22-TA-2684
Patvertņu būvnormatīvs LBN 210-24
Izdoti saskaņā ar Būvniecības likuma
5. panta pirmās daļas 3. punktu
5. panta pirmās daļas 3. punktu
I.Vispārīgie jautājumi
1.
Patvertņu būvnormatīvs LBN 210-24 (turpmāk – būvnormatīvs) nosaka prasības I un II kategorijas patvertnēm.
2.
Patvertni var paredzēt kā ēkas daļu vai kā atsevišķu ēku.
3.
Patvertnes telpās paredz aprīkojumu, kas nodrošina sanitāri higiēniskajām normām atbilstošu gaisa kvalitāti un temperatūru ne zemāku par +10°C, lai patvertni varētu izmantot nepārtraukti 12 stundas II kategorijas patvertnes gadījumā, bet I grupas patvertnes gadījumā – 72 stundas.
4.
Patvertnē jābūt vismaz vienai avārijas izejai uz āru vai citu koplietošanas telpu grupu. Ieeja patvertnē netiek uzskatīta par avārijas izeju.
5.
Jebkura lietošanas veida telpu grupa vai ēka var būt I vai II kategorijas patvertne. Ja netiek paredzēta patvertnes telpu izmantošana nevienai citai funkcijai, kā tikai patvertnes, tad tās lietošanas veids, kā aizsardzības būvei, ir ar kodu 1274, bet ja paredzēta cita izmantošana, tad piemērojams cits atbilstošs lietošanas veids.
6.
Patvertņu tuvumā nedrīkst atrasties sprādzienbīstamie objekti un rezervuāri šķidruma glabāšanai ar tilpumu virs 10 m3.
II.Patvertņu galvenie raksturlielumi
7.
Patvertnes platība, neskaitot tehniskās telpas, ir vismaz 0,75 m2 uz vienu būves lietotāju. Lietotāju skaitu nosaka būvniecības ierosinātājs, ņemot vērā būves plānoto izmantošanu. Patvertnes minimālā platība ir 20 m2.
8.
Patvertnes griestu minimālais augstums ir 2,00 metri.
9.
I kategorijas patvertnes ieeja ir ar slūžu telpu, kuras platība ir vismaz 4 m2.
10.
I kategorijas patvertnē ir pirmās palīdzības un lazarešu telpas, kuru platība ir vismaz 10 procenti no patvertnes kopējās platības.
III.Patvertņu konstrukcijas un slodzes
11.
Patvertnes būvē no dzelzsbetona konstrukcijām.
12.
Patvertņu konstrukcijām jābūt tādām, lai iedarbojoties spiediena viļņu ārkārtas iedarbju slodzēm:
12.1.
II kategorijas patvertnes jumts, ārējās sienas un citas ārējās norobežojošās konstrukcijas, kas pakļautas spiediena slodzēm, papildus kvazipastāvīgajām slodzēm avārijas situācijā izturēt papildus slodzi, kam līdzvērtīga ir 100 kN/m2 statiska spiediena slodze;
12.2.
pazemes I kategorijas patvertnes jumts, ārējās sienas un citas ārējās norobežojošās konstrukcijas, kas pakļautas spiediena slodzēm, papildus kvazipastāvīgajām slodzēm avārijas situācijā izturēt papildus slodzi, kam līdzvērtīga ir 200 kN/m2 statiska spiediena slodze;
12.3.
virszemes I kategorijas patvertnes ārējām sienām papildus izturēt palielinātu statiskā spiediena slodzi 400 kN/m2;
12.4.
avārijas izeju gaiteņa konstrukcijām un konstrukcijām, kas aizsargā patvertnes durvju ailu un avārijas izejas jumtu vai izejas pārsegumu, papildus parastajām slodzēm jābūt izrēķinātām gruvešu slodzei 25 kN/m2;
12.5.
visas konstrukcijas, kas pakļautas spiedes slodzei, projektē arī ar atsitiena slodzi, kas ir 1/3 no spiedes slodzes;
12.6.
spiediena slodzes, ko rada aizsargdurvis, lūkas, slēgierīces un vārsti, kas saņem spiediena slodzi uz aizsardzības apkārtējām konstrukcijām, aprēķina ar koeficientu 1,5.
13.
Šo noteikumu 12. punktā iekļautajās statiskajās slodzēs ir iekļautas no ieročiem radītās vibrācijas slodzes un dinamiskie palielinājumi.
14.
Aprēķinos pamatu konstrukcijām tiek ņemta vērā ¼ no vertikālā spiediena un trieciena slodzēm. Pieļaujams rēķināties ar to ka šī ir īslaicīga sprādziena radīta slodze, tad ja aprēķins tiek veikts ar pilnu slodzi.
15.
Aprēķinus veic atbilstoši Eirokodeksa standartos dotajai aprēķinu metodikai avārijas situācijām.
IV.Prasības dzelzsbetona konstrukcijām
16.
II kategorijas patvertnes norobežojošās konstrukcijas ir no dzelzsbetona, kura minimālais biezums:
16.1.
ārsienām – 300 mm;
16.2.
pārsegumam vai jumtam – 300 mm;
16.3.
starpstāvu pārsegumam patvertnēs vairākos stāvos – 150 mm;
16.4.
nesošajām starpsienām un pīlāriem – 150 mm.
17.
I kategorijas patvertnes norobežojošās konstrukcijas ir no dzelzsbetona, kura minimālais biezums:
17.1.
ārsienām – 400 mm;
17.2.
pārsegumam vai jumtam – 400 mm;
17.3.
grīdai – 200 mm.
18.
Betona stiegrojumam pie maksimālā pārraušanas spēka jānodrošina 5% deformāciju.
19.
Plātņu un sienu stiegrojumam jābūt veidotam no profilētiem stieņiem ar minimālu diametru 8mm un maksimālu diametru 20mm.
20.
Spiediena un sabrukšanas slodzēm jābūt rēķinātām tā, ka konstrukcijās un grīdā betona aizsargslānis stiegrojumam no stieņu centra nedrīkst būt lielāks par 150 milimetriem abos virzienos uz konstrukcijas iekšējās virsmas un ne lielāks par 300 milimetriem uz ārējās konstrukcijas virsmas.
21.
Liektās konstrukcijās stiegrojuma šķērsgriezuma laukumam jābūt vismaz 0,17 procenti no betona šķērsgriezuma laukuma, kas darbojas kopā statiski, abos virzienos un atsevišķi uz katras virsmas.
V.Patvertņu durvis
22.
I kategorijas patvertņu durvīm ieejai slūžu telpā ir jānodrošina aizsardzība no toksisku vielu un radioaktīvo putekļu iekļūšanas patvertnē.
23.
Patvertnes durvju atvēršanas virziens ir uz āru, ar iespēju tās aizvērt un atvērt manuāli gan no patvertnes iekšpuses, gan ārpuses.
24.
Projektējot savienojumu durvju kārbai ar nesošo dzelzsbetona konstrukciju, durvju kārbu noenkuro dzelzsbetona konstrukcijā. Stiprinājumam jābūt projektētam atbilstoši durvju vērtnes slodzei.
25.
I kategorijas patvertnēs durvju blīvējuma sloksnei jābūt ķīmiski izturīgai gumijai.
26.
Ar blīvējumu aprīkotas durvju vērtnes slodzi nedrīkst pārnest uz durvju kārbu caur blīvējumu. Blīvējumam ir jāiztur nepārtraukta lietošana pat normālos apstākļos, un tam jābūt viegli nomaināmam.
27.
Patvertņu durvju minimālais platums ir 900 mm.
28.
Durvis, lūkas un ventilācijas atveres patvertnes ārējās norobežojošās konstrukcijās jānovieto tā, lai tās būtu pēc iespējas labāk aizsargātas pret parasto ieroču iedarbību.
29.
Slēgierīcēm durvju vērtne jāpievelk pret durvju kārbu tā, lai starp durvju nesošajām virsmām un durvju kārbu būtu ne vairāk kā 2 mm atstarpe. Atstarpe starp bīdāmajām durvīm un durvju kārbu nedrīkst pārsniegt 4 mm.
30.
Slūžu telpas gāzes necaurlaidīgo durvju un slēgierīces hermētiskumam jābūt tādam, lai cauri plūstošā noplūdes plūsma būtu ne vairāk kā 0,2 dm3 /s uz aizvērtās atveres kvadrātmetru, pie ārējā pārspiediena 150 Pa.
VI.Ventilācijas sistēma
31.
I kategorijas patvertnēs ierīko mehāniskās ventilācijas sistēmu, bet II kategorijas patvertnēs - dabiskās ventilācijas sistēmu.
32.
I kategorijas patvertņu ventilācijas sistēmai pievieno ģeneratoru, lai nodrošinātu nepārtrauktu ventilācijas darbību neatkarīgi no elektrības padeves.
33.
I kategorijas patvertnē caur spiediena vārstu jānodrošina iepriekš filtrēts gaiss vismaz 9,7 m3/h uz faktiskās patvertnes telpas kvadrātmetru, bet filtrēšanas laikā – vismaz 3,2 m3/h, lai gaiss patvertnē būtu vienmērīgi sadalīts.
34.
I kategorijas patvertnei jāspēj uzturēt vismaz 50 Pa pārspiedienu.
35.
I kategorijas patvertnes ventilācijai jābūt veidotai tā, lai no patvertnē ievadītā gaisa varētu tikt filtrētas toksiskas vielas.
36.
I kategorijas patvertnes ventilācijai jābūt projektētai tā, lai tajās varētu uzstādīt nepieciešamās iekārtas toksisko vielu noteikšanai un identificēšanai.
37.
I kategorijas patvertnēm jābūt atsevišķām gaisa ieņemšanas vietām un gaisa izmešanas vietām. Minimālais attālums starp gaisa ieņemšanas vietu un gaisa izmešanas vietu ir 10 metri.
VII.Ūdens apgāde un kanalizācija
38.
I kategorijas un II kategorijas patvertnēs ūdens ņemšanas vieta atrodas patvertnes iekšpusē. Pie ūdens ņemšanas vietas patvertnē pievieno izlietni un grīdas noteku.
39.
I kategorijas patvertnē jābūt iespējai uzglabāt vismaz 15 litrus dzeramā ūdens uz vienu cilvēku, bet II kategorijas patvertnē – vismaz 5 litrus dzeramā ūdens uz vienu cilvēku.
40.
Patvertnēs izvieto sausās tualetes, kuru skaitu nosaka atbilstoši patvertnē paredzētajam cilvēku skaitam – viena tualete uz 20 cilvēkiem.
VIII.Elektrība un apgaismojums
41.
Patvertnēm jābūt pieslēgtām elektroenerģijas sadales tīklam.
42.
Visām patvertnes telpām un ejām jābūt aprīkotām ar stacionāru apgaismojumu, kontaktligzdām, rezerves apgaismojumu un avārijas apgaismojumu.
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds