MK sēdes protokollēmuma projekts

24-TA-265
Informatīvais ziņojums "Par Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības finanšu situāciju un valsts budžeta aizdevumu finanšu situācijas stabilizēšanai"
1.
Pieņemt zināšanai iesniegto informatīvo ziņojumu.
2.
Pamatojoties uz likuma “Par valsts budžetu 2024. gadam un budžeta ietvaru 2024., 2025. un 2026. gadam” 37.pantu, uzdot finanšu ministram piešķirt no 2024.gada pašvaldību kopējā pieļaujamā aizņēmuma palielinājuma Rēzeknes valstspilsētas pašvaldībai (turpmāk – Pašvaldība) valsts budžeta aizdevumu (turpmāk – valsts aizdevums) līdz 5 000 000 euro (pieci miljoni euro) uzņemto saistību, kurām uz 2023.gada 31.decembri ir iestājies maksāšanas termiņš, izpildei atbilstoši šā informatīvā ziņojuma 2.pielikumā norādītajiem kreditoriem, nosakot šādus nosacījumus:
2.1.
valsts aizdevuma atmaksas termiņš līdz 15 (piecpadsmit) gadiem un atliktais pamatsummas maksājums viens gads no līguma noslēgšanas dienas, pamatsummas un procentu maksājumus veicot reizi ceturksnī, pēc lineārās metodes;
2.2.
valsts aizdevuma atmaksu garantē ar Pašvaldības budžetu;
2.3.
valsts aizdevuma izsniegšanas termiņš 2024. gada 27. decembris;
2.4.
valsts aizdevumu vai tā daļu izmaksu veic pēc Pašvaldības maksājumu apliecinošas informācijas iesniegšanas Valsts kasē;
2.5.
valsts aizdevuma pirmstermiņa atmaksu veic no Pašvaldības iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu pārpildes gada sešos, deviņos un divpadsmit mēnešos, ja finanšu ministra izveidotā Pašvaldību finanšu stabilizācijas pieteikumu izskatīšanas un finanšu stabilizācijas projektu saskaņošanas pastāvīgā komisija (turpmāk – Komisija)  nav pieņēmusi citu lēmumu.
3.
Valsts kase valsts aizdevuma līgumu ar Pašvaldību noslēdz, kad Pašvaldība ir:
3.1.
iesniegusi Finanšu ministrijā Pašvaldības domes lēmumu par šā protokollēmuma 2.punktā minēto valsts aizdevumu un informāciju par Pašvaldības aizņēmumu, galvojumu saistību apmēru, iekļaujot tajā  šā protokollēmuma 2.punktā minēto valsts aizdevumu;
3.2.
iesniegusi Finanšu ministrijā Pašvaldības domē apstiprinātu 2024.gada budžetu bez deficīta, ņemot vērā šā protokollēmuma 2.punktā minēto valsts aizdevumu;
3.3.
iesniegusi apliecinājumu Finanšu ministrijā, ka Pašvaldība ir atvērusi kontus Valsts kasē visu izdevumu veikšanai;
3.4.
iesniegusi Finanšu ministrijā Pašvaldības domes lēmumu, kurā apliecināts, ka Pašvaldība apņemas nodrošināt, ka Pašvaldība, tajā skaitā Pašvaldības amatpersonas un institūciju vadītāji, neuzņemas saistības bez asignējuma vai saistības, kas pārsniedz piešķirto asignējumu vai pilnvaras plānotajām saistībām nākotnē, un, ka saistību izpildes finansēšanas avotus plāno, stingri ievērojot normatīvajos aktos noteiktās prasības.
4.
Ja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija piecu darba dienu laikā pēc Finanšu ministrijas lūguma saņemšanas nav iebildusi pret šā protokollēmuma 2.punktā minēto aizdevumu, Finanšu ministrija sagatavo attiecīgu finanšu ministra rīkojumu par šā protokollēmuma 2.punktā minētā aizdevuma piešķiršanu, ievērojot noteiktos nosacījumus.
5.
Pieņemt zināšanai, ka Komisija veic Pašvaldības finanšu situācijas uzraudzību, tajā skaitā pieprasa Pašvaldībai:
5.1.
līdz 2024.gada 1.aprīlim iesniegt Pašvaldības domē apstiprinātu vidējā termiņa budžeta prognozi 2025.- 2026.gadam, nepieciešamības gadījumā pievienojot ilgtermiņa risinājuma darbības plānu Pašvaldības finanšu stabilitātes nodrošināšanai;
5.2.
reizi ceturksnī iesniegt atskaites par Pašvaldības finanšu situāciju un progresu Pašvaldības budžeta un finanšu vadības sistēmas pilnveidošanā, lai nodrošinātu finanšu procesu caurskatāmību un centralizāciju;
5.3.
iesniegt informāciju par Valsts kontroles revīzijas lietā Nr. 2.4.1-34/2023 sniegto ieteikumu ieviešanu atbilstoši apstiprinātajam izpildes laika grafikam.
6.
Finanšu ministrijai uzraudzīt, lai:
6.1.
Pašvaldība (tās institūcijas) visus izdevumus veic tikai caur Valsts kasē atvērtiem kontiem, atbilstoši finanšu ministra noteiktai kārtībai;
6.2.
Pašvaldība katru mēnesi līdz nākošā mēneša 10.datumam iesniedz Finanšu ministrijā pārskatus par Pašvaldības kavētajiem maksājumiem un naudas līdzekļu atlikumiem.
7.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai nodrošināt regulāru un pastiprinātu Pašvaldības darbības likumības uzraudzību.
8.
Nozaru ministrijām un to padotības iestādēm, izvērtējot Pašvaldības  pieteikumus Eiropas Savienības un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības,  valsts budžeta līdzfinansētu investīciju projektu īstenošanu, ņemt vēra, ka par Pašvaldības jaunu saistību uzņemšanās iespējām investīciju projektu īstenošanā ir nepieciešams saņemt Komisijas saskaņojumu.
9.
Finanšu ministrijai likumprojekta “Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam” izstrādes procesā sagatavot priekšlikumus turpmākai rīcībai pašvaldību finanšu stabilitātes nodrošināšanā.
10.
Finanšu ministrijai informēt Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisiju  un Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisiju par šo protokollēmumu.