Anotācija (ex-ante)

24-TA-880: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 2.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Energoefektivitātes veicināšana un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana" 2.1.1.5. pasākuma "Klimata neitrāli risinājumi profesionālās izglītības iestāžu un koledžu izglītības programmās, vidē un infrastruktūrā" īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Tiesību akta projekts „Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 2.1.1. specifiskā atbalsta mērķa „Energoefektivitātes veicināšana un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana” 2.1.1.5. pasākuma „Klimata neitrāli risinājumi profesionālās izglītības iestāžu un koledžu izglītības programmās, vidē un infrastruktūrā” īstenošanas noteikumi” (turpmāk – noteikumu projekts) izstrādāts, pamatojoties uz Eiropas Savienības fondu 2021. – 2027. gada plānošanas perioda vadības likuma 19. panta 6. un 13. punktu. 

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis – noteikt īstenošanas nosacījumus pasākuma investīcijām Izglītības un zinātnes ministrijas profesionālās izglītības iestāžu  viedas energovadības, videi draudzīgu ilgtermiņa apsaimniekošanas risinājumu un videi draudzīgas profesionālās izglītības iestādes darbības demonstrējumu, etalonveidošanas iniciatīvām.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2012.gada 25.oktobra Direktīvu 2012/27/ES par energoefektivitāti, ar ko groza Direktīvas 2009/125/EK un 2010/30/ES, un atceļ Direktīvas 2004/8/EK un 2006/32/EK (turpmāk – Direktīva 2012/27ES) Latvijai jāsasniedz indikatīvais valsts energoefektivitātes mērķis, kura ietvaros jānodrošina, ka katru gadu 3% valdības īpašumā esošo un izmantoto  ēku platībās ir jāīsteno energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi (Direktīvas 2012/27ES 3.panta un 5.panta 1.punkta prasība). Ņemot vērā, ka Ekonomikas ministrija ir kompetenta institūcija Direktīvas 2012/27ES izvirzītā mērķa sasniegšanai, sadarbības iestāde apkopo un izsniedz pēc Ekonomikas ministrijas pieprasījuma finansējuma saņēmēja iesniegto informāciju par sasniegto enerģijas patēriņa samazinājumu un atjaunoto platību.
Klimata pārmaiņu politika nacionālā līmenī, ko nosaka virkne plānošanas dokumentu: (Latvijas stratēģija klimatneitralitātes sasniegšanai līdz 2050. gadam[1], Latvijas pielāgošanās klimata pārmaiņām plāns laika posmam līdz 2030. gadam[2], Vides politikas pamatnostādnes 2021. – 2027. gadam[3], Latvijas Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2021. – 2030. gadam[4], u.c.). paredz, ka visām nozarēm un visiem pārvaldības līmeņiem ir jāsniedz ieguldījums Latvijas klimata politikas mērķu sasniegšanā, tostarp Latvijas ilgtermiņa mērķa - klimatneitralitātes sasniegšanā  2050. gadā. Tādējādi katram indivīdam, katrai iestādei atsevišķi un visiem kopā, ir izšķiroša loma valsts virzībā uz klimatneitralitāti, jo bez iniciatīvas un aktīvas rīcības  klimata pārmaiņu mazināšanā visos līmeņos, nacionālo mērķu sasniegšana ir apdraudēta.
Pašreizējās tendences Eiropas Savienībā (turpmāk – ES), tostarp ieceres ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā, ilgtspējīgas un tīras enerģijas nodrošināšanai nākotnē, cita starpā vērstas arī uz sabiedrības līdzšinējās domāšanas un rīcības transformāciju. Ilgtspējīgas attīstības mērvienība ir „ekoloģiskā pēda”. Tā atspoguļo mums nepieciešamo dabas resursu (pārtikas, ūdens, gaisa, enerģijas) apjomu. Apzinoties, ka attīstībai ir ekoloģiskā robeža, jābūt gataviem meklēt un pieņemt risinājumus, lai nodrošinātu ilgtspējīgu attīstību cita starpā arī profesionālās izglītības sistēmā.
Izglītības un zinātnes ministrija (turpmāk – IZM), atbilstoši Ministru kabinetā apstiprinātajam profesionālās izglītības iestāžu tīkla un satura reformas plānam[5] un pateicoties mērķtiecīgām ES fondu investīcijām ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2007. – 2013. gada un 2014. – 2020. gada plānošanas periodā ir veikusi būtiskus ieguldījumus lielākajā daļā IZM padotības profesionālās izglītības iestāžu, modernizējot mācību un koplietošanas infrastruktūru, īstenojot virkni energoefektivitātes pasākumus, modernizējot  izglītības saturu un izveidojot mūsdienu prasībām atbilstošu mācību materiāli tehnisko bāzi. 2023./2024. mācību gadā IZM padotībā ir 23 profesionālās izglītības iestādes, tai skaitā 18 tehnikumi, trīs profesionālās vidusskolas un divas koledžas (turpmāk – profesionālās izglītības iestādes), kas veido 49% no kopējā profesionālās izglītības iestāžu skaita un 78% no kopējā izglītojamo skaita.
Ar mērķi – rast datos balstītus priekšlikumus ilgtspējīgiem IZM profesionālās izglītības iestāžu mācību vides attīstības risinājumiem, energoefektīvai esošo resursu izmantošanai, „zaļās un klimata neitrālās politikas” ieviešanas veidiem un pieejām, videi draudzīgas profesionālās izglītības iestādes darbības demonstrējumu, etalonveidošanas iniciatīvām, Rīgas Tehniskā universitāte (turpmāk – RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (turpmāk – VASSI) laika posmā no 2022.gada 30.septembra līdz 2023.gada 20.janvārim īstenoja datu apkopojumu “Energoefektivitātes datu apkopojums un priekšlikumu izstrāde” (turpmāk – datu apkopojums)[6]. Datu apkopojuma īstenošanas laikā tika iegūti dati par profesionālās izglītības iestāžu  energoefektivitātes rādītājiem, mācību un koplietošanas infrastruktūras apsaimniekošanas pieredzi un paradumiem, paplašinātākas pieredzes gūšanai profesionālās izglītības iestāžu energoefektivitātes vadības procesos un darbībās apsekotas visas IZM profesionālās izglītības iestādes, veikts profesionālās izglītības iestāžu novērtējums, identificētas problēmas un sniegti priekšlikumi energoefektivitātes pasākumu un negatīvas ietekmes uz vidi samazinošu risinājumu plānam visām 23 profesionālās izglītības iestādēm un izstrādāts profesionālās izglītības iestāžu energoefektivitātes reitings.


[1] Ministru kabineta 2020. gada 28. janvāra informatīvais ziņojums "Latvijas stratēģija klimatneitralitātes sasniegšanai līdz 2050. gadam". https://likumi.lv/ta/id/342214

[2] Latvijas pielāgošanās klimata pārmaiņām plāns laika posmam līdz 2030. gadam

[3] Ministru kabineta 2022. gada 31. augusta rīkojums Nr. 583 "Par Vides politikas pamatnostādnēm 2021.–2027. gadam". https://likumi.lv/ta/id/335137

[4] Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra rīkojums Nr. 46 "Par Latvijas Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.–2030. gadam". https://likumi.lv/ta/id/312423

[5] MK 2010.gada 6.janvāra rīkojums Nr.5 „Profesionālās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas pamatnostādnes 2010.-2015.gadam”

[6] Līgums finansēts ERAF projekta Nr. 11.1.1.0/18/TP/010 “Izglītības un zinātnes ministrijas kapacitātes stiprināšana Eiropas Savienības struktūrfondu plānošanai, administrēšanai un uzraudzībai 2014. – 2020. gada plānošanas periodā, 2. kārta” ietvaros. Viss Datu apkopojums pieejams atbildīgajā iestādē. Anotācijas pielikumā datne: Pasakumu_zinojums_26012023

 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Problēmas apraksts
Datu apkopojuma ietvaros identificētas šādas problēmas IZM padotībā esošajās profesionālās izglītības iestādēs: 
1) nepietiekamas tehniskās iespējas iestādes līmenī un skolu personāla un zināšanas modernizētās infrastruktūras videi draudzīgai, ekonomiskai, ilgtspējīgai apsaimniekošanai, tajā skaitā izmantojot automatizētas sistēmas nodrošinot „on demand energy supply” enerģijas izmantošanu;
2) atsevišķiem profesionālās izglītības iestāžu infrastruktūras objektiem vēl nav veikti nepieciešamie standarta energoefektivitātes pasākumi, kā arī nav pietiekama aktivitāte atjaunīgo energoresursu (turpmāk – AER) izmantošanai infrastruktūras enerģijas patēriņa vajadzībām;
3) nepietiekama viedu un ilgtspējīgu klimata neitrālu risinājumu ieviešana izglītības mācību vidē, lai sekmētu kvalitatīvu  jauno speciālistu sagatavošanu ar vides jautājumiem saistītās tautsaimniecības nozarēs.
Šīs problēmas plānots risināt Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam prioritātes Nr.2.1. „Klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās klimata pārmaiņām” 2.1.1. specifiskā atbalsta mērķa „Energoefektivitātes veicināšana un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana” 2.1.1.5. pasākuma „Klimata neitrāli risinājumi profesionālās izglītības iestāžu un koledžu izglītības programmās, vidē un infrastruktūrā” (turpmāk – pasākums) ietvaros.
Risinājuma apraksts
Risinājuma apraksts
Lai sasniegtu pasākuma mērķi IZM ir paaugstinājusi ambīcijas, izstrādājusi stratēģisko redzējumu un pieņēmusi lēmumu par profesionālās izglītības iestāžu infrastruktūras energoefektivitātes pasākumu tvēruma paplašināšanu, identificētajām problēmām paredzot šādus risinājumus:
1) resursu energoefektīvas izmantošanas pieejas ieviešana visās IZM padotības profesionālās izglītības iestādēs, izveidojot un īstenojot vienotu mācību un koplietošanas ēku energopārvaldības modeli – etaloniniciatīvu ar demo potenciālu valsts un publisko ēku uzturēšanai un izmantošanai profesionālās izglītības mācību procesā un profesionālās izglītības infrastruktūras ilgtspējas nodrošināšanai resursu, funkciju un datu kontekstā (mazinot vērtīgu datu un funkciju zudumu personāla mainības apstākļos skolās);
2) pakāpeniska profesionālās izglītības iestāžu personāla un audzēkņu attieksmes un paradumu maiņa resursu energoefektīvā izmantošanā, ieviešot šos paradumus mācību procesā un izveidojot videi draudzīgos ilgtermiņa apsaimniekošanas risinājumos enerģijas taupīšanai vai ieguvei no AER.
Pasākuma īstenošanas rezultātā plānots:
- investīcijas saņēmušo 23 profesionālās izglītības iestāžu mācību un koplietošanas ēku uzturēšanas izmaksu samazinājums indikatīvi par 5-30%, tiešo finanšu ietaupījumam no elektroenerģijas patēriņa samazinājuma, sasniedzot indikatīvi 279 300 eur gadā  no  primārās enerģijas patēriņa izmaksu samazinājuma veicot energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus 22 966 m2 no kopējās IZM padotībā esošo profesionālās izglītības iestāžu telpu platības;
- ieviest vienotu energopārvaldības sistēmu un tai nepieciešamos instrumentus enerģijas patēriņa samazinājuma mērķtiecīgai vadībai un īstenošanai visās IZM padotībā esošajās profesionālās izglītības iestādēs 385 090m2, potenciāli iegūstot vēl resursu ietaupījumu indikatīvi 615 899 tūkst. euro gadā;
- palielināt profesionālās izglītības iestāžu mācību un koplietošanas infrastruktūras ilgtspēju, ieviešot digitālus apsaimniekošanas un enerģijas patēriņa kontroles instrumentus;
- iegūt un uzkrāt aktuālus, uzskatāmus datus par enerģijas patēriņu un apsaimniekošanas efektivitāti katrā no 23 profesionālās izglītības iestādēm un nodrošināt šo datu mērķtiecīgu izmantošanu dažādu ar profesionālās izglītības iestāžu attīstību saistītu lēmumu pieņemšanā;
- uzlabot profesionālās izglītības iestāžu mācību vides kvalitāti (iekštelpu mikroklimats un gaisa kvalitāte, ārtelpu kvalitāte un piesārņojums utt.);
- stimulēt videi draudzīgas politikas (enerģijas patēriņš, atkritumu apsaimniekošana, ūdens aprite, bioloģiskās daudzveidības saglabāšana, videi draudzīgi paradumi, ietekmes uz klimatu samazināšana, adaptēšanās klimata pārmaiņām utt.) īstenošanu visās profesionālās izglītības iestādēs;
- veicināt vides  un ilgtspējības aspektu ietveršanu pēc iespējas visos profesionālās izglītības iestāžu mācību moduļos un procesos,  dalību vides projektos u.c.  un vides un ilgtspējas aspektu ievērošanu iespējami plašākā profesionālās izglītības programmu klāstā ne tikai enerģētikā un būvniecībā.

Kopumā IZM dienaskārtībā ir skaidrāka politikas plānošanas un īstenošanas nodalīšana un stratēģiskas un vienotas profesionālās izglītības iestāžu uzraudzības pieejas izveide, saglabājot pārvaldības struktūru IZM resora ietvaros. Attiecīgi pasākuma īstenošana viena projekta veidā ir pirmais solis šīs pieejas attīstībā. 

Vispārīgi pasākuma īstenošanas nosacījumi
Pasākumam plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir 19 140 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 3 018 862 euro), tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (turpmāk – ERAF) finansējums 16 269 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 2 566 033 euro) un valsts budžeta līdzfinansējums – 2 871 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 452 829 euro).
Projekta īstenošanai kopējo pasākumam pieejamo finansējumu plāno ne vairāk kā 16 121 138 euro apmērā, tai skaitā ERAF finansējumu – 13 702 967 euro apmērā, valsts budžeta līdzfinansējumu – 2 418 171 euro apmērā.
Ņemot vērā ES Kohēzijas politikas programmā 2021. – 2027. gadam paredzēto, 15,77 % no pasākuma finansējuma ir plānoti kā elastības finansējums, kas ir pieejams tikai sākot ar 2026. gadu. Atbildīgā iestāde pēc Eiropas Komisijas lēmuma par vidusposma pārskatu var ierosināt no 2026. gada 1. janvāra palielināt pasākumam pieejamo kopējo finansējumu līdz noteikumu 8. punktā plānotajam kopējam finansējuma apmēram.
Pasākuma uzraudzības rādītāji
Pasākuma ietvaros līdz 2029. gada 31. decembrim sasniedzami šādi uzraudzības rādītāji:
- iznākuma rādītājs – publisko ēku ar uzlabotu energoefektivitāti lietderīgā platība – 22 966 m2;
- rezultāta rādītājs – gada primārās enerģijas patēriņš (tai skaitā: mājokļi, sabiedriskās ēkas, uzņēmumi, citi) – 56 789 MWH gadā.
Prasības projekta iesniedzējam
Pasākuma ietvaros nav paredzēts komercdarbības atbalsts projekta iesniedzējam un sadarbības partneriem. Piešķirtais atbalsts nekvalificējas kā komercdarbības atbalsts, jo:
- projekta iesniedzējs pasākuma ietvaros ir noteikumu projekta 12. punktā minētā tiešās pārvaldes iestāde – Valsts izglītības attīstības aģentūra (turpmāk – VIAA), kas iesaistās projektā ievērojot un izpildot tās nolikumā noteiktās funkcijas[1], kā arī balstoties uz līdzšinējo pozitīvo pieredzi 8.1.3.SAM[2] projektu īstenošanā kā IZM padotības profesionālās izglītības iestāžu sadarbības partnerim. Pasākuma ietvaros pēc projekta iesnieguma apstiprināšanas VIAA ir finansējuma saņēmējs;
- sadarbības partneri pasākumā ir noteikumu projekta 13. punktā nosauktās 23  profesionālās izglītības iestādes, kas saskaņā ar Profesionālās izglītības likumā[3] un Izglītības likumā[4] noteikto, īsteno profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības programmas, kā arī īsā cikla profesionālās augstākās izglītības programmas un ir valsts izglītības sistēmas sastāvdaļa, valsts uzraudzīta un pamatā valsts finansēta. Saskaņā ar Izglītības likuma 59. pantu šīs profesionālās izglītības iestādes finansē to dibinātāji, tostarp saskaņā ar Izglītības likuma 29. pantu nodrošina profesionālās izglītības iestāžu nepārtrauktai darbībai nepieciešamos finanšu un materiālos līdzekļus. Sadarbības partneri iesaistās projektā ievērojot Izglītības likumā, Profesionālās izglītības likumā, citos normatīvajos aktos un sadarbības partnera nolikumā noteiktos darbības mērķus un uzdevumus.
1. Projekta iesniedzējs pirms projekta iesniegšanas sadarbības iestādē izstrādā sadarbības līguma projektu ar sadarbības partneri par projektā sadarbības partnerim plānoto  darbību īstenošanu, saskaņo to ar IZM. Lai sekmētu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam investīciju plūsmas intensificēšanu Eiropas Komisijai pieprasāmo izdevumu (n+3) minimālā mērķa izpildei un lai nezaudētu ES fondu „piešķīrumu”, rakstveida sadarbības līgumu par projektā sadarbības partnerim plānoto darbību īstenošanu slēdz ne vēlāk kā vienu mēnesi pēc noteikumu projekta spēkā stāšanās. Sadarbības līgums ir projekta iesnieguma pielikums.
Sadarbības līgumā iekļauj informāciju atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam plānošanas periodā, kā arī iekļauj finansējuma saņēmēja un sadarbības partnera sadarbības nosacījumus, pienākumus un tiesības,  projekta mērķu un rādītāju savstarpējās sasniegšanas dalījumu u.c. nosacījumus.
Sadarbības līgums starp finansējuma saņēmēju un sadarbības partneri noteiks pienākumus un tiesības pasākuma īstenošanā, mērķa un rādītāju sasniegšanā, sadarbības partnerim pieejamā finansējuma plānošanā, piešķirto finanšu līdzekļu izmaksu apturēšanas, turpināšanas un atgūšanas kārtību, strīdu izšķiršanas kārtību, informāciju par īpašumu vai pamatlīdzekļu juridisko piederību un pasākuma īstenošanas rezultātā radīto vai iegādāto vērtību piederību, uzturēšanas un izmantošanas kārtību, kā arī rīcību nepārvaramas varas gadījumā. Sadarbības partnera galvenie pienākumi sadarbības līguma ietvaros būs dalība projektu iesniedzēja organizētajās iepirkumu komisijās un darba sanāksmēs, kas saistītas ar pasākuma īstenošanu, iepirkuma līgumu noslēgšana ar izraudzīto pretendentu, attaisnojošo izdevumu apmaksa, pamatojoties uz projekta iesniedzēja pārbaudīto un saskaņoto dokumentāciju, kā arī nodrošināt noteikto sasniedzamo rādītāju izpildi un datu uzkrāšanu un sasniegto rezultātu ilgtspēju vismaz piecus gadus.
Finansējuma saņēmēja  galvenie pienākumi sadarbības līguma ietvaros būs projekta īstenošanas plānošana, vadība un ieviešanas koordinēšana, ievērojot efektivitātes, caurredzamības un drošas finanšu vadības principus. Tā ietver projekta iesnieguma sagatavošanu saskaņā ar normatīvajiem aktiem un iesniegšanu sadarbības iestādei, projekta īstenošanu un laika grafika izstrādi, finanšu plānošanu un budžeta sastādīšanu, kā arī budžeta izlietojuma uzraudzību un atbalstu sadarbības partneriem tiem projekta ietvaros plānoto mērķu un rezultātu sasniegšanā. Finansējuma saņēmējs veiks iepirkumu dokumentācijas izstrādi, tajā skaitā tehniskās specifikācijas un darba uzdevumu izstrādi, nodrošinās iepirkuma procedūru veikšanu un iepirkuma līgumu uzraudzību, sagatavos un iesniegs maksājuma pieprasījumus un citus pārskatus, informēs partneri un iesaistītās institūcijas par jebkādiem apstākļiem, kas varētu kavēt projekta pasākuma īstenošanu, nodrošinās nepārklāšanās principu ar citiem valsts un ārvalstu finanšu atbalsta instrumentiem un dubultā finansējuma neiestāšanos.
2. Projekta iesniedzējs projekta iesniegumā iekļauj informāciju par projekta iekšējo vadības un kontroles sistēmu, informāciju par to funkciju nodalīšanu no iestādes pamatfunkciju izpildes, kuras finansējuma saņēmējs pilda projekta īstenošanā, un sadarbības regulējumu ar sadarbības partneriem, kā arī apraksta, kādas darbības un uzraudzības instrumenti ir plānoti vai ieviesti finansējuma saņēmēja un sadarbības partnera iestādē procesos, informācijas, dokumentu un pārskatu, tai skaitā papildinošās saimnieciskās darbības uzraudzības pārskatu, apritē, kas aprakstīti šo noteikumu 16. punktā.
3. Projekta iesniedzējs atbilstoši noteikumu projektā un projekta iesnieguma atlases nolikumā noteiktajām prasībām sagatavo ne vairāk kā vienu projekta iesniegumu un iesniedz to Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā (turpmāk – sadarbības iestāde), izmantojot Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmas elektronisko vidi.
Šāda pieeja būtiski samazina administratīvo slogu un laiku projektu iesniegumu sagatavošanai, vērtēšanai, līgumu slēgšanai un maksājumu pieprasījumu sagatavošanai un izskatīšanai, piemēram, 23 projekta iesniegumu vērtēšanas un 23 vienošanās par projekta īstenošanu slēgšanas vietā viena vienošanās par projekta īstenošanu slēgšana un tā uzraudzība. Šis pieejas ietvaros tiks konsolidēti projekta personāla resursi, vadīti plānoto, savstarpēji saderīgo, darbību sinerģija un dubultfinansēšanas risks, koordinēta iepirkumu procedūru vadība, kad finansējuma saņēmējs darbojas kā centralizēto iepirkumu institūcija, kurš iepērk preces un pakalpojumus vai veic iepirkuma procedūras publisku būvdarbu, piegādes vai pakalpojumu līgumu vai vispārīgo vienošanos noslēgšanai sadarbības partnera vajadzībām u.c.
Atbalstāmās darbības
1. Pasākuma ietvaros plānotās atbalstāmās darbības atbilst ES kohēzijas politikas programmas 2021. –2027.gadam prioritātes Nr.2.1. „Klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās klimata pārmaiņām” noteiktajiem intervences kodiem:
- Nr.44 „Publiskās infrastruktūras atjaunošana energoefektivitātes uzlabošanai vai energoefektivitātes pasākumi, demonstrējuma projekti un atbalsta pasākumi” ( ERAF finansējums indikatīvi - 7 656 000 euro);
- Nr.48 „Atjaunojamie energoresursi: saule” (ERAF finansējums indikatīvi - 700 000 euro);
- Nr.52. „Citu atjaunojamo energoresursu enerģija (tostarp ģeotermālā enerģija)” (ERAF finansējums indikatīvi - 1 251 000 euro);
- Nr.53 „Viedas energosistēmas (tostarp viedtīkli un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (turpmāk – IKT) sistēmas) un ar tām saistītās krātuves” (ERAF finansējums indikatīvi – 6 663 000 euro).
2. Projekta ietvaros atbalstāmās darbības ir saistītas ar profesionālās izglītības iestāžu viedas energopārvaldības veicināšanu, tai skaitā IKT risinājumu ieviešanu energopārvaldības procesa digitalizācijā, mācību infrastruktūras un saistīto inženiertīklu energoefektivitātes paaugstināšanu, videi draudzīgu ilgtermiņa apsaimniekošanas risinājumu enerģijas taupīšanai un ieguvei no atjaunojamiem resursiem izstrādi un ieviešanu, videi draudzīgas izglītības iestādes darbības demonstrējumu, etalonveidošanas iniciatīvām, vides un informācijas piekļūstamības nodrošināšanu, kā arī komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumiem un projekta vadības un īstenošanas nodrošināšanai.
Attiecināmās izmaksas
Projekta tiešās attiecināmās izmaksas, kas ir tieši saistītas ar pasākuma mērķa un uzraudzības rādītāju sasniegšanu un galvenās izmaksu pozīcijas ir:
1. Mācību un/vai koplietošanas infrastruktūras apsaimniekošanas  sistēmu digitalizācijas (tai skaitā iegādes, piegādes un uzstādīšanas) izmaksas, IKT risinājumu ieviešanas apsaimniekošanas procesa digitalizācijā (tai skaitā licenču un programmatūras lietošanas izmaksas), un personāla instruktāžas  izmaksas  sadarbības partnerim  noteikumu projekta 18.1. apakšpunktā minēto darbību īstenošanai un finansējuma saņēmējam - datu ieguves, uzkrāšanas un apstrādes vajadzībām;
2. Mācību un/vai koplietošanas infrastruktūras un saistīto inženiertīklu energoefektivitātes paaugstināšanas izmaksas sadarbības partnerim  šo noteikumu 18.2. apakšpunktā minēto darbību īstenošanai.
3. Videi draudzīgu ilgtermiņa apsaimniekošanas risinājumu enerģijas taupīšanai vai ieguvei no atjaunojamiem resursiem izstrādes un ieviešanas izmaksas sadarbības partnerim  šo noteikumu 18.3. apakšpunktā minēto darbību īstenošanai un finansējuma saņēmējam - datu ieguves, uzkrāšanas un apstrādes vajadzībām.
Atjaunojamos energoresursus izmantojošu enerģiju ražojošu avotu iegādes, piegādes un uzstādīšanas izmaksas, piemēram, izmaksas, kas saistītas ar saules enerģijas ražošanas mikroģenerācijas vai saules elektrostaciju projektēšanu, saskaņošanu un nodošanu ekspluatācijā, ievērojot, ka saražotā enerģija 100 procentu apmērā tiek izmantota pašpatēriņam.
Elektroenerģijas ražošanas iekārtu gadījumā noteikumu projekts paredz detalizētāku pašpatēriņa prasības uzraudzību elektroenerģijas pārvades tehnisko iespēju dēļ.
Gadījumā, ja finansējuma saņēmējs izmanto Elektroenerģijas tirgus likuma 30.5.pantā paredzēto elektroenerģijas NETO norēķinu sistēmu, prasības uzraudzību iespējams veikt par pilnu kalendāra gadu pēc projekta noslēguma maksājuma saņemšanas.
Prasība uzskatāma par izpildītu, ja kalendāra gada griezumā ar uzstādītajām iekārtām saražotā enerģija finanšu izteiksmē nenosedz projekta ēkas elektroenerģijas patēriņu un elektroenerģijas NETO norēķinu sistēmā nav izveidojies saražotās enerģijas finanšu izteiksmē pārpalikums gada griezumā.
Par pašpatēriņu neuzskata cita tā paša lietotāja citos ar projektu nesaistītos objektos patērēto elektroenerģiju, ja tās finanšu vērtība tiek segta daļēji vai pilnīgi, izmantojot NETO norēķinu sistēmu atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likuma 30.5 panta otrajai daļai. Šādā gadījumā finansējuma saņēmējam jānodrošina izsekojama uzskaite un aprēķini par elektroenerģijas un finanšu plūsmām, kas saistīti ar NETO norēķinu sistēmas iespējām, kas pierāda, ka ir nodrošināta noteikumu projekta prasība par pašpatēriņu attiecīgajā gadā.
4. Demonstrējumu pasākumu ieviešanas izmaksas sadarbības partnerim šo noteikumu 18.4. un 18.5. apakšpunktā minēto darbību īstenošanai un finansējuma saņēmējam - datu ieguves, uzkrāšanas un apstrādes vajadzībām:
- vienota profesionālās izglītības iestāžu mācību un koplietošanas ēku energopārvaldības modeļa izveide – etaloniniciatīva ar demo potenciālu 1) valsts un publisko ēku uzturēšanai, 2) izmantošanai profesionālās izglītības mācību procesā un 3) profesionālās izglītības infrastruktūras ilgtspējas nodrošināšanai resursu, funkciju un datu kontekstā, tādējādi  mazinot vērtīgu datu un funkciju zudumu personāla mainības apstākļos;
- energoietilpīgu profesionālās  izglītības programmu (turpmāk - IP) mācību vides pilnveide, lai mācību procesa laikā, balstoties uz izveidotās energopārvaldības sistēmas datiem, demonstrētu izglītojamiem tehnoloģijas, kas nodrošina energoefektīvu izglītības procesu un tā virzību uz klimata neitralitāti. Tas nozīmē energoefektīvu tehnoloģiju izmantošanu mācību vidē un mācību procesā demonstrē IP energoefektivitātes iespējas. Piemēram IP “Ēdināšanas pakalpojumi” mācību aprīkojuma un iekārtu nomaiņa uz energoefektīvāku, demonstrējot gan IP, gan ēdināšanas pakalpojuma energoefektivitātes iespējas, elektroauto uzlādes staciju ierīkošanas izmaksas, ja tajās tiek izmantota no saules iegūta elektroenerģija, elektrotransporta iegādes izmaksas u.c. Videi draudzīga izglītības procesa demonstrācijas pasākumu nodrošināšanai būs attiecināmas tādas mācību procesam nepieciešamas iekārtas un aprīkojums, kuru izmantošanai mācību procesā būs nepieciešams mazāks energoresursu patēriņš par līdzšinējo.
Ar videi draudzīga izglītības procesa demonstrācijas pasākumiem ir domāti – mācību materiāli, iekārtas vai aprīkojums, kas praktiski un vizuāli uztveramā veidā demonstrē izglītojamiem dabas resursus taupošas prakses vai AER izmantošanas priekšrocības, vai negatīvas ietekmes uz vidi ierobežošanas pasākumus, nostiprinot izglītojamo zaļo domāšanu un videi draudzīgu paradumu sasaisti ar profesionālajām iemaņām. Piemēram, praktisko un teorētisko nodarbību procesa ietvaros izmantotās enerģijas ieguves no AER gadījumā, demonstrējot izglītojamajam CO2 izmešu un elektroenerģijas izmaksu samazinājumu izteiktu pret darba stundu vai saražotu vienību. Izlietojamo materiālu ekonomējošas prakses ietekme uz dabas resursu patēriņu  dažādās profesijās. Darba procesā radīto atkritumu un augsnes vai ūdens mikroorganismiem toksisku vielu utilizācijas vai pārstrādes nozīmi demonstrējoši materiāli.
5. Vides un informācijas piekļūstamības nodrošināšanas izmaksas šo noteikumu 12. punktā minētajam finansējuma saņēmējam un 13. punktā minētajiem sadarbības partneriem šo noteikumu 18.6. apakšpunktā minēto darbību īstenošanai.
6. Komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumu izmaksas šo noteikumu 12. punktā minētajam finansējuma saņēmējam un 13. punktā minētajiem sadarbības partneriem noteikumu projekta 18.7. apakšpunktā minēto darbību īstenošanai.
7. Tiešās projekta vadības un īstenošanas personāla (turpmāk – projekta personāls) izmaksas, izņemot virsstundas, šo noteikumu 12. punktā minētajam finansējuma saņēmējam noteikumu projekta 18.8. apakšpunktā minētās atbalstāmās darbības īstenošanai.
Ņemot vērā, ka finansējuma saņēmējs ir tiešās valsts pārvaldes iestāde, tai projekta personāla izmaksu ietvaru, izmaksu nosacījumus un apmērus nosaka gan ārējais normatīvais regulējums (Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums, Likums “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, Ministru kabineta 2022. gada 21. jūnija noteikumi Nr.361 “Noteikumi par valsts institūciju amatpersonu un darbinieku darba samaksu un tās noteikšanas kārtību, kā arī par profesijām un specifiskajām jomām, kurām piemērojams tirgus koeficients”, Ministru kabineta 2022. gada 26. aprīlī noteikumi Nr.262 “Valsts un pašvaldību institūciju amatu katalogs, amatu klasifikācijas un amatu apraksta izstrādāšanas kārtība” u.c.), gan finansējuma saņēmēja iestādes iekšējie normatīvie akti, kas detalizēti apraksta nodarbināto mēnešalgas, piemaksu un citu ar atlīdzību saistīto maksājumu noteikšanas un izmaksāšanas principus. Pasākuma projekta personāla izmaksu likmes aprēķins balstīts uz šādiem pamatprincipiem:
- taisnīgs – projekta personāla izmaksu likmes apmērs tiks piemērots vienādi visam finansējuma saņēmēja projekta vadības un īstenošanas personālam;
- objektīvs – projekta personāla izmaksu likmes apmērs ir aprēķināts balstoties uz mēnešalgu grupas atlīdzības viduspunktu  valsts un pašvaldību institūcijās nodarbinātajiem ierēdņiem un darbiniekiem un attiecīgi veiktajiem aprēķiniem, ņemot vērā indikatīvi prognozējamās projekta tiešās attiecināmās izmaksas;
- pārbaudāms – projekta personāla izmaksu likmes aprēķins ir pamatots ar Atbildīgās iestādes veiktajiem aprēķiniem;
- iepriekš noteikts – projekta personāla izmaksu likme un piemērošanas nosacījumi ir noteikti pasākuma īstenošanas noteikumu projekta 21. punktā un piemērojami atbilstoši noteikumu projektā noteiktajām prasībām.
Tiešās projekta personāla izmaksas, kuras, saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) 2021/1060 55. panta 1. punktu, plāno kā vienu izmaksu pozīciju, piemērojot izmaksu vienoto likmi un tās ir skaidri nodalāmas no infrastruktūras attīstības un ar tām saistītām citām projekta izmaksām, papildus noteiktajai vienotajai likmei, citas projekta personāla izmaksas nav attiecināmas un nepastāv minēto izmaksu pārklāšanās.
Finansējuma saņēmējam projekta  personāla izmaksām paredzēts piemērot izmaksu vienoto likmi 17 % apmērā no projekta tiešajām attiecināmajām izmaksām, bet neieskaitot tiešās projekta personāla izmaksas. Sadarbības partnerim projekta personāla izmaksas netiek plānotas.
Ņemot vērā, ka finansējuma saņēmējs nodrošinās gan pasākuma projekta, gan 4.2.1.6.pasākuma pirmās un ceturtās atlases kārtas projektu vadību un īstenošanu, darbinieku iesaiste konkrētajā projektā un darba slodzes sadalījums starp projektiem tiks noteikts ar rīkojumu par slodžu sadalījumu. Darba samaksa tiks veikta atbilstoši rīkojumā norādītajam sadalījumam no konkrētā projekta līdzekļiem, nodrošinot personāla izmaksu nodalīšanu starp projektiem. Finanšu uzskaitē izmaksu nodalīšana tiks nodrošināta, izmantojot katram projektam savu pazīmi (finansēšanas posteņa numuru un aktivitātes kodu).
Finansējuma saņēmēja struktūrvienība projekta ietvaros plānoto darbību īstenošanai indikatīvi plāno piesaistīt projekta personālu vidēji 11 pilnām slodzēm, tai skaitā: departamenta direktors ar 39.1. amatu apakšsaimes VI  līmeni un 13. mēnešalgu grupu; divi nodaļu vadītāji ar 39.1. amatu apakšsaimes V līmeni un 12. mēnešalgu grupu; 10 projektu vadītāji un vecākie eksperti ar 39.1. amatu apakšsaimes III līmeni, 10. mēnešalgu grupu; divi vadītāja vietnieki ar 39.1. amatu apakšsaimes IVB līmeni un 11. mēnešalgu grupu.
Detalizēts projekta personāla vadības izmaksu aprēķins un pienākumu apraksts pieejams atbildīgajā iestādē.
Noteikumu projekts neparedz vienkāršoto izmaksu piemērošanu citām attiecināmo izmaksu pozīcijām, ņemot vērā pasākuma ietvaros paredzēto izmaksu atšķirīgo apmēru atbilstoši projektā plānoto darbību tvērumam, plānoto ieguldījumu kartējumam un izvēlētajiem risinājumiem.
8. Projekta netiešās attiecināmās izmaksas, kas ir finansējuma saņēmēja izmaksas, kas nav tieši saistītas ar projekta rezultātu sasniegšanu, bet atbalsta un nodrošina atbilstošus apstākļus projekta īstenošanai un projekta rezultātu sasniegšanai, un tās plāno kā vienu izmaksu pozīciju, piemērojot netiešo izmaksu vienoto likmi 15% apmērā no projektā paredzētajām tiešajām attiecināmajām personāla izmaksām.
9. Projekta neparedzētās izmaksas (izdevumi papildu darbu veikšanai vai pakalpojumu sniegšanai, kas neparedzamu apstākļu dēļ ir kļuvuši nepieciešami noslēgtās vienošanās izpildes nodrošināšanai) projektā plāno kā vienu izdevumu pozīciju, un tie nepārsniedz 5% no projekta tiešajām attiecināmajām izmaksām. Neparedzēto izdevumu izlietošanu finansējuma saņēmējs saskaņo ar sadarbības iestādi kārtībā, ko nosaka vienošanās.
10. Pievienotās vērtības nodoklis, kas tiešā veidā saistīts ar projektu, uzskatāms par attiecināmām izmaksām saskaņā ar Kopīgo noteikumu regulas Nr. 2021/1060 64. panta 1. punkta “c” apakšpunktā ietvertajiem nosacījumiem, ja tas nav atgūstams atbilstoši normatīvajiem aktiem par pievienotās vērtības nodokli.
Izmaksas, kas saskaņā ar noteikumiem nav iekļaujamas kā attiecināmās izmaksas, ir finansējamas ārpus projekta.
Projekta ietvaros ir attiecināmas vides prasību integrācijas preču un pakalpojumu iepirkumos (zaļais publiskais iepirkums) un vides un informācijas piekļūstamības ekspertu konsultāciju izmaksas.
Projekta ietvaros izmaksas ir attiecināmas, ja tās atbilst noteikumu projektā minētajām atbalstāmo darbību izmaksu pozīcijām un ir veiktas pēc 2024. gada 1. janvāra.  Projekta iesniegumā neiekļauj un finansējumu nepiešķir pabeigtām darbībām.
Pasākuma/projekta īstenošanas nosacījumi
1. Projektu īsteno saskaņā ar noslēgto vienošanos par projekta īstenošanu, bet ne ilgāk kā līdz 2029. gada 31. decembrim.
2. Lai nodrošinātu savlaicīgu inženiertehniskās priekšizpētes veikšanu un projektā  plānoto enerģijas patēriņa monitorēšanas sistēmu uzstādīšanu aktuālu enerģijas patēriņa datu ieguvei un patēriņa samazinājuma pasākumu efektivitātes noteikšanai, tādējādi sekmējot Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam investīciju plūsmas intensificēšanu Eiropas Komisijai pieprasāmo izdevumu (n+3) minimālā mērķa izpildei un nezaudētu ES fondu „piešķīrumu”, projekta īstenošanas nosacījumi paredz uzdevumu finansējuma saņēmējam nodrošināt attiecīgā publiskā iepirkuma izsludināšanu ne vēlāk kā viena mēneša laikā pēc  noteikumu projekta spēkā stāšanās.
3. Lai projekta iesniedzējs varētu iesniegt projekta iesniegumu sadarbības iestādē,  IZM Profesionālās izglītības iestāžu attīstības un investīciju stratēģiju vērtēšanas un investīciju piesaistes pieteikumu vērtēšanas komisija (turpmāk – SVK), balstoties uz RTU VASSI sagatavoto datu apkopojumu (pieejams atbildīgajā iestādē) un projekta iesniedzēja laika posmā no 2024.gada aprīļa līdz jūnijam veikto priekšizpēti noteikumu projekta 13. punktā minēto sadarbības partneru profesionālās izglītības iestādēs, pieņem lēmumu par  projektā plānotajām darbībām, to īstenošanai indikatīvi plānoto finansējumu un plānoto darbību ietvaros sasniedzamajiem rādītājiem, prioritāri atbalstot darbības, kurās plānots sasniegt primārās enerģijas ietaupījumu ne mazāk kā 30% apmērā. Šis stratēģiju vērtēšanas komisijas lēmums ir projekta iesnieguma pielikums. Savukārt, lēmumu par šo noteikumu 13.punktā minētajiem sadarbības partneriem atbalstāmajām darbībām, plānoto finansējumu un sasniedzamajiem rādītājiem stratēģiju vērtēšanas komisija var aktualizēt projekta īstenošanas laikā saskaņā ar finansējuma saņēmēja iesniegtajiem priekšlikumiem.
4. Pasākumam ir būtiska ietekme uz Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam investīciju plūsmas intensificēšanu Eiropas Komisijai pieprasāmo izdevumu (n+3) minimālā mērķa izpildei, lai nezaudētu ES fondu „piešķīrumu”, tāpēc vienošanās par projekta īstenošanu jābūt noslēgtai ne vēlāk kā 2024. gada ceturtā ceturksnī. Tāpēc Ministru kabineta sēdes protokollēmumā iekļauts nosacījums IZM, ka lēmums par sadarbības partnerim atbalstītajām darbībām un tām plānoto indikatīvo finansējuma apmēru jāpieņem ne vēlāk kā mēnesi pēc šī noteikumu projekta spēkā stāšanās.
5. Ēkas energosertifikācjas un ēkas pagaidu sertifikātā iekļaujamās ziņas, kā arī energosertifikācijas termiņi noteikti 2012. gada 6. decembrī pieņemtajā likumā “Ēku energoefektivitātes likums”. Ēku energoefektivitātes novērtēšanu veic neatkarīgs eksperts.
6. Ņemot vērā to, ka pasākuma ietvaros tiks slēgti būvdarbu un piegāžu līgumi, kur līgumu izpildītājiem ir svarīgi nodrošināt finanšu plūsmu, lai pasūtītu iekārtas un materiālus, tādējādi nodrošinot sekmīgu un laicīgu līguma vadību un izpildi, finansējuma saņēmējs var paredzēt iespēju būvdarbu un piegāžu līgumu izpildītājiem saņemt avansa maksājumu līdz 30 % no būvdarbu vai piegāžu pakalpojumu  līgumcenas. Avansa maksājums tiek nosegts ar Eiropas Savienībā reģistrētas kredītiestādes vai apdrošināšanas sabiedrības izsniegtu pirmā pieprasījuma avansa atmaksāšanas garantiju, kas ir vienāda ar avansa summu un ir spēkā līdz pilnīgai avansa summas atmaksai, attiecīgi šādā veidā tiek nodrošināts, ka publiskajiem pasūtītājiem nav nenosegtu risku par to, ka izmaksātā avansa summa varētu netikt atgūta, gadījumā, ja līguma izpildītājiem rastos problēmas ar līguma izpildi un avansa summas atmaksu.
7. Projekta iesniedzējs līdz projekta iesniegšanai sadarbības iestādē izstrādā iekšējās kontroles sistēmu atbilstoši Ministru kabineta 2017. gada 17. oktobra noteikumiem Nr.630 "Noteikumi par iekšējās kontroles sistēmas pamatprasībām korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai publiskas personas institūcijā". Iekšējās kontroles sistēmas apraksts ir projekta iesnieguma pielikums.
Finansējuma saņēmējs un sadarbības partneris  nodrošina, ka projekta īstenošanas laikā tiek ievēroti interešu konflikta, korupcijas un krāpšanas novēršanas nosacījumi, un paredz, ka projekta vadībā iesaistītais projekta personāls ir informēts par korupcijas un interešu konflikta novēršanas jautājumiem, krāpšanas pazīmēm un pienākumu ziņot par konstatētajām aizdomām, kā arī ir informēti par ziņotāju aizsardzību atbilstoši Trauksmes celšanas likumam, kā arī parakstījuši apliecinājumus par interešu konflikta neesamību saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regulas (ES, Euratom) Nr. 2018/1046[5] 61. panta prasībām. 
8. Būvdarbu iepirkuma dokumentācijā  tiek paredzēta kārtība, kā rīkoties gadījumos, kad piedāvātā līgumcena pārsniedz plānoto līgumcenu, vienlaikus nodrošinot  profesionālās izglītības iestādes stratēģijā plānoto projekta mērķu sasniegšanu. Finansējuma saņēmējs paredz būvdarbu izmaksu sadārdzinājuma riska vadības prasību ievērošanu projekta iepirkuma dokumentācijas sagatavošanā.
9. Finansējuma saņēmējs projekta īstenošanai nepieciešamo būvdarbu un pakalpojumu iepirkumu veic saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā, īstenojot atklātu, pārredzamu, nediskriminējošu un konkurenci nodrošinošu konkursa procedūru,  nodrošina vides prasību integrāciju preču un pakalpojumu iepirkumos – zaļais publiskais iepirkums un ir atbalstāms sociāli atbildīgs publiskais iepirkums un inovatīva publiskā iepirkuma piemērošana, ja attiecināms.
10. Ja projekta ietvaros tiek plānoti profesionālās izglītības iestādes ēkas energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi, projekta iesniedzējs projekta iesniegumā norāda enerģijas patēriņu (megavatstundas) pirms projekta īstenošanas. Finansējuma saņēmējam ir pienākums informēt sadarbības iestādi par jaunas vai esošas ēkas ikgadējo enerģijas patēriņu (megavatstundas) piecus gadus pēc projekta īstenošanas.
11. Īstenojot projekta atbalstāmās darbības, finansējuma saņēmējs un sadarbības partneris neplāno fosilo energoresursu tehnoloģiju uzstādīšanu un, ciktāl tas ir attiecināms, šo atbalstāmo darbību īstenošanai tehniskās specifikācijas prasībās iekļauj informāciju, kas pamato, ka paredzētie risinājumi ir videi draudzīgi un energoefektīvi un atbalsta horizontālā principa (turpmāk - HP) „Nenodarīt būtisku kaitējumu” Eiropas Parlamenta un Padomes 2020. gada 18. jūnija Regulas (ES)  2020/852[6] 17. panta nozīmē mērķu ievērošanu.
12. Klimata pārmaiņu mazināšanai, lai neradītu ievērojamas siltumnīcas gāzes (SEG) emisijas:
a) projektu ietvaros tiks nodrošināta zaļā publiskā iepirkuma prasību ievērošana. Veicot iepirkuma procedūru, projektu iesniedzējiem jāpiemēro zaļā publiskā iepirkuma principi un prasības saskaņā ar Ministru kabineta 2017. gada 20. jūnija noteikumiem Nr. 353[7], tādējādi ilgtermiņā mazinot ietekmi uz klimata pārmaiņām, koncentrējoties uz otrreizējo būvmateriālu un materiālu izmantošanu, tāpat priekšroka dodama videi draudzīgākiem materiāliem, kas satur mazāk kaitīgo vielu;
b) saskaņā ar Eiropas Komisijas 2020. gada 14. oktobra paziņojumu „Eiropas Renovācijas vilnis – par zaļākām ēkām, jaunām darbvietām un labāku dzīvi” prioritāri atbalsts tiek noteikts esošo profesionālās izglītības iestāžu ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem, kas paredz enerģijas ietaupījumu vai pāreju uz atjaunojamiem energoresursiem, vai pasākumus, kas kopumā vai daļēji ir aizstājami ar izmaksu efektīviem, tehniski, ekonomiski un videi nekaitīgiem alternatīviem pasākumiem, un vienlīdz efektīvi nodrošina attiecīgo mērķu sasniegšanu;
c) pielāgošanās klimata pārmaiņām, lai neizraisītu pašreizējā klimata un gaidāmā klimata nelabvēlīgās ietekmes palielināšanos uz pašu darbību vai uz cilvēkiem, dabu vai aktīviem. Tā kā viens no prognozētajiem klimata pārmaiņu izraisītajiem riskiem būvniecībā ir iekštelpu pārkaršana, tiks atbalstīti ēku būvniecības projektos iekļautie telpu dzesēšanas un ventilācijas risinājumi. Prasība attiecībā uz publisko ēku ventilāciju ir pārņemta nacionālajos normatīvajos aktos saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 16. jūnija noteikumos Nr. 310[8] noteikto, un to kontrolē būvuzraugs;
d) aprites ekonomikai, ieskaitot atkritumu rašanās novēršanu un to reciklēšanu, lai neradītu būtisku neefektivitāti materiālu izmantošanā vai dabas resursu tiešā vai netiešā izmantošanā, vai lai nepalielinātu atkritumu rašanos, sadedzināšanu vai apglabāšanu, vai lai atkritumu ilgtermiņa apglabāšana neradītu būtisku un ilgtermiņa kaitējumu videi.
Ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 30. maija Direktīvā (ES) 2018/851[9] noteiktos mērķus, projektu iesniedzējiem kopā ar projekta iesniegumu nepieciešams iesniegt apliecinājumus par to, ka tiks ievērotas Ministru kabineta noteikumu Nr. 712[10] 6. punktā un Ministru kabineta noteikumu Nr. 353 2. pielikumā noteiktās prasības, tostarp, ka nebīstamos būvgružus un ēku nojaukšanas atkritumus, kas būvlaukumā radušies būvniecības laikā, saskaņā ar atkritumu apsaimniekošanas hierarhiju atkārtoti izmanto būvniecības objektā uz vietas (tostarp aizbēršanas darbībām, kurās atkritumus izmanto citu materiālu aizstāšanai) vai tos nodos sagatavošanai atkārtotai izmantošanai, pārstrādei vai reģenerācijai uzņēmumiem, kas saņēmuši atbilstošas piesārņojošās darbības atļaujas;
e) piesārņojuma novēršanai un kontrolei, lai neradītu pieaugumu piesārņotāju emisijām gaisā, ūdenī vai zemē:
- projektu iesniedzējs un sadarbības partneri, izvēloties veikt ieguldījumus infrastruktūrā, aicināti izvērtēt tādu infrastruktūras uzlabošanas attīstības risinājumu pielietošanu, kas novērstu piesārņojuma rašanos. Pasākums neradīs ievērojamu piesārņojošo vielu emisiju pieaugumu gaisā, ūdenī vai zemē, mazinot piesārņojošo vielu nokļūšanu virszemes ūdeņos. Tiks ievēroti visi atbilstošie vides aizsardzības normatīvi;
- nav paredzams, ka pasākums palielinās piesārņotāju emisijas gaisā. Pasākuma ietvaros plānotas investīcijas viedā energopārvaldībā, videi draudzīgos ilgtermiņa apsaimniekošanas risinājumos enerģijas taupīšanai vai ieguvei no AER, un videi draudzīgas izglītības iestādes darbības demonstrējumu, etalonveidošanas iniciatīvās, tādējādi nodrošinot zaļu un ilgtspējīgas vides mērķu sasniegšanu;
- būvniecības procesā ietekmi plānots mazināt, atbalstot zaļā publiskā iepirkuma piemērošanu – tiks ievēroti zaļā publiskā iepirkuma principi, veicot iepirkuma procedūru būvniecības darbiem saskaņā ar prasībām zaļajam publiskajam iepirkumam un to piemērošanas kārtību. Infrastruktūras attīstības vai būvniecības procesa laikā tiks veikti nacionālā likumdošanā paredzētie pasākumi trokšņa, putekļu un piesārņotāju emisiju samazināšanai;
f) bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu aizsardzībai un atjaunošanai, lai tā nekaitētu ekosistēmu labam stāvoklim un izturēt spējai vai kaitē dzīvotņu un sugu aizsardzības statusam. Energoefektivitātes pasākumu nodrošināšana esošās ēkās netiek plānota īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās, kur nepieciešams nodrošināt Eiropas Savienības nozīmes dzīvotņu un sugu aizsardzību, nodrošinot biotopiem un sugām labvēlīgu stāvokli.
13. Pasākuma ietvaros ieguldījumi infrastruktūrā var tikt veikti, ja infrastruktūra un nekustamais īpašums, kurā par projekta īstenošanai piešķirtajiem līdzekļiem tiks veikti ieguldījumi, ir sadarbības partnera īpašumā, vai arī valsts īpašumā un nodots sadarbības partnera valdījumā vai lietošanā, vai arī sadarbības partnerim uz infrastruktūru ir ilgtermiņa nomas tiesības vismaz vēl piecus gadus pēc noslēguma maksājuma veikšanas, un tās ir reģistrētas Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā.
14. Projekta ietvaros netiek atbalstītas projekta darbības, kurām atbalsts ir kvalificējams kā komercdarbības atbalsts. Lai atbalsts infrastruktūrai netiktu kvalificēts kā komercdarbības atbalsts, infrastruktūrā, kuru izmanto profesionālās izglītības iestāžu vajadzībām, pamatlīdzekļu un ilgtermiņa ieguldījumu amortizācijas periodā ir pieļaujams veikt papildinošu saimniecisko darbību (turpmāk – PSD) ne vairāk kā 20 % apmērā no infrastruktūras gada jaudas platības, laika vai finanšu izteiksmē un ir pieļaujams sniegt papildpakalpojumus.
Ar PSD saprot darbības, kas ir tieši saistītas ar infrastruktūras ekspluatāciju un tai nepieciešamas vai nesaraujami saistītas ar tās galveno ar saimniecisko darbību nesaistīto izmantojumu, patērējot tādu pašu resursu (piemēram, materiāli, aprīkojums, darbaspēks, pamatkapitāls) apjomu kā ar saimniecisko darbību nesaistītajām darbībām.
Ar papildpakalpojumiem saprot tādus pakalpojumus infrastruktūrā, kurus galvenokārt izmanto tikai ar saimniecisko darbību nesaistītai darbībai un kuriem pašiem par sevi nebūtu ietekmes uz tirdzniecību un konkurenci Eiropas Savienības iekšējā tirgū.
PSD aprēķina veidu nav pieļaujams mainīt projekta īstenošanas laikā. Aprēķins veicams atbilstoši sākotnēji izvēlētajam veidam platības, laika vai finanšu izteiksmē.
15. Ja projekta dzīves cikla laikā tiek konstatēts, ka ēkā, ēkas daļā vai ēku grupā, par kuru iesniegts projekta iesniegums, tiek veikta saimnieciskā darbība, kas nav uzskatāma par papildpakalpojumu, vai tiek veikta papildinoša saimnieciskā darbība, kas pārsniedz noteikumu projekta 39. punktā minēto apmēru, vai tiek veikta saimnieciskā darbība, kas nav uzskatāma par papildinošu saimniecisko darbību, sadarbības partnerim, proporcionāli tai gada jaudas platības, laika vai finanšu izteiksmē daļai, par kuru kopumā ir konstatēts pārkāpums, ir pienākums atmaksāt sadarbības iestādei saņemto nelikumīgo komercdarbības atbalstu kopā ar procentiem par attiecīgo gadu no līdzekļiem, kas brīvi no valsts atbalsta, saskaņā ar Komercdarbības atbalsta kontroles likuma IV vai V nodaļu.
Tāpat kā  Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.2.1. specifiskā atbalsta mērķa „Uzlabot vienlīdzīgu piekļuvi iekļaujošiem un kvalitatīviem pakalpojumiem izglītības, mācību un mūžizglītības jomā, attīstot pieejamu infrastruktūru, tostarp, veicinot noturību izglītošanā un mācībās attālinātā un tiešsaistes režīmā” 4.2.1.6. pasākuma „Profesionālās izglītības iestāžu un koledžu mācību vide nozarēm aktuālo prasmju apguvei” ( turpmāk - 4.2.1.6. pasākums) pirmās atlases kārtas ietvaros, tā arī 2.1.1.5. pasākuma projektā ieguldījumi ēku energoefektivitātei tiks veikti sadarbības partneru infrastruktūrā un  sadarbības partneri būs investīciju labuma guvēji. Līdz ar to noteikumu projekta 39.punktā minēto nosacījumu pārkāpuma gadījumā saņemtā nelikumīgā komercdarbības atbalsta atmaksas pienākums ir noteikts sadarbības partnerim, kurš būs pārkāpis minētos nosacījumus. 
16. Noteikumu projektā norādītais projekta dzīves cikls (tajā skaitā ieguldījumu lietderīgais izmantošanas laiks jeb ieguldījumu amortizācijas periods) tiek noteikts atbilstoši Komisijas 2014. gada 3. marta Deleģētās Regulas (ES) Nr. 480/2014[11] I pielikumam “15. panta 2. punktā minētie pārskata periodi”, kas piemērojams atkarībā no projekta investīciju jomas. Noteikumu projektā paredzētais ēkas (ēku grupas) amortizācijas periods, jeb projekta dzīves cikls būs 25 gadi, kas detalizēti tiks aprakstīts atbildīgās iestādes izstrādātajā metodikā PSD ieņēmumu uzraudzības nodrošināšanai Eiropas Savienības fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā (turpmāk – PSD metodika), kas atbildīgajai iestādei jāstrādā līdz projekta iesnieguma atlases uzsākšanai.
17. Sadarbības iestāde saskaņā ar atbildīgās iestādes izstrādāto PSD uzraudzības metodiku nodrošina veikto investīciju atbilstības uzraudzību atbilstoši noteikumu projekta 39. un 40. punkta nosacījumiem visā projekta dzīves ciklā. 
Sadarbības partneris visā projekta dzīves ciklā ik gadu sagatavo pārskatu par PSD apjomu un nodrošina šajā punktā minēto pārskatu un aprēķinus pamatojošo dokumentu pieejamību PSD uzraudzībai. Ja sadarbības partneris konstatē, ka ir pārsniegts noteikumu projekta 39. punktā minētais 20 procentu ierobežojums no infrastruktūras gada jaudas platības, laika vai finanšu izteiksmē vai ka veiktās investīcijas tiek izmantotas citai saimnieciskai darbībai, kas nav uzskatāma par PSD, tas saskaņā ar civiltiesisko līgumu vai vienošanos par projekta īstenošanu noteiktajā termiņā iesniedz sadarbības iestādē ziņojumu par konstatēto šo noteikumu 39. un 40. punktā minēto nosacījumu pārkāpumu.
18. Finansējuma saņēmējs un sadarbības partneri:
18.1. uzkrāj datus par projekta ietekmi uz šo noteikumu 7. punktā minētajiem rādītājiem;
18.2. ievēro horizontālo principu (turpmāk – HP) "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” (turpmāk – VINPI) un uzkrāj datus par HP VINPI rādītāju (ja attiecināms): konsultatīva rakstura pasākumu skaits par būvētās vides, IT risinājumu, IT tehnoloģiju piekļūstamību personām ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem;
18.3. uzkrāj datus par projekta ietekmi uz HP īstenošanu projekta īstenošanas un pēcuzraudzības laikā  un ievēro šādus HP:
- HP "Klimatdrošināšana";
- HP "Energoefektivitāte pirmajā vietā";
- HP "Nenodarīt būtisku kaitējumu";
18.4. sniedz sadarbības iestādei informāciju par noteikumu projekta 42.2. apakšpunktā minētajiem HP rādītājiem vienlaikus ar informāciju par šo noteikumu 7. punktā minētā iznākuma rādītāja vērtības sasniegšanu projektā kopā un atsevišķi pa sadarbības partneru darbībām;
18.4. sadarbības partneri katru gadu visā projekta dzīves ciklā uzkrāj datus par papildinošu saimniecisko darbību;
18.5. nodrošina komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšanas pasākumus  saskaņā ar Kopīgo noteikumu regulas 2021/1060 47. pantu un 50. pantu un normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā.
19. Finansējuma saņēmējs un sadarbības partneris ne retāk kā reizi sešos mēnešos savā tīmekļvietnē ievieto aktuālo informāciju par projekta īstenošanu.
20. Finansējuma saņēmēja un sadarbības partnera pienākums ir nodrošināt projekta ietvaros sasniegto īstenoto darbību rezultātu ilgtspēju vismaz piecus gadus pēc noslēguma maksājuma veikšanas un sasniegto darbību rezultātu uzturēšanu un nepieciešamos līdzekļus rezultātu uzturēšanai vismaz piecus gadus pēc noslēguma maksājuma veikšanas, ņemot vērā, ka pasākuma investīcijas tiek veiktas ilgtspējīgās profesionālās izglītības iestādēs, investīciju rezultāts tiek izmantots darba tirgū stabili pieprasītu profesionālo kvalifikāciju apgūšanai un mācību process ir finansēts no valsts budžeta līdzekļiem, tādējādi nodrošinot projekta rezultātu ilgtspēju.
21. Projekta īstenošanas vieta ir Latvijas Republika.
22. Pasākuma projektu plānots īstenot sinerģijā ar:
- 4.2.1.6. pasākuma pirmās atlases kārtas projektu;
- Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 2.1.1. specifiskā atbalsta mērķa „Energoefektivitātes veicināšana un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana” 2.1.1.4.pasākumu “Energoefektivitātes paaugstināšana valsts ēkās” projektiem.

[1]Ministru kabineta 2012.gada 18.decembra noteikumi Nr.934 „Valsts izglītības attīstības aģentūras nolikums”. Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/253757-valsts-izglitibas-attistibas-agenturas-nolikums 

[2]Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība” 8.1.3. specifiskā atbalsta mērķis „Palielināt modernizēto profesionālās izglītības iestāžu skaitu" (turpmāk – 8.1.3.SAM)

[3] Profesionālās izglītības likums. https://likumi.lv/ta/id/20244

[4] Izglītības likums. https://likumi.lv/ta/id/50759

[5] Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) Nr. 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) Nr.2018/1046). Pieejama: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2018/1046/oj/?locale=LV

[6] Eiropas Parlamenta un Padomes 2020. gada 18.jūnija Regula (ES) Nr. 2020/852 par regulējuma izveidi ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanai un ar ko groza Regulu (ES) 2019/2088 (turpmāk - Eiropas Parlamenta un Padomes 2020. gada 18. jūnija Regula (ES) Nr. 2020/852). Pieejama: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX%3A32020R0852

[7] Ministru kabineta 2017. gada 20. jūnija noteikumi Nr. 353 „Prasības zaļajam publiskajam iepirkumam un to piemērošanas kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 353). Pieejami: https://likumi.lv/ta/id/291867

[8] Ministru kabineta 2015. gada 16. jūnija noteikumi Nr. 310 „Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 231-15 „Dzīvojamo un publisko ēku apkure un ventilācija””(turpmāk - Ministru kabineta 2015. gada 16. jūnija noteikumi Nr. 310). Pieejami: https://likumi.lv/ta/id/274815-noteikumi-par-latvijas-buvnormativu-lbn-231-15-dzivojamo-un-publisko-eku-apkure-un-ventilacija-

[9] Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2018/851 (2018. gada 30. maijs), ar ko groza Direktīvu 2008/98 par atkritumiem (Dokuments attiecas uz EEZ) (turpmāk - Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 30. maija Direktīva (ES) 2018/851) Pieejama: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX%3A32018L0851

[10] Ministru kabineta 2021. gada 26. oktobra noteikumos Nr. 712 „Atkritumu dalītas savākšanas, sagatavošanas atkārtotai izmantošanai, pārstrādes un materiālu reģenerācijas noteikumi” (turpmāk - Ministru kabineta noteikumi Nr. 712)

[11] Komisijas 2014. gada 3. marta Deleģētās Regula (ES) Nr. 480/2014, ar kuru papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 1303/2013, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu, Kohēzijas fondu, Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu un vispārīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu, Kohēzijas fondu un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu (turpmāk - Komisijas 2014. gada 3. marta Deleģētās Regula (ES) Nr. 480/2014). Pieejama” https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2014/480/oj/?locale=LV
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Izvērtētās alternatīvas apraksts
Ievērojot to, ka pieņēmumi pasākuma sasniedzamo rādītāju noteikšanai tika izstrādāti 2019.gadā pamatā plānojot energoefektivitātes paaugstināšanu indikatīvi piecās līdz septiņās profesionālās izglītības iestādēs, bet līdz 2024. gadam lielā daļā profesionālās izglītības iestāžu ir veikta infrastruktūras modernizēšana, cita starpā energoefektivitātes paaugstināšana, pirms pasākuma īstenošanas nosacījumu izstrādes IZM ir veikusi pasākuma investīciju alternatīvu novērtējumu.
2024. gada aktualitāte ir saistīta ar būtisku nepieciešamību līdzsvarot energoefektivitāti ar integrētu atjaunošanu. IZM ir lēmusi, ka pasākuma ietvaros tiks veicināta energoefektivitāte un ieguldījumu ilgtspēja visās IZM padotības profesionālās izglītības iestādēs, demonstrējot  racionāla enerģijas un citu vides resursu patēriņa veicināšanu un tuvināšanos neitrālai ietekmei uz vidi.
Pasākuma ietvaros plānotā primārās enerģijas ikgadējā patēriņa samazinājuma sasniegšanai tiks īstenotas darbības, kas izriet no RTU VASSI veiktā pētījuma –profesionālās izglītības iestāžu energoefektīvas apsaimniekošanas novērtējuma un sniegtajiem priekšlikumiem energoefektivitātes pasākumu un negatīvas ietekmes uz vidi samazinošu risinājumu plānā visām 23 profesionālās izglītības iestādēm, tostarp balstoties uz RTU VASSI datu apkopojumā iegūto profesionālās izglītības iestāžu energoefektivitātes reitingu. Investīciju efektivitātes palielināšanai, prioritāri veicot ieguldījumus pasākumos, kas saskaņā ar datu apkopojuma reitingu, sniedz augstāko enerģijas ietaupījumu pret veicamo ieguldījumu summu.
Plānojot katram sadarbības partnerim noteiktās darbības un sasniedzamos energoefektivitātes rādītājus tiks ņemti vērā arī VIAA 2024. gada aprīlī un maijā veiktās priekšizpētes rezultāti un sagatavotie priekšlikumi projekta ietvaros veicamo darbību apjomam.
Siltumenerģijas patēriņa samazinājumu paredzēts nodrošināt gan uzlabojot apkures režīmu vadības algoritmus un optimizējot temperatūras dažādu funkciju telpās, gan ieviešot apkures intensitātes regulēšanas balstoties uz lietotāju skaitu un noslodzi, kā arī daļu no siltuma enerģijas iegūstot no AER (saule, zemes siltums, notekūdeņu siltums).
Lai noteiktu pasākuma paredzamo izmaksu efektivitāti, tajā plānoto darbību  izmaksas salīdzinātas ar līdzvērtīgu ieguldījumu valsts īpašumā esošu būvju siltināšanā sniegto enerģijas ietaupījumu potenciālā.
Siltināšanas izmaksas novērtējot aptuveni 500 euro/m2 līmenī, par pasākuma finansējuma enerģoefektivitātes paaugstināšanai paredzēto līdzekļu daļu būtu iespējams uzlabot energoefektivitāti 22 966 m2 platībai, samazinot enerģijas patēriņu par vismaz 30%. Vidējais primārās enerģijas patēriņš profesionālās izglītības iestāžu ēkās pirms siltināšanas pasākumu veikšanas noteikts kā 148kWh/m2. Tādējādi izmantojot 11,48 milj. euro ēku siltināšanai, iespējams samazināt enerģijas patēriņu par aptuveni 44,4kWh/m2 jeb 1,02GWh gadā. Piemērojot primārās enerģijas koeficientu 0.2, sasniedzams primārās enerģijas patēriņa samazinājums 204MWh gadā.
Vērtētajai alternatīvai, siltinot ēkas ar noteiktu izmaksu uz kvadrātmetru ierobežojumu, tiek veikta ēkas norobežojošo konstrukciju siltināšana, logu, durvju, gaismas ķermeņu un jumta seguma nomaiņa, kas samazina pasīvos būves siltumenerģijas zudumus, tomēr 500 euro m2 ieguldījumi nav pietiekami viedās ēku pārvaldību sistēmu (BMS) funkcionalitātes nodrošināšanai, datos balstītas apsaimniekošanas risinājumiem, kas tiek atlikti vēlāka perioda ieguldījumiem. Šāda pieeja, balstoties uz RTU VASSI datu apkopojuma secinājumiem un jau siltinātu ēku apsekojumiem, nenodrošina veikto ieguldījumu ilgtspēju un ēkas inženiersistēmu darbības maksimālu efektivitāti, kā arī negarantē gaidīto enerģijas patēriņa samazinājumu. Liela loma enerģijas patēriņam ir ne tikai norobežojošo konstrukciju siltumizolācijai, bet arī apsaimniekošanas praksei, lietotāju paradumiem, inženiersistēmu darba režīmu efektivitātei un spējai dinamiski pielāgoties lietotāju skaitam un enerģijas patēriņa vajadzībām.
Nesiltinātu ēku īpatsvaram samazinoties, konstatēts, ka siltinātām ēkām, neieviešot papildus viedās ēku pārvaldību sistēmas (BMS) un datos balstītas apsaimniekošanas risinājumus, gaidītais enerģijas patēriņa samazinājums netiek iegūts. Pasākuma darbību rezultātā, veicot ieguldījumus nevis atsevišķu būvju siltināšanā, bet iespējami lielāka skaita jau siltinātu iepriekšējos periodos ēku inženiersistēmu darbības uzlabošanā un automatizācijā, viedas energopārvaldības un enerģiju taupošu digitālas apsaimniekošanas risinājumu ieviešanā, tiks sasniegts līdzvērtīgs vai lielāks enerģijas ietaupījuma potenciāls, iegūstot arī pievienoto vērtību, kas siltināšanas programmās netiek sasniegta: ieviešot viedo energopārvaldības sistēmu, ēku īpašnieks iegūst katras sistēmas enerģijas patēriņa datus reālā laikā, kas ļauj identificēt un laicīgi novērst neefektīvas apsaimniekošanas prakses gadījumus, savlaicīgi ievērot sistēmu potenciāla bojājuma vai neefektīvas darbības indikācijas, kā arī samazināt riskus inženiersistēmu bojājumiem un neparedzētām ārkārtas remontu izmaksām. Digitalizējot apsaimniekošanas procesus un nostiprinot datos balstītu apsaimniekošanas praksi, ēku inženiertīklu apsaimniekošanas izmaksas var tikt samazinātas par turpmākiem 5-30% papildus sniegtajam primārās enerģijas ietaupījumam.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?
Apraksts
Pasākuma ietvaros investīcijas par kopējo attiecināmo finansējumu 19,1 milj. euro apmērā plānots 23 IZM padotības profesionālās izglītības iestādēm, kas saskaņā ar Profesionālās izglītības likumā un Izglītības likumā noteikto, īsteno profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības programmas, kā arī īsā cikla profesionālās augstākās izglītības programmas un ir valsts izglītības sistēmas sastāvdaļa, valsts uzraudzīta un pamatā valsts finansēta.
Saskaņā ar Izglītības likuma 59. pantu šīs profesionālās izglītības iestādes finansē to dibinātāji, tostarp saskaņā ar Izglītības likuma 29. pantu nodrošina profesionālās izglītības iestāžu nepārtrauktai darbībai nepieciešamos finanšu un materiālos līdzekļus. 18 no 23 IZM profesionālās izglītības iestādēm, kurās plānoti pasākuma ieguldījumi, ES fondu 2007. – 2013. gada un 2014. – 2020. gada plānošanas periodā ir veikti būtiski ieguldījumi mācību un koplietošanas infrastruktūrā un tiem ir veikta izmaksu ieguvumu analīze (turpmāk - IIA). Ir konstatēts, ka, pat ja pieņem, ka profesionālās izglītības iestādei pieļautais papildinošas saimnieciskās darbības apjoms varētu būt nosacītie ieņēmumi no projekta ietvaros modernizētās infrastruktūras, tie nenosedz projektos veikto investīciju izmaksas un visos gadījumos finanšu analīzes rādītājs ir bijis mazāks par 0.
Ņemot vērā iepriekš minēto un to, ka profesionālās izglītības iestādes negūst neto ieņēmumus, kā arī nemainās līdzfinansējuma likme un maksimālā summa atbalstam no ES fondiem saskaņā ar konkrētu fondu noteikumiem, neizpildās Eiropas Parlamenta un Padomes 2013.gada 17.decembra Regulas (ES) Nr. 1303/2013[1] 61. panta nosacījumi, ko piemēro darbībām, no kurām pēc to pabeigšanas gūst neto ienākumus.
Lai mazinātu administratīvo slogu un ņemot vērā, ka visas profesionālās izglītības iestādes ir IZM padotībā un pasākuma ietvaros, līdztekus katram sadarbības partnerim plānotiem individuāliem energoefektivitātes pasākumiem, ir plānota arī vienotas energopārvaldības sistēmas izstrāde, kas aptvers visus 23 sadarbības partnerus,  pasākumu plānots īstenot viena projekta veidā. 
Ievērojot pasākuma ietvaros plānotos kompleksos risinājumus un balstoties uz sadarbības iestādes izstrādāto IIA aprēķinu modeli un tā aizpildīšanas metodiku, IZM ir veikusi investīciju IIA pasākumam kopumā (skat. anotācijas pielikumu: datne: 2115_IIA_matrica_10072024.)
IIA analīzei izmantoti RTU VASSI veiktā 23 PII energoefektivitātes, apsaimniekošanas prakses un inženiersistēmu darbības efektivitātes datu apkopojuma “Energoefektivitātes datu apkopojums un priekšlikumu izstrāde” dati un rekomendācijas viedās energopārvaldības ieviešanai un AER izmantošanai, t.sk. datu apkopojumā izteiktie pieņēmumi par enerģijas patēriņa samazinājuma potenciālu katrā no apsekotajām PII. IZM dati par apsaimniekošanas, t.sk. siltumenerģijas un elektroenerģijas izmaksām. CO2 emisiju sociālekonomiskās ietekmes aplēse par katras CO2 emisiju tonnas izmaksām sabiedrībai (Eiropas Investīciju Bankas izdevumu ieņēmumu analīzes metodika). CDP dati - IKP uz vienu nodarbināto. EP ziņojums par enerģijas izmaksu īpatsvaru ES teritorijā saražotu preču un pakalpojumu pašizmaksā.
IIA veikts balstoties uz sadaļā "Pieņēmumi" norādītajiem ievaddatiem, pieņēmumiem un aprēķina vērtībām.

IIA galvenie secinājumi:

Veicot IIA secināts, ka investīcijas pasākumā plānotajā apjomā ir lietderīgas un sabiedrības sociālekonomiskie ieguvumi ir lielāki par izmaksām (ekonomiskā neto pašreizējā vērtība (ENPV) – 41 376 558 EUR, ekonomiskā ienesīguma norma (ERR) – 26,10%, ieguvumu/izmaksu attiecība – ieguvumi ir 4,86 reizes lielāki par izmaksām). Attiecīgi aprēķināta ieguvumu/izmaksu attiecība un katrs ieguldītais euro projekta ietvaros nesīs atdevi 4,86 euro apmērā.
Lai arī IIA veikto aprēķinu finanšu analīzes rezultāti rāda, ka projekts nes finanšu zaudējumus, šāda pazīme ir raksturīga publiskā sektora projektam, kurā nav paredzēta ieņēmumu gūšana projekta laikā. Investīciju finansiālais neto tagadnes ienesīgums (FNPVc) = 12 712 271,44. Investīciju finansiālā peļņas norma (FRRc) = -3,65%. (Rezultātus skat.  6.darbalapā).   Finansiāli projekta tīrā tagadnes vērtība (NPV) ir negatīva un projekta dzīves cikla laikā sanāk samaksāt vairāk nekā 12 miljonus euro, lai projektu īstenotu, bet vienlaikus jau sākot ar projekta 2.īstenošanas gadu ir paredzama finansiālā atdeve no enerģijas patēriņa samazinājuma profesionālās izglītības iestādēs.  Tas pamato, ka projektam nepieciešams ES fondu līdzfinansējums, lai sasniegtu projekta mērķus. Projekta īstenošana kopumā sniegs pozitīvu sociālekonomisko atdevi  ar infrastruktūras uzturēšanas izmaksu samazinājumu un pozitīvu sociālekonomisko  atdevi IIA vērtētajā 25 gadu periodā  - CO2 emisiju samazinājumu un IKP pieaugumu, energoefektīvas darba metodes pārzinošu PII sagatavotu speciālistu nonākšanas ražošanas un pakalpojumu sfēras uzņēmumos rezultātā.  Projekta ietvaros sākotnējās ieguldījumu izmaksas sastāda kapitālieguldījumi nepieciešamo tehnoloģiju un infrastruktūras iegādē un uzstādīšanā. 


Projekts rada vairākus būtiskus ekonomiskos ieguvumus:
1) energoefektivitātes paaugstināšana samazina izglītības iestāžu enerģijas patēriņu, tādējādi samazinot izmaksas un atbrīvojot līdzekļus citām vajadzībām;
2) viedās apsaimniekošanas sistēmas uzlabo pārvaldību un dod ieguldījumu šādu speciālistu sagatavošanai tautsaimniecībai, ļaujot efektīvāk izmantot resursus un uzlabojot izglītības kvalitāti. Šie ieguvumi tieši ietekmē skolu budžetu un kopējo izglītības sistēmas efektivitāti.
3) projekta ietvaros paredzēts būtiski samazināt PII radīto CO2 izmešu apjomu, pateicoties energoefektivitātes uzlabojumiem un atjaunojamo energoresursu izmantošanai tiek veicināta valsts un ES izvirzīto klimatneitralitātes mērķu sasniegšana;
4) infrastruktūras inženiersistēmu automatizācijas un viedas energopārvaldības, kā arī sistēmu enerģijas patēriņa kompensācijas no AER ieviešana mazina infrastruktūras uzturēšanas izmaksu svārstību riskus, mazinot siltuma un elektroenerģijas īpatsvaru izglītības procesa izmaksās, kā arī mazinot PII enerģijas patēriņa slodzi uz elektroenerģijas sadales un siltumapgādes tīkliem, kam ir pozitīva ietekeme uz infrastruktūras noturību un enerģijas cenu svārstībām;
5) projekts arī stiprina infrastruktūras noturību pret klimatiskajām pārmaiņām un dabas katastrofām, tādējādi nodrošinot ilgtermiņa ilgtspēju un stabilitāti.
Ieguldījumi viedā energopārvaldībā un energoefektivitātē uzlabo iepriekš veikto infrastruktūras attīstības ieguldījumu ilgtspēju, samazina tiešās PII darbības izmaksas un uzlabo izglītības kvalitāti, ļaujot efektīvāk izmantot budžeta līdzekļus tiešām mācību procesa vajadzībām. Sociāli-ekonomiskie ieguvumi ietver gan tiešas finansiālas priekšrocības, gan arī būtisku pozitīvu ietekmi uz vidi un sabiedrības veselību, kas veicina ilgtspējīgu attīstību un klimatam draudzīgu nākotni.
IIA rezultātā ir secināts, ka:
CO2e (t CO2/gadā) emisijas, ko rada Elektroenerģijas patēriņš  2024. gadā*- 8  333 t CO2e/gadā;
CO2e (t CO2/gadā) emisijas, ko rada Siltumenerģijas patēriņš 2024. gadā* - 1 169  t CO2e/gadā;
CO2 emisiju samazinājums projekta īstenošanas rezultātā (t CO2e/gadā)** – 544 t CO2e/gadā;
CO2 emisiju samazinājuma kopējais apjoms projekta īstenošanas rezultātā t CO2e 2024 - 2048.g. – 12 012 t CO2e;
CO2 emisiju samazinājuma sociālekonomiskais ieguvums*** – 5 451 900 EUR;
Tiešo finanšu ietaupījums no elektroenerģijas patēriņa samazinājuma****  – 279 300 EUR/gadā (saskaņā ar IZM 2023.gada datiem elektroenerģijas izmaksas ir 2 572 956 EUR /gadā);
Vienotas energopārvaldības sistēmas ieviešanas un tai nepieciešamo instrumentu enerģijas patēriņa samazinājuma mērķtiecīgai vadībai un īstenošanai visās IZM PII, potenciālais resursu ietaupījums*****  - 615 899 EUR/gadā.
 
*CO2 emisiju apjoms noteikts pamatojoties uz pašreizējo elektroenerģijas un siltumenerģijas patēriņu, energosertifikātu CO2 emisijas novērtējumu un piemērojot MK not.Nr.222 "Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi" 6.pielikuma oglekļa dioksīda (CO2) emisijas faktorus.

**CO2 emisiju samazinājums izmantotajai elektroenerģijai noteikts pamatojoties uz RTU VASSI pētījumā noteikto no tīkla saņemtas enerģijas aizvietošanas ar saules PV paneļu saražotu elektroenerģiju tiešam patēriņam potenciālu, piemērojot MK not.Nr.222 "Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi" 6.pielikuma oglekļa dioksīda (CO2) emisijas faktorus. PV paneļu efektivitātes kritums vidēji 0.5%/gadā ņemts vērā aprēķinot emisiju samazinājumu. CO2 emisiju samazinājums izmantotajai siltumenerģijai noteikts pamatojoties uz RTU VASSI pētījumā izvērtēto siltumenerģijas patēriņa samazinājumu ieviešot viedās energopārvaldības sistēmu, uzlabojot inženiersistēmu energoefektivitāti, veicot datos balstītu būvju klimata un apkures režīmu automatizāciju un var sasniegt 5-30% siltumenerģijas patēriņa samazinājumu, aprēķinam pieņemot zemāko robežu - 5% siltumenerģijas patēriņa samazinājumu pēc 2.1.1.5. pasākumu ieviešanas un piemērojot MK not.Nr.222 "Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi" 6.pielikuma oglekļa dioksīda (CO2) emisijas faktorus.

***CO2 emisiju samazinājuma sociālekonomiskā ieguvuma vērtība noteikta piemērojot EP aplēsi par katras CO2 emisiju tonnas izmaksām sabiedrībai (Eiropas Investīciju Bankas izdevumu ieņēmumu analīzes metodikas tabula Nr.4 “Recommended shadow cost of carbon for 2020–2050”).

****Elektroenerģijas patēriņa no tīkla samazinājums noteikts pamatojoties uz RTU VASSI pētījumā noteikto no tīkla saņemtas enerģijas aizvietošanas ar saules PV paneļu saražotu elektroenerģiju tiešam patēriņam potenciālu, uzstādot inženiersistēmu elektroenerģijas patēriņu kompensējošus saules enerģijas mikroģeneratorus.

*****RTU VASSI datu apkopojumā aprēķināts, ka ieviešot inženiersistēmu automatizācijas un energoefektivitātes paaugstināšanas priekšlikumus un viedu energopārvaldības sistēmu katrā no 23 PII, apsaimniekošanas izmaksu samazinājuma potenciāls sasniedz 5-30%. Aprēķinam izmantota vidējā (starp 5 un 30%) vērtība 17.5% siltumenerģijas patēriņa samazinājumam, 2% apsaimniekošanas izmaksu samazinājums ūdens un kanalizācijas sistēmām un 10% ssamazinājums atkritumu izvešanas un utilizācijas izmaksām.


[1]Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1303/2013 ( 2013. gada 17. decembris ), ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu, Kohēzijas fondu, Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu un vispārīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu, Kohēzijas fondu un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu un atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 1083/2006. Pieejama: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2013/1303/oj/?locale=LV 


 

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

Nosaukums
Datu apkopojums “Energoefektivitātes datu apkopojumu un priekšlikumiem ilgtspējīgiem risinājumiem profesionālās izglītības iestāžu mācību vides un infrastruktūras izmantošanā un apsaimniekošanā”, kas izstrādāts ar starp IZM un RTU VASSI 30.09.2022. noslēgtā līguma Nr. Nr. 03000-3.1.2.2-e_75 “Energoefektivitātes datu apkopojums un priekšlikumu izstrāde” ietvaros.
Apraksts
Pasākuma ietvaros atbalstāmo darbību tvērums balstīts uz RTU VASSI veiktā Datu apkopojuma rezultātiem.
Pielikumā datne: Pasakumu_zinojums_26012023

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
Juridiskās personas
Ietekmes apraksts
Valsts izglītības attīstības aģentūra pildīs finansējuma saņēmēja funkcijas, profesionālās izglītības iestādes pildīs sadarbības partnera funkcijas, savukārt Izglītības un zinātnes ministrija pildīs atbildīgās iestādes funkcijas.
 

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.2.1. uz makroekonomisko vidi:

Ietekmes apraksts
Pasākuma ietvaros plānoto atbalstāmo darbību ieviešana sniegs pozitīvu ietekmi uz valsts ekonomiku kopumā. Profesionālās izglītības iestāžu izglītojamiem tiks piedāvāta viedu un ilgtspējīgu klimata neitrālu risinājumu ieviešana mācību vidē, lai sekmētu kvalitatīvu  jauno speciālistu sagatavošanu ar vides jautājumiem saistītās tautsaimniecības nozarēs. Pasākuma ietvaros plānotās darbības pastarpināti ir vērstas uz potenciālā darba spēka kvalitātes efektivitāti un produktivitāti.

2.2.2. uz nozaru konkurētspēju:

Ietekmes apraksts
Sekmējot profesionālās izglītības iestāžu izglītojamiem viedu un ilgtspējīgu klimata neitrālu risinājumu ieviešanu mācību vidē, tiks sekmēta konkurētspējīgāku jauno speciālistu sagatavošana ar vides jautājumiem saistītās tautsaimniecības nozarēs atbilstoši darba tirgus prasībām, cita starpā risinot jautājumus, kas saistās ar attiecīgās nozares speciālistu pieprasījumu un piedāvājumu darba tirgū. 

2.2.3. uz uzņēmējdarbības vidi:

2.2.4. uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem:

2.2.5. uz konkurenci:

2.2.6. uz nodarbinātību:

Ietekmes apraksts
Pasākuma ieviešana atstās pozitīvu ietekmi uz nodarbinātību, jo izglītojamie viedu un ilgtspējīgu klimata neitrālu risinājumu ieviešanas mācību vidē rezultātā apgūs darba tirgū pieprasītas profesijas un prasmes, tādējādi palielinot šo izglītojamo darba produktivitāti, konkurētspēju, kā arī mazinot bezdarba iestāšanās risku.

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2024
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2025
2026
2027
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
413 379
0
2 192 475
0
6 484 249
5 125 742
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
413 379
0
2 192 475
0
6 484 249
5 125 742
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
486 329
0
2 579 382
0
7 628 528
6 030 285
2.1. valsts pamatbudžets
0
486 329
0
2 579 382
0
7 628 528
6 030 285
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
-72 950
0
-386 907
0
-1 144 279
-904 543
3.1. valsts pamatbudžets
0
-72 950
0
-386 907
0
-1 144 279
-904 543
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
-72 950
-386 907
-1 144 279
-904 543
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
Pasākuma ietvaros plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir 19 140 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 3 018 862 euro), tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 16 269 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 2 566 033 euro) un valsts budžeta līdzfinansējums – 2 871 000 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 452 829 euro).
 
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
2.1.1.5.pasākums
 
Kopā ERAF VB
Kopā plānots 19 140 000 16 269 000 2 871 000
2024. 486 329 413 379 72 950
2025. 2 579 382 2 192 475 386 907
2026. 7 628 528 6 484 249 1 144 279
2027. 6 030 285  5 125 742 904 543
2028. 1 612 114 1 370 297 241 817
2029. 803 361  682 857 120 504
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
2024. gadā līdz vienošanās par projekta īstenošanu noslēgšanai ar sadarbības iestādi  2.1.1.5. pasākuma projekta iesnieguma atlases kārtas īstenošanas uzsākšanai nepieciešamo finansējumu līdz 486 329 euro apmērā (tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 413 380 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 72 949 euro) attiecināmo izmaksu segšanai nodrošinās normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” 80.00.00 programmas “Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai”.
Nepieciešamais finansējums veidojas no projekta īstenošanas izmaksām 406 800  euro apmērā, kas plānotas kā avansa maksājums 30% apmērā par iepirkuma līgumu par inženiertehniskās priekšizpētes veikšanu, enerģijas patēriņa monitorēšanas sistēmu uzstādīšanu, aktuālu enerģijas patēriņa datu ieguvei un patēriņa samazinājuma pasākumu efektivitātes noteikšanai. Plānotā iepirkuma līguma cena 1 356 000. Ēku skaits pārsniedz 130 un, lai maksimāli ātri būtu iespējams iegūt informāciju par visu pasākumu kopumu siltuma, apkures, ventilācijas, apgaismojuma, dzesēšanas režīmu izveidei, attālinātai kontrolei un attālinātai enerģijas uzskaitei visās ēkās, un secīgi varētu veikt tālākās projekta darbības enerģijas patēriņa samazinājumam, būtiski ir iespējami savlaicīgi nodrošināt inženiertehniskās izpētes un enerģijas patēriņa monitorēšanas pakalpojumu iepirkumu.
Kā arī tas nodrošinātu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam investīciju plūsmas intensificēšanu un veicinātu Eiropas Komisijas Eiropas Savienības fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodam noteiktā ikgadēji deklarējamo izdevumu minimālā sliekšņa izpildi (n+3 principa izpildi).
Finansējums plānots arī VIAA kā finansējuma saņēmējam projekta vadības izmaksām,  tam plānojot līdz 79 529 EUR, kas ietver atlīdzību departamenta direktoram (4081 EUR + VSAOI x 4 mēneši x 0,3 slodze), projektu īstenošanas nodaļas un projektu vadības nodaļas vadītājiem (3292 EUR + VSAOI x 4 mēneši x 0,3 slodze x 2 cilvēki), nodaļu vadītāju vietniekiem (2645 EUR + VSAOI x 4 mēneši x 0,3 slodze x 2 cilvēki), projektu vadītājiem (2118 EUR + VSAOI x 4 mēneši x 0,5 slodze x 2 cilvēki un 2118 EUR + VSAOI x 4 mēneši x 0,25 slodze x 1 cilvēks), vecākajiem ekspertiem (2118 EUR + VSAOI x 4 mēneši x 0,3 slodze x 5 cilvēki un 2118 EUR + VSAOI x 4 mēneši x 0,5 slodze x 1 cilvēks); pārējās projekta personāla izmaksas 20% apmērā, tai skaitā, sociālās garantijas (veselības apdrošināšana, atvaļinājuma pabalsts, redzes korekcijas līdzekļu iegādes apmaksa u.tml.), vispārējās  piemaksas (par aizvietošanu prombūtnes laikā), naudas balvas, prēmija, kā arī netiešās izmaksas (15 % no personāla izmaksām).
Izmaksas noteiktas atbilstoši  Valsts kancelejas izstrādātajām vadlīnijām "Vadlīnijas atlīdzības aprēķinam amata vietām ANM, ES SF u.c. projektos" (2023. gada 15. marta versija Nr. 1). Projekta personāla izmaksu aprēķins ir saskaņots ar Finanšu ministriju un ir pieejams atbildīgajā iestādē.
Lai arī noteikumu projekts nosaka finansējuma saņēmēja atbildību par finansējuma izlietošanu atbilstoši šajā noteikumu projektā plānotajam mērķim, IZM, ir veikusi risku izvērtējumu pasākuma projekta darbību uzsākšanai pirms projekta iesnieguma apstiprināšanas. Tika identificēti šādi būtiskākie riski:
- projekta iesniegums netiek apstiprināts un līdz vienošanās noslēgšanai izlietoto finansējumu, kas piešķirts no 80.00.00 programmas, nav iespējams attiecināt no ERAF finansējuma. Riska varbūtība ir zema, pasākuma projekta atlase tiek īstenota ierobežotas projekta iesniegumu atlases veidā. Projekta īstenošanas nodrošināšanai plānota profesionālas projekta personāla komandas iesaiste, kam ir jau iepriekšēja pieredze ES fondu projektu īstenošanā. Risku mazinās ES fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā Sadarbības iestādes piemērotais “konsultē vispirms” princips projektu iesniegumu atlases posmā;
- līdz projekta iesnieguma apstiprināšanai veiktie izdevumi netiek attiecināti normatīvo aktu prasību neievērošanas rezultātā. Šī riska iestāšanās varbūtība ir vērtējama kā zema, ņemot vērā, ka pasākuma noteikumu projekts precīzi nosaka gan projekta ietvaros atbalstāmās darbības, gan attiecināmās izmaksas, kā arī atbalstāmo darbību tvērums izriet no RTU VASSI veiktā datu apkopojuma rezultātiem.
Ņemot vērā, ka sadarbības partneri un finansējuma saņēmējs ir valsts budžeta iestādes, tad projekta līdzekļu izlietošanas, bet mērķu nesasniegšanas gadījumā, tiks veiktas darbības, lai novērstu zaudējumus valsts budžetam. Piemēram, tiks lemts par profesionālās izglītības iestādei tās budžeta ietvaros pieejamā  finansējuma novirzīšanu plānoto darbību pabeigšanai. Ja šis risinājums nebūs pietiekams, tiks vērtētas iespējas šo jautājumu risināt resora budžeta ietvaros.
Lai nodrošinātu projektā izveidotās enerģijas patēriņa monitorēšanas sistēmas ilgtspēju, protokollēmuma 6. punkts paredz uzdevumu Izglītības un zinātnes ministrijas kā profesionālās izglītības iestāžu dibinātājai - līdz 2027.gada 31. augustam, balstoties uz Valsts izglītības attīstības aģentūras kā 2.1.1.5. pasākuma finansējuma saņēmēja projekta īstenošanā gūto pieredzi un rezultātiem, sagatavot un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā iesniegt Ministru kabinetā priekšlikumus par projektā īstenoto darbību ilgtspēju, t.sk. par enerģijas patēriņa monitorēšanas sistēmas funkcijām, tās dalībniekiem, atbildību sadalījumu, tālāko attīstību, nepieciešamos resursus un finansējuma avotus rodot Izglītības un zinātnes ministrijas esošo budžeta līdzekļu, tostarp kopējā vienotas energopārvaldības sistēmas ieviešanas un tai nepieciešamo instrumentu enerģijas patēriņa samazinājuma rezultātā gūtā potenciālā resursu ietaupījuma, ietvaros.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32021R1060
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Kopīgo noteikumu regula Nr. 2021/1060
Apraksts
-
ES tiesību akta CELEX numurs
32018R1046
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regulas (ES, Euratom) Nr. 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012
Apraksts
-

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Kopīgo noteikumu regula Nr. 2021/1060
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
47. pants
42.6. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
50. pants
42.6. apakšpunkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
55.panta 1. punkts
21.punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
64.panta 1. punkta “c” apakšpunkts
24.punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regulas (ES, Euratom) Nr. 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
61. pants
31. punkts
Pārņemtas pilnībā
Neparedz stingrākas prasības
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Izglītības un zinātnes ministrija
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
Lai nodrošinātu Ministru Prezidenta 2021.gada 7.septembra rezolūcijā Nr. 2021-1.1.1./50-50 noteikto: "Izstrādājot specifisko atbalsta mērķu un to pasākumu ieviešanas nosacījumus Eiropas Savienības fondu 2021.—2027.gada plānošanas perioda atbalsta saņemšanai institūcijas atbildībā esošajās jomās, lūdzu jēgpilni iesaistīt attiecīgajā jomā strādājošās biedrības un nodibinājumus.", Izglītības un zinātnes ministrija kā ES fondu vadībā iesaistītā atbildīgā iestāde savlaicīgi, pirms tiesību akta izsludināšanas starpministriju saskaņošanā, TAP portālā 15.04.2024. uzsāka noteikumu projekta “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam prioritātes Nr. 2.1. „Klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās klimata pārmaiņām” 2.1.1. specifiskā atbalsta mērķa „Energoefektivitātes veicināšana un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana” 2.1.1.5. pasākuma „Klimata neitrāli risinājumi profesionālās izglītības iestāžu un koledžu izglītības programmās, vidē un infrastruktūrā” īstenošanas noteikumi” (turpmāk  - 2.1.1.5.pasākums) publiskās apspriešanas procesu ( 24-TA-880), kas noslēdzās 13.05.2024.:  
https://vktap.mk.gov.lv/legal_acts/headers/72369dd7-6a47-451e-8d2d-2b628cd028f4/public_participations 

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Netika saņemti priekšlikumi vai iebildumi.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Izglītības un zinātnes ministrija

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projekta ietvaros plānoto projektu īstenošanas rezultātā tiks attīstīta valsts dibināto profesionālās izglītības iestāžu mācību vide.

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Pasākuma ietvaros tiks uzlabota profesionālās izglītības iestāžu mācību un/vai koplietošanas infrastruktūras apsaimniekošanas  sistēmu digitālā vide, ieviešot IKT risinājumus profesionālās izglītības iestāžu apsaimniekošanas procesa digitalizācijā.

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2021.–2027. gadam (turpmāk – NAP2027) iezīmē nepieciešamību stiprināt profesionālās izglītības prestižu, profesionālās izglītības iestādes kā izcilības un inovācijas centrus, attīstīt elastīgu mācību piedāvājumu, tai skaitā modulārās pieejas īstenošanu, sadarbību ar darba devējiem (darba vidē balstītas mācības, nozaru ekspertu padomes),  nosakot uzdevumu Nr.167 „ Profesionālās izglītības iestāžu un koledžu prestiža celšana un pieejamības palielināšana, modernizējot mācību vidi un uzlabojot tās kvalitāti, nodrošinot uzņēmējspēju apguvi, izglītības procesa individualizāciju un darba vidē balstītas mācības, paplašinot sociālā atbalsta programmas, talantu attīstības iniciatīvas, kā arī īstenojot karjeras izglītības atbalsta un stratēģiskās komunikācijas pasākumus sadarbībā ar nozarēm” . NAP2027 indikatīvais investīciju projektu kopums paredz īstenot pasākumu Nr. 417 „Energoefektīva un videi draudzīga profesionālās izglītības iestāžu un koledžu mācību vide[1].


[1]Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2021.-2027. gadam (NAP2027) Pierejams: https://www.pkc.gov.lv/lv/nap2027
 

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Atbalsts ir paredzēts nacionālas nozīmes pasākumu īstenošanai neatkarīgi no reģionu attīstības plānošanas dokumentos noteiktā, plānojot attiecīgās politikas īstenojošās valsts pārvaldes iestādes kā labuma guvējus, kuri īsteno līdzvērtīgas darbības visā Latvijas teritorijā, tostarp  arī profesionālās izglītības iestāžu nozares metodiskā darba virsvadību, kas tiek īstenota visā Latvijas teritorijā. 

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Projekta īstenotājiem jānodrošina, ka projekts izpilda nepieciešamās prasības HP “Nenodarīt būtisku kaitējumu” ievērošanai un atbilst Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam noteiktajiem Eiropas Savienības un nacionālajiem normatīvajiem aktiem vides jomā.
Projektu iesniedzējiem jāpiemēro zaļā publiskā iepirkuma principi un prasības saskaņā ar Ministru Kabineta 2017. gada 20. jūnija noteikumiem Nr.353 “Prasības zaļajam publiskajam iepirkumam un to piemērošanas kārtība”.

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Pasākuma ietvaros paredzētas darbības mācību un/vai koplietošanas infrastruktūras un saistīto inženiertīklu energoefektivitātes paaugstināšanai, videi draudzīgu ilgtermiņa apsaimniekošanas risinājumu enerģijas taupīšanai vai ieguvei no atjaunojamiem resursiem ieviešanai u.c. 

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Noteikumu projekta plānoto projektu īstenošanas rezultātā tiks veicināta profesionālās izglītības kvalitāte, izglītojamo un mācību spēku drošība un labsajūta.

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Ņemot vērā, ka pasākumam tiek piemērots izņēmums attiecībā uz vienoto izvēles kritēriju un vienoto kritēriju izmantošanu, proti nav jāpiemēro kritēriji par HP[1], finansējuma saņēmējam ir jāievēro HP, kas noteikts ES fondu kopējās regulas 2021/1060 9. pantā, kā arī jāievēro LM/TM vadlīnijās[2] sniegtās rekomendācijas attiecībā uz HP VINPI īstenošanu.

Pasākuma ietvaros tiks īstenotas vispārīgas un specifiskas darbības, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības.

Vispārīgās HP VINPI darbības:

- tiks nodrošināts, ka informācija tīmeklī ir piekļūstama cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus;
-īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos;
- projektā tiks īstenots sociāli atbildīgs iepirkums, pērkot ētiski ražotus produktus un pakalpojumus un izmantojot publiskās iepirkumu procedūras, lai radītu darbvietas, pienācīgus darba apstākļus, sekmētu sociālo un profesionālo iekļautību, nodrošinātu piekļūstamību pakalpojuma sniegšanas vietai/videi/objektam/pasākuma norises vietai, kā arī veicinātu labākus darba nosacījumus cilvēkiem ar invaliditāti un nelabvēlīgākā situācijā esošiem cilvēkiem.

Specifiskās HP VINPI darbības (attiecināms, ja projektā paredzētas vides un informācijas piekļūstamības nodrošināšanas darbības):
- projekta ietvaros tiks nodrošinātas vides piekļūstamības ekspertu konsultācijas, tās paredzot projektēšanas un būvniecības procesā (attiecīgi pievienojot dokumentus, piemēram, konsultāciju protokolus u.c.);
- papildus būvnormatīvā LBN 200-21 noteiktajam, projekta ietvaros tiks īstenotas labās prakses darbības, kas īpaši veicina vides piekļūstamību cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem;
- darbības vides un informācijas piekļūstamības nodrošināšanai.


[1] " Ierobežotas projektu iesniegumu atlases, kurām piemērojams izņēmums attiecībā uz vienoto izvēles  kritēriju un vienoto kritēriju izmantošanu. Apstiprināts Eiropas Savienības fondu 2021.–2027.gada plānošanas perioda uzraudzības komitejas rakstiskajā procedūrā ar 23.04.2024. lēmumu Nr. 2024 5.2-3/16/508.

[2] “Horizontālais princips “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” vadlīnijas īstenošanai un uzraudzībai (2021-2027),  pieejamas: https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027.

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Pasākumam ir netieši pozitīva ietekme uz HP VINPI ievērošanu. Noteikumu projektā paredzēts, ka finansējuma saņēmējs uzkrāj datus par projekta ietekmi uz noteiktiem HP rādītājiem.
Cita starpā projektā ir jāparedz vispārīgās un specifiskās darbības, kas nodrošinās projekta vadības un īstenošanas personāla atlasi bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas, veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti un nediskriminēs pēc rases, etniskās izcelsmes, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, pārliecības, seksuālās orientācijas vai citiem apstākļiem. Personālam – gan sievietēm, gan vīriešiem nodrošināta vienlīdzīga darba samaksa un vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos, (t.sk. piemērota vienlīdzīgas bonusu sistēma, veselības apdrošināšana u.c.).
 

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Tiks uzlabota mācību vide IZM padotībās 23 profesionālās izglītības iestādes (tai skaitā 18 tehnikumi, trīs profesionālās vidusskolas un divas koledžas)profesionālās vidējās izglītības līmenī) (turpmāk – profesionālās izglītības iestādes), kas veido 49% no kopējā profesionālās izglītības iestāžu skaita un 78% no kopējā izglītojamo skaita.
 

8.2. Cita informācija

Pasākumam ir netieši pozitīva ietekme uz HP VINPI.
Noteikumu projekta izstrādē ņemtas vērā Labklājības ministrijas un Tieslietu ministrijas izstrādātās vadlīnijas “Horizontālais princips “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” vadlīnijas īstenošanai un uzraudzībai (2021-2027) (Pieejamas: https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027 )

Pasākumam ir tieša pozitīva ietekme uz HP “Nenodarīt būtisku kaitējumu” īstenošanu. Projektu īstenotājiem jānodrošina, ka projekts izpilda nepieciešamās prasības HP “Nenodarīt būtisku kaitējumu” ievērošanai un atbilst Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam noteiktajiem Eiropas Savienības un nacionālajiem normatīvajiem aktiem vides jomā. Piemēram, projekta iesniegumā ir paredzētas darbības klimata pārmaiņu mazināšanai, lai neradītu ievērojamas SEG emisijas, darbības kas veicina pielāgošanos klimata pārmaiņām, lai neizraisītu pašreizējā klimata un gaidāmā klimata nelabvēlīgās ietekmes palielināšanos uz pašu darbību vai uz cilvēkiem, dabu vai aktīviem.
Projektu iesniedzējiem jāpiemēro zaļā publiskā iepirkuma principi un prasības saskaņā ar Ministru Kabineta 2017. gada 20. jūnija noteikumiem Nr.353 “Prasības zaļajam publiskajam iepirkumam un to piemērošanas kārtība”.

Pasākumam ir tieša pozitīva ietekme uz HP “Klimatdrošināšana” īstenošanu. Projekta ietvaros projekta iesniedzējs paredz izpildīt nepieciešamās prasības, kas veicina HP “Klimatdrošināšana” īstenošanu, piemēram projekta iesniegumā iekļautas darbības, kas nodrošina klimata pārmaiņu mazināšanu: siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu vai CO2 piesaistes palielināšanu un pielāgošanos klimata pārmaiņām.

Pasākumam ir tieša pozitīva ietekme uz HP “Energoefektivitāte pirmajā vietā” īstenošanu. Projekta ietvaros projekta iesniedzējs paredz izpildīt nepieciešamās prasības, kas veicina HP “Energoefektivitāte pirmajā vietā” īstenošanu, piemēram  paredz enerģijas ietaupījumu vai pāreju uz atjaunojamiem energoresursiem, vai pasākumus, kas kopumā vai daļēji ir aizstājami ar izmaksefektīviem, tehniski, ekonomiski un videi nekaitīgiem alternatīviem pasākumiem, un vienlīdz efektīvi nodrošina attiecīgo mērķu sasniegšanu.

 
Pielikumi
1. pielikums
Nosaukums
RTU VASSI datu apkopojuma Pasākuma ziņojums
2. pielikums
Nosaukums
2.1.1.5. pasākuma IIA