Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Grozījumi Ministru kabineta 2022. gada 8. februāra noteikumos Nr. 111 "Attālināto mācību organizēšanas un īstenošanas kārtība"
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
2022.gada 8.februāra MK noteikumi Nr.111 "Attālināto mācību organizēšanas un īstenošanas kārtība" (turpmāk - MK noteikumi Nr.111) nosaka attālināto mācību organizēšanas un īstenošanas principus gan vispārējā izglītībā, profesionālajā izglītībā un augstākajā izglītībā bērniem un jauniešiem, gan arī profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmās pieaugušajiem. Līdztekus šī normatīvā regulējuma izstrādei un vispārējās izglītības, profesionālās izglītības un augstākās izglītības programmu īstenošanā uzkrātajai pieredzei un secinājumiem,  pieaugušo izglītības īstenošanā ir gūta nozīmīga pieredze ES struktūrfondu SAM 8.4.1. projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” (turpmāk - SAM 8.4.1.projekts), ietvaros, un pieaugušo izglītībā ir iesaistīti 59 tūkst. personu (dati uz 2021.gada 30.decembri) un līdz 2023.gada decembrim plānots iesaistīt kopā 87,7 tūkst. personu dažādās pieaugušo izglītības programmās, tai skaitā, arī profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmās. 
2022.gada 8.februāra MK noteikumi Nr.111 "Attālināto mācību organizēšanas un īstenošanas kārtība" (turpmāk - MK noteikumi Nr.111) nosaka attālināto mācību organizēšanas un īstenošanas principus gan vispārējā izglītībā, profesionālajā izglītībā un augstākajā izglītībā bērniem un jauniešiem, gan arī profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmās pieaugušajiem. Līdztekus šī normatīvā regulējuma izstrādei un vispārējās izglītības, profesionālās izglītības un augstākās izglītības programmu īstenošanā uzkrātajai pieredzei un secinājumiem,  pieaugušo izglītības īstenošanā ir gūta nozīmīga pieredze ES struktūrfondu SAM 8.4.1. projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” (turpmāk - SAM 8.4.1.projekts), ietvaros, un pieaugušo izglītībā ir iesaistīti 59 tūkst. personu (dati uz 2021.gada 30.decembri) un līdz 2023.gada decembrim plānots iesaistīt kopā 87,7 tūkst. personu dažādās pieaugušo izglītības programmās, tai skaitā, arī profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmās. Būtiska nozīme personu iesaistes kāpināšanā ir bijusi COVID-19 pandēmijas ārkārtas situācijā ieviestā pilnībā attālināto mācību piedāvājuma izveidei un izglītības iestāžu atsaucībai, pakāpeniski paplašinot 100% attālinātā formā īstenojamu izglītības programmu piedāvājumu. Projekta 7.mācību kārtā, kas tika uzsākta vēl Covid-19 pandēmijas ārkārtas situācijas laikā, vairums nodarbināto ir izvēlējušies tieši 100% attālināti īstenojamas izglītības programmas. Šādām izglītības programmām tika saņemti  gandrīz 25 tūkstoši pieteikumu, no tiem 74% dažādām profesionālās pilnveides izglītības programmām un 5% profesionālās tālākizglītības programmām. 
Pēc Covid-19 pandēmijas ārkārtas situācijas beigām pieaugušo izglītības programmu īstenošanā attiecībā uz attālināto mācību organizēšanu profesionālās tālākizglītības programmās un profesionālās pilnveides ir jāpiemēro MK noteikumi Nr.111, kuros nav paredzēta iespēja profesionālās tālākizglītības programmas un profesionālās pilnveides izglītības programmas pieaugušajiem īstenot pilnībā attālināto mācību formā, kas rada risku, ka daļai no iedzīvotājiem, kuriem iespēja mācīties pilnībā attālināti ir priekšnoteikums dalībai mācībās, šādas iespējas vairs nebūs, jo pieejamo programmu izvēle būs saistīta ar tuvākajām izglītības iestādēm un programmām nevis indivīda vajadzībām atbilstīgākajām programmām, lai varētu savienot darbu ar mācībām un apgūt vajadzīgās zināšanas par samērīgu laika un finanšu resursu ieguldījumu. Šāda nosacījumu maiņa var arī mazināt iedzīvotāju interesi par dalību SAM 8.4.1.projekta ietvaros īstenotajām mācībām, tādējādi kavējot projekta iznākuma un rezultāta rādītāju sasniegšanu. 
Mērķa apraksts
Izvērtējot ES struktūrfondu SAM 8.4.1. projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, ietvaros gūto pieredzi un secinājumus par mācību procesu un rezultātiem, ir sagatavoti grozījumi  MK noteikumos Nr.111 (turpmāk – projekts), paredzot nenoteikt procentuālo apjoma ierobežojumu attālināto mācību īstenošanai profesionālās tālākizglītības programmās un profesionālās pilnveides izglītības programmās, un attiecīgi svītrojot noteikumu 4.3.8. un 4.3.9.apakšpunktus. Vienlaicīgi projekts arī paredz papildināt MK noteikumus nr. 111 ar jaunu 4.5.apakšpunktu, nosakot, ka profesionālās tālākizglītības programmu vai tās daļu ( kompetenču moduli vai kompetenču moduļu kopu) vai profesionālās pilnveides izglītības programmu var īstenot  daļēji (nenosakot konkrētu programmas apjomu, kas var tikt īstenots attālināti) vai pilnā apmērā attālināti, ja par īstenošanu pilnā apmērā attālināti ir saņemts nozares ekspertu padomes saskaņojums. Šāds saskaņojums nepieciešams, lai gūtu pārliecību par to, ka attiecīgo izglītības programmu ir iespējams īstenot pilnībā attālināti un nodrošinātu, ka pilnībā attālināti netiek īstenotas tādas profesionālās tālākizglītības programmas  un profesionālās pilnveides programmas, kurās attiecīgās kvalifikācijas iegūšanai nepieciešamo prasmju kvalitatīva apguve ir iespējama tikai klātienē. Izņēmums ir paredzēts attiecībā  uz profesionālās kvalifikācijas eksāmenu, kura norise ir nodrošināma klātienē neatkarīgi no tā, kādā apmērā izglītības programma tiek īstenota attālināti, lai nodrošinātu pēc iespējas objektīvu zināšanu un prasmju pārbaudi, jo tā rezultātā tiek izsniegti valsts atzīti profesionālo kvalifikāciju apliecinoši vai profesionālo pilnveidi apliecinoši dokumenti.
Projekts  paredz arī precizēt MK noteikumu nr. 111  7. punktu, iekļaujot tajā atsauci uz MK noteikumu Nr. 111 4.5. apakšpunktu, lai nosacījumi par prasībām izglītības iestādei attālināto mācību īstenošanai tiktu attiecināti arī uz profesionālās tālākizglītības programmu un profesionālās pilnveides izglītības programmu īstenošanu. Ievērojot minēto projekts paredz attiecīgi precizēt arī MK noteikumu Nr. 111 8. punktu, neattiecinot šī punkta prasības uz profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmu īstenošanu. 
Politikas jomas
Izglītības un zinātnes politika
Teritorija
visa Latvija
Norises laiks
19.07.2022. - 01.08.2022.
Informācija
Sabiedrības pārstāvji var līdzdarboties, rakstiski iesniedzot viedokli, iebildumus un priekšlikumus par izstrādāto projektu TAP portālā.
Fiziskās personas
  • pieaugušie iedzīvotāji, kuri apgūst vai plāno apgūt profesionālās tālākizglītības programmas vai profesionālās pilnveides izglītības programmas
Skaidrojums un ietekme
Tiks paplašinātas pieaugušo iedzīvotāju iespējas mācīties un apgūt sev nepieciešamās prasmes un zināšanas. 
Juridiskās personas
  • Izglītības iestādes, kas īsteno profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmas.
Skaidrojums un ietekme
Tiks paplašinātas izglītības iestāžu iespējas īstenot profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmas attālināti.
Sagatavoja
Gunta Arāja (IZM)
Atbildīgā persona
Līga Lejiņa (IZM)
Izsludināšanas datums
18.07.2022. 12:20

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts