Anotācija

PAZIŅOJUMS:
Informējam, ka laika periodā no 2025. gada 17. aprīļa plkst. 20:00 līdz 2025. gada 19. aprīļa plkst. 12:00 tiks veikti TAP infrastruktūras uzturēšanas un pilnveidošanas darbi. To laikā ir iespējami TAP portāla darbības traucējumi.
24-TA-2759: Likumprojekts (Jauns)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Veselības aprūpes finansēšanas un administrēšanas likums" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Tiesību akts / Ministru Prezidenta rezolūcija
Apraksts
Veselības aprūpes finansēšanas likuma Pārejas noteikumu 13.punktā dots uzdevums Ministru kabinetam (turpmāk - MK) izstrādāt un līdz 2025. gada 1. martam iesniegt Saeimai likumprojektu par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanas kārtību. Savukārt, Valdības rīcības plāna Deklarācijas par Evikas Siliņas vadītā MK iecerēto darbību īstenošanai (MK 2024. gada 20. janvāra rīkojums Nr. 55 (prot. Nr. 2 52. §)) 14. uzdevums “Ieviesīsim ilgtspējīgu, visus Latvijas iedzīvotājus aptverošu veselības finansēšanas modeli vienlīdz ar efektīviem e-pārvaldes datu risinājumiem” un tā darbības rezultāts “Izstrādāti finansēšanas modeļa pārvaldības principi un veiktas atbilstošās izmaiņas normatīvajos tiesību aktos sasniegšanai” paredz pilnveidot veselības aprūpes pārvaldības principus.

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Likuma mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu veselības aprūpes finansēšanu, kuras pamatā ir visas sabiedrības solidāra iesaiste atbildīgā nodokļu maksāšanā, lai veicinātu labai starptautiskai praksei atbilstošu veselības aprūpes finansējumu un tā efektīvu izlietojumu, tādējādi sekmējot veselības aprūpes pieejamību un sabiedrības veselības rādītāju uzlabošanos, kā arī efektīvu un sabiedrības interesēm atbilstošu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu pieejamo līdzekļu ietvaros, iesaistot sabiedrības pārstāvjus lēmumu pieņemšanā.
Spēkā stāšanās termiņš
01.01.2026.
Pamatojums
Ņemot vērā, ka ar Veselības aprūpes finansēšanas likuma Pārejas noteikumu 5.punktu atlikts veselības aprūpes pakalpojumu tā saucamo "divu grozu" princips līdz 2025.gada beigām, tad jaunajam regulējumam jāstājas spēkā 01.01.2026., pretējā gadījumā 594 060 personām, kuras līdz šim ir saņēmušas valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, būtu jāveic brīvprātīgās iemaksas, ko paredz esošā Veselības aprūpes finansēšanas likuma redakcija.

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Šobrīd veselības aprūpes finansēšanas modelis ietverts Veselības aprūpes finansēšanas likumā (turpmāk – likums), kas tika pieņemts 2017.gada nogalē un kurā iekļauts vēlāk atliktais divu tā saucamo veselības aprūpes pakalpojumu “grozu” princips – veselības aprūpes minimums (“pamata grozs”), kas tiek nodrošināts Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem, ārzemniekiem ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju u.c., un valsts obligātā veselības apdrošināšana (“pilnais grozs”), kas tiek nodrošināts personām, kuras veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas vispārējā režīmā un personām, kuras ir sociāli mazāk aizsargātas (bērni, pensionāri, bezdarbnieki u.c.), savukārt pārējiem paredzot iespēju valsts obligātajai veselības apdrošināšanai pievienoties brīvprātīgi, veicot brīvprātīgās iemaksas.
Likuma mērķis ir noteikt veselības finansēšanas sistēmas vispārīgos principus, struktūru un regulēt valsts obligātās veselības apdrošināšanas finansiālo un organizatorisko struktūru, lai veicinātu veselības aprūpes nodrošināšanai nepieciešamā finansējuma piesaisti un finansēšanas sistēmas ilgtspēju, tādējādi sekmējot veselības aprūpes pieejamību un sabiedrības veselības rādītāju uzlabošanos. Ilgtspējīgas veselības aprūpes finansēšanas pamatā ir visas sabiedrības solidāra iesaiste atbildīgā nodokļu maksāšanā, ko tieši veicina pārliecība par atbilstošas kvalitātes veselības aprūpes saņemšanu un efektīvu valsts līdzekļu izlietojumu kopumā.
Dalītais veselības aprūpes finansēšanas modelis no likuma pieņemšanas brīža līdz šim nav īstenots, proti, saskaņā ar likuma pārejas noteikumu 5.punktu,  2018., 2019., 2020., 2021., 2022., 2023., 2024. un 2025.gadā šā likuma 11.panta pirmās daļas 2.punktā minētajai personai[1] ir tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros neatkarīgi no veselības apdrošināšanas iemaksu veikšanas.
Vienlaikus arī Saeimas atbalstītais likuma pārejas noteikumu 13.punkts nosaka, ka Ministru kabinetam jāizstrādā un līdz 2025.gada 1.martam jāiesniedz Saeimai likumprojekts par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanas kārtību. Kas nozīmē, ka likumdevēja griba ir nevis grozījumu veikšana esošajā likumā, bet gan pilnīgi jauns likumprojekts, kas noteiks valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanas kārtību. Visos līdzšinējo likuma grozījumu virzīšanas etapos ir izskanējusi un nostabilizējusies likumdevēja griba atteikties no jebkāda dalīta veselības aprūpes finansēšanas modeļa ieviešanas un noteikt vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu apjomu Latvijas nodokļu maksātājiem (konkrēti sociāli apdrošinātām personām veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu") vai tiem, kuriem deklarētā dzīvesvietas adrese ir Latvijā (oficiālais ieraksts Fizisko personu reģistrā).
Deklarētās dzīvesvietas princips jau iepriekšējo grozījumu likumā virzīšanas laikā pēc ilgstošām diskusijām ar iesaistītajām ministrijām ir izkristalizējies kā vienīgais visaptverošais un realizējamais kritērijs, kurš ņemams vērā, veicot apmaksu par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Nacionālā veselības dienesta uzturētajām sistēmām jau šobrīd ir sasaiste ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Fizisko personu reģistrā ietverto deklarēto dzīvesvietu, līdz ar to šis princips ir reāli administrējams, kā arī izraudzīts atbilstoši Valdības rīcības plāna Deklarācijas par Evikas Siliņas vadītā MK iecerēto darbību īstenošanai (MK 2024. gada 20. janvāra rīkojums Nr. 55 (prot. Nr. 2 52. §)) 14. uzdevumam “Ieviesīsim ilgtspējīgu, visus Latvijas iedzīvotājus aptverošu veselības finansēšanas modeli vienlīdz ar efektīviem e-pārvaldes datu risinājumiem” un tā darbības rezultātam “Izstrādāti finansēšanas modeļa pārvaldības principi un veiktas atbilstošās izmaiņas normatīvajos tiesību aktos sasniegšanai” kā arī likumdevēja dotajam uzdevumam, kas ietverts likuma Pārejas noteikumu 13.punktā.
Pēc Nacionālā veselības dienesta veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzē iekļautajiem datiem, uz 2024.gada 6.novembri veselības aprūpes pakalpojumus var saņemt kopā 2 384 691 personas (t.sk. pilsoņi, nepilsoņi, ārzemnieki, patvēruma meklētāji, utt.), savukārt no tiem atbilstoši ”divu grozu” principam veselības aprūpes minimumu 594 060 personas. Tas nozīmē, ka, nevirzot šo likumprojektu, līdz ar Likuma Pārejas noteikumu 13.punktā norādītā termiņa, proti, 2026.gada 1.janvāra iestāšanos, 594 060 personām, kuras līdz šim ir saņēmušas valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, būtu jāveic brīvprātīgas iemaksas. Līdz ar to ir kritiski arī turpmāk paredzēt šīm personām, ja tās ir deklarētas Latvijā, tiesības uz veselības aprūpes pakalpojumiem, tādējādi nodrošinot tiesības saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus. 
Papildus ir norādāms, ka jau šobrīd Likuma 7.pants paredz, ka ikvienam ir tiesības saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību, un minētais princips tiks saglabāts un netiks mainīts, tādā veidā ikvienai personai paredzot saņemt pieejamo neatliekamo medicīnisko palīdzību. Kā līdz šim, tā arī turpmāk tā tiek sniegta neatkarīgi no tā, kas ir pakalpojuma saņēmējs. Atšķirīgs ir tikai apmaksas veids.Tām personām, kurām nav tiesības uz valsts apmaksātu veselības aprūpi, neatliekamā medicīniskā palīdzība tiek sniegta par maksu, proti, pēc šo pakalpojumu saņemšanas tām ir pienākums veikt norēķinus par saviem līdzekļiem. Ja pacients samaksu neveic, ārstniecības iestādes šādā gadījumā rīkojas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, proti, vēršoties ar piedziņu.
Vienlaikus norādāms, ka Latvijai ir starptautiskie līgumi par veselības aprūpes pakalpojumu apmaksu, piemēram, par Krievijas federācijas militāro pensionāru Latvijā saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem. 


[1] Personai, kura minēta šā Veselības aprūpes finansēšanas likuma 9. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4. vai 6. punktā un kura nav sociāli apdrošināta veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu", bet ir veikusi veselības apdrošināšanas iemaksas.
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Eiropas Parlamenta un Padomes 2004.gada 29.aprīļa Regulas (EK) Nr.883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmas koordinēšanu (turpmāk – Regula Nr.883/2004) 11.panta 3.punkta (a) apakšpunkts nosaka, ka persona, kas veic darbību nodarbinātības vai pašnodarbinātas personas statusā kādā dalībvalstī, ir pakļauta minētās dalībvalsts tiesību aktiem, savukārt no 11.panta 3.punkta (e) apakšpunkta izriet, ka persona, uz kuru neattiecas Regulas Nr.883/2004 11.panta 3.punkta (a) apakšpunkts, ir pakļauta dzīvesvietas dalībvalstu tiesību aktiem. Saskaņā ar Regulu Nr.883/2004, persona ir pakļauta tās valsts tiesību aktiem, kurā tā tiek nodarbināta, savukārt persona, kura netiek nodarbināta – pakļauta valsts tiesību aktiem, kurā tā dzīvo.
Atbilstoši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem uz 2024. gada 30. septembri Latvijas iedzīvotāji, kuri deklarējuši savu dzīvesvietu ārvalstīs ir 214 313 personas, tas nozīmē, ka ir izveidojusies situācija, ka personas, kuras faktiski dzīvo un, iespējams, strādā citā valstī, šobrīd var saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts veselības apdrošināšanas ietvaros Latvijā, kas ir pretrunā ar Regulu Nr.883/2004 un likuma mērķi. Proti, pēc Nacionālā veselības dienesta datiem uz 2024. gada 30. septembri 12 805 personas, kuras deklarējušas savu dzīvesvietu ārzemēs, Latvijā saņēmušas valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus. Tas nozīmē, ka šīs personas ierobežo veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību tiem iedzīvotājiem, kas dzīvo un strādā Latvijā.
Bez tam saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) Tiesas 2021.gada 15.jūlija spriedumu lietā C-535/19 A[1] atzīts, ka ES tiesībām pretējs ir tāds valsts tiesiskais regulējums, ar kuru ekonomiski neaktīviem citas ES dalībvalsts pilsoņiem, kuri izmanto sev piemītošo pārvietošanās brīvību un savas tiesības uzturēties citas dalībvalsts teritorijā, tiek liegtas tiesības tikt iekļautiem uzņēmējas dalībvalsts publiskajā veselības apdrošināšanas sistēmā, lai izmantotu šīs valsts finansētos veselības aprūpes pakalpojumus. ES sekundāro tiesību aktu regulējumam ir pretrunā situācija, ka persona attiecībā pret publisko veselības aprūpes sistēmu ir tādā pašā situācijā kā jebkura no tās izslēgta persona, proti, tai ir sistēmiski liegts jebkādā veidā būt par tās dalībnieku. Faktiski nedrīkst nonākt pie rezultāta, ka persona (ES pilsonis, kurš dzīvo Latvijā, ir ekonomiski neaktīvs) būtībā ir pilnīgi izslēgta no Latvijas publiskās veselības apdrošināšanas sistēmas.  Atbilstoši Nacionālā veselības dienesta datiem 2024.gadā (uz 25.novembri) izskatīti 2918 iesniegumi par  ārvalstnieku iekļaušanu Vadības informācijas sistēmā valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai, no kuriem 2525 ir bijuši pozitīvi (pamatā uz nodarbinātības pamata) un 78 ārvalstnieki ietverti Vadības informācijas sistēmā, balstoties tieši uz iepriekšminēto ES Tiesas spriedumu.
Ņemot vērā ES Tiesas spriedumu, secināms, ka Latvijai ir nepieciešams jebkurā gadījumā veikt attiecīgus precizējumus normatīvajā regulējumā, ņemot vērā spriedumā secināto.
Likumprojekta 10. panta otrā daļa paredz, ka tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros ir personām, kuras nav sociāli apdrošinātas Latvijā vai citā Eiropas Savienības dalībvalstī, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveices konfederācijā saskaņā ar Regulu Nr.883/2004 un nepārtraukti ir deklarējušas savu dzīvesvietu Latvijā ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas, neatbilst šā panta pirmajā daļā minētajai grupai un pieder pie vienas no šādām personu grupām:Latvijas pilsonis, Latvijas nepilsonis, ārzemnieks, kuram ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā, un bezvalstnieks, kuram bezvalstnieka statuss piešķirts Latvijas Republikā, bēglis vai persona, kurai piešķirts alternatīvais statuss, Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsonis, kuram piešķirta reģistrācijas apliecība.  Informācija par šādām personām Nacionālā veselības dienesta  saņemta elektroniski no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes un nekādas papildu darbības personām nav jāveic. Bet vispārīgā kārtībā personām, ja tās atbilst likuma nosacījumiem, ir tiesības vērsties Nacionālā veselības dienestā ar iesniegumu ar lūgumu iekļaut tās veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju reģistrā. Šobrīd personu tiesības saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus nav atkarīgas no personas dzīvesvietas un tiek vērtēti citi apstākļi, kā, piemēram, tiesiskais statuss – pilsonis/nepilsonis, uzturēšanās atļauja, nodarbinātība (un no tā izrietošās ģimenes locekļu tiesības saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus) u.tml. Līdz ar to likumprojektā ietvertais regulējums izpilda iepriekšminētā sprieduma prasības - arī šādām personām ir nodrošināta vienlīdzīga piekļuve Latvijas veselības aprūpes sistēmai, izpildot tādus pašus kritērijus, konkrētajā gadījumā - dzīvesvietas deklarēšanas principu, kā Latvijas valstspiederīgajiem.
Gadījumos kad persona ir sociāli apdrošinātas citā ES dalībvalstī, viņa šajā valstī var saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti, pamatojoties uz kuru Latvijā personai tiks sniegti veselības aprūpes pakalpojumi un kartes izdevēj valstij par attiecīgai personai sniegtiem pakalpojumiem rēķins. 
Savukārt ja persona nav sociāli apdrošināta citā valstī, lai saņemtu pakalpojumus Latvijā viņai jābūt deklarētai  Latvijā. 


[1] 2021.gada 15.jūlija Spriedums lietā Nr.C-535/19 A. Pieejams: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX:62019CJ0535

 
Risinājuma apraksts
Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas (turpmāk – PVO) vadlīnijām, jebkuras veselības sistēmas galvenais mērķis ir uzlabot iedzīvotāju veselību un labklājību saskaņā ar visaptverošo veselības aprūpi (angliski - universal health coverage, jeb UHC)[1]. Apvienoto Nāciju organizācijas rezolūcijā ir noteikts, ka visaptverošā veselības aprūpe tiek nodrošināta tad, kad visiem iedzīvotājiem bez diskriminācijas ir pieejami valsts noteiktie veselību veicinošie, profilaktiskie, ārstnieciskie un rehabilitācijas pakalpojumi, kas tiem ir nepieciešami, kā arī drošas, pieejamas, efektīvas un kvalitatīvas zāles, vienlaikus nodrošinot to, lai šo pakalpojumu saņemšana nepakļautu to saņēmējus finansiālām grūtībām, īpašu uzmanību pievēršot nabadzīgajiem, neaizsargātajiem un atstumtajiem iedzīvotāju slāņiem[2]. Visaptverošā veselības aprūpe nodrošina piekļuvi tādiem pakalpojumiem, kas novērš visnozīmīgākos slimību un nāves cēloņus, un to, ka šo pakalpojumu kvalitāte ir pietiekami augsta, lai uzlabotu šo pakalpojumu saņēmēju veselību[3].

Sekojot PVO vadlīnijām, ņemot vērā iepriekš apsvērumus, kā arī balstoties uz Valdības rīcības plāna Deklarācijas par Evikas Siliņas vadītā MK iecerēto darbību īstenošanai (MK 2024. gada 20. janvāra rīkojums Nr. 55 (prot. Nr. 2 52. §)) 14. uzdevumu “Ieviesīsim ilgtspējīgu, visus Latvijas iedzīvotājus aptverošu veselības finansēšanas modeli vienlīdz ar efektīviem e-pārvaldes datu risinājumiem” un tā darbības rezultātu,  ir nepieciešams pilnveidot veselības aprūpes finansēšanas modeli un izstrādāt finansēšanas modeļa pārvaldības principus un veikt atbilstošas izmaiņas normatīvajos aktos.[4].

Lai to īstenotu, ir nepieciešams ieviest vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu apjomu visām personām, kurām deklarēta vai reģistrēta dzīvesvieta (turpmāk - deklarēta dzīvesvieta) Latvijā vai tās strādā Latvijā, atsakoties no veselības aprūpes divu tā saucamo veselības aprūpes pakalpojumu “grozu” (“pamata grozs” un “pilnais grozs”) principa īstenošanas. Visaptveroša valsts obligātās veselības apdrošināšana ir viena no likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” komponentēm, līdz ar to vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu apjomu ieviešana īstenojama kopējās nodokļu politikas ietvaros.
Šobrīd vispārējā režīmā ir ietverta veselības apdrošināšana 1 procentpunkta apmērā no kopējās valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmes. Ņemot vērā, ka likuma mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu veselības aprūpes finansēšanu, kuras pamatā ir visas sabiedrības solidāra iesaiste atbildīgā nodokļu maksāšanā, un to, ka 1 procentpunkts no sociālā nodokļa, kas novirzīts tieši veselības aprūpes pakalpojumu apmaksai, veido tikai nelielu daļu no veselības budžeta, tad tas apliecina rezidences principa izraudzīšanās pamatotību, jo ikviena persona, kas deklarējusi Latviju par savu dzīvesvietu, ikdienā te dzīvojot, ir iesaistīta vispārējā nodokļu maksāšanā, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa, akcīzes nodokļa, iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai citu nodokļu nomaksā.

Līdz ar to, veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība ir balstīta uz visas sabiedrības solidāru iesaisti atbildīgā nodokļu maksāšanā, lai veicinātu labai starptautiskai praksei atbilstošu veselības aprūpes finansējumu un tā efektīvu izlietojumu, tādējādi sekmējot veselības aprūpes pieejamību un sabiedrības veselības rādītāju uzlabošanos. Turpmākā rīcība attiecībā uz tiesību īstenošanu, lai saņemtu valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, attiecīgajā kārtībā un secībā, ir likumā ietverta šādu grupu identificēšana pēc šādiem principiem:
I. Personas, kuras ir sociāli apdrošinātas veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu"  

II. Personas, kuras nav sociāli apdrošinātas veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu", bet ir izvēlējušās savas dzīves vietu Latvija un apstiprinājušas to ar dzīvesvietas deklarāciju Latvijā. Vienlaikus paredzot, ka priekšnosacījums deklarētajai adresei Latvijā nav attiecināms uz I. personu grupā minētajām personām.

Papildus jāņem vērā, ka iepriekšminētais attiecas uz personām, kas pieder pie vienas no šādām personu grupām: 
1) Latvijas pilsonis; 
2) Latvijas nepilsonis; 
3) ārzemnieks, kuram ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā; 
4) bezvalstnieks, kuram Latvijā piešķirts bezvalstnieka statuss un uzturēšanās atļauja; 
5) bēglis, kuram Latvijā piešķirts bēgļa statuss, vai persona, kurai Latvijā piešķirts alternatīvais statuss; 
6) Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsonis, kuram piešķirta reģistrācijas apliecība. 

II.personu grupā ir identificēts personu loks, kurš neiekļaujas I. personu grupā, proti, tās nav sociāli apdrošinātas veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu", taču patstāvīgi dzīvo Latvijā un ir šeit deklarējušas savu dzīvesvietu. Minētais personu loks aptver personas, kuras veic iemaksas tikai pensiju apdrošināšanai (pašnodarbinātie, mikrouzņēmuma īpašnieki, autoratlīdzību saņēmēji, kur valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts mēnesī nesasniedz minimālo algu), sezonas laukstrādnieki, pārējās personas (personas, kas nestrādā algotu darbu vai ir nelegāli nodarbināti u.c). Taču, lai šis personu loks netiktu diskriminēts attiecībā uz valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem un ņemot vērā, ka šīs personas veic arī citus nodokļu maksājumus (kas tiek ieskaitīti vispārējās valdības budžetā, no kura tiek arī finansēts veselības aprūpes nozares budžets, kā arī ņemot vērā uzstādījumu – atteikšanos no dalītas pieejas veselības aprūpei un visaptverošu valsts obligāto veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanu), arī šis personu loks ir jāspēj identificēt.
Ņemot vērā iepriekš minēto pamatojumu, aktualitāti ir zaudējis spēkā esošajā likumā ietvertais sociāli mazaizsargāto grupu uzskaitījums, jo tās līdzīgi kā īpašā nodokļu režīmā nodarbinātās personas, arī savu piederību Latvijai un attiecīgi tiesības saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, nodrošinās ar savu dzīvesvietas deklarāciju.
Vienlaikus paredzot, ka priekšnosacījums deklarētajai dzīvesvietas adresei Latvijā nav attiecināms uz I. personu grupā minētajām personām.
Atteikšanās no līdzšinējā dalījuma, kas Likumā ietverts identificējot daudzās sociāli mazaizsargātās grupas, būtiski atvieglos Fonda darbu, veicot datu apstrādi - iegūšanu no citu resoru atbildībā esošajām datu bāzēm, slēdzot sadarbības līgumus ar attiecīgajām iestādēm, veidojot datu saskarnes un atlasot tos atbilstoši nepieciešamajiem kritērijiem, lai nodrošinātu šo personu pieejamību valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem.
Personas deklarētā dzīvesvieta Latvijas Republikā kā princips tiek izmantota arī Latvijas nodokļu normatīvajos aktos (likumā “Par nodokļiem un nodevām” kā viens no kritērijiem personas noteikšanai par nodokļu rezidentu), tāpat arī Dzīvesvietas deklarēšanas likums nosaka pienākumu personai  deklarēt savu dzīvesvietu. Vienlaikus šāds risinājums ilgtermiņā var palīdzēt vēl efektīvāk sakārtot dzīvesvietas deklarācijas informāciju.
Ņemot vērā, ka normatīvie akti, kas regulē dzīvesvietas deklarēšanas jautājumus, neparedz ierobežojumus veikt pārdeklarēšanos, tad likumprojekts paredz, ka priekšnosacījumus valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai ir dzīvesvietas deklarēšana Latvijā vismaz 1 mēnesi pirms veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanas.
S1 veidlapa "Apliecinājums tiesībām saņemt veselības aprūpi" (turpmāk – S1 veidlapa) nodrošina personai tiesības veidlapā norādītajā valstī saņemt šajā valstī garantētos veselības aprūpes pakalpojumus. Latvija izsniedz S1 veidlapas Latvijas valsts piederīgajiem, kas nodarbināti citā Eiropas Savienības dalībvalstī, kā arī šo personu ģimenes locekļiem vai pensionāriem, kas saņem Latvijas pensiju, bet dzīvo citā dalībvalstī, un viņu ģimenes locekļiem. Nacionālais veselības dienests, izsniedzot S1 veidlapas, lai personas saņemtu Latvijas apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus cita dalībvalstī, kurā tā pastāvīgi dzīvo, pārliecināsies, vai vienlaikus nav spēkā esošā deklarētā dzīvesvieta Latvijā, tādā veidā novēršot iespēju vienai personai Latvijas apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus divās dažādās valstīs, no kurām viena ir Latvijā.

Līdz ar to turpmāk valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus plānots nodrošināt visiem Latvijā strādājošajiem, kas ir sociāli apdrošināti veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu" vai tiem, kuriem deklarētā dzīvesvietas adrese ir Latvijā (oficiālais ieraksts Fizisko personu reģistrā). 
Attiecīgi tie Latvijas valstspiederīgie, kas savu pastāvīgo dzīvesvietu ir deklarējuši ārpus Latvijas vai nav nodarbināti Latvijā, turpmāk veselības aprūpi varēs saņemt par maksu vai atbilstoši starpvalstu norēķinu kārtībai, kas izriet no Regulas Nr.883/2004, ja tiem ir tiesības uz citas valsts apmaksātu veselības aprūpi. Lai saņemtu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu,  dzīvesvietas deklarēšana Latvijā jāveic vismaz 1 mēnesi pirms veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanas. Ar “deklarēšanas principa” ieviešanu tiks liegta iespēja ārzemēs dzīvojošajiem turpināt saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā. Šajā gadījumā personām, kuras deklarējušas dzīvesvietu ārvalstīs, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu plānots nodrošināt atbilstoši Regulas Nr.883/2004 nosacījumiem vai personām šādus pakalpojumus sedzot no saviem līdzekļiem.
Atkārtoti uzsverams, ka dzīvojot citā ES vai EEZ valstī un esot tur nodarbinātai, personai ir tiesības uz attiecīgās valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem, tajā skaitā arī EVAK karti, ar kuru nepieciešamo un neatliekamo palīdzību persona var saņemt bez maksas arī uzturēšanās laikā Latvijā, bet par šiem veselības aprūpes pakalpojumiem norēķinus savā starpā veic abas dalībvalstis.

Šī brīža spēkā esošā likuma 11. panta trešās daļas 2. punkts paredz, ka tiesības saņemt no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus ir personu, kas uzturas Latvijā sakarā ar nodarbinātību vai kā pašnodarbināta persona, bērniem līdz 18 gadu vecumam, kā arī likuma 9. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 6. punktā (Latvijas pilsoņi, nepilsoņi, personas ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju u.tml.) minēto personu bērniem vecumā līdz 18 gadiem, kas nozīmē to, ka jaundzimušajiem, ja viņu vecāki Latvijā ir nodarbināti vai ir likuma 9. panta pirmās daļas attiecīgo punktu subjekti, ir tiesības saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus kopš dzimšanas brīža, t.i., pietiek ar to, ka mēs varam konstatēt vecāka tiesības saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi un no tā atvasināt arī bērna tiesības.
 
Savukārt jaunajā likumprojektā attiecībā uz bērniem ir paredzēts šāds regulējums:
Bērns saņem valsts apmaksātu veselības aprūpi kā Latvijas pilsonis/nepilsonis (10.panta otrās daļas 1.un 2. punkts);
Sociāli apdrošinātu veselības aprūpei vecāku bērni vecumā līdz 18 gadiem (10. panta trešās daļas 2. punkts).
 
Līdz ar ko izveidojas situācija, ka, ja bērns piedzimst Latvijas pilsonim, kurš nav nodarbināts/pašnodarbināts Latvijā (un līdz ar to bērns nav 10.panta trešās daļas 2. punkta subjekts), un, kamēr Latvijā nav iegūts personas kods un konstatēta bērna valstiskā piederība, jaundzimušajam nav tiesību saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.
Ņemot vērā, ka jaundzimušā aprūpe ir vitāli svarīga un ietver sevi nepieciešamos imunizācijas pasākumus, kā arī nepieciešamos jaundzimušo skrīningus, kas ir svarīgi, lai agrīni novērstu potenciālās veselības problēmas, ir nepieciešams nodrošināt valsts apmaksātu veselības aprūpi jaundzimušajiem līdz brīdim, kamēr tiks iegūts personas kods/valstiskā piederība/uzturēšanās dokuments u.tml., kas ļauj attiecināt kādu citu VAFL normu. 6 mēnešu periods ir uzskatāms par samērīgu laika periodu, lai iegūtu nepieciešamos dokumentus.

Attiecībā uz likumprojektā minētajiem pamatterminiem, skaidrojams, ka Veselības aprūpes pakalpojumi plašākā kontekstā  ir pakalpojumu kopums, ko nodrošina pacientiem un iedzīvotājiem, tai skaitā primārās profilakses pakalpojumi, lai netiktu pieļautas saslimšanas.
Šaurākā nozīmē tie pakalpojumi, tai skaitā farmaceitiskie pakalpojumi, kas tiek nodrošināti pacientiem, kuriem ir atklāta saslimšana vai riska faktori, kuru uzraudzīšana un ārstēšana ir nepieciešama, lai saslimšana neattīstītos.

Likumprojekta 4. panta pirmā daļa nosaka šādus veselības aprūpes finansēšanas avotus: valsts budžeta dotācija no vispārējiem ieņēmumiem, t.sk. no valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu sadales veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanai; valsts budžeta līdzekļi normatīvos aktos paredzētos gadījumos, kas saistīti ar veselības aprūpes nodrošināšanu, t.sk. maksas pakalpojumi (piemēram, līdzekļi no starpvalstu norēķiniem, regresa kārtībā atgūtie līdzekļi, iemaksas Ārstniecības riska fondā u.c.); pacienta līdzmaksājumi, Eiropas Savienības fondi un citi ārvalstu finanšu līdzekļi, pašvaldību budžeta finansējums, kas saskaņā ar pašvaldību lēmumiem tiek novirzīts pašvaldību deleģētās funkcijas izpildei ar veselības nozari saistītu izdevumu veikšanai, kā arī valsts un pašvaldību ārstniecības iestāžu pašu ieņēmumi, ko valsts un pašvaldību ārstniecības iestādes saņem kā samaksu par sniegtajiem maksas pakalpojumiem (pakalpojumiem, kuri netiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem).
Savukārt, likumprojekta 4. panta otrajā daļā ir nostiprināts finansējuma apmēra nosacījums - vismaz četri procenti no iekšzemes kopprodukta - veselības aprūpes vispārējās valdības sektora finansējumam Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 21. maija Regulas (ES) Nr. 549/2013 par Eiropas nacionālo un reģionālo kontu sistēmu Eiropas Savienībā (Dokuments attiecas uz EEZ) (turpmāk - Regula Nr. 549/2013) A pielikuma 2.113. punkta izpratnē, kas ietver valsts un pašvaldības budžeta iestādes, budžeta nefinansētas iestādes, no valsts budžeta daļēji finansētas atvasinātas publiskas personas un to izveidotās iestādes, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētas un finansētas kapitālsabiedrības [5]. Valsts budžeta finansējums privātām ārstniecības iestādēm, kuras sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus,  Regulas Nr. 549/2013 tvērumā ir uzskaitāms vispārējās valdības sektorā kā valsts budžeta jeb centrālās valdības izdevumi.

Veselības aprūpei piešķirtā valsts budžeta finansējuma izlietojums.  
Valsts budžeta dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem līdzekļi veselības aprūpes nodrošināšanai sadalās trīs daļās: 1. veselības aprūpes, tai skaitā farmaceitisko pakalpojumu, nodrošināšanai; 2. sabiedrības veselībai; 3. nozares vadībai un politikas plānošanai. Pirmās daļas finansējuma administrēšana tiek uzticētā Fondam ar 15.panta 2.punkta a., b, c, d un f apakšpunktiem, savukārt, otrās daļas finansējuma administrēšana tiek uzticēta Fondam tik tālu, cik to nosaka 15.panta 2.punkta e. apakšpunkts. Valsts budžeta finansējums fondam tiks novirzīts transferta veidā saskaņā ar 17.panta pirmās daļas pirmo punktu. Pārējo veselības aprūpei piešķirto valsts budžeta finansējumu administrē Veselības ministrija un tās padotības iestādes.

[1] WHO, 2019. Universal health coverage (UHC). Pieejams tiešsaistē:  https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/universal-health-coverage-(uhc)

[2] United Nations General Assembly Resolution adopted by the General Assembly on 12 December 2012, 67/81. Global health and foreign policy.

[3] WHO, 2019. Universal health coverage (UHC). Pieejams tiešsaistē:  https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/universal-health-coverage-(uhc)

[4] https://likumi.lv/ta/id/349266-par-valdibas-ricibas-planu-deklaracijas-par-evikas-silinas-vadita-ministru-kabineta-iecereto-darbibu-istenosanai

[5] https://www.fm.gov.lv/lv/visparejas-valdibas-budzets

 
Problēmas apraksts
Nacionālā veselības dienesta darbību nosaka Ministru kabineta 2011.gada 1.novembra noteikumi Nr.850 „ Nacionālā veselības dienesta nolikums”. Nacionālais veselības dienests ir veselības ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kurai saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumu, nav autonoma kompetence sava budžeta administrēšanā.
Risinājuma apraksts
Likumprojekts paredz izveidot atvasinātu publisko personu - Nacionālo veselības apdrošināšanas fondu (turpmāk – Fonds), nosakot tā izveidošanas, pārvaldīšanas un uzraudzības, kā arī līdzekļu uzkrāšanas un izlietošanas kārtību. Tas palielinās valsts budžeta līdzekļu izmantošanas efektivitāti, uzlabos veselības aprūpes pakalpojumu pārvaldību un radīs priekšnosacījumus labākai pakalpojumu pieejamībai iedzīvotājiem. Fonds, pamatojoties uz veselības ekonomikas principiem un metodiskās vadības institūcijas rekomendācijām, izstrādās priekšlikumus par veselības aprūpei paredzētā Fonda finansējuma efektīvu izmantošanu, tajā skaitā pakalpojumu teritoriālu izvietojumu un pieejamību.
Fonda uzdevumos būs izstrādāt veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanas modeļus un noteikt no Fonda līdzekļiem apmaksājamos veselības aprūpes pakalpojumu veidus un tarifus. Šis uzdevums paredz Fondam pienākumu izstrādāt no jauna vai pārskatīt esošos veselības aprūpes pakalpojumus apmaksas modeļus un kārtības veselības aprūpei paredzētu Fonda līdzekļu efektīvai izmantošanai. Izvērtēt, kurus no veselības aprūpes pakalpojumiem noteikt kā prioritāri apmaksājamus no Fonda līdzekļiem un ieviest jaunus no Fonda līdzekļiem apmaksājamus veselības aprūpes pakalpojumus vai atteikties no neefektīvu pakalpojumu apmaksas.
Fonds analizēs sniegto veselības aprūpes pakalpojumu klāstu un apjoma rādītājus valstī un izvērtēs šo pakalpojumu nepieciešamību iedzīvotājiem, kā arī analizēs  veselības aprūpes pakalpojumu finanšu un apjoma rādītājus un prognozēs no Fonda līdzekļiem apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu apjomu un tarifus. Šis uzdevums paredz Fondam pienākumu analizēt veselības aprūpes pakalpojumu finanšu un apjoma rādītājus valstī neatkarīgi no pakalpojuma apmaksas/ finansējuma avota (arī maksas pakalpojumiem), pārskatīt pieprasījumu pēc no Fonda līdzekļiem apmaksātajiem pakalpojumiem kopsakarā ar pieejamo finansējumu no Fonda līdzekļiem, lai noteiktu konkrētu pakalpojumu iespējamo pieprasījuma pieaugumu vai kritumu nākotnē, pārskatītu tarifus, kompensējamo zāļu cenas utt.
Fonda izveides mērķis mainīt veselības aprūpei paredzēto budžeta līdzekļu administrēšanas mehānismu un uzlabot administrēšanas efektivitāti caur sabiedrības iesaisti lēmumu pieņemšanā, nevis atteikties no Nacionālajam veselības dienestam noteiktajam funkcijām vai uzdevumiem. Minētais gan neizslēdz Fonda uzdevumu pārskatīšanu nākotnē. 
Tiek veidota tāda pārvaldības sistēma, kas Fondam salīdzinājumā ar Nacionālo veselības dienestu dotu priekšrocības lēmumu pieņemšanā iesaistot gan sabiedrības pārstāvjus, gan politiskus spēkus, kas savukārt palīdzētu pieņemt izsvērtus, ilgtspējīgus un efektīvus lēmumus, kas atbilstu sabiedrības interesēm un ilgtermiņa mērķiem. Padome ļaus operatīvāk pieņemt lēmumus. Piedāvātā pārvaldības sistēma nodrošinās iespēju operatīvāk pieņemt lēmumus, tai skaitā pārdalīt finansējumu pakalpojumu apmaksai, lemt par pakalpojumu tarifiem un pakalpojumu saturu, kā arī ieviest inovatīvus risinājumus veselības aprūpē. 

Fonda juridiskais statuss - atvasināta publiskā persona. Ministru kabinets īsteno Fonda institucionālo pārraudzību ar Veselības ministra starpniecību. Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 8.panta pirmo daļu - atvasinātu publisku personu institucionālās padotības formu un saturu nosaka likums, ar kuru vai uz kura pamata attiecīgā atvasinātā publiskā persona izveidota. Ja likumā nav noteikts citādi, attiecīgā atvasinātā publiskā persona atrodas Ministru kabineta pārraudzībā.  Valsts pārvaldes iekārtas likuma 8.panta otrā daļa nosaka, atvasinātu publisku personu funkcionālās padotības formu un saturu nosaka normatīvie akti, saskaņā ar kuriem attiecīgās valsts pārvaldes funkcijas vai uzdevumi tiek veikti. Ar mērķi veicināt Fonda darbības tiesiskumu noteikts, ka Fonds, kā atvasināta publiskā persona, atradīsies Ministru kabineta institucionālā pārraudzībā, kas tiks realizēta ar veselības ministra starpniecību. No Valsts pārvaldes iekārtas likuma 87. panta un citiem likumiem, kas regulē rīcību ar valsts mantu (piemēram, Publiskas personas mantas atsavināšanas likums), izriet, ka manta publiskai personai nepieciešama galvenokārt tādēļ, lai veiktu valsts pārvaldes funkcijas. To, vai pārvaldes institūcijai jābūt atvasinātai publiskai personai (juridiskai personai), nosaka likumdevējs. Atšķirībā no iestādēm atvasinātas publiskas personas ir tiesību subjekti (tām piemīt tiesībspēja).
Fonds tiek veidots kā publiska atvasināta persona atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajam, ka atvasināta publiska persona — pašvaldība vai cita ar likumu vai uz likuma pamata izveidota publiska persona, kuras mērķis ir sabiedriskā labuma nodrošināšana, realizējot valsts pārvaldes funkcijas.  Tai ar likumu piešķirta sava autonoma kompetence, kas ietver arī sava budžeta veidošanu un apstiprināšanu. Tai var būt sava manta. 
 
Atvasinātas publiskas personas izveido vai nu ar likumu, piemēram, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, vai uz likuma pamata piemēram, valsts dibinātās augstskolas. Atvasinātas publiskas personas var darboties arī bez iestādēm, t. i., nepastarpināti. [1] Kaut arī patstāvīgs, no valsts budžeta nošķirts budžets ir viena no atvasinātas publiskas personas pazīmēm, Satversmes tiesa ir atzinusi, ka Satversme neliedz valstī izveidot atvasinātu publisku personu, kas tiek finansēta no valsts budžeta.[2]
Atbilstoši Likumprojekta Pārejas noteikumos noteiktajam Fonds ir Nacionālā veselības dienesta funkciju, pārvaldes uzdevumu, saistību un tiesību, mantas un lietvedības pārņēmējs. Nav paredzēts neviens cits funkciju pārņēmējs un funkcijas un uzdevumi tiks pārņemti pilnā apjomā. Atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likuma 15.panta pirmajai daļai Ministru kabinets izveido, reorganizē un likvidē tiešās pārvaldes iestādi, pamatojoties uz likumu vai pēc savas iniciatīvas, ievērojot valsts pārvaldes principus, veicot funkciju izvērtējumu, funkciju un pakalpojumu izmaksu salīdzinājumu un izvērtējot ietekmi uz iestādes saistībām. Līdz ar to Nacionālais veselības dienests tiks likvidēts. Valsts pārvaldes iekārtas likuma 15.panta ceturtās daļas 5.punkts paredz, ka Tiešās pārvaldes iestādi likvidē nododot tās pārvaldes uzdevumus citai iestādei, — rezultātā iestāde beidz pastāvēt.  Kaut arī tiešā veidā nevar uzskatīt, ka pārvaldes uzdevumi tiek nodoti citai iestādei, tomēr Ministru kabinetam ir pilnvaras kā likvidēt iestādes, tā izveidot jaunas. Likumā līmenī attiecīgi tiek nolemts veidot Fondu kā atvasinātu publisku personu, kura turpmāk veiks līdzšinējās Nacionālā veselības dienesta funkcijas.

Fondu vada Padomes apstiprināts Fonda direktors, kurš tiek izraudzīts konkursa kārtībā. Fonda lēmējorgāns ir Padome, kuras sastāvā ir 8 (astoņi) locekļi, savukārt Fonda direktors vada fonda administratīvo darbu un nodrošina fonda funkciju izpildi, pieņem lēmumus, izdod administratīvos aktus un iekšējos normatīvos aktus, dod tiešus rīkojumus fonda amatpersonām un darbiniekiem un veic citas normatīvajos aktos noteiktās iestādes vadītāja funkcijas.
Fonda, kā atvasinātas publiskas personas, izveidošana iesaistīs sabiedrības grupas lēmumu pieņemšanā. Būtiskākais ir tas, ka Fonda padomes struktūra ietvers dažādu interešu grupu pārstāvjus, nodrošinot līdzsvarotu lēmumu pieņemšanu, veicinot visu pušu vajadzību un interešu ievērošanu. Tiek veidota tāda pārvaldības sistēma, kas Fondam salīdzinājumā ar Nacionālo veselības dienestu dotu priekšrocības lēmumu pieņemšanā iesaistīt gan sabiedrības pārstāvjus, gan politiskus spēkus, kas palīdzētu pieņemt izsvērtus, ilgtspējīgus un efektīvus lēmumus, kas atbilstu sabiedrības interesēm un ilgtermiņa mērķiem. Padome ļaus operatīvāk pieņemt lēmumus. Attiecībā uz Padomes sastāvu Veselības ministrija skaidro, ka par paraugu ir ņemts Igaunijā esošais modelis, kas sekmīgi darbojas jau no 2009.gada un Padomē ir iekļauti tieši politiskā līmeņa dalībnieki. Padome šādā sastāvā ir pierādījusi savas darbības efektivitāti. Attiecīgi Veselības aprūpes finansēšanas un administrēšanas likumā Padomes sastāvā plānoti tieši kompetento un iesaistīto ministriju ministri vai to deleģētie pārstāvji.  
Padomes sastāvs tiek depolitizēts ar 4 nozares pārstāvjiem, līdz ar to lēmumi tiek pieņemti ņemot vērā šo ekspertu viedokļus un nav pamata Padomi uzskatīt par politisku institūciju, bet gan tieši pretēji - Padomes sastāvā tiek nodrošināts paritātes princips tajā iesaistot gan politiskās amatpersonas, gan sabiedrisko sektoru un nozares ekspertus, kuru skaitā ir pārstāvētas visas veselības nozarē būtiskās puses – darba devēji, darba ņēmēji, pacienti un ārsti. 
Pamatojoties uz iepriekš Veselības ministrijas veidotajā darba grupā notikušajām diskusijām, minētais Padomes sastāvs tika atzīts par piemērotāko Padomes darba sekmīgai nodrošināšanai. 
Fonda padomes sastāvā ir veselības, finanšu, labklājības ministrs vai to deleģētie pārstāvji, pārstāvis no darba devēju organizācijas, kas ir pārstāvēta Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē, pārstāvis no darbinieku organizācijas (arodbiedrības), kas ir pārstāvēta Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē, Saeimas deputāts no Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas, pacientus pārstāvošas organizācijas pārstāvis un pārstāvis no ārstniecības personu profesionālās organizācijas. Fonda padomē biedrību un nodibinājumu pārstāvjus izraugās uz četriem gadiem. Fonda padomē iekļauto biedrību un nodibinājumu pārstāvju pilnvaras turpinās līdz noteiktā kārtībā tiek izraudzīti citi biedrības un nodibinājumu pārstāvji, kurus deleģē darbam Fonda padomē. Biedrības un nodibinājumi vienu un to pašu pārstāvi nevar deleģēt par Fonda padomes locekli vairāk kā divas reizes pēc kārtas. Fonda padomes priekšsēdētājs tiek ievēlēts ar vienkāršu balsu vairākumu no Fonda padomes locekļu vidus. Padomei balsojot par Padomes priekšsēdētāju vai priekšsēdētāja vietnieku, šī amata pretendents nevar balsot pats par sevi. Biedrības un nodibinājumi pārstāvjus darbībai Fonda padomē ieceļ ar biedrības vai nodibinājuma augstākās lēmējinstitūcijas lēmumu vai tās statūtos noteikto kārtību. Fonda padomes darbības organizācija un prasības Fonda padomes locekļiem tiek noteiktas Fonda nolikumā. Fonda padomes locekļi savus lēmumus pieņem patstāvīgi, balstoties uz  attīstības plānošanas dokumentiem un normatīvajiem aktiem.
Fonda padomes galvenā loma būs nodrošināt Fonda darbības stratēģisko vadību. Fonda padomei kā stratēģiskās vadības vienībai būs plašas lēmumu pieņemšanas jomas gan attiecībā uz veselības aprūpes budžeta izlietojumu, gan pakalpojumu klāstu, gan veselības aprūpes prioritātēm. Radīsies elastība, kas ļaus ātrāk reaģēt uz veselības aprūpes sistēmas vajadzībām un sabiedrības pieprasījumu. Padomes struktūra ietvers dažādu interešu grupu pārstāvjus, nodrošinot līdzsvarotu lēmumu pieņemšanu, veicinot visu pušu vajadzību un interešu ievērošanu. Padome uzraudzīs veselības aprūpes finansējuma izlietojumu, ļaujot izvairīties no politisko svārstību ietekmes. Kopumā tiek veidota tāda pārvaldības sistēma, kas Fondam salīdzinājumā ar Nacionālo veselības dienestu dotu priekšrocības budžeta elastīgas plānošanas, dažādu interešu grupu pārstāvības lēmumu pieņemšanas un mērķtiecīgas stratēģiskās plānošanas ziņā. Tas palīdzētu pieņemt izsvērtus, ilgtspējīgus un efektīvus lēmumus, kas atbilstu sabiedrības interesēm un ilgtermiņa mērķiem.
Fonds tiek veidots, lai iesaistītu sabiedrības grupas lēmumu pieņemšanā un īstenotu caur transfertu saņemto budžeta līdzekļu neatkarīgu pārvaldību. Nozares speciālistu iesaiste politisku lēmumu pieņemšanā sniedz vairākus svarīgus ieguvumus, kas veicina labāku un efektīvāku politiku izstrādi. Nozares speciālisti ir augsti kvalificēti profesionāļi savās nozarēs, un viņu iesaiste ļauj politiskajiem pārstāvjiem pieņemt lēmumus, pamatojoties uz zinātniskiem datiem, analīzēm un pieredzi. Tas palīdz mazināt lēmumu pieņemšanas riskus, kas var rasties no nepilnīgas vai neprecīzas informācijas.
Nozares speciālisti var sniegt objektīvus, zinātniskos faktos un pierādījumos balstītus ieteikumus par sabiedrības vajadzībām un aktualitātēm veselības aprūpē. Līdz ar to tiktu identificētas ilgtermiņa sekas un risinājumi, kas varbūt nav acīmredzami politiskajā diskusijā. Tas var novērst īstermiņa lēmumu pieņemšanu, kas ilgtermiņā varētu būt nevēlama vai neefektīva.
Bez tam sabiedrības grupu iesaiste lēmumu pieņemšanā var piedāvāt novatoriskus risinājumus problēmām, kas varētu nebūt pamanītas vai ņemtas vērā. Sabiedrības grupu pārstāvju/nozares speciālistu pieredze un zināšanas var palīdzēt izstrādāt jaunus risinājumus, kas efektīvāk atbilst sabiedrības vajadzībām.
Ja lēmumu pieņemšanā tiek iesaistīti sabiedrības grupu pārstāvji, tas palielina sabiedrības uzticību politikai, jo cilvēki redz, ka tiek ņemti vērā to pārstāvji un profesionāļi, nevis tikai politiskie spēki. Sabiedrības/nozares speciālistu iesaiste var palīdzēt mazināt politiskos strīdus, piedāvājot risinājumus, kas balstās uz faktiem, nevis uz politiskām ideoloģijām. Tas var veicināt konstruktīvāku diskusiju un veidot vienotu redzējumu. Savukārt politiskie lēmumi, kas balstās uz ekspertu padomiem, bieži vien ir efektīvāki, jo tiek ņemti vērā visi faktori, kas ietekmē lēmuma īstenošanu, kā arī īstenošanas iespējas un potenciālās problēmas.
Kopumā šāds pārvaldības modelis ar sabiedrības grupu/nozares speciālistu iesaisti palīdzētu veidot izsvērtus, ilgtspējīgus un efektīvus politiskos lēmumus, kas labāk atbilst sabiedrības interesēm un ilgtermiņa mērķiem.
Fondam ir iespēja elastīgi veicināt jaunu tehnoloģiju ieviešanu, kas uzlabo pakalpojumu kvalitāti un pieejamību. Jaunās tehnoloģijas var uzlabot ārstēšanu, samazināt izmaksas un palielināt pakalpojumu pieejamību. Piemēram, telemedicīna var palīdzēt sniegt ārstēšanu attālināti, padarot pakalpojumus pieejamākus reģionos, kur ir trūkums pēc speciālistiem.

Fonda budžets tiek finansēts no valsts budžeta  transferta no valsts budžeta dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem, t.sk. no valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu sadales veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanai, saskaņā ar valsts budžeta likumu, un  valsts budžeta līdzekļiem veselības aprūpes jomu regulējošos normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos, kas saistīti ar veselības aprūpes nodrošināšanu. Fonda ieņēmumus veidos arī ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļi, ieņēmumi no starptautiskajiem līgumiem par personu medicīnisko pakalpojumu izdevumu kompensācijas kārtību, citi pašu ieņēmumi, tai skaitā ieņēmumi no Fonda sniegtajiem maksas pakalpojumiem, un ziedojumi un dāvinājumi. Savukārt, Fonda finanšu līdzekļi tiek izlietoti šādu veselības aprūpes un farmaceita pakalpojumu apmaksai: primārajai veselības aprūpei, sekundārajai veselības aprūpei, terciārajai veselības aprūpei, neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai, izņemot pirmsslimnīcas etapu, medicīniski profilaktiskiem pakalpojumiem, tajā skaitā valsts organizētā vēža skrīninga īstenošanai, ambulatorajai ārstēšanai paredzētajām zālēm, medicīniskajām ierīcēm un farmaceita pakalpojumiem saskaņā ar normatīvajiem aktiem par ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu, medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību un farmaceita pakalpojumiem, kā arī citiem ar veselības aprūpes nodrošināšanu saistītajiem izdevumiem. Papildus skaidrojam, ka valsts organizētais vēža skrīnings ir īpaši izdalīts no citiem profilaktiskajiem pakalpojumiem, jo skrīnings ir būtiska profilakses joma, kas tiek dalīta starp Slimību profilakses un kontroles centru un šobrīd Dienestu. SPKC organizē skrīningu, bet NVD to īsteno, līdz ar to jānodala abu iestāžu kompetence skrīninga jomā.

Fonds tiek finansēts no valsts budžeta līdzekļiem ar transferta principu, kas nodrošina finansējuma pārvaldības elastību, ka budžeta plānošana nav saistīta ar kalendāro gadu (31.decembri). Iepriekšējo periodu finansējuma neizlietotais atlikums tiks izlietots saskaņā ar Fonda Padomes lēmumu, pamatojoties uz Fonda direktora priekšlikumiem. Priekšlikumā par iepriekšējo periodu finansējuma neizlietotā atlikuma izlietojumu iekļaus izlietojamo līdzekļu apjomu un sadalījumu. Šobrīd esošā finansējuma izlietojuma sasaiste ar kalendārā gada beigām, nav efektīvs pakalpojumu nodrošināšanā gadījumos, kad līdzekļu atlikums būtu jānovirza jauniem pakalpojumiem vai pakalpojumiem, pēc kuriem konkrētā laika periodā ir augstāks sabiedrības pieprasījums.
Fonda izveide ir svarīga, lai nodrošinātu efektīvāku un ilgtspējīgāku veselības aprūpes pakalpojumu pārvaldību un izvērtētu šo pakalpojumu nepieciešamību iedzīvotājiem it īpaši, tām sabiedrības grupām, kurām tas ir vairāk nepieciešams  analizējot sniegto veselības aprūpes pakalpojumu klāstu un apjoma rādītājus valstī gan valsts, gan privāto līdzekļu apmaksātus.
Līdz ar to Fonda  rīcībā būtu līdzekļi, lai sabiedrībai veselības aprūpe būtu  pieejama atbilstoši tās vajadzībām konkrētā laika periodā - optimālā resursu sadale, lai izvairītos no pārmērīgiem izdevumiem un nodrošinātu ilgtspējīgu veselības aprūpes sistēmu. Jo viens no galvenajiem Fonda uzdevumiem ir organizēt pakalpojumu pieejamību, vienlaikus kontrolējot izdevumus, nodrošinot, ka šie resursi tiek izmantoti efektīvi.
Vienlaikus, izstrādājot Fonda budžeta veidošanas principus, par pamatu tika ņemti spēkā esošie valsts budžeta veidošanu noteicošie normatīvie akti, kā arī likumā “Grozījumi Likumā par budžetu un finanšu vadību” ” (pieņemti Saeimā 2024. gada 4. decembrī, publicēti Latvijas Vēstnesī Nr. 248 2024. gada 19. decembrī) iekļautās normas. Attiecīgi, lai nodrošinātu pārskatāmu Fonda budžeta veidošanas procesu, likumprojektā ir paredzēts, ka ņemot vērā kārtējā saimnieciskajā gadā apstiprināto ikgadējā valsts budžeta likuma projekta izstrādes grafiku, Fonda padome iesniedz Veselības ministrijai informāciju par Fonda izdevumu politikas stratēģiju un virzieniem, Fonda budžeta izdevumu kopapjomu un struktūru, kā arī programmu finansiālajiem rādītājiem par iepriekšējo saimniecisko gadu, kārtējo gadu un vidējam termiņam saskaņā ar budžeta klasifikāciju, norādot budžeta līdzekļu izmantošanas mērķi un sasniedzamos rezultatīvos rādītājus atbilstoši politikas un darbības jomām un budžeta programmām.   

Fonda līdzekļi, kas ir saņemti no valsts budžeta, glabāsies Valsts kasē. Papildus, likumprojekts paredz, ka Valsts kasē glabāsies arī 17.panta pirmās daļas 3.punktā iekļautie līdzekļi no ieņēmumiem atbilstoši noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošajiem Krievijas Federācijas militārajiem pensionāriem un ES pilsoņiem (EVAK) sniegtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem, par kuriem no valsts budžeta līdzekļiem ir veikti izdevumi ārstniecības iestādēm.

Šāds princips ir nepieciešams, jo spēkā esošie noslēgtie starptautiskie līgumi paredz tajos ietverto personu loku ārstēšanu Latvijas ārstniecības iestādēs. Sākotnēji izdevumi tiek segti no valsts budžeta līdzekļiem, secīgi saņemot ieņēmumus no starptautiskajos līgumos noteiktajām valstīm un veicot valsts budžeta līdzekļu atjaunošanu un to izmantošanu veselības aprūpes pakalpojumu apmaksai. Tādējādi, ieņēmumi no starptautiskajiem līgumiem par personu medicīnisko pakalpojumu izdevumu kompensācijas kārtību pēc mērķa un būtības ir pielīdzināmi valsts budžeta līdzekļiem. Šāds līdzekļu atjaunošanas princips darbojas attiecībā uz Nacionālo veselības dienestu un tas pats būtu attiecināms arī uz Fondu.

Fondam paredzētas tiesības ņemt aizņēmumus kredītiestādē vai Valsts kasē, ja to ir saskaņojusi Fonda padome, Ministru kabinets ir pieņēmis attiecīgu lēmumu un Saeima ar atsevišķu lēmumu ir piekritusi, ievērojot likumā par valsts budžetu kārtējam gadam un budžeta ietvaru vidējam termiņam noteikto. Valsts aizdevuma nosacījumi tiek noteikti Ministru kabineta lēmumā.

Fonds neadministrē likumprojekta 6. pantā noteikto citu resoru veselības aprūpes finansējumu. Ministru kabinets nosaka veselības aprūpes pakalpojumus, kuriem novirza valsts budžeta dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem līdzekļus, kas piešķirti Tieslietu ministrijas, Aizsardzības ministrijas un Iekšlietu ministrijas veselības aprūpes nodrošināšanas programmām, personu grupas, kurām ir tiesības saņemt minētos veselības aprūpes pakalpojumus, kā arī pacientu grupas, kurām no šajā pantā minētajiem finanšu līdzekļiem sedz pacienta līdzmaksājumu.


Ministrijas un Fonda kompetences. Veselības politikas veidošana ir Veselības ministrijas neatņemamā kompetence. Veselības ministrija veselības aprūpes finansēšanas jomā izstrādā veselības aprūpes finansēšanas politiku un valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas politiku, kā arī uzrauga tās īstenošanu. Ministrija pieņem lēmumus stratēģiskā/ politiskā līmenī, nosakot stratēģiski/ sistēmiski svarīgās jomas veselības aprūpē, piemēram, Ministrija nosaka pakalpojumu apjoma minimumu, kāds būtu jānodrošina pierobežu reģionos, ņemot vērā drošības apsvērumus, apdzīvotības blīvumu, pacientu struktūru un citus kritērijus, savukārt, Fonda kompetencē ir šo pakalpojumu nodrošināšana, līgumpartneru izvēle, kvalitātes kontrole un citi pakalpojumu administrēšanas jautājumi. Fonds veic kvalitātes uzraudzību un nosaka kritērijus veselības pakalpojumu sniedzējiem caur līgumu un līguma izpildei saistošiem dokumentiem un padomes lēmumiem, lai nodrošinātu augstu pakalpojumu kvalitāti un drošību pacientiem, negrozot ārējos normatīvos aktus. Tādējādi tiks nodrošināts, ka veselības aprūpes pakalpojumi tiek sniegti saskaņā ar sabiedrības aktuālajām vajadzībām, tostarp atbalstot neaizsargātākās grupas, piemēram, pensionārus, bērnus un cilvēkus ar īpašām vajadzībām.

Likumprojekts paredz, ka pēc 5 gadu pārejas perioda var tikt izveidota Fonda makroekonomiskā rezerve. Tā ir rezerve, lai mazinātu makroekonomisko izmaiņu radītos riskus Fonda budžetam. Makroekonomiskā rezerve var tikt veidota no likumprojekta 17. panta pirmās daļas 1. punktā minētajiem Fonda līdzekļiem, tas ir, valsts budžeta  transferta no veselības aprūpes, tai skaitā farmācijas pakalpojumu, nodrošināšanai un sabiedrības veselībai paredzētajiem līdzekļiem. Makroekonomisko rezervi veido, pamatojoties uz Fonda padomes lēmumu, kuru apstiprina Ministru kabinets.  Makroekonomiskās rezerves apjoms ir ne vairāk kā 5 procenti no iepriekšminētajiem līdzekļiem un tajā tiks ieskaitīti vismaz 2 procenti no to apjoma gadā, līdz tiek sasniegts vai atjaunots noteiktais makroekonomiskās rezerves apmērs. Tā ir izmantojama tikai veselības aprūpes nozarē makroekonomisko izmaiņu radīto risku segšanai, pamatojoties uz Fonda padomes lēmumu, kuru apstiprina Ministru kabinets.  Makroekonomiskā rezerve tiks veidota kā fiziskā naudas līdzekļu nodalīšana no pārējiem Fonda līdzekļiem un glabāsies kontā Valsts kasē.


Savukārt, likumprojektam stājoties spēkā, tiks veidota Fonda riska rezerve. Tā  paredzēta, lai nodrošinātu pakalpojumus, pēc kuriem sabiedrībā ir strauji pieaudzis pieprasījums konkrētos laika periodos. Riska rezerves resursi arī tiktu izmantoti jaunu vai inovatīvu pakalpojumu ieviešanai. Riska rezerve tiks veidota no likumprojekta 17. panta pirmās daļas 1. punktā minētajiem Fonda līdzekļiem, tas ir, valsts budžeta  transferta no veselības aprūpes, tai skaitā farmācijas pakalpojumu, nodrošināšanai un sabiedrības veselībai paredzētajiem līdzekļiem. Riska rezervi varēs ieviest ar Fonda padomes lēmumu, un tās lielums būs ne vairāk kā 1,5 procenti no iepriekšminētajiem līdzekļiem. Lēmums par Fonda riska rezerves izlietojumu tiks pieņemts Fonda padomē. Fonda riska rezerve glabāsies kontā Valsts kasē.

Ieguldījumi medicīnas tehnoloģiju inovācijās ir būtiski, jo tās sniedz daudzus ieguvumus gan pacientiem, gan veselības aprūpes sistēmām kopumā. Šie ieguldījumi var ievērojami uzlabot ārstēšanas kvalitāti, palielināt pieejamību, samazināt izmaksas un veicināt veselības aprūpes nozares attīstību. Uzlabojas ārstēšanas kvalitāte un efektivitāte, jo inovācijas medicīnas tehnoloģijās ļauj izstrādāt precīzākas un efektīvākas diagnostikas un ārstēšanas metodes. Jaunas tehnoloģijas, piemēram, attēlu diagnostika - apstrāde, robotizētās ķirurģijas sistēmas un personalizēta medicīna, sniedz ārstiem vairāk iespēju precīzi noteikt slimību stadijas un izvēlēties optimālu ārstēšanu. Piemēram, mākslīgā intelekta tehnoloģiju izmantošana diagnožu precizēšanai palīdz noteikt slimības agrīnā stadijā, kas ļauj veikt efektīvāku ārstēšanu un uzlabo pakalpojuma kvalitāti. Samazinās veselības aprūpes izmaksas ilgtermiņā, uzlabojot procedūru efektivitāti, samazinot ārstēšanas laiku un novēršot nevajadzīgu/ kļūdainu ārstēšanu.
Jaunas tehnoloģijas veicina ārstēšanas pieejamību cilvēkiem, kas dzīvo attālākos vai nepietiekami apkalpotos reģionos. Inovācijas, piemēram, telemedicīna, mobilās veselības lietotnes un mājas aprūpes ierīces, ļauj pacientiem saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību, pat ja viņiem nav pieejama tuvākā slimnīca vai speciālists.
Papildus,  jaunas medicīnas tehnoloģijas var ievērojami uzlabot pacientu dzīves kvalitāti, padarot ārstēšanas procesu mazāk invazīvu, sāpīgu un laikietilpīgu. Tas ietver uzlabotu rehabilitāciju, vieglāku piekļuvi ārstēšanai un mazāku blakusparādību risku.
Ieguldījumi medicīnas tehnoloģiju inovācijās ne tikai uzlabo veselības aprūpi, bet arī rada jaunas darba vietas un veicina ekonomisko izaugsmi. Jaunas tehnoloģijas prasa jaunas prasmes un ekspertus, kā arī rada iespējas uzņēmējdarbībai un investīcijām veselības tehnoloģiju nozarē.
Līdz ar to inovācijas medicīnā ne tikai uzlabo pacientu dzīvi un ārstēšanas rezultātus, bet arī veicina veselības aprūpes sistēmas efektivitāti, samazina izmaksas un uzlabo pieejamību.


[1] Briede J., Danovskis E. Publisko tiesību subjektu civiltiesiskais statuss. Jurista vārds, 2012 /Nr.7 (706).

[2] Par Radio un televīzijas likuma 46. panta sestās, septītās, astotās un devītās daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 58. un 91. pantam: Satversmes tiesas 2006. gada 16. oktobra spriedums lietā Nr. 2006-05-01. Latvijas Vēstnesis, 24.10.2006.,Nr. 169(3537), 13.1. punkts.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Apraksts
Ar veselības ministra 2024. gada 25. marta rīkojumu Nr. 01-01.1/54 „Par darba grupas izveidi veselības aprūpes finansēšanas modeļa izstrādei” tika izveidota darba grupa (turpmāk – Darba grupa), lai nodrošinātu ar veselības aprūpes finansēšanu un Fonda izveidi saistīto normatīvo aktu projektu izstrādi. Darba grupa skatīja veselības nozares finansēšanas modeļa potenciālās alternatīvas, apsprieda ieceres Nacionālo veselības dienestu pārveidot par Fondu, apsprieda Fonda izveides mērķus, darbības un finansējuma pārvaldības pamatprincipus, kā arī potenciālo pārvaldības modeli un lēmumu pieņemšanas un uzdevumu sadalījumu starp dažādiem pārvaldes līmeņiem. Veselības ministrija, izstrādājot Likumprojektu, maksimāli iespējami ir ņēmusi vērā Darba grupas pārstāvju viedokļus, ar kuriem var iepazīties Darba grupas protokolos, kas atrodami Anotācijai pievienotajos pielikumos Nr.1-7. 
2024. gada 17. maijā notikusi Veselības ministra, Finanšu ministra, Labklājības ministra un 14. Saeimas deputāta, frakcijas "Progresīvie" vadītāja tikšanās, kuras laikā tika apspriestas iespējamās veselības aprūpes finansēšanas alternatīvas un veselības aprūpes finansēšanas pārvaldības organizatoriska struktūra, piedāvājot juridisko statusu - atvasinātu publisko personu. Sanāksmes dalībnieki konceptuāli atbalstīja Fonda izveidi.
Veselības aprūpes finansēšanas pārvaldītāja alternatīvas un alternatīvas veselības aprūpes finansēšanas kārtībai tika prezentētas arī 2024. gada 2. septembra Sadarbības sanāksmes sēdē. Kā veselības aprūpes finansēšanas pārvaldītāja alternatīvas tika vērtētas iespējas pārvaldītāju veidot: 1) nemainot Nacionālā veselības dienesta juridisko statusu, bet grozot spēkā esošos valsts budžeta veidošanu noteicošos normatīvos aktu, vai 2) veidojot Fondu kā atvasinātu publisko personu. Savukārt, veselības aprūpes finansēšanas kārtībai tika piedāvātas šādas alternatīvas: 1) esošās divu grozu sistēmas saglabāšana (brīvprātīgas veselības apdrošināšanas iemaksas); 2) nodokļu ieņēmumu iezīmēšana veselībai, atceļot divu grozu sistēmu (visaptveroša valsts obligātā veselības apdrošināšana); 3) nodokļu ieņēmumu iezīmēšana veselībai kombinācijā ar divu grozu sistēmu (brīvprātīgas veselības apdrošināšanas iemaksas); 4) finansējuma veselībai piesaiste ekonomiskajiem rādītājiem, piem., % no vispārējās valdības izdevumiem vai % no IKP (visaptveroša valsts obligātā veselības apdrošināšana). Tika pieņemts lēmums izvērtēt sniegtos priekšlikumus un turpināt diskusijas. Vienlaikus, Sadarbības partneri, uzklausot Veselības ministrijas sniegto statistikas informāciju, pauda vienprātīgu atbalstu grozījumu virzībai Saeimā, kas paredzētu, ka no valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņēmējiem tiek izslēgtas tās personas, kas savu dzīvesvietu deklarējušas ārpus Latvijas.

Ieguvumi un zaudējumi abiem valsts veselības aprūpes finansēšanas pārvaldītāja risinājumiem tika skatīti veselības finansēšanas darba grupas sanāksmē 2024.gada 10.jūlijā. Ar tiem var iepazīties anotācijas pielikumos 7.piel_VMprot_100724_vesfin_Nr.7.docx un 1.piel_Dgr_7_Finansēšanas pārvaldītāja alternatīvas_10.07.2024_gala.pdf. Abi pārvaldītāja risinājumi tika vērtēti balstoties uz 2024.gada jūlijā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem. Līdz likumprojekta sagatavošanās brīdim par veselības finansēšanas darba grupas paveikto un secināto turpinājās diskusijas dažādos formātos, turklāt, 2025.gada 1.janvārī ir stājušies spēkā Grozījumi Likumā par budžetu un finanšu vadību (pieņemti Saeimā 2024.gada 4.decembrī), tādējādi pielikumos iekļautā informācija ir vērtējama ar statusu uz datumu, kad notika veselības finansēšanas darba grupas sanāksme.
Tomēr neskatoties uz atsevišķiem precizējumiem abu veselības aprūpes finansēšanas pārvaldītāja risinājumu alternatīvu ieguvumos un zaudējumos, galvenie secinājumi ir palikuši nemainīgi.
Pirmā alternatīva - nemainot Nacionālā veselības dienesta juridisko statusu, grozot budžeta normatīvos aktus: tas saglabātu valsts pārvaldes institucionālās pārvaldības vispārējos, vienotos principus un iestādes padotību Ministru kabinetam, tomēr nebūtu iespējas veidot finanšu rezerves, uzņemties saistības par iepriekšējo periodu atlikumiem, par kuru pieejamību saimnieciskajā gadā vēl nav pieņemts lēmums, un sabiedrības grupas joprojām tieši netiktu iesaistītas lēmumu pieņemšanā, kā arī joprojām tiek saglabāta Ministru kabineta iesaiste lēmumu pieņemšanā par veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanu un finansēšanu. Ņemot vērā likumprojektā noteikto Fonda izveidošanas datumu 2026.gada 1.janvāris, lai īstenotu pirmo alternatīvu būtu nepieciešami grozījumi Likumā par budžetu un finanšu vadību, kā arī uz Likuma par budžetu un finanšu vadību pamata izdotajos ar budžeta sagatavošanu saistītajos normatīvajos aktos.
Otrā alternatīva - Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds - atvasināta publiskā persona: dotu iespēju veidot finanšu rezerves, Fonda finanšu plūsma veidotos ar iespēju operatīvi izmantot iepriekšējo gadu atlikumu, nodrošinātu sabiedrības grupu tiešu iesaisti lēmumu pieņemšanā (izveidojot Fonda padomi), ļaujot nodrošināt efektīvu pakalpojumu plānošanas un finansēšanas procesu, atsaistot Ministru kabinetu no attiecīgu lēmumu pieņemšanas. Vienlaikus, šis izmaiņas prasītu mainīt gan iestādes juridisko formu, gan pārskatīt kompetenču sadalījumu starp Fondu un Veselības ministriju, kas var izsaukt pretestību pārmaiņām.
Vērtējot abas alternatīvas, kā būtiskākais tika uzsvērts, ka Fonda, kā atvasinātas publiskas personas, izveidošana iesaistīs sabiedrības grupas lēmumu pieņemšanā. Fonda padomes struktūra ietvers dažādu interešu grupu pārstāvjus, nodrošinot līdzsvarotu lēmumu pieņemšanu, veicinot visu pušu vajadzību un interešu ievērošanu. Tiks veidota tāda pārvaldības sistēma, kas Fondam salīdzinājumā ar Nacionālo veselības dienestu dotu priekšrocības lēmumu pieņemšanā iesaistīt gan sabiedrības pārstāvjus, gan politiskus spēkus, kas palīdzētu pieņemt izsvērtus, ilgtspējīgus un efektīvus lēmumus, kas atbilstu sabiedrības interesēm un ilgtermiņa mērķiem. Fonda padome ļaus operatīvāk pieņemt lēmumus.
Balstoties uz iepriekšminētajiem apsvērumiem, Veselības ministrija likumprojektā ir iekļāvusi valsts veselības aprūpes finansēšanas pārvaldītāja risinājuma otro variantu – veidot Fondu - atvasinātu publisko personu.
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?
Skaidrojums
Ņemot vērā, ka likumprojekts būtiski maina līdzšinējo veselības aprūpes finansēšanas sistēmu un tam ir būtiska ietekme uz visu Latvijas iedzīvotāju tiesībām un iespēju uz kvalitatīvu un efektīvu veselības aprūpi, nepieciešams veikt likuma pēcpārbaudes (ex-post) ietekmes izvērtējumu ar mērķi novērtēt likuma mērķa sasniegšanu un ietekmi uz sabiedrības veselības rādītāju uzlabošanos.
Kas veiks ex-post novērtējumu?
Ex-post novērtējumu veiks Veselības ministrija sadarbībā ar Valsts kanceleju
Ietekmes pēcpārbaudes veikšanas termiņš
36
Rezultāti/rādītāji, pēc kā tiek vērtēta tiesību akta (vai kādas tā daļas) mērķa sasniegšana
Rezultāts
Normatīvā regulējuma izmaiņu apjoms,  identificēta regulējuma ietekme uz sabiedrības apmierinātību, labklājību, veselības aprūpes pieejamību. 
Rādītājs
Izvērtēšanas rezultātā tiek iegūtas pamatotas atziņas par normatīvā akta efektivitāti un atbilstību sabiedrības vajadzībām, kā arī identificēti nepieciešamie uzlabojumi.

1.6. Cita informācija


Līdz ar Likumprojekta pieņemšanu un spēkā stāšanos, spēku zaudēs Veselības aprūpes finansēšanas likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi:
1. Ministru kabineta 2018.gada 28.augusta noteikumi Nr.555 "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība";
2. Ministru kabineta 2018.gada 8.maija noteikumi Nr.271 "Veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzes noteikumi";
3. Ministru kabineta 2018.gada 3.maija noteikumi Nr.261" Veselības apdrošināšanas iemaksu veikšanas un atmaksāšanas kārtība";
4. Ministru kabineta 2018.gada 3.maija noteikumi Nr.260 "Nacionālā veselības dienesta konsultatīvās padomes nolikums".
Šī uzskaitījuma  3.un 4. punktā minētie Ministru kabineta noteikumi zaudē aktualitāti un jaunais likumprojekts neparedz tiem jaunu deleģējumu, jo tiek paredzēts jauns lēmējinstitūts - Fonda padome, līdz ar to konsultatīvā padome vairs nepastāvēs.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?

2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt

Fiziskās personas
  • diaspora
  • Sabiedrība kopumā NVD nodarbinātie
Ietekmes apraksts
 Regulas Nr.883/2004 11.panta 3.punkta (a) apakšpunkts nosaka, ka persona, kas veic darbību nodarbinātības vai pašnodarbinātas personas statusā kādā dalībvalstī, ir pakļauta minētās dalībvalstis tiesību aktiem, savukārt no 11.panta 3.punkta (e) apakšpunkta izriet, ka persona, uz kuru neattiecas Regulas Nr.883/2004 11.panta 3.punkta (a) apakšpunkts, ir pakļauta dzīvesvietas dalībvalstu tiesību aktiem. Saskaņā ar Regulu Nr.883/2004, persona ir pakļauta tās valsts tiesību aktiem, kurā tā tiek nodarbināta, savukārt persona, kura netiek nodarbināta – pakļauta valsts tiesību aktiem, kurā tā dzīvo.

Līdz ar to turpmāk valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus plānots nodrošināt visiem Latvijā strādājošajiem, kas ir sociāli apdrošināti veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu" vai tiem, kuriem deklarētā dzīvesvietas adrese ir Latvijā (oficiālais ieraksts Fizisko personu reģistrā). 
Attiecīgi tie Latvijas valstspiederīgie, kas kā savu pastāvīgo dzīvesvietu ir deklarējuši ārpus Latvijas vai nav nodarbināti Latvijā, turpmāk veselības aprūpi varēs saņemt par maksu vai atbilstoši starpvalstu norēķinu kārtībai, kas izriet no Regulas, ja tiem ir tiesības uz citas valsts apmaksātu veselības aprūpi.

NVD darbinieku un darba stāža struktūra ļauj izdarīt secinājumu, ka nodarbināto aizplūšanas risks nodarbinātības statusa maiņas rezultātā ir salīdzinoši neliels (piemēram, pirmspensijas vai pensijas vecuma nodarbināto īpatsvars nepārsniedz 3 %).
Vienlaikus norādāms, ka Nacionālā veselības apdrošināšanas fondā nebūs valsts civildienesta ierēdņu, tādejādi pārtraucot dienesta attiecības, kas var būt par iemeslu nodarbinātajiem izlemt par labu turpmāk nepāriet darbā uz Nacionālo veselības apdrošināšanas fondu, īpaši nodarbinātos ar lielu un ilgstoši pieredzi. Tas rada papildu risku saglabāt zināšanu pēctecību un nodrošināt to pārnesamību. Pensijas vecumu sasniegušie valsts civildienesta ierēdņi var izvēlēties neturpināt darbu Nacionālā veselības apdrošināšanas fondā, saņemot atlaišanas pabalstu, kā to paredz Valsts civildienesta likuma 41.panta pirmās daļas “f” apakšpunkts un Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 17.panta pirmā daļa.
Juridiskās personas
  • nevalstiskās organizācijas
  • Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds
  • Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība
  • Latvijas Darba devēju konfederācija
Ietekmes apraksts
Atteikšanās no līdzšinējā dalījuma, kas Likumā ietverts identificējot daudzās sociāli mazaizsargātās grupas, būtiski atvieglos Nacionālā veselības dienesta (nākotnē - tā tiesību un saistību pārņēmēja - Nacionālā veselības apdrošināšanas fonda (turpmāk - Fonds)) uzdevuma  - uzturēt veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzi un funkcijas - administrēt valsts budžeta līdzekļus un norēķināties par veselības aprūpes pakalpojumiem, medicīniskajām ierīcēm un zālēm, izpildi, Papildus likumprojektā piedāvātais risinājums samazinās datu apmaiņu starp Fondu un citām valsts pārvaldes iestādēm.
Datu apmaiņu būtiski samazinās Likumprojekta 10.panta otrajā daļā noteiktais. Fondam nebūs nepieciešams noskaidrot, vai persona pieder pie kādas no šobrīd Veselības aprūpes finansēšanas likumā norādītajām kategorijām, piemēram, bārenis, mūķene, orgānu donors, persona, kas saņem invalīda kopšanas pabalstu u.c., bet tā vietā pietiks pārliecināties par to vai persona ir sociālā nodokļa maksātājs, vai arī deklarēšanas faktu.
Regulējums skars arī  veselības ministru, finanšu un labklājības ministru deleģētās personas darbam Fonda padomē, darba devēju organizācijas un  darbinieku organizācijas (arodbiedrības), kas ir pārstāvētas Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē,  pacientu organizācijas,  kuru pārstāvji tiks iekļauti Fonda padomē, ārstniecības personu profesionālās organizācijas, kuru pārstāvji tiks iekļauti Fonda padomē un Saeimas deputātus no Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas.

2.2. Tiesiskā regulējuma ietekme uz tautsaimniecību

Vai projekts skar šo jomu?

2.3. Administratīvo izmaksu novērtējums juridiskām personām

Vai projekts skar šo jomu?
Sabiedrības grupa
Palielinās/samazinās
Stundas samaksas likme - euro
Laika patēriņš uz vienību - stundās
Subjektu skaits
Cik bieži - reizes gadā
Administratīvās izmaksas - euro
Aprēķinu skaidrojums
nevalstiskās organizācijas
neietekmē
Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds
neietekmē
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība
neietekmē
Latvijas Darba devēju konfederācija
neietekmē
Kopā
0,00

2.4. Administratīvā sloga novērtējums fiziskām personām

Vai projekts skar šo jomu?

2.5. Atbilstības izmaksu novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
2024. gada pirmajos 9 mēnešos 12 805 ārvalstīs deklarētie Latvijas valstspiederīgie  izmantojuši Latvijas valsts veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu 2 228 615 euro apmērā. Prognozējot, ka 2024. gada atlikušajos mēnešos situācija nemainīsies, kopējā ietekme uz budžetu gadā indikatīvi aplēsta 2 971 486 euro. Stājoties spēkā likumam, indikatīvo ietaupījumu plānots novirzīt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai un Fonda IKT sistēmu izmaiņām likumprojektā ietvertajiem risinājumiem.
Vēršam uzmanību, ka saskaņā ar Ministru kabineta 2024. gada 28. jūlija rīkojumu Nr. 623 “Par Veselības ministrijas padotībā esošās valsts pārvaldes iestādes – Nacionālā veselības dienesta – reorganizāciju”, ar 2025. gada 1. janvāri Nacionālais veselības dienests tika reorganizēts. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Latvijas Digitālās veselības centrs” ar 2025. gada 1. janvāri ir Dienesta tiesību, saistību, finanšu līdzekļu, mantas un lietvedības pārņēmēja attiecībā uz funkciju īstenot e-veselības politiku, un ir valsts informācijas sistēmas “Vienotā veselības nozares elektroniskā informācijas sistēma” pārzinis. Savukārt, Nacionālā veselības dienesta pārziņā joprojām paliek Veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datu bāze, kuru uzturēs Fonds pēc tā izveides.
Fonda izveide tiks nodrošināta ar esošiem cilvēkresursiem, kas risinās administratīvos, juridiskos, finanšu un citus Fonda izveides nepieciešamos jautājumus un veiks atbilstošās darbības. Fondam no valsts budžeta paredzētais finansējums tiks nodrošināts Veselības ministrijas budžetā paredzētā finansējuma ietvaros.
 

4.1.1. Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un finansēšanas kārtība

Pamatojums un apraksts
Likumprojekta 5.panta otrajā daļā, 6.pantā, 7.panta ceturtajā daļā, 8.pantā un 9.panta trešajā daļā  ietvertā deleģējuma izpilde.
Atbildīgā institūcija
Veselības ministrija

4.1.2. Veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzes noteikumi

Pamatojums un apraksts
Likumprojekta 10.panta trešās daļas 10.punktā un 11.panta sestajā daļā ietvertā deleģējuma izpilde
Atbildīgā institūcija
Veselības ministrija

4.1.3. Nacionālā veselības apdrošināšanas fonda nolikums

Pamatojums un apraksts
Likumprojekta 14.panta pirmajā daļā ietvertā deleģējuma izpilde.
Fonda nolikumā plānots ietvert regulējumu par fonda pienākumiem, lai izpildītu šajā likumā noteiktos uzdevumus, piemēram, līgumu slēgšana, datubāzu uzturēšana u.c., prasības Fonda padomes locekļiem un Fonda padomes darba organizāciju, Fonda darbības organizāciju un struktūru, Fonda grāmatvedības uzskaiti, kā arī Fonda darbības tiesiskuma nodrošināšanu.
Atbildīgā institūcija
Veselības ministrija

4.1.4. Nacionālā veselības apdrošināšanas fonda maksas pakalpojumu cenrādis

Pamatojums un apraksts
Likumprojekta 16.panta pirmās daļas 5.punktā ietvertā deleģējuma izpilde.
Atbildīgā institūcija
Veselības ministrija
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.1. Saistības pret Eiropas Savienību

Vai ir attiecināms?
ES tiesību akta CELEX numurs
32011L0095
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2011/95/ES ( 2011. gada 13. decembris ) par standartiem, lai trešo valstu valstspiederīgos vai bezvalstniekus kvalificētu kā starptautiskās aizsardzības saņēmējus, par bēgļu vai personu, kas tiesīgas saņemt alternatīvo aizsardzību, vienotu statusu, un par piešķirtās aizsardzības saturu (pārstrādāta versija)
Apraksts
Šīs direktīvas mērķis ir noteikt standartus, lai trešo valstu valstspiederīgos vai bezvalstniekus kvalificētu kā starptautiskās aizsardzības saņēmējus, lai noteiktu vienotu bēgļu vai personu, kas tiesīgas saņemt alternatīvo aizsardzību, vienotu statusu, un lai noteiktu piešķirtās aizsardzības saturu.
ES tiesību akta CELEX numurs
32004R0883
ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regulu (EK) Nr.883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmas koordinēšanu
Apraksts
Šī regula attiecas uz dalībvalstu piederīgajiem, uz bezvalstniekiem un uz bēgļiem, kas dzīvo dalībvalstī, kuri ir pakļauti vai bijuši pakļauti vienas vai vairāku dalībvalstu tiesību aktiem, kā arī uz viņu ģimenes locekļiem un viņu apgādību zaudējušām personām

5.2. Citas starptautiskās saistības

Vai ir attiecināms?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-

5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem

Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2011/95/ES ( 2011. gada 13. decembris ) par standartiem, lai trešo valstu valstspiederīgos vai bezvalstniekus kvalificētu kā starptautiskās aizsardzības saņēmējus, par bēgļu vai personu, kas tiesīgas saņemt alternatīvo aizsardzību, vienotu statusu, un par piešķirtās aizsardzības saturu (pārstrādāta versija)
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
30.panta 1.punkts
10.panta otrās daļas 5.punkts
Pārņemtas pilnībā
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
Bēglim, kuram Latvijā piešķirts bēgļa statuss, vai personai, kurai Latvijā piešķirts alternatīvais statuss ir nodrošināta tāda pati pieejamība veselības aprūpei kā Latvijas valstspiederīgajiem. 
Dalībvalstis nodrošina, ka starptautiskās aizsardzības saņēmējiem ir pieejama veselības aprūpe saskaņā ar tādiem pašiem atbilstības nosacījumiem kā tās dalībvalsts valstspiederīgajiem, kura šādu aizsardzību piešķīrusi.
Likumprojekts paredz tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros ir personām, kuras nav sociāli apdrošinātas Latvijā vai citā Eiropas Savienības dalībvalstī, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveices konfederācijā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regulu (EK) Nr.883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmas koordinēšanu, un kurām  ir nepārtraukti deklarēta vai reģistrēta dzīvesvieta Latvijā ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas, neatbilst šā panta pirmajā daļā minētajai grupai un pieder pie vienas no šādām personu grupām: 
bēglis, kuram Latvijā piešķirts bēgļa statuss, vai persona, kurai Latvijā piešķirts alternatīvais statuss. 
Attiecīgā ES tiesību akta datums, izdevējinstitūcija, numurs, veids un nosaukums
Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regulu (EK) Nr.883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmas koordinēšanu
ES TA panta numurs
Projekta vienība, kas pārņem vai ievieš A minēto
Tiek pārņemts pilnībā vai daļēji
Vai B minētais paredz stingrākas prasības un pamatojums
A
B
C
D
11.panta 3.punkta (a) apakšpunkts
10.panta otrā daļa
Pārņemtas pilnībā
11.panta 3.punkta (e) apakšpunkts
10.panta otrā daļa
Pārņemtas pilnībā
Kā ir izmantota ES tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas ES tiesību akta normas? Kādēļ?
-
Saistības sniegt paziņojumu ES institūcijām un ES dalībvalstīm atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta piešķiršanas un finanšu noteikumu (attiecībā uz monetāro politiku) projektiem
-
Cita informācija
Eiropas Parlamenta un Padomes 2004.gada 29.aprīļa Regulas (EK) Nr.883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmas koordinēšanu (turpmāk – Regula Nr.883/2004) 11.panta 3.punkta (a) apakšpunkts nosaka, ka persona, kas veic darbību nodarbinātības vai pašnodarbinātas personas statusā kādā dalībvalstī, ir pakļauta minētās dalībvalsts tiesību aktiem, savukārt no 11.panta 3.punkta (e) apakšpunkta izriet, ka persona, uz kuru neattiecas Regulas Nr.883/2004 11.panta 3.punkta (a) apakšpunkts, ir pakļauta dzīvesvietas dalībvalstu tiesību aktiem. Saskaņā ar Regulu Nr.883/2004, persona ir pakļauta tās valsts tiesību aktiem, kurā tā tiek nodarbināta, savukārt persona, kura netiek nodarbināta – pakļauta valsts tiesību aktiem, kurā tā dzīvo.

6.1. Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Valsts un pašvaldību institūcijas
Finanšu ministrija, Labklājības ministrija, Nacionālais veselības dienests, Valsts kanceleja, LR Saeimas Sociālo un darba lietu komisija
Nevalstiskās organizācijas
Veselības aprūpes darba devēju asociācija, Biedrība "Latvijas Slimnīcu biedrība", Biedrība "Latvijas Ārstu biedrība", Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība, Latvijas Pacientu organizāciju tīkls, Amerikas Tirdzniecības Palāta Latvijā
Cits

6.2. Sabiedrības līdzdalības organizēšanas veidi

Veids
Darba grupa/domnīca
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
Darba grupas protokoli pievienoti šīs anotācijas pielikumā
Veids
Publiskā apspriešana
Saite uz sabiedrības līdzdalības rezultātiem
https://www.vm.gov.lv/lv/jaunums/publiskai-apspriesanai-nodots-veselibas-aprupes-finansesanas-un-administresanas-likumprojekts

6.3. Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Ar veselības ministra 2024. gada 25. marta rīkojumu Nr. 01-01.1/54 „Par darba grupas izveidi veselības aprūpes finansēšanas modeļa izstrādei” tika izveidota darba grupa (turpmāk – Darba grupa), lai nodrošinātu ar veselības aprūpes finansēšanu un Fonda izveidi saistīto normatīvo aktu projektu izstrādi. Šajā darba grupā tika pieaicināti piedalīties Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Valsts kancelejas, Finanšu ministrijas, Labklājības ministrijas, Latvijas Slimnīcu biedrības, Veselības aprūpes darba devēju asociācijas, LR Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības, Latvijas Ārstu biedrības, Latvijas Pacientu organizāciju tīkla pārstāvji, kā arī Amerikas Tirdzniecības Palātas Latvijā pārstāvji pieaicinātu ekspertu lomā. Darba grupa skatīja veselības nozares finansēšanas modeļa potenciālās alternatīvas, apsprieda ieceres Nacionālo veselības dienestu pārveidot par Fondu, apsprieda Fonda izveides mērķus, darbības un finansējuma pārvaldības pamatprincipus, kā arī potenciālo pārvaldības modeli un lēmumu pieņemšanas un uzdevumu sadalījumu starp dažādiem pārvaldes līmeņiem. Veselības ministrija, izstrādājot Likumprojektu, maksimāli iespējami ir ņēmusi vērā Darba grupas pārstāvju viedokļus, ar kuriem var iepazīties Darba grupas protokolos, kas atrodami Anotācijai pievienotajos pielikumos Nr.1-7. 
Darba grupa ir sanākusi septiņas reizes un pēdējo reizi tās pārstāvji tikušies 2024.gada 10.jūlijā. Laika periodā, kad darbojās Darba grupa, paralēli notikusi gatavoto priekšlikumu prezentēšana un apspriede dažādos formātos: Veselības ministrijas veselības nozares stratēģiskajā padomē, Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomē, LR Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas darba grupā.
2024. gada 17. maijā notikusi Veselības ministra, Finanšu ministra, Labklājības ministra un 14. Saeimas deputāta, frakcijas "Progresīvie" vadītāja tikšanās, kuras laikā tika apspriestas iespējamās veselības aprūpes finansēšanas alternatīvas un veselības aprūpes finansēšanas pārvaldības organizatoriska struktūra, piedāvājot juridisko statusu - atvasinātu publisko tiesību juridisko personu. Sanāksmes dalībnieki konceptuāli atbalstīja Fonda izveidi.
Pēdējā sanākšanās reizē Darba grupā tika pieņemts lēmums virzīt izskatīšanai MK informatīvo ziņojumu. Lai to realizētu, bija nepieciešams sagaidīt politisko konceptuālo lēmumu par atbalstāmo veselības aprūpes finansēšanas modeli. Sākotnēji politiskā saruna tika iezīmēta 2024. gada 12. augustā, tomēr tā nenotika. 2024. gada 2. septembrī notikusi Sadarbības sanāksmes sēde, kurā Veselības ministrs informēja par nepieciešamību vienoties par turpmāko veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanas kārtību, proti, vai tiek saglabāta šobrīd likumā iestrādātā divu grozu sistēma, kurai spēkā stāšanās ir atlikta līdz 2026.gada 1.janvārim, vai arī tiek atbalstīta kāda cita alternatīva finansēšanas kārtība, vienlaikus izklāstos iespējamos alternatīvus variantus (Nodokļu ieņēmumu iezīmēšana veselībai, atceļot divu grozu sistēmu (visaptveroša valsts obligātā veselības apdrošināšana)/ Nodokļu ieņēmumu iezīmēšana veselībai kombinācijā ar divu grozu sistēmu (brīvprātīgas veselības apdrošināšanas iemaksas)/ Finansējuma veselībai piesaiste ekonomiskajiem rādītājiem, piem., % no vispārējās valdības izdevumiem vai % no IKP (visaptveroša valsts obligātā veselības apdrošināšana)). Tika pieņemts lēmums izvērtēt sniegtos priekšlikumus un turpināt diskusijas. Vienlaikus, Sadarbības partneri, uzklausot Veselības ministrijas sniegto statistikas informāciju, pauda vienprātīgu atbalstu grozījumu virzībai Saeimā, kas paredzētu, ka no valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņēmējiem tiek izslēgtas tās personas, kas savu dzīvesvietu deklarējušas ārpus Latvijas.
Ņemot vērā to, ka politiskās diskusijas turpinājās arī 2024.gada septembrī un oktobrī, lai izpildītu Saeimas doto uzdevumu Ministru kabinetam izstrādāt un līdz 2025. gada 1. martam iesniegt Saeimai likumprojektu par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanas kārtību (Veselības aprūpes finansēšanas likuma Pārejas noteikumu 13.punkts), tika pieņemt lēmums, negatavojot informatīvo ziņojumu, uzreiz sagatavot un virzīt izskatīšanai MK likumprojektu, kas paredz, ka no valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņēmējiem tiek izslēgtas tās personas, kas savu dzīvesvietu deklarējušas ārpus Latvijas, kā arī Fonda izveidi.

TAP sabiedrības līdzdalības ietvaros saņemtie viedokļi izvērtēti un publicēti VM mājaslapā (skat.iepriekš).

Pēc saskaņošanas sanāksmes atkārtoti saņemts Latvijas Ārstu biedrības viedoklis par Likumprojekta izmaiņām pēc saskaņošanas sanāksmē notikušajām diskusijām attiecībā uz Padomes sastāvu. Iepriekš tajā bija konkrēti norādīts, ka Padomē darbojas Latvijas Ārstu biedrības pārstāvis, bet saskaņošanas sanāksmē tika panākta vienošanās precizēt normas redakciju nosakot, ka Padomē darbojas pārstāvis no ārstniecības personu profesionālās organizācijas, tādā veidā neizceļot vienu konkrētu biedrību, bet dodot visām vienlīdzīgas iespējas izvirzīt kandidātu dalībai Padomē. Tāpat arī atbilstoši saskaņošanas sanāksmē paustajiem viedokļiem tika panākta vienošanās par Likumprojekta 24.panta ceturtās daļas radakciju, kura paredz, ka Biedrību un nodibinājumu pārstāvjus darbībai Fonda padomē ieceļ ar biedrības vai nodibinājuma augstākās lēmējinstitūcijas lēmumu vai saskaņā ar biedrības vai nodibinājuma statūtos noteikto kārtību.
 

6.4. Cita informācija

Veselības ministrija vairākkārt bija virzījusi konceptuālā ziņojuma projektu, kurā aprakstītas plānotās izmaiņas veselības aprūpes finansēšanas modelī. 2021.gada novembrī iesniedza Tieslietu ministrijai, Iekšlietu ministrijai, Labklājības ministrijai un Finanšu ministrijai Konceptuālo ziņojumu “Par veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros” atzinuma sniegšanai, ar kuru Veselības ministrija bija izteikusi divus priekšlikumus turpmākajam visaptverošas valsts obligātās veselības apdrošināšanas principam, piedāvājot atbalstīt II. priekšlikumu, kurš paredz “visaptverošu valsts obligāto veselības apdrošināšanu visām personām ar deklarēto dzīvesvietu Latvijā, ieviešanu un noteikt vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu apjomu, atsakoties no veselības aprūpes minimuma nodrošināšanas, valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus nodrošinot personām ar deklarēto dzīvesvietu Latvijā, jautājumu par visaptverošu valsts obligāto veselības apdrošināšanu risinot kopējās nodokļu politikas ietvaros  (21-TA-932). Minētais konceptuālais ziņojums netika saskaņots un pieņemts. 
Kā arī atkārtoti Veselības ministrija 2022.gadā virzīja Konceptuālo ziņojumu “Par veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros” (22-TA-2532), kurš politisko viedokļu atšķirības dēļ arī netika pieņemts. Norādāms, ka iepriekšminētajos konceptuālajos ziņojumos bija atspoguļots veselības aprūpes finansēšanas modelis, kas balstīts uz deklarēšanās principu, bet nebija ietverta informācija par Fonda izveidi.
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Nacionālais veselības dienests
  • Veselības ministrija
  • Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds
  • Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds (ieraksts atkārtojas, lai korekti norādītu administratīvo izmaksu aprēķinu)
  • Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds (ieraksts atkārtojas, lai korekti norādītu administratīvo izmaksu aprēķinu)
  • Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds (ieraksts atkārtojas, lai korekti norādītu administratīvo izmaksu aprēķinu)

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?
Sabiedrības grupa
Palielinās/samazinās
Stundas samaksas likme - euro
Laika patēriņš uz vienību - stundās
Subjektu skaits
Cik bieži - reizes gadā
Administratīvās izmaksas - euro
Aprēķinu skaidrojums
Nacionālais veselības dienests
neietekmē
Veselības ministrija
neietekmē
Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds
palielinās
Vērtības nozīme:
11,76
euro
9,00
stundas
1
1
5
reizes gadā
529,20
Paskaidrojam, ka Fonds ir Nacionālā veselības dienesta funkciju, pārvaldes uzdevumu, saistību un tiesību, mantas un lietvedības pārņēmējs, kas darbosies Nacionālā veselības dienestam piešķirtā finansējuma ietvaros. Norādām, ka Nacionālais veselības dienests jau tagad veic informēšanas pienākumu, līdz ar to secināms, ka Fonda administratīvo izmaksu apmērs salīdzinājumā ar Nacionālā veselības dienesta administratīvajām izmaksām nemainīsies. Identificēta likumprojekta norma, kas satur informācijas sniegšanas pienākumu: 15. panta 10. punkts nosaka pienākumu informēt sabiedrību par tai pieejamajiem no Fonda budžeta apmaksājamiem veselības aprūpes pakalpojumiem un to saņemšanas kārtību un šo pakalpojumu sniedzējiem. Pienākums ietver sociālo tīklu ierakstu publicēšanu. Saskaņā ar CSP datiem bruto alga valsts struktūrās veselības un sociālās aprūpes jomā 2024. gadā bija 1964 euro, vidējais darba stundu skaits mēnesī 2024. gadā bija 166,92. Vienas stundas likme: 1964/166,92=11,76 euro. Provizoriski paredzams, ka informāciju par jauniem pakalpojumiem un to sniedzējiem publicēs 5 reizes gadā, laika patēriņš informācijas sagatavošanai un publicēšanai būs 9 stundas.
Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds (ieraksts atkārtojas, lai korekti norādītu administratīvo izmaksu aprēķinu)
palielinās
Vērtības nozīme:
11,76
euro
8,00
stundas
1
1
5
reizes gadā
470,40
18. panta septītajā daļā noteikts pienākums Fonda budžetu publicēt Fonda tīmekļa vietnē. Pienākums ietver informācijas par budžeta un budžeta pārskatiem sagatavošanu un minētās informācijas publicēšanu tīmekļvietnē. Saskaņā ar CSP datiem bruto alga valsts struktūrās veselības un sociālās aprūpes jomā 2024. gadā bija 1964 euro, vidējais darba stundu skaits mēnesī 2024. gadā bija 166,92. Vienas stundas likme: 1964/166,92=11,76 euro. Provizoriski paredzams, ka informāciju sagatavos 5 reizes gadā, laika patēriņš sagatavošanai un publicēšanai būs 8 stundas.
Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds (ieraksts atkārtojas, lai korekti norādītu administratīvo izmaksu aprēķinu)
palielinās
Vērtības nozīme:
11,76
euro
64,00
stundas
1
1
1
reize gadā
752,64
17. panta ceturtā daļā noteikts pienākums iesniegt Veselības ministrijai informāciju par Fonda izdevumu politikas stratēģiju un virzieniem, Fonda budžeta izdevumu kopapjomu un struktūru, kā arī programmu finansiālajiem rādītājiem par iepriekšējo saimniecisko gadu, kārtējo gadu un vidējam termiņam saskaņā ar budžeta klasifikāciju, norādot budžeta līdzekļu izmantošanas mērķi un sasniedzamos rezultatīvos rādītājus atbilstoši politikas un darbības jomām un budžeta programmām.  Pienākums ietver minētās informācijas sagatavošanu un iesniegšanu Veselības ministrijā. Saskaņā ar CSP datiem bruto alga valsts struktūrās veselības un sociālās aprūpes jomā 2024. gadā bija 1964 euro, vidējais darba stundu skaits mēnesī 2024. gadā bija 166,92. Vienas stundas likme: 1964/166,92=11,76 euro. Provizoriski paredzams, ka informāciju sagatavos un iesniegs 1 reizi gadā, laika patēriņš informācijas apkopošanai, saskaņošanai un iesniegšanai būs 64 stundas.
Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds (ieraksts atkārtojas, lai korekti norādītu administratīvo izmaksu aprēķinu)
palielinās
Vērtības nozīme:
19 190,00
euro
5,00
stundas
1
1
4
reizes gadā
383 800,00
15. panta 10. punkts nosaka pienākumu informēt sabiedrību par tai pieejamajiem no Fonda budžeta apmaksājamiem veselības aprūpes pakalpojumiem un to saņemšanas kārtību un šo pakalpojumu sniedzējiem. Pienākums ietver nepieciešamo datu atlasi un nodošanu ārpakalpojuma sniedzējam, kas sagatavo un nosūta uzaicinājuma vēstules uz izmeklējumiem. Saskaņā ar CSP datiem bruto alga valsts struktūrās veselības un sociālās aprūpes jomā 2024. gadā bija 1964 euro, vidējais darba stundu skaits mēnesī 2024. gadā bija 166,92. Vienas stundas likme: 1964/166,92=11,76 euro. Provizoriski paredzams, ka informāciju sagatavos un nodos ārpakalpojuma sniedzējam 4 reizes gadā, laika patēriņš informācijas atlasīšanai un nodošanai būs 5 stundas. Tādējādi informācijas atlasīšanas un nodošanas kopējās izmaksas ir 235 EUR. Ārpakalpojuma sniedzējs sagatavos un izsūtīs paziņojumus elektroniskā vai papīra dokumenta veidā 317000 adresātiem. Elektroniskā vai papīra dokumenta sagatavošanas un izsūtīšanas izmaksas vidēji sastāda 1,21 EUR. Tādējādi ārpakalpojuma izmaksas sastāda 383570 EUR. Līdz ar to vidējā stundas likme, ņemot vērā stundas likmi veselības un sociālās aprūpes jomā un ārpakalpojuma izmaksas, ir 19190 EUR ((383570+235)/4/5=19190).
Kopā
385 552,24

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
Tiks izveidots Nacionālais veselības apdrošināšanas fonds, kas būs Nacionālā veselības dienesta funkciju, pārvaldes uzdevumu, saistību un tiesību, mantas un lietvedības pārņēmējs. 
2. Tiks likvidēta institūcija
Tiks likvidēts  Nacionālā veselības dienests. 
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
Ministrija pieņem lēmumus stratēģiskā/ politiskā līmenī, nosakot stratēģiski/ sistēmiski svarīgās jomas veselības aprūpē, piemēram, Ministrija nosaka pakalpojumu apjoma minimumu, kāds būtu jānodrošina pierobežu reģionos, ņemot vērā drošības apsvērumus, apdzīvotības blīvumu, pacientu struktūru un citus kritērijus, savukārt, Fonda kompetencē ir šo pakalpojumu nodrošināšana, līgumpartneru izvēle, kvalitātes kontrole un citi pakalpojumu administrēšanas jautājumi.
Fonds veic kvalitātes uzraudzību un nosaka kritērijus veselības pakalpojumu sniedzējiem caur līgumu un līguma izpildei saistošiem dokumentiem un padomes lēmumiem, lai nodrošinātu augstu pakalpojumu kvalitāti un drošību pacientiem, negrozot ārējos normatīvos aktus. Tādējādi tiks nodrošināts, ka veselības aprūpes pakalpojumi tiek sniegti saskaņā ar sabiedrības aktuālajām vajadzībām, tostarp atbalstot neaizsargātākās grupas, piemēram, pensionārus, bērnus un cilvēkus ar īpašām vajadzībām.
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

Uz Fonda nodarbinātajiem atteiksies Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums. Izmaiņas atalgojumos ārpus valsts pārvaldes sistēmas netiek plānotas.
Fonda padomes locekļiem, kuri pārstāv nevalstiskās organizācijas tiek maksāta atlīdzība. Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 3. panta 6.3 daļā ir noteikts, ja tas ir lietderīgi un tam ir pieejami finanšu līdzekļi, amatpersonai (darbiniekam), kurš attiecīgajā valsts vai pašvaldības institūcijā netiek nodarbināts pastāvīgi, bet tiek iecelts, ievēlēts vai apstiprināts amatā (piemēram, komisijās, konsultatīvajās padomēs, darba grupās) konkrētu pienākumu pildīšanai un par šo pienākumu pildīšanu nestājas darba tiesiskajās vai dienesta attiecībās, var noteikt mēnešalgu proporcionāli nostrādātajam laikam. Šādai amatpersonai (darbiniekam) mēnešalgas apmērs mēnesī nedrīkst pārsniegt vidējās darba samaksas apmēru, kas noapaļots pilnos euro.
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība ir balstīta uz visas sabiedrības solidāru iesaisti atbildīgā nodokļu maksāšanā, lai veicinātu labai starptautiskai praksei atbilstošu veselības aprūpes finansējumu un tā efektīvu izlietojumu, tādējādi sekmējot veselības aprūpes pieejamību un sabiedrības veselības rādītāju uzlabošanos. Turpmākā rīcība attiecībā uz tiesību īstenošanu, lai saņemtu valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, attiecīgajā kārtībā un secībā, ir likumā ietverta šādu grupu identificēšana pēc šādiem principiem:
I. Personas, kuras ir sociāli apdrošinātas veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu".  

II. Personas, kuras nav sociāli apdrošinātas veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu", bet ir izvēlējušās savas dzīves vietu Latvija un apstiprinājušas to ar dzīvesvietas deklarāciju Latvijā. Vienlaikus paredzot, ka priekšnosacījums deklarētajai adresei Latvijā nav attiecināms uz I. personu grupā minētajām personām.

Papildus jāņem vērā, ka iepriekšminētais attiecas uz personām, kas pieder pie vienas no šādām personu grupām: 
1) Latvijas pilsonis; 
2) Latvijas nepilsonis; 
3) ārzemnieks, kuram ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā; 
4) bezvalstnieks, kuram Latvijā piešķirts bezvalstnieka statuss un uzturēšanās atļauja; 
5) bēglis, kuram Latvijā piešķirts bēgļa statuss, vai persona, kurai Latvijā piešķirts alternatīvais statuss; 
6) Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsonis, kuram piešķirta reģistrācijas apliecība. 
 

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Fonds būs NVD saistību un tiesību pārņēmējs, tai skaitā Fonds būs pārzinis šobrīd NVD pārziņā esošai Veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzei. Datu apstrādes mērķis šajā datubāzē ir  nodrošināt informāciju par personām, kurām ir tiesības saņemt  no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, tas ir, lai tad, kad persona vēršas ārstniecības iestādē vai aptiekā pēc valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma, informācija par to, ka personai ir vai nav tiesības šādu pakalpojumu saņemt, jau būtu pieejama ārstniecības personai vai farmaceitam, nevis ārstniecības personai vai farmaceitam būtu nepieciešams pašam veikt datu pieprasīšanu no vairāk kā 10 informācijas sistēmām un konstatēt, vai attiecīgajai personai ir vai nav tiesības saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu). 
Datu apstrādes pamats ir Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6. panta 1. punkta c) apakšpunkts - apstrāde ir vajadzīga, lai izpildītu uz pārzini attiecināmu juridisku pienākumu. Šāds pienākums pārzinim izriet no likumprojekta 11.panta. 
Papildus norādāms, ka ar šo likumprojektu nav paredzēts palielināt Veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzē apstrādājamo personas datu apjomu. 
Ņemot vērā ka šobrīd spēkā esošie MK noteikumi Nr.271 “Veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzes noteikumi” ir izdoti pamatojoties uz  Veselības aprūpes finansēšanas likumu tad datubāzes noteikumi būs jāizdod no jauna. 

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?
Apraksts
Personas, kuras nav sociāli apdrošinātas veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kā arī vienlaikus nav deklarējušas dzīvesvietu Latvijā, turpmāk nesaņems no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.
Regulas Nr.883/2004  11.panta 3.punkta (a) apakšpunkts nosaka, ka persona, kas veic darbību nodarbinātības vai pašnodarbinātas personas statusā kādā dalībvalstī, ir pakļauta minētās dalībvalstis tiesību aktiem, savukārt no 11.panta 3.punkta (e) apakšpunkta izriet, ka persona, uz kuru neattiecas Regulas Nr.883/2004 11.panta 3.punkta (a) apakšpunkts, ir pakļauta dzīvesvietas dalībvalstu tiesību aktiem. Saskaņā ar Regulu Nr.883/2004, persona ir pakļauta tās valsts tiesību aktiem, kurā tā tiek nodarbināta, savukārt persona, kura netiek nodarbināta – pakļauta valsts tiesību aktiem, kurā tā dzīvo.

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
1. pielikums
Nosaukums
VMprot_030424_vesfin_Nr.1
2. pielikums
Nosaukums
piel_Dgr_1_Veselības finansēšana modelis_03.04.2024_gala
3. pielikums
Nosaukums
piel_Dgr_1_Nacionālais_veselības_apdrošināšanas_fonds_03.04.2024_gala
4. pielikums
Nosaukums
VMprot_150424_vesfin_Nr.2
5. pielikums
Nosaukums
VMprot_220424_vesfin_Nr.3
6. pielikums
Nosaukums
VMprot_290424_vesfin_Nr.4
7. pielikums
Nosaukums
VMprot_130524_vesfin_Nr_5
8. pielikums
Nosaukums
VMprot_200524_vesfin_Nr.6
9. pielikums
Nosaukums
piel_Drg_6_Valsts_parvaldes_struktura_FONDS
10. pielikums
Nosaukums
piel_Drg_6_Prezent_Apdrosinasanas fonda_budžets_13.05.2024 + tiesības
11. pielikums
Nosaukums
VMprot_100724_vesfin_Nr.7
12. pielikums
Nosaukums
7.1.piel_Dgr_7_Finansēšanas pārvaldītāja alternatīvas_10.07.2024_gala
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk