Anotācija (ex-ante)

22-TA-1223: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"" (turpmāk – rīkojuma projekts) izstrādāts, ievērojot:
1. Ministru kabineta 2022. gada 8. jūnija rīkojumu Nr.411 "Par apropriācijas palielināšanu budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" programmā 02.00.00 "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" (turpmāk - rīkojums Nr.411);
2. Ministru kabineta 2018. gada 17. jūlija noteikumu Nr. 421 "Kārtība, kādā veic gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktās apropriācijas izmaiņas" 43. punktā noteikto.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Nodrošināt finansējumu ne vairāk kā 1 058 490 euro apmērā, lai segtu izdevumus vienreizējām investīcijām, kas saistītas ar iekšējās drošības stiprināšanas pasākumu īstenošanu un pieaugošiem ģeopolitiskiem riskiem.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Pieņemot zināšanai 2022. gada 22. marta sēdē izskatīto informatīvo ziņojumu "Par priekšlikumiem pakāpeniskai finansējuma palielināšanai valsts aizsardzības spēju un iekšējās drošības stiprināšanai un aizsardzības budžeta pakāpeniskam pieaugumam" (prot. Nr.17 40.§ 10. punkts), Ministru kabinets ir noteicis, ka papildu nepieciešamais finansējums 2022. gadā vienreizējām investīcijām valsts aizsardzības spēju attīstības un iekšējās drošības stiprināšanas pasākumu īstenošanai saistībā ar plaša mēroga Krievijas militāro agresiju pret Ukrainu un pieaugošiem ģeopolitiskiem riskiem tiek nodrošināts, piemērojot likuma "Par valsts budžetu 2022. gadam" 53. pantā noteiktos nosacījumus. Saskaņā ar Ministru kabineta rīkojums Nr. 411
atbilstoši likuma "Par valsts budžetu 2022. gadam" 53. pantam finanšu ministram atļauts 2022. gadā palielināt apropriāciju budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" programmā 02.00.00 "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" 7 929 699 euro apmērā, lai nodrošinātu finansējumu vienreizējām valsts budžeta investīcijām, uzdodot normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā informēt Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju par šā rīkojuma 1. punktā minēto apropriācijas palielināšanu un, ja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija piecu darbdienu laikā pēc attiecīgās informācijas saņemšanas nav izteikusi iebildumus, veikt apropriācijas palielināšanu. Minētajajā palielinājuma apjomā ietverti 1 058 490 euro, kas nepieciešami vienreizējām investīcijām Iekšlietu ministrijai.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Saistībā ar plaša mēroga Krievijas militāro agresiju pret Ukrainu un pieaugošiem ģeopolitiskiem riskiem vienreizējās investīcijas iekšlietu resorā tiks ieguldītas šādu iekšējās drošības stiprināšanas pasākumu īstenošanai:
1. Valsts robežsardzes degvielas uzpildes staciju izveidei - tvertņu dīzeļdegvielai iegāde.
Degvielas uzpildes staciju ekspluatācija Valsts robežsardzei ir vitāli nepieciešama, lai nodrošinātu uzdevumu izpildi kritiskajās situācijās, t.sk. ģeopolitiskā apdraudējuma apstākļos. Valsts robežsardzes lietošanā esošās degvielas uzpildes stacijas ir nodrošinātas ar dīzeļģeneratoru elektrības pieslēgumu, līdz ar to ārkārtas situācijās vai valsts apdraudējuma gadījumā Valsts robežsardzes darbība ir autonoma.
2. Valsts robežsardzes transportlīdzekļu uzpildei ar benzīnu - pārvietojamu degvielas tvertņu benzīnam iegāde.
Saistībā ar Valsts robežsardzes struktūrvienībās izmantojamiem transportlīdzekļiem, kuru darbināšanai tiek izmantoti benzīna motori un kuri nav paredzēti dalībai ceļu satiksmē (bagiji), nepieciešams nodrošināt to uzpildi ar degvielu. Valsts robežsardzes Degvielas uzpildes stacijās tiek uzglabāta tikai dīzeļdegviela.
3. Valsts robežsardzes koledžas Profesionālās un taktiskās apmācības centra mācību poligona "Janapole" materiāltehniskās bāzes pilnveidošanai un praktisko šaušanas vingrinājumu izpildes nodrošināšanai - pārvietojamo mērķu mehānismu piegāde un uzstādīšana.
4. Valsts robežsardzes koledžas Profesionālās un taktiskās apmācības centra Sporta kompleksa sporta zāles grīdas seguma nomaiņa.
Lai nodrošinātu Valsts robežsardzes koledžas apmācības procesu robežsargu profesionālajā sagatavošanā, formālo un neformālo izglītības programmu realizāciju, kā arī Valsts robežsardzes koledžas kadetu un personāla, Valsts robežsardzes teritoriālo pārvalžu, citu Iekšlietu ministrijas iestāžu (Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta) un Nacionālo Bruņoto spēku personāla fizisko spēju attīstīšanu, nepieciešams veikt sporta zāles grīdas seguma nomaiņu ar laukuma līniju marķēšanu un krāsošanu.
5. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam elektroģeneratoru, ar akumulatoru darbināmu diska zāģu, augstspiediena gaisa kompresoru, ķēdes motorzāģu glābšanas darbiem un bīstamu ķīmisku vielu sūkņu iegāde.
Elektroģeneratoru iegāde nodrošinās notikumu seku likvidācijas štābu darbību, piemēram: masveida ēku sagruvumos, ugunsgrēkos naftas produktu uzglabāšanas parkos un tml. Ar akumulatoru darbināmā diska zāģi izmanto, glābjot cilvēkus un īpašumu no ēku sagruvumiem. Augstspiediena gaisa kompresori nepieciešami darbam elpošanai nepiemērotā vidē. Ķēdes motorzāģiem nepieciešamas, glābjot cilvēkus un īpašumu no ēku sagruvumiem. Bīstamo ķīmisko vielu sūkņi nepieciešami rūpniecisko avāriju novēršanas vietās.
6. Valsts policijai lādētāju-akumulatoru palaidēju, satelīttelefonu, speciālā taktiskā apģērba, digitālo displeju, video sienas, bezpilota gaisa kuģu (dronu) detektoru, bezpilota gaisa kuģu (dronu), lieljaudas dokumentu iznīcinātāju, nojumju-telšu, akumulatora lādētāju un dīzeļģeneratora iegādei.
Tiks nodrošināta Valsts policijas nepārtraukta transportlīdzekļu rīcībspēja, droši rezerves sakari, Valsts policijas amatpersonu rīcībspēja dažādos klimatiskajos un reaģēšanas apstākļos, nepārtraukta Valsts policijas resursu vadība operatīvajās vadības struktūrvienībās, iespēja veikt bezpilota gaisa kuģu (dronu) fiksēšanu un pārņemšanu savā kontrolē, iespēja veikt notikuma vietas vai situācijas novērošanu no gaisa, kā arī ātra un jaudīga klasificēto dokumentu iznīcināšana.

Vienlaikus Nodrošinājuma valsts aģentūra organizēs papildus nepieciešamo speciālo līdzekļu iegādi Valsts policijas vajadzībām.
Risinājuma apraksts
Rīkojuma projekts paredz:
1. uzdevumu Finanšu ministrijai no valsts budžeta programmas 02.00.00 "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" piešķirt Iekšlietu ministrijai finansējumu ne vairāk kā 1 058 490 euro apmērā, lai segtu izdevumus vienreizējām investīcijām, kas saistītas ar iekšējās drošības stiprināšanas pasākumu īstenošanu un pieaugošiem ģeopolitiskiem riskiem, tai skaitā:
Valsts robežsardzei 104 158 euro;
Valsts robežsardzes koledžai 160 000 euro;
Nodrošinājuma valsts aģentūrai 269 410 euro;
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam 225 932 euro;
Valsts policijai 298 990 euro;
2. uzdevumu Iekšlietu ministrijai normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sagatavot un iesniegt Finanšu ministrijā pieprasījumu par līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas 02.00.00 ''Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem'' atbilstoši faktiski nepieciešamajiem izdevumiem;
3. uzdevumu finanšu ministram normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā informēt Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju par apropriācijas izmaiņām un, ja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija piecu darbdienu laikā pēc attiecīgās informācijas saņemšanas nav izteikusi iebildumus, veikt apropriācijas izmaiņas.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2022
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2023
2024
2025
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
1 058 490
0
0
0
0
0
2.1. valsts pamatbudžets
0
1 058 490
0
0
0
0
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
-1 058 490
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
-1 058 490
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
1 058 490
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
Lai 2022. gadā īstenotu pasākumus, kas saistīti ar iekšējās drošības stiprināšanu saistībā ar plaša mēroga Krievijas militāro agresiju pret Ukrainu un pieaugošiem ģeopolitiskiem riskiem Valsts robežsardzei, Valsts robežsardzes koledžai, Nodrošinājuma valsts aģentūrai, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam un Valsts policijai indikatīvi papildus nepieciešams finansējums vienreizējām investīcijām 1 058 490 euro apmērā, tai skaitā:
1) Valsts robežsardzei – 104 158 euro (detalizēts aprēķins ir pievienots anotācijas 1. pielikuma 1.tabulā);
2) Valsts robežsardzes koledžai - 160 000 euro (detalizēts aprēķins ir pievienots anotācijas 1. pielikuma 1.tabulā);
3) Nodrošinājuma valsts aģentūrai - 269 410 euro (detalizēts aprēķins ir pievienots anotācijas 2. pielikumā, kuram ir noteikts ierobežotas pieejamības statuss, pamatojoties uz Informācijas atklātības likuma 5. panta otrās daļas 2. punktu);
4) Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam - 225 932 euro (detalizēts aprēķins ir pievienots anotācijas 1. pielikuma 2.tabulā);
5) Valsts policijai – 298 990 euro (detalizēts aprēķins ir pievienots anotācijas 1. pielikuma 3.tabulā).
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
Nav.
Cita informācija
Izdevumi tiks segti Iekšlietu ministrijas budžeta programmas 99.00.00 "Līdzekļu neparedzētiem gadījumiem izlietojums" ietvaros, līdzekļus pārdalot no valsts budžeta programmas 02.00.00 "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" Valsts robežsardzei, Valsts robežsardzes koledžai, Nodrošinājuma valsts aģentūrai, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam un Valsts policijai.
Finansējums tiks apgūts līdz 2022. gada beigām.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Sabiedrības līdzdalība uz rīkojuma projektu neattiecas.

6.4. Cita informācija

Rīkojuma projekta izstrādē piedalījās Valsts robežsardze, Valsts policija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests un Nodrošinājuma valsts aģentūra.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Iekšlietu ministrija
  • Valsts robežsardze
  • Valsts robežsardzes koledža
  • Nodrošinājuma valsts aģentūra
  • Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests
  • Valsts policija
  • Finanšu ministrija

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Pielikums
Nosaukums
pielikums