Anotācija (ex-ante)

24-TA-435: Noteikumu projekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Latvijas Nacionālās bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu cenrādis" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Projekts sagatavots pēc Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas (turpmāk – bibliotēka) iniciatīvas, pamatojoties uz Likuma par budžetu un finanšu vadību 5.panta devīto daļu un Ministru kabineta 2011.gada 3.maija noteikumu Nr.333 “Kārtība, kādā plānojami un uzskaitāmi ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un ar šo pakalpojumu sniegšanu saistītie izdevumi, kā arī maksas pakalpojumu izcenojumu noteikšanas metodika un izcenojumu apstiprināšanas kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr.333) 16. un 18.punktu.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Projekta mērķis ir aktualizēt bibliotēkas sniegto pakalpojumu klāstu un cenas, precizējot atsevišķu bibliotēkas sniegto maksas pakalpojumu nosaukumus, papildinot cenrādi ar jauniem pakalpojumiem un svītrojot neaktuālos pakalpojumus, kā arī aktualizējot un papildinot atsevišķiem maksas pakalpojumiem piemērotās atlaides.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Saskaņā ar Ministru kabineta 2006.gada 30.maija noteikumu Nr.436 “Latvijas Nacionālās bibliotēkas nolikums” (turpmāk – MK noteikumi Nr.436) 4.2.apakšpunktu bibliotēkai ir tiesības iekasēt maksu par sniegtajiem pakalpojumiem. Pašlaik maksu par bibliotēkas sniegtajiem pakalpojumiem nosaka Ministru kabineta 2016.gada 26.aprīļa noteikumi Nr.251 “Latvijas Nacionālās bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu cenrādis” (turpmāk – MK noteikumi Nr.251), kuros 2019.gadā ir veikti grozījumi, pārskatot maksas pakalpojumu cenas. Tomēr kopš 2019.gada ir būtiski mainījušās gan pakalpojumu izmaksas, gan bibliotēkas sniegtie pakalpojumi.

Likuma par budžetu un finanšu vadību 5.panta devītā daļa nosaka, ka Ministru kabinets izdod noteikumus par valsts tiešās pārvaldes iestāžu sniegto maksas pakalpojumu cenrāžu apstiprināšanu. Saskaņā ar MK noteikumu Nr.333 18.1. un 18.2.apakšpunktu grozījumus noteikumos par maksas pakalpojumu cenrādi izdara, ja ir izdarīti grozījumi normatīvajos aktos vai mainījušies apstākļi, kas ietekmē iestādes vai valsts aģentūras sniedzamo maksas pakalpojumu klāstu, kā arī, ja ir būtiski mainījušās (samazinājušās vai palielinājušās) tiešās vai netiešās izmaksas, kuras veido maksas pakalpojumu izcenojumus. Saskaņā ar MK noteikumu Nr.333 16.punktu iestāde sagatavo noteikumu projektu par maksas pakalpojumu cenrādi un atbilstoši normatīvajam aktam, kas nosaka Ministru kabinetā izskatāmo dokumentu iesniegšanas, saskaņošanas un virzības kārtību, virza to apstiprināšanai Ministru kabinetā.

Projektā paredzētie maksas pakalpojumi ir noteikti atbilstoši likuma “Par Latvijas Nacionālo bibliotēku” 5.pantam, kas paredz, ka ikviena juridiskā un fiziskā persona ir tiesīga bez maksas izmantot bibliotēkas krājumu, datu bāzes un informācijas sistēmu un saņemt pilnīgu informāciju par tiem atbilstoši bibliotēkas lietošanas noteikumiem, proti, bibliotēka neiekasē maksu par tās sniegtajiem pamatpakalpojumiem.
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Piemērojot MK noteikumus Nr.251, konstatēts, ka ir būtiski mainījušās (pieaugušas) faktiskās ar pakalpojumu sniegšanu saistītās tiešās un netiešās izmaksas, kā arī mainījies bibliotēkas sniegto publisko maksas pakalpojumu klāsts. Ņemot vērā, ka paredzētās izmaiņas skar vairāk nekā pusi no MK noteikumu Nr.251 tiesību normu apjoma, tad atbilstoši Ministru kabineta 2009.gada 3.februāra noteikumu Nr.108 “Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi” 140.punktam nepieciešams sagatavot jaunu Ministru kabineta noteikumu projektu par bibliotēkas sniegto publisko maksas pakalpojumu cenrādi. Projekta 14.punkts paredz atzīt par spēku zaudējušiem MK noteikumus Nr.251.

Saskaņā ar likuma “Par Latvijas Nacionālo bibliotēku” 6.panta piekto daļu bibliotēka, uzturot un attīstot tās rīcībā esošo datu centra infrastruktūru, kā arī sadarbojoties ar citām institūcijām, var sniegt datu centra, skaitļošanas resursu nodrošināšanas, datu apstrādes, datu īstermiņa glabāšanas resursu nodrošināšanas, informācijas sistēmu izmitināšanas, kā arī datu ilgtermiņa uzglabāšanas maksas pakalpojumus valsts pārvaldes, jo īpaši zinātniski pētnieciskajām institūcijām, izglītības iestādēm un kultūras institūcijām. Vienlaikus arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija kā vadošā valsts pārvaldes iestāde informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā ir norādījusi bibliotēkai papildināt tās maksas pakalpojumu cenrādi, iekļaujot datu centra maksas pakalpojumu cenas. Līdz ar to bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu cenrādī ir nepieciešams iekļaut jaunus pakalpojumus, kas ir saistīti ar bibliotēkas datu centra pakalpojumu izmantošanu.

Covid-19 infekcijas ierobežojumu laikā bibliotēka ir izstrādājusi jaunu pakalpojumu “Tiešraides pasākumu nodrošināšana”, izveidojot bibliotēkā tiešraides studiju un nodrošinot tiešraides pasākumu straumēšanu no bibliotēkas telpām, tajā skaitā tiešraidi bez filmēšanas, tiešraidi no bibliotēkas studijas, piedāvājot papildu tehniskā asistenta, skaņu režisora un gaismu režisora pakalpojumus, kā arī nodrošinot vizuālo noformējumu, filmēšanu un pēcapstrādi. Šāds pakalpojums ir nepieciešams, lai nodrošinātu attālinātu pasākumu norisi, kas ļauj aptvert lielāku auditoriju nekā klātienes pasākumi. Nofilmētais materiāls tiek glabāts digitālajos arhīvos un ir pieejams apskatei jebkurā laikā.

Attīstot ekskursiju pakalpojumu bibliotēkas telpās, bibliotēka ir izveidojusi digitālo gidu, kas, izvadot ekskursantu pa ēkas stāviem, stāsta par bibliotēkas vēsturi, krājumu, darbības virzieniem un ēku. Gida izmantošanai nepieciešams izmantot austiņas. Tādēļ bibliotēkas cenrādī ir nepieciešams iekļaut šādu pakalpojumu, kā arī nodrošināt vienreizlietojamās austiņas digitālā gida un bibliotēkas datoru izmantošanai. Ņemot vērā to, ka ir palielinājies pieprasījums pēc ekskursijām ar gidu bibliotēkas ēkā ārpus bibliotēkas darba laika, šādu pakalpojumu ir nepieciešams iekļaut bibliotēkas cenrādī. Ņemot vērā to, ka bērni regulāri pazaudē bibliotēkas lasītāja karti, cenrādī nepieciešams iekļaut pakalpojumu par lasītāja kartes bērniem atjaunošanu. 

Kopš 2021.gada bibliotēkas telpu nomas tiesību izsole “Telpu noma restorāna un kafejnīcas pakalpojumu sniegšanai Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā, Mūkusalas ielā 3, Rīgā” ir noslēgusies bez rezultāta un netiek izmantota, tādēļ ir pieņemts lēmums piedāvāt restorāna klientu zāli, terases teritoriju un telpu “Divi Raiņi” īstermiņa telpu nomniekiem pasākumu rīkošanai. Bibliotēkā ir pārkārtotas bibliotēkas 5.stāva telpas, iekārtojot telpu “Retumu pasaule” izstāžu un pasākumu rīkošanai, pārkārtotas bibliotēkas 6.stāva telpas, iekārtojot telpu “Baltā vilka klase” pasākumu rīkošanai un pieņemts lēmums piedāvāt bibliotēkas 1.stāva telpu “Oranžērija” ne tikai pasākumu, bet arī izstāžu rīkošanai.

Īstermiņa telpu nomnieku pieprasījuma dēļ bibliotēkas cenrādi ir nepieciešams papildināt ar papildu garderobista un apkopēja pakalpojumiem ārpus bibliotēkas darba laika vai svētku dienās.
Risinājuma apraksts
Projekts paredz MK noteikumus Nr.251 un to pielikumā esošo cenrādi izteikt jaunā redakcijā, to precizējot, papildinot ar jauniem pakalpojumiem un svītrojot neaktuālos pakalpojumus, kas vairs netiek sniegti.

Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 21.punkts atbilstoši likuma “Par Latvijas Nacionālo bibliotēku” 6.panta piektajai daļai paredz jaunus bibliotēkas maksas pakalpojumus saistībā ar datu centra, skaitļošanas resursu, datu apstrādes, datu īstermiņa un ilgtermiņa glabāšanas resursu nodrošināšanu un informācijas sistēmu izmitināšanu valsts pārvaldes institūcijām, zinātniski pētnieciskajām institūcijām, izglītības iestādēm un kultūras institūcijām, kā arī privātpersonām, kuras pilda Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajā kārtībā tai deleģētos vai ar pilnvarojumu nodotos valsts pārvaldes uzdevumus. Līdz ar to Projekts paredz jaunu 9.punktu, kas nosaka tās valsts pārvaldes institūcijas atbilstoši likuma “Par Latvijas Nacionālo bibliotēku” 6.panta piektajai daļai un Valsts pārvaldes iekārtas likumam, kuras ir tiesīgas saņemt un izmantot bibliotēkas datu centra nodrošinātos pakalpojumus. Vienlaikus minēto institūciju loks ir salāgots ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas informatīvajā ziņojumā “Par valsts datu apstrādes mākoņa attīstības plānu” un tā Ministru kabineta sēdes protokollēmuma (Tiesību akta lietas ID 22-TA-3764)[1] 3.punktā norādītājam institūcijām.
 
Projekts paredz jaunu 10.punktu, kas nosaka, ka, slēdzot sadarbības līgumu vai starpresoru vienošanos starp bibliotēku un Projekta 9.punktā minētajām institūcijām Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajā kārtībā, sadarbības līgumā vai starpresoru vienošanās papildus ietver pakalpojumu apjomu, pakalpojumu vienības cenu saskaņā ar Projekta pielikumā ietverto bibliotēkas cenrādi, pakalpojumu sniegšanas laika periodu, pakalpojuma apmaksas avotu un, ja nepieciešams, arī ārvalstu finansiālās palīdzības līdzekļu vai valsts budžeta līdzfinansējuma daļu, kas ar Ministru kabineta lēmumu ir piešķirts bibliotēkai mākoņdatošanas platformas, tās koplietošanas pakalpojumu, skaitļošanas un datu glabāšanas, kā arī datu centru infrastruktūras attīstībai, lai nodrošinātu bibliotēkas datu centra pakalpojumu izmaksu samazinājumu noteiktā apjomā un laika periodā. Līdz ar to bibliotēka ir tiesīga samazināt institūcijas kopējo vai atsevišķu pakalpojumu izmaksas apmēru par līdzfinansējuma daļu no valsts budžeta vai ārvalsts finansiālās palīdzības līdzekļiem, kuri piešķirti augstāk minētajam mērķim.
 
Lai nodrošinātu bibliotēkas informācijas un komunikācija tehnoloģiju resursu izmaksu salīdzināmību bibliotēkas datu centrā starp citām kultūras resora iestādēm, un lai nodrošinātu papildu finansējumu datu centra pakalpojumu izdevumu segšanai kultūras resorā, tajā skaitā, lai Kultūras ministrija normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā varētu sagatavot un iesniegt Finanšu ministrijā ekonomiski izvērtētu pieprasījumu papildu finansējumam, bibliotēka izmanto Projekta pielikumā ietverto bibliotēkas cenrādi savu izdevumu pamatošanai un aprēķiniem.

Projekta pielikumā ietvertais bibliotēkas cenrādis tiek piemērots arī tajos gadījumos, lai nodrošinātu bibliotēkas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju resursu, kas atrodas bibliotēkas datu centrā, izmaksu attiecināmību no ārvalsts finansiālās palīdzības projektiem, kuras īstenotāja ir pati bibliotēka. Šādos gadījumos bibliotēka izraksta iekšēju maksājuma attaisnojuma dokumentu par tās nodrošinātajiem mākoņdatošanas pakalpojumiem sev un veic maksājuma attaisnojuma dokumentā norādīto izmaksu apmaksu no ārvalsts finansiālās palīdzības projekta finansējuma.

Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 19.punkts paredz jaunus pakalpojumus saistībā ar tiešraides pasākumu nodrošināšanu bibliotēkas telpās, kas sniegs iespēju ikvienam interesentam apmeklēt pasākumu attālināti un nodrošinās pasākumam lielāku auditoriju. Tiešraides pasākumi sniedz iespēju īstenot norises laikā, kad tas nav iespējams klātienē, vai nepieciešams sasniegt plašāku auditoriju.  

Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī ir noteikti šādi jauni pakalpojumi – ekskursija grupai bibliotēkas ēkā ārpus bibliotēkas darba laika (latviešu, krievu, angļu u.c. valodā) ar gidu (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 20.3.apakšpunkts), lasītāja kartes bērniem atjaunošana (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 22.2.apakšpunkts), vienreizlietojamās austiņas (Msonic MH121 earphones un/vai Titanum TH108 earphones) digitālā gida un bibliotēkas datoru izmantošanai (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 22.10.apakšpunkts), papildu garderobista un apkopēja pakalpojums ārpus bibliotēkas darba laika vai svētku dienās (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 23.2. un 23.3.apakšpunkts).

Attiecībā uz bibliotēkas telpu nomu Projekta pielikumā ietvertais bibliotēkas cenrādis paredz šādus jaunus pakalpojumus – Oranžērija (101-A telpa) – 106,5 m2 izstāžu rīkošanai (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 15.2.17.apakšpunkts), “Divi Raiņi” (121.telpa) – 135,3 m2 pasākumu rīkošanai (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 15.2.18.apakšpunkts), restorāna “Klīversala” klientu zāle un terases teritorija (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 15.2.19. un 15.2.20.apakšpunkts), “Retumu pasaule” (534.telpa) – 170,9 m2 izstāžu un pasākumu rīkošanai (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 15.6.1. un 15.6.2.apakšpunkts) un “Baltā vilka klase” (625.telpa) – 103,2 m2 pasākumu rīkošanai (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 15.7.apakšpunkts). Projekta pielikumā ietvertais bibliotēkas cenrādis paredz jaunus pakalpojumus – flīģeļa skaņošana (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 16.2.45.apakšpunkts), flīģeļa “Steinway” (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 16.2.46.apakšpunkts) un flīģeļa “Yamaha” (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 16.2.47.apakšpunkts) izmantošana.

Lai nodrošinātu vienotu cenu aprēķināšanas metodiku, Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža jaunajiem pakalpojumiem ir izmantoti MK noteikumos Nr.333 noteiktie principi, aizpildot un apstiprinot katram pakalpojumam maksas pakalpojuma izcenojuma aprēķinu atbilstoši MK noteikumu Nr.333 1.pielikumam, kurā ir iekļautas konkrētā maksas pakalpojuma tiešās un netiešās izmaksas un cena noteikta, paredzot plānoto pakalpojumu vienību skaitu.

Attiecībā uz Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 21.7.apakšpunktā paredzēto pakalpojumu “Microsoft datu centra licences (Services Provider License Agreement (SPLA)) abonēšana)” ir ietverta atsauce, ka līgumcena tiek noteikta saskaņā ar tarifu, kas ir noteikts bibliotēkas iepirkuma līgumā un publicēts bibliotēkas tīmekļvietnē. Microsoft (Services Provider License Agreement (SPLA)) licences, kas ir paredzētas bibliotēkas datu centriem, pašreiz var iegādāties tikai Publisko iepirkumu likumā paredzētajā kārtībā un bibliotēka neplāno iekļaut papildu izmaksas, kā vien tikai tās licenču izmaksas, kuras piegādās konkrētais pakalpojumu sniedzējs, kurš ir tiesīgs Microsoft vārdā izplatīt licences.

[1] https://vktap.mk.gov.lv/legal_acts/headers/728ba5aa-ea44-4e1f-b2c1-75a9f97e8144
Problēmas apraksts
Bibliotēkas izglītības pakalpojumu izmaiņu un izglītības programmu pārstrukturēšanas dēļ netiek īstenoti šādi MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktie bibliotēkas pakalpojumi – mācību semināru organizēšana (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 14.1.3.apakšpunkts), mācību materiālu sagatavošana (literatūras saraksta sagatavošana par konkrētu tēmu vai padziļināta materiāla sagatavošana) (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 14.1.4.apakšpunkts), kā arī profesionālās pilnveides izglītības programmas “Bibliotēkas krājuma pārvaldība” (60 stundas) (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 14.3.apakšpunkts), profesionālās pilnveides izglītības programmas “Bibliotēkas pakalpojumi” (60 stundas) (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 14.4.apakšpunkts), profesionālās pilnveides izglītības programmas “Bibliotēkas vadība” (60 stundas) (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 14.5.apakšpunkts), profesionālās pilnveides izglītības programmas “Bibliotēka un sabiedrība” (60 stundas) (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 14.6.apakšpunkts) un pieaugušo neformālās izglītības programma “Pieaugušo lietpratības attīstīšana bibliotekārajā un informācijas darbā” (160 stundas) (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 14.8.apakšpunkts) īstenošana. Šo izglītības pakalpojumu, kas netiek īstenoti, vietā tiek piedāvāti un Projektā ir jāiekļauj jauni un aktuāli, izglītības nozares tiesiskajam regulējumam un mūsdienu izglītības tendencēm atbilstoši pakalpojumi – dažāda apjoma neformālās izglītības programmas (kursi) klātienē, attālināti un izbraukumā, e-mācību kursi un profesionālās tālākizglītības programmas moduļa apguve.

Bibliotēka ir veikusi profesionālās pilnveides izglītības programmas “Informācijas un bibliotēku zinību pamati” (160 stundas) (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 14.2.apakšpunkts) un profesionālās tālākizglītības programmas “Bibliotēku zinības” (960 stundas) (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 14.7.apakšpunkts) pārakreditāciju. Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī ir jāiekļauj izglītības programmu akreditācijas rezultātā veiktās izmaiņas izglītības programmu nosaukumos, jo no 2023.gada tiek piedāvāti šādi izglītības pakalpojumi – profesionālās pilnveides izglītības programmas “Bibliotēku zinību pamati” (160 stundas) un profesionālās tālākizglītības programma “Bibliotēku, informācijas un arhīvu zinības” ar piešķiramo kvalifikāciju “Bibliotekārs” (960 stundas).

Pieprasījuma trūkuma dēļ netiek īstenoti šādi MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktajā bibliotēkas cenrādī paredzētie nodarbību pakalpojumi – dzimšanas dienas svinības bibliotēkas Virtakas klasē latviešu valodā (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 20.8.apakšpunkts), grāmatu siešanas izglītojošs pasākums “Ķīniešu tradicionālais iesējums” (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 20.9.apakšpunkts), grāmatu siešanas izglītojošs pasākums “Viduslaiku manuskripta iesējums” (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 20.10.apakšpunkts), grāmatu siešanas izglītojošs pasākums “Iesējums cietajos vākos” (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 20.11.apakšpunkts) un grāmatu siešanas izglītojošs pasākums “Skiču bloka iesējums” (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 20.12.apakšpunkts), tādēļ šie pakalpojumi netiks iekļauti Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī.

Bibliotēkas krājuma saglabāšanas nolūkos atsevišķi materiāli vairs netiek kopēti, bet tikai skenēti, tādēļ Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī netiks ietverti šādi pakalpojumi – nošu manuskriptu kopēšana (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 1.3.apakšpunkts) un periodikas (līdz 1940.g.), arhīva eksemplāra, retumu kopēšana restaurācijas centrā (kopē bibliotēkas darbinieks) (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 1.4.apakšpunkts). Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī netiks iekļauti arī pakalpojumi par informācijas izdrukāšanu no mikrofilmu/mikrofišu lasītāja, jo tehniski izdruku nav iespējams veikt (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 2.apakšpunkts).

Bibliotēkas krājuma saglabāšanas nolūkos netiek izsniegtas skaņuplates, tādēļ Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī netiks ietverts MK noteikumu Nr.251 pielikuma 9.2.apakšpunktā noteiktais pakalpojums – skaņuplašu izsniegšana lietošanai ārpus bibliotēkas (personālais abonements). Pieprasījuma trūkuma dēļ netiek sniegts sietuves pakalpojums (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 13.punkts), tādēļ šis pakalpojums netiks ietverts Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī. Tāpat Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī netiks ietverts pakalpojums par koncerta apmeklējumu bibliotēkas telpās par maksu (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 15.2.apakšpunkts), jo bibliotēka nerīko koncertus, kuros maksātu izpildītājiem un iekasētu maksu par biļetēm no skatītājiem.

Bibliotēkas rīkoto izstāžu un pasākumu izmaksas var būt dažādas pēc resursu ietilpības, tāpēc pakalpojumam, kurā noteikta maksa par ieejas biļetēm uz bibliotēkas rīkotajām izstādēm un pasākumiem bibliotēkas ēkā (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 15.punkts), nepieciešams cenu noteikt, pamatojoties uz tāmi.
Risinājuma apraksts
Bibliotēka ir veikusi profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmu īstenošanas un izglītojošu norišu organizēšanas pakalpojuma pārstrukturizēšanu un Projekta pielikumā ietvertā cenrāža 13.punkta “Profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmu īstenošana un izglītojošu norišu organizēšana” 13.1.apakšpunktā “Neformālās izglītības programmas (kursi)” ir noteikti šādi pakalpojumi – neformālās izglītības programmas (kursi) līdz 16 h apjomam (klātienē un/vai attālināti) (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 13.1.1.apakšpunkts), neformālās izglītības programmas (kursi) no 17 h apjoma (klātienē un/vai attālināti) (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 13.1.2.apakšpunkts), e-mācību kurss (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 13.1.3.apakšpunkts), neformālās izglītības programmu reģionā (izbraukumā vai attālināti) (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 13.1.4.apakšpunkts) un 13.2.apakšpunktā “Formālās izglītības programmas izglītības programmu grupā “Bibliotēku, informācijas un arhīvu zinības” noteiktas šādas formālās izglītības programmas – profesionālās pilnveides izglītības programma “Bibliotēku zinību pamati” (160 stundas) (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 13.2.1.apakšpunkts), profesionālās tālākizglītības programma “Bibliotēku, informācijas un arhīvu zinības” ar piešķiramo kvalifikāciju “Bibliotekārs” (960 stundas) (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 13.2.2.apakšpunkts), profesionālās tālākizglītības programmas “Bibliotēku, informācijas un arhīvu zinības” modulis bibliotēku, muzeju, kultūras centru un arhīvu darbiniekiem un citiem interesentiem (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 13.2.3. un 13.2.4.apakšpunkts), kā arī moduļa vai mācību priekšmeta noslēguma pārbaudījuma kārtošana individuāli noteiktā laikā (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 13.2.5.apakšpunkts) un personas kompetences atzīšana uzņemšanai profesionālās tālākizglītības programmas “Bibliotēku, informācijas un arhīvu zinības” vēlākos mācību posmos bibliotēku, muzeju, kultūras centru un arhīvu darbiniekiem (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 13.2.6.apakšpunkts). Ņemot vērā to, ka bibliotēkas sniegtie izglītības pakalpojumi izglītības programmu grupā “Bibliotēku, informācijas un arhīvu zinības” turpmāk var pilnveidoties un attīstīties, tādēļ, lai varētu efektīvi un savlaicīgi reaģēt uz radušos pieprasījumu, Projekta pielikumā ietvertais bibliotēkas cenrādis ir papildināts ar jaunu pakalpojumu – 13.3.apakšpunktu “Citi izglītības pakalpojumi”, kas paredz iespēju noteikt maksu par citiem bibliotēkas īstenotajiem izglītības pakalpojumiem, paredzot, ka cena tiks noteikta, pamatojoties uz tāmi.

Lai nodrošinātu vienotu pieeju visu maksas pakalpojumu cenu aprēķinā, arī gadījumos, kad tiks piemērota tāme, sastādot izmaksu tāmi, bibliotēka izmantos MK noteikumos Nr.333 noteiktos principus, aizpildot un apstiprinot katram pakalpojumam maksas pakalpojuma izcenojuma aprēķinu atbilstoši MK noteikumu Nr.333 1.pielikumam, kurā tiks iekļautas konkrētā maksas pakalpojuma tiešās un netiešās izmaksas un cena noteikta, paredzot plānoto pakalpojumu vienību skaitu. Šajā gadījumā cena tiek publicēta bibliotēkas tīmekļvietnē.

Bibliotēkas krājuma saglabāšanas nolūkos atsevišķi materiāli vairs netiek kopēti, bet tikai skenēti, tādēļ Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī nav iekļauti bibliotēkas pakalpojumi par nošu manuskriptu kopēšanu (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 1.3.apakšpunkts) un periodikas (līdz 1940.g.), arhīva eksemplāra, retumu kopēšana restaurācijas centrā (kopē bibliotēkas darbinieks) (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 1.4.apakšpunkts). Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī nav iekļauts arī pakalpojums par informācijas izdrukāšanu no mikrofilmu/mikrofišu lasītāja, jo tehniski izdruku nav iespējams veikt (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 2.apakšpunkts), bet ir saglabāts pakalpojums – informācijas izdrukāšana (no datora) no bibliotēkas krājuma materiāliem (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 2.punkts), izstāžu un sarīkojumu afišu izdrukāšana (tikai bibliotēkas telpās notiekošajām izstādēm un sarīkojumiem) (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 3.punkts).

Bibliotēkas krājuma saglabāšanas nolūkos netiek izsniegtas skaņuplates, tādēļ MK noteikumu Nr.251 pielikuma 9.2.apakšpunktā noteiktais pakalpojums – skaņuplašu izsniegšana lietošanai ārpus bibliotēkas (personālais abonements) – Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī nav iekļauts. Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī nav iekļauts pakalpojums par sietuves pakalpojumu sniegšanu (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 13.punkts), jo šis pakalpojums nav pieprasīts un līdz ar to netiek sniegts. Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī nav iekļauts arī pakalpojums par koncerta apmeklējumu bibliotēkas telpās par maksu (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 15.2.apakšpunkts), jo bibliotēka nerīko koncertus, kuros maksātu izpildītājiem un iekasētu maksu par biļetēm no skatītājiem.

Bibliotēkas Ziedoņa zāles palīgtelpas-ģērbtuves tiek piedāvātas telpu nomniekiem tikai kopā ar Ziedoņa zāles nomu, tādēļ Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī nav iekļauts atsevišķs pakalpojums par Ziedoņa zāles palīgtelpu-ģērbtuvju nomu (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 16.2.8.1., 16.2.8.2., 16.2.8.3. un 16.2.8.4.apakšpunkts). Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī nav iekļauts pakalpojums par Kora klases (129.telpas) iznomāšanu uz stundu vai dienu (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 16.2.10.apakšpunkts), jo telpa ir nodota ilgtermiņa nomā. Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī nav iekļauti pakalpojumi par 3.-6.stāva un 8.stāva ātrija galeriju izmantošanu izstāžu izvietošanai (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 16.5., 16.6.3., 16.7., 16.8. un 16.10.4.apakšpunkts), jo telpas šādiem nolūkiem netiek izmantotas.

Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī nav iekļauti arī tādi pakalpojumi, kas nav pieprasīti – dzimšanas dienas svinības bibliotēkas mācību telpā "Virtakas klase" latviešu valodā (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 20.8.apakšpunkts), grāmatu siešanas izglītojošs pasākums “Ķīniešu tradicionālais iesējums” (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 20.9.apakšpunkts), grāmatu siešanas izglītojošs pasākums “Viduslaiku manuskripta iesējums” (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 20.10.apakšpunkts), grāmatu siešanas izglītojošs pasākums “Iesējums cietajos vākos” (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 20.11.apakšpunkts) un grāmatu siešanas izglītojošs pasākums “Skiču bloka iesējums” (MK noteikumu Nr.251 pielikumā noteiktais 20.12.apakšpunkts).

Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrāža 14.punktā, ņemot vērā to, ka bibliotēkas rīkoto izstāžu un pasākumu izmaksas var būt dažādas pēc resursu ietilpības, maksa par ieejas biļetēm uz bibliotēkas rīkotajām izstādēm un pasākumiem bibliotēkas ēkā tiks noteikta, pamatojoties uz tāmi.

Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrāža 11.punktā, ņemot vērā pakalpojumu būtību, mērķauditoriju un pakalpojuma sniegšanas veidu, ir precizēta terminoloģija atbilstoši Bibliotēku likuma 19.1 pantam.

Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 4.punktā “Skenēšana no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma materiāliem (JPG vai PDF formātā)” ir precizēts pakalpojums attiecībā uz skenēšanu no bibliotēkas krājuma materiāliem, piedāvājot iespēju lasītājiem ne tikai skenēt neliela apjoma materiālu pašiem (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 4.1.apakšpunkts), bet arī piedāvājot bibliotēkas darbinieka palīdzību lasītavu materiālu digitalizācijā (Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 4.2.apakšpunkts). Lai precizētu izšķirtspēju, kādā tiek saņemts digitalizācijas pakalpojums, Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 5.punkts “Teksta dokumentu un attēlu digitalizācija pēc pieprasījuma no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma materiāliem” papildināts ar norādi uz DPI (sk. Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 5.1., 5.2., 5.3. un 5.4.apakšpunkts). Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 11.punktā paredzētā pakalpojuma – īpaši aizsargājamu Nacionālā bibliotēku krājuma dokumentu vai citu materiālu deponēšana no bibliotēkas krājumiem – nosaukumi ir redakcionāli uzlaboti, kā arī ir palielināta šo pakalpojumu cena, nosakot mērvienību maksai par īpaši aizsargājamu Nacionālā bibliotēku krājuma dokumentu vai citu materiālu deponēšanu no bibliotēkas krājumiem vienai vienībai dienā. Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrāža 16.punktā “Tehnikas un inventāra noma, un citi pakalpojumi Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpu nomniekiem” nav ietverti pakalpojumi attiecībā uz MK noteikumu Nr.251 pielikuma 17.punktā noteiktās tehnikas un inventāra nomu, kas ir norakstītas.

Bibliotēka cenas par publiskajiem maksas pakalpojumiem nosaka saskaņā ar MK noteikumos Nr.333 noteikto maksas pakalpojumu izmaksu aprēķinu metodiku, ņemot vērā faktiskās ar bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu sniegšanu saistītās tiešās un netiešās izmaksas. Izstrādājot cenrādi, pakalpojumu cenas plānotas atbilstoši pašlaik bibliotēkā noteiktajam atlīdzības apmēram. Ja pakalpojumu faktiskās izmaksas būtiski mainīsies, bibliotēka pārskatīs pakalpojumu izmaksas un veiks grozījumus cenrādī.

Detalizēts pakalpojumu cenu aprēķins sniegts projekta sākotnējā ietekmes novērtējuma ziņojuma (anotācijas) 1.pielikumā “Latvijas Nacionālās bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu sniegšanas izmaksu aprēķins”. Aprēķinā iekļautas uz katru attiecīgo pakalpojumu attiecināmās izmaksas – atalgojums un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (atalgojums bibliotēkas darbiniekiem, kas tieši iesaistīti pakalpojumu sniegšanā, 2024.gadā nav zemāks kā Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 3.pielikumā noteiktais attiecīgās mēnešalgas grupas minimums un atlīdzība kopumā darbiniekiem sasniedz 71,23% no skalas viduspunkta), ārpakalpojumu un materiālu izmaksas, pamatlīdzekļu nolietojums, administratīvās jeb netiešās ar pakalpojumu sniegšanu saistītās izmaksas (nosakot administratīvās izmaksas, atalgojums administratīvajiem darbiniekiem noteikts atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 3.pielikumā attiecīgajai mēnešalgu grupai noteiktajam, un  pārsniedz noteikto minimumu, vienlaikus sasniedzot  un nedaudz pārsniedzot arī 2025.gadam noteikto skalas minimumu): telpu izmaksas (gan klientu apkalpošanas telpas, gan administrācijas telpas), IT izmaksas un ar pakalpojumu sniegšanu nesaistītās netiešās izmaksas (vadības funkcijas izmaksas) – finanšu vadība, iestādes vadība.

Kopumā Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī noteiktās pakalpojumu cenas tiek paaugstinātas šādiem pakalpojumiem:
1) Bibliotekāru profesionālās tālākizglītības programmas un bibliotekāru profesionālās pilnveides kursi;
2) Digitalizācija pēc pieprasījuma;
3) Informācijas pakalpojumi;
4) ISBN, ISMN un ISSN numuru piešķiršana;
5) Starpbibliotēku abonements (SBA);
6) Starptautiskais starpbibliotēku abonements (SSBA);
7) Telpu, tehnikas un inventāra noma.

Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 1.1., 2.3., 2.4., 4.1., 7.1., 7.4., 7.5., 7.6., 7.7., 8.5. un 8.6.apakšpunktā noteiktie pakalpojumi (kopēšana, informācijas izdrukāšana, skenēšana, tematiska informācijas pieprasījuma izpilde, starpbibliotēku abonementa un starptautiskā starpbibliotēku abonementa pakalpojumi) ir bibliotēkas pamatpakalpojumi, kuru cenas ir samērotas ar citu bibliotēku cenām valstī. To pieejamība ir jānodrošina visām mērķauditorijas grupām neatkarīgi no viņu sociālā statusa, tādēļ šiem pakalpojumiem cena netiek palielināta.

Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 3., 6., 11.7., 11.8. un 17.punktā noteiktajiem pakalpojumiem (izstāžu un sarīkojumu afišu izdrukāšana, skaņu ierakstu un video ierakstu kopiju izgatavošana pēc pieprasījuma, nošizdevumu un skaņu ierakstu deponēšana, fotografēšana, filmēšana bibliotēkas telpās) cena netiek palielināta, jo pakalpojumi ir maz pieprasīti.

Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 24.punktā noteiktajam pakalpojumam – bibliotēkas maksas autostāvvietas lietošana – cena netiek palielināta, ņemot vērā bibliotēkas apkārtnē esošo iestāžu (Latvijas Dzelzceļa muzejs, “Pepsi” boulinga un skvoša centrs, Latvijas Universitāte) autostāvvietu piedāvājumu, kur šo iestāžu apmeklētājiem stāvvieta ir pieejama bez maksas, vai pieejama tikai iestādes darbiniekiem. Citiem interesentiem šīs autostāvvietas ir pieejamas par zemāku maksu nekā bibliotēkā, vai pakalpojums netiek piedāvāts vispār.

Projektā noteiktās publisko maksas pakalpojumu cenas ir samērotas ar līdzīgu pakalpojumu cenām citās iestādēs un būtiski neietekmēs bibliotēkas pieejamību sabiedrībai.

Iegūtie finanšu līdzekļi par bibliotēkas sniegtajiem publiskajiem maksas pakalpojumiem tiks izlietoti bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu faktisko izmaksu segšanai.

Projektā ir precizēta MK noteikumu Nr.251 pielikuma piezīmju numerācija.

Projekta 3.4.apakšpunkts ir aktualizēts atbilstoši Ministru kabineta 2021.gada 1.jūnija noteikumiem Nr.352 “Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas īstenošanas kārtība” un grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā (pieņemti Saeimā 2021.gada 16.novembrī).

Projekts paredz jaunu 11.punktu, kas nosaka, ka par Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 24.2. un 24.3.apakšpunktā minētajiem pakalpojumiem (maksa par autostāvvietas lietošanu bibliotēkas lasītājiem un pasākumu apmeklētājiem) maksu neiekasē no personām ar I vai II invaliditātes grupu, daudzbērnu ģimenēm un ģimenēm, kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti vai pilngadīga persona, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu un kurai ir noteikta I vai II invaliditātes grupa. Projekts paredz arī jaunu Projekta 12.punktu, kas nosaka, par Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 11.punktā minētajiem pakalpojumiem (īpaši aizsargājamu Nacionālā bibliotēku krājuma dokumentu vai citu materiālu deponēšanu no bibliotēkas krājumiem) atvasinātām publiskām personām, tiešās pārvaldes iestādēm, sabiedriskā labuma organizācijām vai jebkurai citai personai, ja tā izmanto iespieddarbus vai dokumentus kultūras, izglītības, zinātnes vai citu sabiedrībai svarīgu norišu popularizēšanas nolūkos, piemēro 100 % atlaidi, ar mērķi popularizēt bibliotēkas krājumu un veicināt pēc iespējas plašāku tā izmantošanu.

Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža norādītajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar bibliotēkas apmeklējumu un bibliotēkas rīkotajiem kultūras un kultūrizglītības pasākumiem, pievienotās vērtības nodoklis netiek piemērots saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52.panta pirmās daļas 17.punkta „d” apakšpunktu. Maksas pakalpojumiem, kas saistīti ar bibliotēkas krājumā esošās informācijas publiskas pieejamības un izmantošanas nodrošināšanu, pievienotās vērtības nodoklis netiek piemērots saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52.panta pirmās daļas 17.punkta „e” apakšpunktu. Maksas pakalpojumiem, kas saistīti ar bibliotēkas Bibliogrāfijas institūta pakalpojumiem izdevējiem un bibliotēkas datu centru, pievienotās vērtības nodoklis netiek piemērots saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 3.panta astoto daļu. Projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža 21.punktā “Latvijas Nacionālās bibliotēkas datu centru maksas pakalpojumi” noteiktajiem bibliotēkas pakalpojumu veidiem, kas saistīti ar deleģētu valsts pārvaldes uzdevumu pildīšanu, pievienotās vērtības nodoklis netiek piemērots saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 3.panta astoto daļu. Pārējiem projekta pielikumā ietvertā bibliotēkas cenrāža norādītajiem pakalpojumiem, kas tieši nav saistīti ar kultūras vēstures izpēti, zinātni vai izglītību, piemēro pievienotās vērtības nodokļa 21 procenta likmi atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma 41.panta pirmās daļas 1.punktam.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Bibliotēka papildinās iestādes pakalpojumu aprakstus un pievienos jaunus pakalpojumu aprakstus ar atbilstošu informāciju Valsts informācijas resursu, sistēmu un sadarbspējas informācijas sistēmā (VIRSIS) divu nedēļu laikā pēc Projekta stāšanās spēkā. Valsts informācijas resursu, sistēmu un sadarbspējas informācijas sistēmas (VIRSIS) darbību reglamentē Ministru kabineta 2024.gada 6.februāra noteikumi Nr.89 “Valsts informācijas resursu, sistēmu un sadarbspējas informācijas sistēmas noteikumi”. Vienotā valsts un pašvaldību pakalpojumu portāla (www.latvija.lv) arhitektūra ir veidota tā, ka šī informācija ir jāievada Valsts informācijas resursu, sistēmu un sadarbspējas informācijas sistēmas (VIRSIS) un tā automātiski publicējas vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portāla (www.latvija.lv) publisko pakalpojumu katalogā.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • studenti
  • skolēni
  • pirmsskolas vecuma bērni
  • pensionāri
  • personas ar invaliditāti
  • bibliotēkas apmeklētāji
  • norišu apmeklētāji
  • ekskursanti
  • bibliotekāri
  • telpu nomnieki
  • izdevēji
  • pētnieki
  • nozaru speciālisti
  • daudzbērnu ģimenes
Ietekmes apraksts
Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī noteiktās publisko maksas pakalpojumu cenas ir samērotas ar līdzīgu pakalpojumu cenām citās iestādēs un būtiski neietekmēs bibliotēkas pieejamību sabiedrībai, jo lietotāju apkalpošana, bibliotēkas informācijas sistēmu izmantošana, kā arī citi pamata pakalpojumi sabiedrībai tiek sniegti bez maksas.
Juridiskās personas
  • visi uzņēmumi
  • nevalstiskās organizācijas
  • valsts pārvaldes institūcijas
  • pašvaldības institūcijas
  • izdevēji
  • bibliotēkas
  • mācību iestādes
  • izglītības un kultūras iestādes
  • vēstniecības
  • publiskais sektors
Ietekmes apraksts
Bibliotēka sniedz pakalpojumus plašai sabiedrībai, bibliotēkām un izdevējiem u.c. Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī noteiktās publisko maksas pakalpojumu cenas ir samērotas ar līdzīgu pakalpojumu cenām citās iestādēs un būtiski neietekmēs bibliotēkas pieejamību sabiedrībai, jo lietotāju apkalpošana, bibliotēkas informācijas sistēmu izmantošana, kā arī citi pamata pakalpojumi sabiedrībai tiek sniegti bez maksas.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

2.4. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Rādītājs
2024
saskaņā ar valsts budžetu kārtējam gadam
izmaiņas kārtējā gadā, salīdzinot ar valsts budžetu kārtējam gadam
Turpmākie trīs gadi (euro)
2025
2026
2027
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
saskaņā ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Budžeta ieņēmumi
963 104
52 938
955 746
82 250
911 466
82 250
82 250
1.1. valsts pamatbudžets, tai skaitā ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi
963 104
52 938
955 746
82 250
911 466
82 250
82 250
1.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
1.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
2. Budžeta izdevumi
963 104
52 938
955 746
82 250
911 466
82 250
82 250
2.1. valsts pamatbudžets
963 104
52 938
955 746
82 250
911 466
82 250
82 250
2.2. valsts speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
2.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
3. Finansiālā ietekme
0
0
0
0
0
0
0
3.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
0
0
0
3.2. speciālais budžets
0
0
0
0
0
0
0
3.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
0
0
0
4. Finanšu līdzekļi papildu izdevumu finansēšanai (kompensējošu izdevumu palielinājumu norāda ar "-" zīmi)
0
0
0
0
0
0
0
5. Precizēta finansiālā ietekme
0
0
0
0
5.1. valsts pamatbudžets
0
0
0
0
5.2. speciālais budžets
0
0
0
0
5.3. pašvaldību budžets
0
0
0
0
6. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas (ex-ante) pielikumā)
Detalizēts katra pakalpojuma izmaksu aprēķins sniegts Projekta sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojuma (anotācijas) pielikumā “Latvijas Nacionālās bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu sniegšanas izmaksu aprēķins”.

Lai nodrošinātu vienotu cenu aprēķināšanas metodiku, Projekta pielikumā ietvertajā bibliotēkas cenrādī iekļautajiem jaunajiem pakalpojumiem ir izmantoti MK noteikumos Nr.333 noteiktie principi, aizpildot un apstiprinot katram pakalpojumam maksas pakalpojuma izcenojuma aprēķinu atbilstoši MK noteikumu Nr.333 1.pielikumam, kurā ir iekļautas konkrētā maksas pakalpojuma tiešās un netiešās izmaksas un cena noteikta, paredzot plānoto pakalpojumu vienību skaitu.
Aprēķinā iekļautais atalgojums bibliotēkas darbiniekiem, kas tieši iesaistīti pakalpojumu sniegšanā, 2024.gadā nav zemāks kā Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 3.pielikumā noteiktais attiecīgās mēnešalgas grupas minimums un atlīdzība kopumā darbiniekiem sasniedz 71,23% no skalas viduspunkta. Nosakot administratīvās izmaksas, atalgojums administratīvajiem darbiniekiem noteikts atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 3.pielikumā attiecīgajai mēnešalgu grupai noteiktajam, un pārsniedz noteikto minimumu, vienlaikus sasniedzot un nedaudz pārsniedzot arī 2025.gadam noteikto skalas minimumu.

Ņemot vērā Projekta sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojuma (anotācijas) 1.3.punktā sniegto informāciju, tiek prognozēts, ka laika periodā no 2024.gada līdz 2027.gadam papildu ieņēmumi tiks gūti no īstermiņa telpu, tehnikas un inventāra nomas. Vidēji tiek plānots, ka papildu ieņēmumi mēnesī tiks gūti 6854 euro apmērā, 2024.gadā, ņemot vērā cenrāža apstiprināšanas periodu, plānotais papildus gūto ieņēmumu apmērs noteikts proporcionāli mazāks nekā turpmākajos gados.
6.1. detalizēts ieņēmumu aprēķins
-
6.2. detalizēts izdevumu aprēķins
-
7. Amata vietu skaita izmaiņas (palielinājuma gadījumā: izvērsts pamatojums, izvērtējums par esošo resursu pārskatīšanas iespējām, t.sk. vakanto štata vietu, ilgstošo vakanču izmantošanu u.c.)
-
Cita informācija
2024.gadā kultūras mantojuma programmā bibliotēkas kopējais plānotais finansējums sastāda 13 140 968 euro, tajā skaitā transferti projektu īstenošanai 254 562 euro apmērā un finansējums pamatdarbības nodrošināšanai 12 886 406 euro, tajā skaitā pašu ieņēmumi 963 104 euro.

2023.gadā kultūras mantojuma programmā bibliotēkas kopējais finansējums sastādīja 13 835 655 euro, tajā skaitā projektu īstenošanai pašu ieņēmumi 532 280 euro apmērā un transferti 309 130 euro apmērā. Finansējums pamatdarbības nodrošināšanai 12 994 245 euro, tajā skaitā pašu ieņēmumi 505 360 euro. 2023.gadā pamatdarbības nodrošināšanai sākotnēji pašu ieņēmumu plāns bija 200 000 euro, tā izpilde sasniedza 500 184 euro.

4.1.1. Ministru kabineta 2016.gada 26.aprīļa noteikumi Nr. 251 "Latvijas Nacionālās bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu cenrādis"

Pamatojums un apraksts
Līdz ar Projekta spēkā stāšanos spēku zaudē Ministru kabineta 2016.gada 26.aprīļa noteikumi Nr.251 “Latvijas Nacionālās bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu cenrādis”.
Atbildīgā institūcija
Kultūras ministrija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Saskaņā ar Ministru kabineta 2009.gada 25.augusta noteikumu Nr.970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 5.punktu institūcija piemēro sabiedrības līdzdalības kārtību to tiesību aktu projektu izstrādē, kas būtiski maina esošo regulējumu vai paredz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas. Ņemot vērā, ka Projekta mērķis ir aktualizēt bibliotēkas sniegto pakalpojumu klāstu un cenas, precizējot atsevišķu bibliotēkas sniegto maksas pakalpojumu nosaukumus, papildinot cenrādi ar jauniem pakalpojumiem un svītrojot neaktuālos pakalpojumus, kas būtiski nemaina esošo regulējumu un neparedz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas, publisko apspriedi nav nepieciešams nodrošināt.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Kultūras ministrija
  • Latvijas Nacionālā bibliotēka

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
Pielikums
Nosaukums
Latvijas Nacionālās bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu sniegšanas izmaksu aprēķins