Noteikumu projekts

23-TA-1151
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam 2.1.3. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām” 2.1.3.3. pasākuma “Katastrofu risku mazināšanas pasākumi” otrās projektu iesniegumu atlases kārtas pirmā posma īstenošanas noteikumi
Izdoti saskaņā ar Eiropas Savienības fondu 2021.—2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19.panta 13.punktu
I.Vispārīgie jautājumi
1.
Noteikumi nosaka:
1.1.
kārtību, kādā īsteno Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam 2.1. Prioritātes “Klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās klimata pārmaiņām” 2.1.3. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām” 2.1.3.3. pasākuma “Katastrofu risku mazināšanas pasākumi” otrās projektu iesniegumu atlases otrās kārtas pirmo posmu (turpmāk – pasākuma otrās kārtas pirmais posms);
1.2.
pasākuma otrās kārtas pirmā posma īstenošanas mērķi;
1.3.
pasākuma otrās kārtas pirmajam posmam pieejamo finansējumu;
1.4.
prasības Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta iesniedzējam pasākuma otrās kārtas pirmā posma ietvaros;
1.5.
atbalstāmo darbību un izmaksu attiecināmības nosacījumus.
2.
Pasākuma otrās kārtas pirmā posma mērķis ir veicināt tehniskās kapacitātes celšanu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, nodrošinot vieglo transportlīdzekļu modernizēšanu un paaugstinot sniegto pakalpojumu kvalitāti un pieejamību, sniedzot savlaicīgu palīdzību iedzīvotājiem dažādās bīstamās situācijās, glābjot cilvēku dzīvības, materiālās vērtības un novēršot vides apdraudējumus.
3.
Pasākuma otrās kārtas pirmā posma mērķa grupa ir Latvijas iedzīvotāji, Iekšlietu ministrija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.
4.
Pasākuma otrās kārtas pirmo posmu īsteno ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā.
5.
Pasākuma otrās kārtas pirmā posma ietvaros atbildīgās iestādes funkcijas pilda Iekšlietu ministrija.
6.
Pasākuma otrās kārtas pirmā posma ietvaros sasniedzamās rezultāta un iznākuma rādītāju vērtības:
6.1.
iznākuma rādītājs, kas jāsasniedz līdz 2024. gada 31. decembrim:  investīcijas jaunās vai jauninātās katastrofu monitoringa, gatavības, brīdinājuma un reaģēšanas sistēmās attiecībā uz dabas katastrofām sasniedz 2 250 000 euro.
6.2.
rezultāta rādītājs, kas jāsasniedz līdz 2029. gada 31. decembrim: aplēstās siltumnīcefekta gāzu emisijas samazinās no 1,521 CO2 tonnām, saskaņā ar 2020. gada datiem, līdz 1,395 CO2 tonnām 2029. gadā.
7.
Pasākuma otrās kārtas pirmajam posmam pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 2 250 000 euro, tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums – 1 912 500 euro un valsts budžeta līdzfinansējums –   337 500 euro.
8.
Finansējuma intensitāte projekta iesniegumā norādītajai attiecināmajai izmaksu pozīcijai nepārsniedz 85 procentus Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma un 15 procentus valsts budžeta atbalsta no attiecīgās izmaksu pozīcijas kopējām attiecināmajām izmaksām.
II.Prasības projektu iesniedzējam
9.
Projekta iesniedzēja un finansējuma saņēmēja funkcijas projekta īstenošanas ietvaros pilda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.
10.
Projekta iesniedzējs projekta iesniegumam pievieno apliecinājumu, ar ko apliecina projektu lietderību, uzņemas atbildību par projektos sasniedzamajiem mērķiem, rezultātiem un rādītājiem un projektu sekmīgu īstenošanu.
11.
Projekta iesniedzējs projekta iesniegumā plāno mērķu sasniegšanu atbilstoši šo noteikumu 6. punktā noteiktajām vērtībām.
12.
Maksimālais projekta īstenošanas ilgums ir līdz 2024. gada 31. decembrim.
13.
Projekta iesniedzējs sagatavo projekta iesniegumu saskaņā ar projektu iesniegumu atlases nolikuma prasībām.
14.
Projekta iesniedzējs projekta iesniegumu iesniedz elektroniski, izmantojot Kohēzijas politikas vadības informācijas sistēmu.
15.
Saskaņā ar veikto izvērtēšanu atbilstoši “nenodarīt būtisku kaitējumu” principam, pasākuma otrās kārtas pirmā posma projektam ir paredzama nenozīmīga ietekme uz vides mērķiem, līdz ar to papildu prasības projekta iesniedzējam nav izvirzāmas.
III.Projektu atbalstāmās darbības un attiecināmās izmaksas
16.
Projekta ietvaros ir atbalstāmas šādas darbības:
16.1.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbības nodrošināšanai nepieciešamo līdz 30 vieglo transportlīdzekļu iegāde, kura tiek īstenota saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas (ES)2019/1161 ar ko groza Direktīvu 2009/33/EK par “tīro” un energoefektīvo autotransporta līdzekļu izmantošanas veicināšanu 4. pantu;
16.2.
publicitātes pasākumu īstenošana.
17.
Projekta attiecināmās izmaksas ietver:
17.1.
līdz 30 vieglo transportlīdzekļu iegādes un to aprīkošanas izmaksas;
17.2.
ar projekta darbībām tieši saistīto publicitātes un vizuālās identitātes pasākumu izmaksas atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija regulas (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk - regula 2021/1060) 47. un 50. pantam un kārtībai, kādā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021.–2027.gada plānošanas periodā, kā arī Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas perioda un Atveseļošanas fonda komunikācijas un dizaina vadlīnijām.
18.
Projekta iesniedzējs nodrošina, ka projekta iesniegumā plānotās izmaksas netiek segtas no līdzekļiem, kas paredzēti citiem specifiskiem atbalsta mērķiem Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam ietvaros.
19.
Pievienotās vērtības nodoklis, kas tiešā veidā saistīts ar projektu, uzskatāms par attiecināmām izmaksām saskaņā ar regulas 2021/1060 64. panta 1. punkta “c” apakšpunktā ietvertajiem nosacījumiem.
IV.Projekta īstenošanas nosacījumi
20.
Pasākuma otrās kārtas pirmā posma projekta īstenošanas vieta ir Latvijas Republikas teritorija.
21.
Finansējuma saņēmējs projekta īstenošanai nepieciešamo preču un pakalpojumu iegādi realizē saskaņā ar publisko iepirkumu reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem atklātā, pārredzamā, nediskriminējošā un konkurenci nodrošinošā konkursa procedūrā. Atbalstāma ir vides prasību integrācija preču un pakalpojumu iepirkumos (zaļais publiskais iepirkums).
22.
Finansējuma saņēmējs ir atbildīgs par projekta ietvaros piešķirtā finansējuma izlietošanu atbilstoši vienošanās par projekta īstenošanu noteiktajiem nosacījumiem un termiņiem, tai skaitā par atbilstošu un savlaicīgu mērķu sasniegšanu, datu ticamību un izsekojamību, kā arī, ja nepieciešams, nodrošina piekļuvi ar projekta īstenošanu saistītajai informācijai. 
23.
Finansējuma saņēmējam ir pienākums pirms pasākuma otrās projektu iesniegumu atlases kārtas pirmā posma izsludināšanas izstrādāt nosacījumus, kas paredz kārtību, kādā tiks nodrošināta interešu konflikta neesamība, identificēti apstākļi, kuri izraisa vai var izraisīt interešu konfliktu, kas rada apdraudējumu vai kaitējumu projekta īstenošanai, noteikti veicamie pasākumi un izstrādāti darbības plāni interešu konflikta preventīvai novēršanai un gadījumiem, kad interešu konflikts ir atklāts.
24.
Finansējuma saņēmējs nodrošina, ka projekta īstenošanas pabeigšanas brīdī projekta ietvaros iegādātie vieglie transportlīdzekļi ir ieviesti produktīvajā darbībā atbilstoši apstiprinātajam projekta iesniegumam.
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds