Anotācija (ex-ante)

23-TA-930: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"" (turpmāk – rīkojuma projekts) sagatavots, pamatojoties uz  Ministru kabineta 2018. gada 17. jūlija noteikumu Nr. 421 "Kārtība, kādā veic gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktās apropriācijas izmaiņas" (turpmāk – noteikumi Nr.421) 41. un 43. punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Piešķirt Iekšlietu ministrijai finansējumu, nepārsniedzot 192 392 euro, lai sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanai saistībā ar 2023. gada Pasaules čempionātu hokejā segtu izdevumus samaksai par virsstundu darbu Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu nodarbinātajiem un degvielas izdevumus Valsts policijai.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Laikposmā no 2023. gada 12. līdz 28. maijam notiks 2023. gada Pasaules čempionāts hokejā, kura norise plānota Tamperē (Somija) un Rīgā (Latvija). 2023. gada Pasaules čempionāts hokejā ir sabiedriski nozīmīgs valsts līmeņa publisks sporta pasākums, kuru ietvaros, pārstāvot Latvijas valsti, savu sniegumu uzrādīs arī Latvijas hokeja izlase. Pasākumu apmeklēs valsts augstākās amatpersonas, kā arī plašs Latvijas hokeja izlases līdzjutēju loks. Uz 2023. gada Pasaules čempionātu hokejā Latvijā ieradīsies ārvalstu hokeja izlases un līdzjutēji. Hokeja čempionāta norises vieta būs “Arēna Rīga”, kā arī hokeja līdzjutēji to varēs vērot arī bāros un kafejnīcās. Ievērojot to, ka šis sporta pasākums piesaistīs plašas ļaužu masas, Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu nodarbinātajiem saistībā ar 2023. gada Pasaules čempionāts hokejā palielināsies darba noslodze,  nodarbinātie veiks virsstundu darbu, nodrošinot sabiedrisko kārtību un drošību gan pasākuma norises vietā, gan citās vietās, kur pulcēsies hokeja līdzjutēji.
Valsts policijas amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm 2023.gada Pasaules čempionāta hokeja laikā nodrošinās:
1) sabiedrisko kārtību un drošību hokeja čempionāta norises vietā “Arēna Rīga” un tās apkārtējā teritorijā, kā arī pievērsīs pastiprinātu uzmanību izveidotajām “fanu zonām”;
2) hokeja komandu autobusu netraucētu pārvietošanos, nodrošinot pavadīšanu/eskortēšanu no hokeja komandu izmitināšanas vietām uz hokeja spēļu un treniņu norises vietām, kā arī atpakaļ;
3) ceļu satiksmes regulēšanu netraucētai piebraukšanai pie hokeja spēļu un treniņu norises objektiem;
4) bezpilota gaisa kuģu izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības uzraudzībā hokeja spēļu laikā pie “Arēnas Rīga” un tās apkārtējā teritorijā;
5) speciālās pārbaudes pret sprādzienbīstamu priekšmetu esamību hokeja spēļu norises objektā.
Lai koordinētu sabiedriskās kārtības nodrošināšanu 2023.gada Pasaules čempionāta hokeja spēļu un pēcspēļu laikā, tiks izveidota Operatīvās vadības centru un Taktiskās koordinācijas grupa.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm tiks iesaistītas dienesta pienākumu izpildē ārpus normālā dienesta pienākumu izpildes laika drošības pasākumu īstenošanai 2023.gada Pasaules čempionāta hokeja laikā. Personāls tiks iesaistīts drošības pasākumu īstenošanai “Arēnā Rīga”, kā arī ārpus “Arēnas Rīga”, proti, tās teritorijā, kur atradīsies arī fanu zona, piesaistot tehniku ar personālu. Papildus personāls tiks iesaistīts Operatīvā vadības centra izveidei un koordinācijas darba grupas nodrošināšanai. Drošības pasākumu īstenošana nepieciešama ik dienas minētajā laika posmā no plkst. 10:00 līdz 01:00 nākamajā rītā atbilstoši organizatoru norādījumiem par pasākumu plānotajiem laikiem. Nepiesaistot personālu ārpus  normālā dienesta pienākumu izpildes laika, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests nevar garantēt pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem ikdienas režīmā.
Valsts ugunsdzēsības glābšanas dienestam nepieciešams  nodrošināt sabiedrības drošību 2023.gada Pasaules čempionāta hokeja laikā, palielinoties amatpersonu noslodzei un darba intensitātei šajā periodā.
Iekšlietu ministrijas Informācijas centra nodarbinātie sniegs tehnisku atbalstu nepārtrauktai informācijas tehnoloģijas un sakaru resursu nodrošināšanai Iekšlietu dienestu sekmīgai darbībai 2023.gada Pasaules čempionāta hokeja laikā.
Valsts drošības dienests kompetences ietvaros veiks nepieciešamos drošības pasākumus 2023.gada Pasaules čempionāta hokejā organizēšanas laikā (no 2023.gada 8. maija līdz 25. maijam).
Papildu informācija: vēršam uzmanību, ka 2023. gada Pasaules čempionāta hokejā laikā 2023. gada 18.maijā Rīgā Mežaparka Lielajā estrādē notiks itāļu rokgrupas "Maneskin" koncerts. Saistībā ar koncertu veicamos drošības pasākumus Iekšlietu dienesti nodrošinās iestādēm piešķirtā finansējuma ietvaros.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Saistībā ar Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Iekšlietu ministrijas Informācijas centra un Valsts drošības dienesta veicamajiem pasākumiem, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību 2023. gada Pasaules čempionāta hokejā laikā, tika veikti indikatīvi aprēķini par papildu nepieciešamo finansējumu. Aprēķini veikti, lai nodrošinātu:
1) Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu nodarbinātajiem, kuri tiks iesaistīti sabiedriskās kartības un drošības pasākumu īstenošanā, samaksu par virsstundu darbu (dienesta (amata, darba) pienākumu izpilde virs noteiktā dienesta (amata, darba) pienākumu izpildes laika) ārkārtas uzdevumu veikšanai atbilstoši faktiskajam virsstundu apjomam;
2) degvielas izdevumu apmaksu Valsts policijai.
Saskaņā ar veiktajiem aprēķiniem Iekšlietu ministrijas padotības iestādēm indikatīvais papildu nepieciešamais finansējums sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanai - 192 392 euro
Noteikumu Nr. 421 41. un 43. punkts nosaka nosacījumus līdzekļu piešķiršanai no programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem": 
   - 41. punkts nosaka, ka līdzekļus no programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" piešķir valstiski īpaši nozīmīgiem pasākumiem, valsts pamatbudžeta apropriācijās neparedzētiem izdevumiem katastrofu un dabas stihiju seku novēršanai un to radīto zaudējumu kompensēšanai un citiem neparedzētiem gadījumiem; 
   - 43.punkts nosaka, ka ministrija pieprasījumu apropriācijas pārdalei no programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" sagatavo kā tiesību akta projektu, ko normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā iesniedz izskatīšanai Ministru kabinetā.
Tādējādi nepieciešams Ministru kabineta rīkojums par finanšu līdzekļu piešķiršanu Iekšlietu ministrijai (Valsts policijai, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, Iekšlietu ministrijas Informācijas centram, Valsts drošības dienestam) no valsts budžeta programmas 02.00.00 “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”, lai segtu izdevumus, kas saistīti ar sabiedriskās kārtības un drošības pasākumu īstenošanu 2023. gada Pasaules čempionāta  hokejā laikā.
Risinājuma apraksts
Ievērojot minēto, rīkojuma projekts paredz:
1. Finanšu ministrijai no valsts budžeta programmas 02.00.00 "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" piešķirt Iekšlietu ministrijai finansējumu, kas nepārsniedz 192 392 euro, lai sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanai saistībā ar 2023. gada Pasaules čempionātu hokejā segtu izdevumus samaksai par virsstundu darbu Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu nodarbinātajiem, kā arī degvielas izdevumus Valsts policijai, tai skaitā:
1.1. Valsts policijai – 121 845 euro;
1.2. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam - 35 486 euro;
1.3. Iekšlietu ministrijas Informācijas centram - 3081 euro;
1.4. Valsts drošības dienestam - 31 980 euro.
2. Iekšlietu ministrijai normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sagatavot un iesniegt Finanšu ministrijā pieprasījumu par šā rīkojuma 1. punktā  minēto līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"  atbilstoši faktiski nepieciešamajam apmēram.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

-
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu: Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Iekšlietu ministrijas Informācijas centra un Valsts drošības dienesta nodarbinātie
Ietekmes apraksts
Tiks nodrošināta taisnīga un tiesību aktu prasībām atbilstoša atlīdzība par dienesta (amata, darba) pienākumu izpildi, nodrošinot pasākumu īstenošanu 2023. gada Pasaules čempionāta hokejā laikā.
Juridiskās personas

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2023
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2024
2025
2026
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
0
0
0
0
0
0
0
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
0
192 392
0
0
0
0
0
2.1. valsts pamatbudžets
0
192 392
0
0
0
0
0
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
-192 392
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
-192 392
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
192 392
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
Kopā Iekšlietu ministrijas padotības iestādēm indikatīvi papildus nepieciešamais finansējums nepārsniedz 192 392 euro, tai skaitā:
Valsts policijai - 121 845 euro;
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam - 35 486 euro;
Iekšlietu ministrijas Informācijas centram - 3 081 euro;
Valsts drošības dienestam - 31 980 euro.

Detalizēts aprēķins iekļauts anotācijas pielikumā.

Aprēķini par izdevumiem Valsts policijai un Valsts drošības dienestam, kas plānoti EKK 2271 "Izdevumi, kas saistīti ar operatīvo darbību" ir iesniegti Finanšu ministrijā ar atsevišķām vēstulēm (informācija klasificēta).
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
Amata vietu skaita izmaiņas netiek plānotas.
Cita informācija
Izdevumi Iekšlietu ministrijas padotības iestādēm tiks segti Iekšlietu ministrijas budžeta programmas 99.00.00 “Līdzekļu neparedzētiem gadījumiem izlietojums” ietvaros, līdzekļus pārdalot no valsts budžeta programmas 02.00.00 “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. 
Valsts policija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs un Valsts drošības dienests atbildīgi par sniegtās informācijas patiesumu. Saskaņā ar Likumu par budžetu un finanšu vadību budžeta finansētu institūciju vadītāji ir atbildīgi par Likumā par budžetu un finanšu vadību noteiktās kārtības un prasību ievērošanu, izpildi un kontroli, kā arī par budžeta līdzekļu efektīvu un ekonomisku izlietošanu atbilstoši paredzētajiem mērķiem.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs, Valsts drošības dienests, Valsts policija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests
Nevalstiskās organizācijas
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

-

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Iekšlietu ministrija
  • Finanšu ministrija
  • Valsts policija
  • Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests
  • Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs
  • Valsts drošības dienests

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Pielikums
Nosaukums
Indikatīvi nepieciešamais papildu finansējums Iekšlietu ministrijas padotības iestādēm drošības pasākumu īstenošanai saistībā ar 2023. gada Pasaules čempionātu hokejā