas operatora pretendentu dokumentu iesniegšanas termiņa beigām publicē savā tīmekļvietnē depozīta sistēmas operatora kandidātu iesniegto dokumentu izvērtēšanas kārtību.
40.
Dienests 10 darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas sagatavo līgumu par depozīta sistēmas darbības nodrošināšanu (turpmāk – līgums) un noslēdz to ar depozīta sistēmas operatoru Iepakojuma likuma 18.15 pantā noteiktajā kārtībā. Līguma neatņemama sastāvdaļa ir depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plāns.
41.
Līguma priekšmets ir depozīta sistēmas darbības nodrošināšana atbilstoši depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plānam.
42.
Līgumā norāda:
42.1.
līgumslēdzējus;
42.2.
līguma priekšmetu;
42.3.
līguma darbības termiņu;
42.4.
depozīta sistēmas operatora pienākumus un tiesības;
42.5.
dienesta pienākumus un tiesības;
42.6.
kārtību, kādā depozīta sistēmas operators iesniedz dienestā pārskatus par depozīta sistēmas īstenošanu;
42.7.
kārtību, kādā depozīta sistēmas operators iesniedz dienestā informāciju par reģistrētajiem depozīta iepakotājiem un depozīta iepakojuma pārdevējiem, kas realizē dzērienus depozīta iepakojumā;
42.8.
dokumentu elektroniskās aprites kārtību;
42.9.
kārtību, kādā tiek veikti grozījumi līgumā;
42.10.
iemeslus, kuru dēļ līgumslēdzējām pusēm ir tiesības vienpusēji atkāpties vai izbeigt noslēgto līgumu;
42.11.
līguma izbeigšanas kārtību un kārtību, kādā operators uzsāk un pabeidz depozīta sistēmas piemērošanu, vienlaikus nodrošinot depozīta sistēmas darbības nepārtrauktību;
42.12.
līguma izbeigšanas procedūru, tai skaitā infrastruktūras nodošanu, lai nodrošinātu depozīta sistēmas darbības nepārtrauktību.
43.
Depozīta sistēmas operators ir tiesīgs vienpusēji atkāpties no līguma, rakstveidā informējot par to dienestu vismaz sešus mēnešus iepriekš. Līguma pārtraukšana neatbrīvo operatoru no pienākuma nodrošināt depozīta sistēmas darbību līdz brīdim, kad stājas spēkā līgums ar citu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā dienesta izraudzītu depozīta sistēmas operatoru.
44.
Lai nodrošinātu depozīta sistēmas darbības nepārtrauktību, depozīta sistēmas operators pēc līguma izbeigšanas nodod infrastruktūras objektus, depozīta iepakojuma pieņemšanai nepieciešamās iekārtas vai to lietošanas tiesības un depozīta iepakojuma uzskaites sistēmu jaunajam depozīta sistēmas operatoram, ja vien nodošanas un pieņemšanas akts neparedz citus nosacījumus.
45.
Depozīta sistēmas operators:
45.1.
konsultējoties ar depozīta iepakojuma pārdevēju, izvēlas depozīta iepakojuma pieņemšanas veidu (manuālais, automatizētais vai abi);
45.2.
nodrošina depozīta iepakojuma pārdevējus ar depozīta iepakojuma pieņemšanai nepieciešamajām iekārtām, ieskaitot depozīta iepakojuma pieņemšanas automātus, kā arī nodrošina iekārtu tehnisko apkopi un remontu, ja ar iepakojuma pārdevēju, tirdzniecības vietas īpašnieku (valdītāju) noslēgtais līgums neparedz citus nosacījumus;
45.3.
nodrošina depozīta iepakojuma pieņemšanu visā valsts teritorijā;
45.4.
izveido un uztur depozīta uzskaites sistēmu, kurā apkopo informāciju:
45.4.1.
par tirgū laistajiem dzērieniem, kuru iepakojumam piemēro depozīta sistēmu;
45.4.2.
par tirgū laisto dzērienu depozīta iepakojumu, atsevišķi vienreiz lietojamo un atkārtoti lietojamo depozīta iepakojumu, materiālu, veidu un daudzumu (skaita un svara vienībās);
45.4.3.
 par pieņemtā, atkārtotai izmantošanai vai pārstrādei nodotā depozīta iepakojuma materiālu, veidu un daudzumu (skaita un svara vienībās);
45.5.
publicē savā tīmekļvietnē:
45.5.1.
informāciju par depozīta sistēmas operatora dibinātājiem;
45.5.2.
standarta līgumu par dalību depozīta sistēmā;
45.5.3.
informāciju par spēkā esošo depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksu katram iepakojuma veidam;
45.5.4.
informāciju par spēkā esošo depozīta sistēmas dalības maksu katram iepakojuma veidam;
45.5.5.
informāciju par mobilās savākšanas iespējām un maršrutiem;
45.5.6.
aktuālo informāciju par sabiedrības informēšanas komunikācijas pasākumiem;
45.5.7.
kontaktinformāciju (kontaktpersonas tālruņa numuru, e-pasta adresi un darba laiku);
45.5.8.
apkopotu informāciju par šo noteikumu 51. un 52. punktā minēto pārskatu par depozīta sistēmas īstenošanu;
45.6.
sniedz atbalstu saziņai ar galalietotājiem par depozīta sistēmu;
45.7.
publicē informāciju par depozīta iepakojuma pieņemšanas vietām vienotā dalītās atkritumu savākšanas informācijas sistēmā "Šķiro viegli", ievietojot saiti uz to savā tīmekļvietnē.
46.
Depozīta sistēmas operatoram, kas ar dienestu noslēdzis līgumu, ir pienākums 20 darbdienu laikā ziņot dienestam par izmaiņām saistību izpildē, kuras ietvertas dienesta apstiprinātajā depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plānā. Pamatojoties uz lēmumu par grozījumu izdarīšanu līgumā, dienests izdara attiecīgus grozījumus.
47.
Ja depozīta sistēmas operators depozīta sistēmu neīsteno vai dara to nepilnīgi un neizpilda līgumā par depozīta sistēmas darbības nodrošināšanu ietvertās saistības, kā arī nav par to rakstiski informējis dienestu, dienests 10 darbdienu laikā pēc šā fakta konstatēšanas sastāda par to aktu un rakstiski pieprasa no depozīta sistēmas operatora paskaidrojumu par līguma saistību nepildīšanu.
48.
Dienests, ievērojot Iepakojuma apsaimniekošanas padomes ieteikumu, 20 darbdienu laikā pieņem lēmumu izbeigt līgumu par depozīta sistēmas darbības nodrošināšanu šādos gadījumos:
48.1.
ja depozīta sistēmas operators 20 darbdienu laikā pēc paskaidrojuma pieprasījuma saņemšanas nav iesniedzis dienestā šo noteikumu 48. punktā minēto paskaidrojumu vai paskaidrojums nesatur pierādījumus par trūkumu novēršanu vai par apstākļiem, kas nav atkarīgi no depozīta sistēmas operatora un kuru dēļ nav pildītas līguma saistības;
48.2.
ja triju mēnešu laikā pēc pārkāpuma konstatēšanas depozīta sistēmas īstenošanā tiek atkārtoti konstatēts pārkāpums;
48.3.
ja depozīta sistēmas operators sniedzis nepatiesu informāciju.
49.
Ja mēneša laikā pēc šo noteikumu 51. vai 52. punktā minētā termiņa beigām depozīta sistēmas operators, kas ar dienestu noslēdzis līgumu par depozīta sistēmas darbības nodrošināšanu, nav iesniedzis dienestā pārskatu vai auditētu pārskatu par depozīta sistēmas īstenošanu, dienests 10 darbdienu laikā pēc pārkāpuma konstatēšanas par to sastāda pārbaudes aktu un ir tiesīgs pieņemt lēmumu par līguma izbeigšanu, sākot ar nākamā ceturkšņa pirmā mēneša pirmo dienu.
50.
Ja Dabas resursu nodokļa likumā noteiktajos termiņos depozīta sistēmas operators nav atjaunojis un iesniedzis dienestā finanšu nodrošinājumu, dienests ir tiesīgs pieņemt lēmumu par līguma izbeigšanu, sākot ar nākamā ceturkšņa pirmā mēneša pirmo dienu.
V.Pārskata iesniegšana un izskatīšana, depozīta sistēmas darbības pārtraukšanas procedūra un infrastruktūras nodošana, lai nodrošinātu depozīta sistēmas darbības nepārtrauktību
51.
Depozīta sistēmas operators katru gadu līdz 31. augustam iesniedz dienestā pārskatu par depozīta sistēmas īstenošanu (turpmāk – pārskats) (8. pielikums) par laikposmu no attiecīgā gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam. Ja tiek konstatēts, ka saskaņā ar depozīta sistēmas operatora iesniegto pārskatu par attiecīgo laikposmu pieņemšana vai savākšana, nodošana atkārtotai izmantošanai un pārstrāde nav izpildīta vismaz 40 % apmērā no pusgada laikā izpildāmajiem rādītājiem, dienests veic šo noteikumu 47., 48. un 49. punktā minētās darbības.
52.
Depozīta sistēmas operators katru gadu līdz 30. aprīlim iesniedz dienestā auditētu pārskatu par iepriekšējo gadu atbilstoši šo noteikumu 8. pielikumam. Pārskatam pievieno auditora atzinumu par pārskatā minētās informācijas atbilstību prasībām, kas noteiktas normatīvajos aktos par iepakojuma uzskaiti un apsaimniekošanu.
53.
Depozīta sistēmas operators šo noteikumu 51. un 52. punktā minētajam pārskatam pievieno finanšu nodrošinājuma dokumentu atbilstoši faktiskajam aprēķinātā dabas resursu nodokļa apmēram, ja aprēķinātā nodokļa summa ir mainījusies vismaz par 10 %.
54.
Depozīta sistēmas operatoram ir pienākums pēc dienesta amatpersonu pieprasījuma uzrādīt dokumentu oriģinālus, kas apstiprina depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plānā un pārskatā iekļautās informācijas patiesumu (tai skaitā līgumus un apliecinājumus par komersantu pieņemtā vai savāktā, atkārtotai izmantošanai sagatavotā vai pārstrādātā un reģenerētā depozīta iepakojuma apjomu konkrētā laikposmā, kā arī dokumentus, kas apliecina depozīta iepakojuma realizāciju vai nodošanu atkārtotai lietošanai).
55.
Dienests mēneša laikā pēc šo noteikumu 51. vai 52. punktā minēto dokumentu saņemšanas izvērtē to saturu un sagatavo atzinumu par pārskatu.
56.
Ja atzinumā tiek konstatēts, ka šo noteikumu 51. vai 52. punktā minētie dokumenti neatbilst šo noteikumu prasībām vai šo noteikumu 52. punktā minētajā auditora atzinumā norādīts uz neatbilstību, dienests rakstiski brīdina depozīta sistēmas operatoru par konstatēto pārkāpumu un uzdod 10 darbdienu laikā iesniegt trūkstošo informāciju.
57.
Ja 10 darbdienu laikā trūkstošā informācija dienestam netiek iesniegta vai tiek iesniegta nepilnīga informācija, dienests informē Iepakojuma apsaimniekošanas padomi.
58.
Padome piecu darbdienu laikā sniedz dienestam savu ieteikumu par veicamajām darbībām. Dienests pieņem lēmumu par grozījumu izdarīšanu līgumā un, ja nepieciešams, par līguma izbeigšanu.
59.
Ja dienests pieņem lēmumu par līguma izbeigšanu sakarā ar operatora darbību vai bezdarbību, kā rezultātā netiek nodrošināta depozīta sistēmas darbība un netiek ievēroti līguma nosacījumi, lai nodrošinātu depozīta sistēmas darbības nepārtrauktību, dienests uzsāk noslēgtā līguma izbeigšanas procedūru:
59.1.
dienests izsludina atkārtotu pieteikšanos uz tiesībām kļūt par depozīta sistēmas operatoru, publicējot paziņojumu Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likumā noteiktajā kārtībā;
59.2.
dienests līdz jauna depozīta sistēmas operatora izvēlei var turpināt līgumu ar līdzšinējo depozīta sistēmas operatoru. Depozīta sistēmas operatoram ir pienākums nodrošināt depozīta sistēmas darbību līdz brīdim, kad stājas spēkā līgums ar citu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā dienesta izraudzītu depozīta sistēmas operatoru, izņemot šo noteikumu 59.3. apakšpunktā minēto gadījumu;
59.3.
ja depozīta sistēmas operators nevar nodrošināt darbību atbilstoši noslēgtajam līgumam, dienests atbilstoši publiskos iepirkumus regulējošiem normatīvajiem aktiem veic sarunu procedūru ar iepakojuma apsaimniekotājiem (saskaņā ar Dabas resursu nodokļa likumu), kuri atbilst Iepakojuma likuma nosacījumiem par depozīta sistēmas operatoru, lai izvēlētos pagaidu depozīta sistēmas operatoru. Depozīta sistēmas operators nodod infrastruktūras objektu, depozīta iepakojuma pieņemšanai nepieciešamās iekārtas vai to lietošanas tiesības un depozīta iepakojuma uzskaites sistēmas lietošanas tiesības pagaidu depozīta sistēmas operatoram.
60.
Ja dienests pieņem lēmumu par līguma izbeigšanu sakarā ar depozīta sistēmas operatora darbību vai bezdarbību, kā rezultātā netiek nodrošināta depozīta sistēmas darbība un ievēroti līguma nosacījumi, bet depozīta sistēmas operators nepiekrīt iemesliem, kuru dēļ dienests vienpusēji atkāpjas no līguma, lēmumu par līguma izbeigšanu var pārsūdzēt tiesā. Pēc tiesvedības uzsākšanas depozīta sistēmas operatoram ir pienākums nodrošināt depozīta sistēmas darbības nepārtrauktību vai infrastruktūras nodošanu citam normatīvajos aktos noteiktā kārtībā dienesta izraudzītam depozīta sistēmas operatoram.
VI.Noslēguma jautājums
61.
Dzērienus, ar kādiem ir papildināts šo noteikumu 1. pielikums (sīrupi, alkoholiskie kokteiļi uz spirta bāzes un visu veidu alkoholiskie dzērieni plastmasas pudelēs vai skārdenēs), var laist tirgū līdz 2023. gada 31. martam un darīt pieejamus tirgū līdz 2023. gada 30. jūnijam gan ar speciālo norādi (marķējumu), gan bez tās.
Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu
Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no:
1)
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 30. maija Direktīvas (ES) 2018/852, ar ko groza Direktīvu 94/62/EK par iepakojumu un izlietoto iepakojumu;
2)
Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 5. jūnija Direktīvas (ES) 2019/904 par konkrētu plastmasas izstrādājumu ietekmes uz vidi samazināšanu.
1.
pielikums
Ministru kabineta
2020. gada 11. augusta
noteikumiem Nr.
519
Dzērienu iepakojumi, kuriem piemēro depozīta sistēmu

Nr. p. k.

Vienreiz un atkārtoti lietojamā iepakojuma veidi1 Dzērieni
1.

Plastmasas (PET materiālu grupa) pudeles ar tilpumu no 0,1 līdz 3 l (neieskaitot)

 

Skārdenes ar tilpumu no 0,1 līdz 3 l (neieskaitot)

Karbonizēti un nekarbonizēti bezalkoholiskie dzērieni (piemēram, minerālūdens, dzeramais ūdens, limonādes, enerģijas dzērieni, kafijas dzērieni, ledus tēja, sulas, nektāri, bezalkoholiskais alus), sīrupi

 

Visu veidu alkoholiskie dzērieni

2.

Stikla pudeles ar tilpumu no 0,1 līdz 3 l (neieskaitot)

Karbonizēti un nekarbonizēti bezalkoholiskie dzērieni (piemēram, minerālūdens, dzeramais ūdens, limonādes, enerģijas dzērieni, kafijas dzērieni, ledus tēja, sulas, nektāri), sīrupi

 

Alus (ieskaitot bezalkoholisko)

 

Sidrs

 

Alkoholiskie dzērieni ar alkohola saturu no 0,5 % līdz 15 % (piemēram, kokteiļi vai jauktie dzērieni (dzērienu maisījumi), kas satur raudzēto dzērienu vai spirtu, tai skaitā aromatizēti vīni, aromatizēti vīna dzērieni, aromatizēti vīna kokteiļi), izņemot vīnu, dzirkstošo vīnu un augļu vīnu

Piezīme.

1 Izņemot iepakojumu, kuru tā formas vai tehnisko īpašību dēļ nav iespējams pieņemt automatizēti; katrs šāds gadījums jāsaskaņo ar Valsts vides dienestu.

2.
pielikums
Ministru kabineta
2020. gada 11. augusta
noteikumiem Nr.
519
Speciālās norādes

1. Speciālā norāde, kas apliecina depozīta sistēmas piemērošanu vienreiz lietojamam iepakojumam.

2. Speciālā norāde, kas apliecina depozīta sistēmas piemērošanu atkārtoti lietojamam iepakojumam.

Piezīme. "AU" – atkārtoti uzpildāms

3.
pielikums
Ministru kabineta
2020. gada 11. augusta
noteikumiem Nr.
519
Depozīta iepakojuma pieņemšanas, nodošanas atkārtotai izmantošanai un pārstrādes apjomi (īpatsvars %) un termiņi
Nr.
p. k.
Izlietotā depozīta iepakojuma materiāla veids No 2022. gada 1. februāra līdz 2023. gada 31. decembrim No 2024. gada 1. janvāra līdz 2024. gada 31. decembrim No 2025. gada 1. janvāra līdz 2025. gada 31. decembrim No 2026. gada 1. janvāra līdz 2027. gada 31. decembrim No 2028. gada 1. janvāra līdz 2028. gada 31. decembrim No 2029. gada 1. janvāra līdz 2029. gada 31. decembrim No 2030. gada
1. janvāra

 

pieņemts vai savākts pārstrādāts un nodots atkārtotai izmantošanai pieņemts vai savākts pārstrādāts un nodots atkārtotai izmantošanai pieņemts vai savākts pārstrādāts un nodots atkārtotai izmantošanai pieņemts vai savākts pārstrādāts un nodots atkārtotai izmantošanai pieņemts vai savākts pārstrādāts un nodots atkārtotai izmantošanai pieņemts vai savākts pārstrādāts un nodots atkārtotai izmantošanai pieņemts vai savākts pārstrādāts un nodots atkārtotai izmantošanai
1. Stikls 70 70 73 73 77 77 81 81 83 83 85 85 90 90
2. Plastmasa 70 50 73 53 77 55 80 57 85 58 90 59 90 60
3. Melnais metāls 60 60 65 65 70 70 72 72 73 73 75 75 80 80
4. Alumīnijs 40 40 45 45 50 50 52 52 54 54 57 57 60 60
5. Visi materiāli kopā   60   63   65   66   67   68   70

Piezīme. Īpatsvaru procentos aprēķina no tirgū laistā depozīta iepakojuma daudzuma. Attiecībā uz atkārtoti lietojamo depozīta iepakojumu ieskaita pirmoreiz tirgū laisto daudzumu (pirmā rotācija).

4.
pielikums
Ministru kabineta
2020. gada 11. augusta
noteikumiem Nr.
519
Izmaksu pozīcijas depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas aprēķinam
5.
pielikums
Ministru kabineta
2020. gada 11. augusta
noteikumiem Nr.
519
Iesniegums par depozīta sistēmas izveidi
6.
pielikums
Ministru kabineta
2020. gada 11. augusta
noteikumiem Nr.
519
Depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plāns
7.
pielikums
Ministru kabineta
2020. gada 11. augusta
noteikumiem Nr.
519
Pretendenta pieteikuma vērtēšana

I. Vērtēšanas kritēriji

Nr. p. k. Kritērijs Svars
1. Depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plāns 70 %
2. Depozīta iepakotāju saraksts, kuri apliecina, ka kļūs par attiecīgā komersanta dalībniekiem, ja tam tiks piešķirtas depozīta sistēmas operatora tiesības, iepakojuma daļa kopējā depozīta iepakojuma apjomā

30 %

II. Depozīta sistēmas darbības organizēšanas un īstenošanas plāna (1. kritērijs) vērtēšanas apakškritēriji

Nr. p. k. Apakškritērijs Apsaimniekošanas plānā vērtējamā sadaļa
1. Izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanas vietu tīkla teritoriālais pārklājums, tai skaitā izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanas organizācija ārpus tirdzniecības vietām, efektivitāte un pieejamība galalietotājiem 3.1.1., 3.1.2.
2. Izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma pieņemšanas tehniskais risinājums, tehniskās iespējas papildināt pieņemamā iepakojuma klāstu 3.1.3., 3.4.
3. Izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma loģistikas organizēšana (piemēram, loģistikas ķēdes slodze uz kopējo transporta satiksmes plūsmu, ceļu infrastruktūru, gaisa un trokšņu piesārņojumu un citiem vides kvalitātes aspektiem) 3.2.
4. Pieņemtā izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma nodošanas atkārtotai lietošanai organizēšana 3.3.
5. Pieņemtā izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma nodošanas pārstrādei organizēšana 4.
6. Sabiedrības informēšanas komunikācijas pasākumi 5.
7. Depozīta sistēmas darbības finanšu plāna izmaksu sadalījums 6.1.
8. Plānotā depozīta sistēmas dalības maksa 6.2.
8.
pielikums
Ministru kabineta
2020. gada 11. augusta
noteikumiem Nr.
519
Pārskats par depozīta sistēmas īstenošanu