Noteikumi

PAZIŅOJUMS:
Informējam, ka laika periodā no 2025. gada 17. aprīļa plkst. 20:00 līdz 2025. gada 19. aprīļa plkst. 12:00 tiks veikti TAP infrastruktūras uzturēšanas un pilnveidošanas darbi. To laikā ir iespējami TAP portāla darbības traucējumi.
Ministru kabineta noteikumi Nr. 48
Rīgā 2025. gada 21. janvārī (prot. Nr. 3 24. §)
24-TA-169
Grozījumi Ministru kabineta 2007. gada 19. jūnija noteikumos Nr. 404 "Kārtība, kādā aprēķina un maksā dabas resursu nodokli, izsniedz dabas resursu lietošanas atļauju un auditē apsaimniekošanas sistēmas"
Izdoti saskaņā ar Dabas resursu nodokļa likuma 4. panta trešās daļas 1. un 2. punktu,
  4. panta ceturto daļu, 12. panta otro daļu, 14. pantu, 16. panta otro daļu, 19.1 un 20. pantu,
  23. panta sestās daļas 1., 2., 3. un 4. punktu, 24. panta trešās daļas 1., 2., 3., 4., 5., 6. un 7. punktu,
  27. panta pirmās daļas 1., 2. un 3. punktu un četrpadsmito daļu
Izdarīt Ministru kabineta 2007. gada 19. jūnija noteikumos Nr. 404 "Kārtība, kādā aprēķina un maksā dabas resursu nodokli, izsniedz dabas resursu lietošanas atļauju un auditē apsaimniekošanas sistēmas" (Latvijas Vēstnesis, 2007, 100. nr.; 2009, 90. nr.; 2010, 67. nr.; 2013, 189. nr.; 2014, 16., 107. nr.; 2015, 147. nr.; 2016, 251. nr.; 2018, 133. nr.; 2021, 111. nr.; 2024, 13. nr.) šādus grozījumus:
1.
Izteikt tiesību akta izdošanas pamatojuma norādi šādā redakcijā:
"Izdoti saskaņā ar Dabas resursu nodokļa likuma 4. panta trešās daļas 1. un 2. punktu,  4. panta ceturto daļu, 12. panta otro daļu, 14. pantu, 16. panta otro daļu, 19.1 un 20. pantu,  23. panta sestās daļas 1., 2., 3. un 4. punktu, 24. panta trešās daļas 1., 2., 3., 4., 5., 6. un 7. punktu,  27. panta pirmās daļas 1., 2. un 3. punktu un četrpadsmito daļu".
2.
Izteikt 1.17. apakšpunktu šādā redakcijā:
"1.17. kārtību, kādā uzskaita iegūto vai izmantoto dabas resursu veidu un apjomu, vides piesārņojumu un videi kaitīgas preces, tekstilizstrādājumus, vienreiz lietojamus plastmasu saturošus izstrādājumus un plastmasu saturošus zvejas rīkus, iepakojumu, vienreiz lietojamos galda traukus un piederumus, radioaktīvās vielas un uguņošanas ierīces;".
3.
Svītrot 1.21. apakšpunktu.
4.
Papildināt ar 1.25. apakšpunktu šādā redakcijā:
"1.25. kārtību, kādā maksā nodokli par plastmasas iepakojumu un kompozīta iepakojuma sastāvā esošo plastmasu, kas pārskata periodā nav pārstrādāta vai reģenerēta."
5.
Izteikt 3. punktu šādā redakcijā:
"3. Klimata un enerģētikas ministrijas padotībā esošās kompetentās iestādes un Valsts ieņēmumu dienests sadarbojas nodokļa administrēšanā un apmainās ar informāciju un datiem, kas saistīti ar nodokli un tā piemērošanu, šādos termiņos:
3.1. Valsts vides dienests līdz ceturksnim sekojošā mēneša pēdējam datumam elektroniski nodod Valsts ieņēmumu dienestam:
3.1.1. precizētu nodokļa maksātāju sarakstu, kuriem ir izsniegtas A vai B kategorijas piesārņojošas darbības atļaujas, ūdens vai dabas resursu lietošanas atļaujas vai kuriem ir reģistrētas C kategorijas piesārņojošas darbības, vai kuri ir reģistrēti kā iepakotāji un maksā nodokli;
3.1.2. no pašvaldībām un Klimata un enerģētikas ministrijas padotībā esošās kompetentās iestādes saņemto informāciju par nodokļa maksātājiem, kuriem iepriekšējā ceturksnī ir izsniegtas zemes dzīļu izmantošanas licences vai bieži sastopamo derīgo izrakteņu ieguves atļaujas;
3.2. Dabas aizsardzības pārvalde līdz kārtējā gada trešajam ceturksnim sekojošā mēneša pēdējam datumam elektroniski nosūta Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par nodokļa maksātājiem, kuri ir saņēmuši atļaujas vīngliemežu vākšanai (norāda savākto vīngliemežu svaru)."
6.
Papildināt ar 27.2 punktu šādā redakcijā:
"27.2 Ja piesārņojošās darbības atļaujā ir norādītas piesārņojošās vielas daļiņas PM10 vai daļiņas PM2,5, bet nav norādītas daļiņas PM, tad līdz atļaujas pārskatīšanai nodokli par daļiņu PM emisijas apjomu no stacionāra gaisa piesārņojuma avota nodokļa maksātājs aprēķina  atbilstoši piesārņojošās darbības atļaujā norādītajām metodēm daļiņu PM10 vai daļiņu PM2,5 faktiskā apjoma aprēķināšanai, izvēloties atbilstošu daļiņu PM emisijas faktoru, koeficientu vai analīžu datus."
7.
Svītrot 42.1 punktu.
8.
Izteikt IV nodaļas nosaukumu šādā redakcijā:
"IV. Nodoklis par videi kaitīgām precēm, uguņošanas ierīcēm, iepakojumu, vienreiz lietojamiem traukiem, tekstilizstrādājumiem, vienreiz lietojamiem plastmasu saturošiem izstrādājumiem un plastmasu saturošiem zvejas rīkiem, radioaktīvajām vielām, akmeņoglēm, koksu un lignītu (brūnoglēm)".
9.
Izteikt 46. punktu šādā redakcijā:
"46. Nodokli par videi kaitīgām precēm, uguņošanas ierīcēm, iepakojumu, vienreiz lietojamiem traukiem, tekstilizstrādājumiem, vienreiz lietojamiem plastmasu saturošiem izstrādājumiem un plastmasu saturošiem zvejas rīkiem, radioaktīvajām vielām, akmeņoglēm, koksu un lignītu (brūnoglēm) aprēķina atbilstoši likuma 23., 23.1, 24., 24.1, 25., 26.1 un 26.2 pantā, 6., 7., 8. un 9. pielikumā, kā arī šo noteikumu 7. un 8. pielikumā noteiktajai klasifikācijai."
10.
Papildināt ar 51.1 punktu šādā redakcijā:
"51.1 Nodokli par tekstilizstrādājumiem, vienreiz lietojamiem plastmasu saturošiem izstrādājumiem un plastmasu saturošiem zvejas rīkiem maksā par iepriekšējā pārskata periodā Latvijas Republikas teritorijā pirmo reizi realizētiem vai saimnieciskās darbības nodrošināšanai izmantot uzsāktiem tekstilizstrādājumiem, vienreiz lietojamiem plastmasu saturošiem izstrādājumiem un plastmasu saturošiem zvejas rīkiem."
11.
Izteikt 53. punktu šādā redakcijā:
"53. Nodokli par videi kaitīgām precēm, uguņošanas ierīcēm, iepakojumu, vienreiz lietojamiem plastmasu saturošiem izstrādājumiem un plastmasu saturošiem zvejas rīkiem,  tekstilizstrādājumiem, akmeņoglēm, koksu un lignītu (brūnoglēm) nodokļa maksātājs var samaksāt tūlīt pēc šo preču vai iepakoto preču ievešanas Latvijas teritorijā."
12.
Izteikt 70. punktu šādā redakcijā:
"70. Iepakojuma materiāliem, kas neatbilst nevienai no likuma 7. pielikumā minētajām materiālu grupām, piemēro likuma 7. pielikuma 4.2. pozīcijai noteikto likmi."
13.
Papildināt ar 86.1 punktu šādā redakcijā:
"86.1 Tekstilizstrādājumu svaru nosaka, izmantojot vienu no šādām metodēm:
86.11. tiešās noteikšanas metode – katra tekstilizstrādājumu vienības svēršana saskaņā ar normatīvajiem aktiem par metroloģijas prasībām;
86.12. netiešās noteikšanas metode – tekstilizstrādājumu svara noteikšana vienā no šādiem veidiem:
86.12.1. tekstilizstrādājumu piegādātāja sniegtais tekstilizstrādājumu tehniskais apraksts (specifikācija);
86.12.2. dati par analogu tekstilizstrādājumu (tāda paša veida tekstilizstrādājumu) veidu un svaru."
14.
Papildināt ar 86.2 punktu šādā redakcijā:
"86.2 Tekstilizstrādājumu veidu un svaru pamato ar vienu no šādiem dokumentiem:
86.21. grāmatvedības uzskaites dokumenti un faktiski realizēto vai izmantoto tekstilizstrādājumu svaru apliecinošie dokumenti vai faktiski realizēto vai izmantoto tekstilizstrādājumu veidu un svaru apliecinošie dokumenti;
86.22. piegādātāja noformēts un parakstīts dokuments (oriģināls), kas apliecina tekstilizstrādājumu veidu un svaru (turpmāk – piegādātāja apliecinājums);
86.23. līgums par preču iegādi, kurā iekļauta informācija par tekstilizstrādājumu svaru vai preču piegādātāja sniegtais tekstilizstrādājumu tehniskais apraksts (specifikācija, arī tā, kas publicēta elektroniskajā katalogā internetā vai citā elektroniskajā datu nesējā. Informāciju, kas publicēta elektroniskajā katalogā internetā, saglabā trīs gadus papīra izdrukas veidā vai elektroniskajā datu nesējā);
86.24. muitas iestādes apstiprināta starptautisko kravas pārvadājumu pavadzīmes kopija, uz kuras norādīts muitas deklarācijas numurs un datums,  ja preces ieved no valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis, un kravas pavadzīme satur informāciju par tekstilizstrādājumu svaru;
86.25. pievienotās vērtības nodokļa rēķins, kurā ietverta visa nodokļa aprēķināšanai nepieciešamā informācija par tekstilizstrādājumu veidu un svaru. Nodokļa aprēķina pamatošanai rēķins derīgs bez paraksta;
86.26. šo noteikumu 66. punktā minētās pilnvarotās institūcijas atzinums par preču iepakojuma materiālu un tekstilizstrādājumu veidu un svaru. Atzinumu institūcija sagatavo kā stingrās uzskaites dokumentu divos eksemplāros. Pirmo eksemplāru saņem nodokļa maksātājs, otro eksemplāru Latvijas iepakojuma sertifikācijas centrs glabā trīs gadus. Atzinumu aizpilda un paraksta no nodokļa maksātāja neatkarīgs Latvijas iepakojuma sertifikācijas centra eksperts;
86.27. ar aktu (9. pielikums) apstiprināts faktiski patērētā iepakojuma tekstilizstrādājumu veids un svars."
15.
Papildināt ar 86.3 punktu šādā redakcijā:
"86.3 Ja nodokļa maksātāja rīcībā nav dokumentu, kas satur nepieciešamo informāciju par tekstilizstrādājumu veidu un svaru, un ja nav iespējams noteikt faktisko tekstilizstrādājumu svaru, nodokļa maksātājs tekstilizstrādājumu svara noteikšanai izmanto datus par analogiem tekstilizstrādājumiem. Ja tekstilizstrādājumu veida un svara noteikšanai izmanto datus par analogiem tekstilizstrādājumiem, nodokļa maksātāja izveidota komisija to apstiprina ar aktu (9. pielikums). Aktā norāda arī avotu, no kura iegūta informācija par izmantoto analogu."
16.
Papildināt ar 86.4 punktu šādā redakcijā:
"86.4 Nosakot tekstilizstrādājumu svaru ar netiešās noteikšanas metodi, pieļaujamā novirze nedrīkst būt lielāka par 10 % uz tekstilizstrādājuma vienību."
17.
Papildināt ar 86.5 punktu šādā redakcijā:
"86.5 Ja tekstilizstrādājumu piegādātāja un tekstilizstrādājumu saņēmēja savstarpēji rakstiski noslēgtajā līgumā par tekstilizstrādājumu iegādi ir ietverta visa nodokļa aprēķināšanai nepieciešamā informācija par šo standarta tekstilizstrādājumu svaru, tekstilizstrādājumu saņēmējs pats var noteikt tekstilizstrādājumu svaru."
18.
Izteikt 87. punktu šādā redakcijā:
"87. Ja nodokļa maksātājs maksā nodokli par radioaktīvajām vielām, Valsts ieņēmumu dienests pēc pārskata (1. pielikums) saņemšanas pieprasa no Klimata un enerģētikas ministrijas padotībā esošās kompetentās iestādes informāciju par to, vai nodokļa maksātājs ir saņēmis speciālu atļauju (licenci) darbībām ar radioaktīvajām vielām. Klimata un enerģētikas ministrijas padotībā esošā kompetentā iestāde katru gadu līdz 20. februārim iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā informāciju par operatoriem, kuri iepriekšējā kalendāra gadā ir saņēmuši speciālu atļauju (licenci) un ir veikuši darbības ar radioaktīvajām vielām."
19.
Papildināt ar 89.2 punktu šādā redakcijā:
"89.2 Nodokli par likuma 3. panta 1.3 daļā noteiktajiem objektiem nodokļa maksātājs aprēķina, pamatojoties uz sagatavoto pārskatu atbilstoši Ministru kabineta 2017. gada 16. augusta noteikumu Nr. 480 "Noteikumi par atbrīvojuma piemērošanu no dabas resursu nodokļa samaksas par iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem" 7. pielikumam vai Ministru kabineta 2020. gada 11. augusta noteikumu Nr. 519 "Depozīta sistēmas darbības noteikumi"  8. pielikumam, piemērojot likuma 24. panta astotajā daļā noteiktās dabas resursu nodokļa likmes. Nodokļa samaksu veic par iepriekšējā gadā nepārstrādāto plastmasas iepakojumu, kurš ir pārstrādājams, bet netika pārstrādāts, un plastmasas iepakojumu, kura materiāla īpašības neļauj to pārstrādāt un kurš netika reģenerēts līdz sekojošā gada 23. oktobrim."
20.
Izteikt V nodaļas nosaukumu šādā redakcijā:
"V. Nodoklis par dabas resursu nelikumīgu ieguvi un izmantošanu, vidē novadītā piesārņojuma, realizēto vai savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai izmantoto videi kaitīgo preču, iepakojuma, tekstilizstrādājumu, akmeņogļu, koksa un lignīta (brūnogļu) un radioaktīvo vielu apjomu".
21.
Izteikt 91. punktu šādā redakcijā:
"91. Nodokli, kas aprēķināts atbilstoši likuma 31. pantam, Valsts ieņēmumu dienests piedzen no nodokļa maksātāja, pamatojoties uz Klimata un enerģētikas ministrijas vai tās padotībā esošās kompetentās iestādes lēmumu, ar kuru ir iepazīstināts nodokļa maksātājs."
22.
Izteikt 92. punktu šādā redakcijā:
"92. Ja nodokļa maksātājs nevar pamatot iepakojuma materiāla veidu un svaru, videi kaitīgu preču svaru vai tekstilizstrādājumu veidu un svaru ar šajos noteikumos minētajiem uzskaites dokumentiem, pēc Valsts ieņēmumu dienesta pieprasījuma atzinumu par nodokļa maksātāja realizēto vai saimnieciskās darbības nodrošināšanai izmantoto preču iepakojuma materiāla veidu un svaru, videi kaitīgu preču svaru vai tekstilizstrādājumu veidu un svaru izsniedz šo noteikumu 66. punktā minētā institūcija."
23.
Izteikt 92.11 punktu šādā redakcijā:
"92.11 Apsaimniekotājs ir tiesīgs no Klimata un enerģētikas ministrijas padotībā esošas kompetentās iestādes izraudzīties tādu apsaimniekošanas sistēmu auditoru, kurš Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā saņēmis lēmumu par tiesībām veikt apsaimniekošanas sistēmas auditora pienākumus. Lai persona saņemtu lēmumu par tiesībām veikt apsaimniekošanas sistēmas auditora pienākumus, tā Klimata un enerģētikas ministrijas padotībā esošajā kompetentajā iestādē iesniedz iesniegumu un pievieno informāciju vai dokumentus, kas apliecina, ka persona atbilst šo noteikumu 92.12 punktā minētajai apsaimniekošanas sistēmu auditora kompetencei."
24.
Papildināt ar 104. punktu šādā redakcijā:
"104. Par vienreiz lietojamiem plastmasu saturošiem izstrādājumiem un plastmasas zvejas rīkiem nodokli aprēķina un maksā no 2025. gada 1. janvāra."
25.
Izteikt 1. pielikumu jaunā redakcijā (1. pielikums).
26.
Izteikt 2. pielikumu jaunā redakcijā (2. pielikums).
27.
Izteikt 7. pielikumu jaunā redakcijā (3. pielikums).
28.
Izteikt 9. pielikumu jaunā redakcijā (4. pielikums).
29.
Izteikt 10. pielikumu jaunā redakcijā (5. pielikums).
Ministru prezidente E. Siliņa
Klimata un enerģētikas ministrs K. Melnis
1.
pielikums
Ministru kabineta
2025. gada 21. janvāra
noteikumiem Nr.
48
2.
pielikums
Ministru kabineta
2025. gada 21. janvāra
noteikumiem Nr.
48
3.
pielikums
Ministru kabineta
2025. gada 21. janvāra
noteikumiem Nr.
48
4.
pielikums
Ministru kabineta
2025. gada 21. janvāra
noteikumiem Nr.
48
5.
pielikums
Ministru kabineta
2025. gada 21. janvāra
noteikumiem Nr.
48

"10. pielikums

Ministru kabineta

2007.gada 19.jūnija

noteikumiem Nr. 404


Pārskata pārbaudes jautājumi


1. Pārbaudes jautājumi par preču vai izstrādājumu iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem:
1.1. vai ir uzskaitīti visi Latvijas Republikas teritorijā iepakojumā realizēto un savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai izmantoto preču vai izstrādājumu iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu materiālu veidi un norādīts to daudzums pa veidiem (svars kilogramos);
1.2. vai dokumenti, kas apliecina preču vai izstrādājumu iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu materiālu veidu un svaru, atbilst normatīvo aktu prasībām;
1.3. vai apsaimniekotājs ir aprēķinājis dabas resursu nodokli atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām likmēm par katru preču vai izstrādājumu iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu materiāla veida un svara vienību;
1.4. vai apsaimniekotāja pārskatā minētie dati par izlietotā preču vai izstrādājumu iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu materiālu svaru atbilst apsaimniekotāja līgumpartneru grāmatvedības uzskaites dokumentos, reģistros un kopsavilkumos norādītajiem datiem;
1.5. vai izlietotā preču vai izstrādājumu iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu apsaimniekošanā ir ievērotas vides aizsardzības normatīvo aktu prasības;
1.6. vai apsaimniekotājs piemēro apsaimniekošanas plānā un līgumā ar Klimata un enerģētikas ministriju paredzēto apsaimniekošanas sistēmu;
1.7. vai apsaimniekotājs ir nodrošinājis apsaimniekošanas sistēmas plāna darbību.

2. Pārbaudes jautājumi par videi kaitīgām precēm:
2.1. vai apsaimniekotāja līgumpartneri ir uzskaitījuši visas videi kaitīgās preces, kas ir realizētas vai tiek izmantotas savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai;
2.2. vai apsaimniekotāja līgumpartneri nodrošina, ka videi kaitīgās preces tiek uzskaitītas un to svars pareizi noteikts;
2.3. vai apsaimniekotāja līgumpartneri uzskaitē izmanto normatīvajos aktos paredzētos dokumentus;
2.4. vai apsaimniekotāja līgumpartnera uzskaitītās videi kaitīgās preces ir klasificētas nodokļa likmju grupās atbilstoši videi kaitīgo preču klasifikācijai;
2.5. vai apsaimniekotāja līgumpartnera uzskaitē izmantotie dokumenti, kas pamato videi kaitīgu preču svaru, ir noformēti atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām;
2.6. vai apsaimniekotājs nodrošina videi kaitīgu preču atkritumu nodošanu pārstrādei apstrādes uzņēmumam, kas ir saņēmis atbilstošu vides normatīvajos aktos noteiktu atļauju;
2.7. vai apsaimniekotājs attiecīgajā laikposmā nodrošina videi kaitīgu preču atkritumu savākšanas vai atpakaļ pieņemšanas, atkārtotas izmantošanas, apstrādes, pārstrādes un reģenerācijas apjomu izpildi atbilstoši normatīvo aktu prasībām;
2.8. vai apsaimniekotājs piemēro apsaimniekošanas plānā un līgumā ar Klimata un enerģētikas ministriju paredzēto apsaimniekošanas sistēmu;
2.9. vai apsaimniekotājs ir nodrošinājis apsaimniekošanas sistēmas plāna darbību."