Noteikumu projekts

22-TA-35
Noteikumi par privātās izglītības iestādes mācību procesā iesaistīto izglītojamo sociālajām mērķa grupām un līguma slēgšanu par pašvaldības piedalīšanos iestādes uzturēšanas izdevumu finansēšanā
Izdoti saskaņā ar Izglītības likuma 17. panta trešās daļas 27.¹punktu
1.
Noteikumi nosaka:
1.1.
kārtību, kādā pašvaldība slēdz līgumu par piedalīšanos akreditētas privātās izglītības iestādes (turpmāk – privātā izglītības iestāde) uzturēšanas izdevumu finansēšanā (turpmāk – atbalsts), ja izglītojamā dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā, bet izglītojamais apgūst vispārējās pamatizglītības programmu privātā izglītības iestādē dzīvesvietas administratīvajā teritorijā vai ārpus tās, šī privātā izglītības iestāde īsteno tādu vispārējās pamatizglītības programmu, kura netiek piedāvāta šīs pašvaldības dibinātajās izglītības iestādēs, un šis privātais pakalpojuma sniedzējs ir sabiedriskā labuma organizācija vai sociālais uzņēmums;
 
1.2.
privātās izglītības iestādes mācību procesā iesaistīto izglītojamo sociālās mērķa grupas.
 
2.
Pašvaldība piešķir atbalstu par piedalīšanos privātās izglītības iestādes uzturēšanas izdevumu finansēšanā, ja tiek nodrošināta atbilstība šādiem kritērijiem:
2.1.
privātā izglītības iestāde ir reģistrēta Izglītības iestāžu reģistrā;
2.2.
izglītojamā dzīvesvieta ir deklarēta attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā;
 
2.3.
privātā izglītības iestāde īsteno tādu vispārējās pamatizglītības programmu, kas netiek piedāvāta attiecīgās pašvaldības dibinātajās izglītības iestādēs;
 
2.4.
izglītojamais ir reģistrēts Valsts izglītības informācijas sistēmā šo noteikumu 2.3. apakšpunktā minētajā izglītības programmā;
 
2.5.
privātā izglītības iestāde vai tās dibinātājs ir sabiedriskā labuma organizācija vai sociālais uzņēmums;
 
2.6.
no privātās izglītības iestādes mācību procesā iesaistītajiem izglītojamiem ne mazāk kā 10 procenti ir no šādām sociālajām mērķa grupām:
 
2.6.1.
bērni no trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības;
 
2.6.2.
bērni ar invaliditāti;
 
2.6.3.
bērni no etniskās minoritātes romi;
2.6.4.
bērni, kuriem Latvijas Republikā ir piešķirts bēgļa, alternatīvais vai bezvalstnieka statuss;
 
2.6.5.
bērni bāreņi vai bez vecāku gādības palikušie bērni;

 
2.7.
privātā izglītības iestāde sedz šo noteikumu 2.6. apakšpunktā minēto izglītojamo mācību maksu;2.8. privātai izglītības iestādei vai tās dibinātājam uz līguma slēgšanas dienu nav nodokļu parādu Publisko iepirkumu likuma izpratnē arī gadījumā, ja netiek veikts iepirkums.

 
3.
Privātā izglītības iestāde vai tās dibinātājs iesniedz iesniegumu par atbalsta saņemšanu pašvaldībā, kurā ir deklarēta izglītojamā dzīvesvieta.  Iesniegumam pievieno dokumentus, kas apliecina atbilstību šo noteikumu 2. punktā minētajam kritērijam.
 
4.
Pašvaldība mēneša laikā pēc šo noteikumu 3. punktā minētā iesnieguma un tam pievienoto dokumentu saņemšanas izvērtē iesniedzēja atbilstību šo noteikumu 2.punktā minētajiem kritērijiem.
 
5.
Pašvaldība noslēdz līgumu vai atsaka noslēgt līgumu, ja iesniedzējs neatbilst kādam no šo noteikumu 2. punktā minētajiem kritērijiem.
 
6.
Pašvaldības atteikumu noslēgt līgumu iesniedzējs var apstrīdēt un pārsūdzēt normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
 
7.
Atbalsta izlietojuma pamatojumam un finansējuma izlietojuma mērķa pārbaudei privātā izglītības iestāde vai tās dibinātājs, slēdzot līgumu ar pašvaldību, pievieno izmaksu tāmi atbilstoši privātās izglītības iestādes vai tās dibinātāja apstiprinātiem iepriekšējā gada pēc naudas plūsmas uzskaitītiem izdevumiem. Ja tiek dibināta jauna privātā izglītības iestāde, līgumam pievieno apstiprinātu plānoto izdevumu tāmi, kurā atsevišķi norāda valsts dotāciju, ko privātā izglītības iestāde saņem un tā netiek iekļauta attiecīgajās izmaksu pozīcijās.
 
8.
Šo noteikumu 7.punktā minēto tāmi privātā izglītības iestāde vai tās dibinātājs sagatavo atbilstoši normatīvajam aktam par budžetu izdevumu klasifikāciju atbilstoši ekonomiskajām kategorijām, un tāmē ietvertie aprēķini atbilst privātās izglītības iestādes vai tās dibinātāja gada pārskata datiem, kuri iesniegti Valsts ieņēmumu dienestā.
 
9.
Atbalstu par vienu bērnu nosaka tādā apmērā, kas atbilst bērna deklarētās dzīvesvietas pašvaldībā noteiktajām vienam izglītojamam nepieciešamajām vidējām izmaksām budžeta gadā pašvaldības vispārējās izglītības iestādēs vispārējās pamatizglītības programmas īstenošanai.
 
10.
Pašvaldības atbalstu aprēķina, ņemot vērā pašvaldības vispārējās izglītības iestādes izmaksas budžeta gadā attiecībā uz vispārējās pamatizglītības programmu īstenošanu. Izmaksu aprēķinā atbilstoši ekonomiskās klasifikācijas kodiem iekļauj šādus pašvaldības vispārējās izglītības iestāžu iepriekšējā gadā pēc naudas plūsmas uzskaitītos izdevumus:
 
10.1.
atalgojumi (EKK 1100) (izņemot pedagogu atalgojumu, kuru piešķir kā mērķdotāciju no valsts budžeta);
 
10.2.
darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, pabalsti un kompensācijas (EKK 1200) (izņemot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kuras piešķir kā mērķdotāciju no valsts budžeta);
 
10.3.
mācību, darba un dienesta komandējumi, dienesta, darba braucieni (EKK 2100) (izņemot tos, kas finansēti no Eiropas Savienības fondiem);
 
10.4.
pakalpojumu samaksa (EKK 2200):
 
10.4.1.
izdevumi par sakaru pakalpojumiem (EKK 2210);
 
10.4.2.
izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem (EKK 2220);
 
10.4.3.
dažādi pakalpojumi (EKK 2230);
 
10.4.4.
remontdarbi un iestāžu uzturēšanas pakalpojumi (izņemot kapitālo remontu) (EKK 2240);
 
10.4.5.
informācijas tehnoloģiju pakalpojumi (EKK 2250);
10.4.6.
īre un noma (EKK 2260);
10.5.
krājumi, materiāli, energoresursi, preces, biroja preces un inventārs, kurus neuzskaita pamatkapitāla veidošanā (EKK 2300):
 
10.5.1.
izdevumi par dažādām precēm un inventāru (EKK 2310);
 
10.5.2.
kurināmais un enerģētiskie materiāli (EKK 2320);
 
10.5.3.
zāles, ķimikālijas, laboratorijas preces, medicīniskās ierīces, laboratorijas dzīvnieki un to uzturēšana (EKK 2340);
 
10.5.4.
iestāžu uzturēšanas materiāli un preces (EKK 2350);
 
10.5.5.
valsts un pašvaldību aprūpē, apgādē un dienestā (amatā) esošo personu uzturēšana (EKK 2360) (izņemot ēdināšanas izdevumus (EKK 2363) vispārējās izglītības iestādēs no 5.klases);
 
10.5.6.
mācību līdzekļi un materiāli (EKK 2370) (izņemot valsts budžeta dotācijas mācību līdzekļu iegādei);
 
10.6.
    izdevumi periodikas iegādei bibliotēku krājumiem (EKK 2400).
11.
Ja izmaksas par vispārējās pamatizglītības pakalpojumu privātā izglītības iestādē ir mazākas nekā pašvaldības atbalsts par bērna deklarētās dzīvesvietas pašvaldībā noteiktajām vienam izglītojamam nepieciešamajām vidējām izmaksām izglītības iestādēs vispārējās pamatizglītības programmas īstenošanai, atbalstu nodrošina tādā apmērā, kādas ir izmaksas par vispārējās pamatizglītības pakalpojumu par vienu bērnu privātajā izglītības iestādē.
 
12.
Atbalstu nepiešķir par dienām, kad bērns bez attaisnojoša iemesla neapmeklē privāto izglītības iestādi. Šādā gadījumā atbalstu aprēķina proporcionāli privātās izglītības iestādes apmeklējuma dienu skaitam. Par attaisnojošu iemeslu uzskatāma bērna prombūtne veselības stāvokļa pasliktināšanās dēļ, ko apliecina ārsta izsniegta izziņa, vai citi gadījumi, par kuriem bērna likumiskie pārstāvji izglītības iestādi rakstiski informējuši pirms plānotās prombūtnes, kas kopumā nav ilgāka par 60 kalendāra dienām mācību gada laikā.
 
13.
Privātā izglītības iestāde vai tās dibinātājs katru mēnesi līdz piektajam datumam atbilstoši līgumā noteiktajai kārtībai iesniedz pašvaldībā pieprasījumu vai rēķinu atbalsta saņemšanai par iepriekšējo mēnesi.
 
14.
Pašvaldība 10 darbdienu laikā pēc privātās izglītības iestādes vai tās dibinātāja pieprasījuma vai rēķina saņemšanas pārskaita atbalstu par iepriekšējo mēnesi attiecīgās privātās izglītības iestādes vai tās dibinātāja norēķinu kontā.
15.
Pašvaldība nosaka kārtību, kādā tā regulāri pārbauda privātās izglītības iestādes un tās dibinātāja atbilstību šajos noteikumos noteiktajām prasībām.
 
16.
Ja bērna, par kuru tiek saņemts atbalsts, dzīvesvieta tiek deklarēta citas pašvaldības administratīvajā teritorijā, un bērns turpina izglītības ieguvi privātā izglītības iestādē, pašvaldība, kuras administratīvajā teritorijā bija bērna iepriekšējā deklarētā dzīvesvieta, pārtrauc atbalsta izmaksu. Atbalsta apmēru jaunajā pašvaldībā, kuras administratīvajā teritorijā deklarēta bērna jaunā dzīvesvieta, aprēķina saskaņā ar šajā pašvaldībā noteiktajām viena bērna vidējām izmaksām izglītības iestādēs vispārējās pamatizglītības programmas īstenošanai.
 
17.
Ja atbalsta pārmaksa ir izveidojusies privātās izglītības iestādes vai tās dibinātāja vainas dēļ, sniedzot nepatiesu vai nepilnīgu informāciju vai nepaziņojot par apstākļiem, kuri ietekmē tiesības uz atbalstu, privātā izglītības iestāde mēneša laikā pēc tam, kad nosūtīts pašvaldības rakstiskais paziņojums, pārmaksātos līdzekļus ieskaita pašvaldības kontā, kas norādīts rakstiskajā paziņojumā.
 
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds