Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Grozījumi Ministru kabineta 2023. gada 18. aprīļa noteikumos Nr. 197 "Atbalsta piešķiršanas kārtība Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai platībatkarīgo un dzīvniekatkarīgo saistību īstenošanai"
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Grozījumu projekts ir nepieciešams, lai pilnveidotu agrovides un klimata atbalsta intervenču administrēšanu un novērstu nepilnības, kas atvieglotu atsevišķu atbalsta maksājumu izpildi lauksaimniekiem, kā arī lai īstenotu Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskā plāna 2023. – 2027. gadam (turpmāk - KLP SP (2023. - 2027.)) grozījumus, kas saskaņoti ar Eiropas Komisiju. Papildus veikti citi precizējumi atbalsta nosacījumos, kas saistīti ar Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2024/587 spēkā stāšanos attiecībā uz izņēmumiem par 2024.gada platību maksājumu sezonu.
Mērķa apraksts
Projekta mērķis ir nodrošināt Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai platībatkarīgo un dzīvniekatkarīgo saistību īstenošanu, kā arī pilnveidot atbalsta intervenču administrēšanu, vienlaikus mazinot birokrātikso logu un atvieglojot dažu atbalsta maksājumu izpildi lauksaimniekiem.
Politikas jomas
Lauksaimniecības dzīvnieku, kultūraugu, meža un zivju resursu ilgtspējīga apsaimniekošana
Teritorija
-
Norises laiks
20.02.2024. - 05.03.2024.
Informācija
Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā" 7.4.1 apakšpunktu sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par noteikumu projektu tā saskaņošanas stadijā.
Fiziskās personas
Skaidrojums un ietekme
Noteikumu projektam ir labvēlīga ietekme uz lauksaimniekiem, kas īsteno agrovides un klimata intervences.
 
Juridiskās personas
Skaidrojums un ietekme
Noteikumu projektam ir labvēlīga ietekme uz lauksaimniekiem, kas īsteno agrovides un klimata intervences.
Sagatavoja
Gunta Bāra (ZM)
Atbildīgā persona
Biruta Ingiļāvičute (ZM)
Izsludināšanas datums
19.02.2024. 15:20

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Līga Lapiņa - Biedrība "Latvijas Biškopības biedrība"
Latvijas Biškopības biedrības priekšlikumi un iebildumi par tiesību akta projektu (24-TA-42) Grozījumi Ministru kabineta 2023. gada 18. aprīļa noteikumos Nr. 197 "Atbalsta piešķiršanas kārtība Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai platībatkarīgo un dzīvniekatkarīgo saistību īstenošanai"
1) Latvijas Biškopības biedrība iebilst pret noteikumu projekta 2.punkta redakciju, kas intervencē LA 10.4 "Biškopības vienību apsaimniekošana apputeksnēšanas vajadzībām". paredz prasību par cita lauksaimnieka saskaņojumu par apputeksnēšanas pakalpojumu saņemšanu.
Lūdzam pārskatīt noteikumu projekta 2.punktu, un piedāvāt saprātīgu juridisku redakciju, un dzēst prasību par cita lauksaimnieka saskaņojumu par apputeksnēšanas pakalpojumu saņemšanu.
Pašreizējā noteikumu projekta 2.punkta redakcija nesamazina administratīvo slogu atbalsta pretendentiem - biškopjiem, kā arī citiem lauksaimniekiem (no kuriem biškopim ir jālūdz saskaņojums par apputeksnēšanas pakalpojumu saņemšanu). Noteikumu projekta 2.punkts joprojām paredz saskaņojumu, kas atbalsta pretendentiem – biškopjiem ir jānodrošina, jāuzglabā un jāuzrāda gadījumos, kad Lauku atbalsta dienests pārbaudīs konkrēto atbalsta pretendentu, kurš būs atlasīts pārbaudei. Vēršam uzmanību, ka prasība par saskaņojumu rada lielu slogu, jo ir daudz tādu situāciju, kad vienam atbalsta pretendentam (atkarībā no bišu stropu skaita saimniecībā) ir jānodrošina vairāki šādi saskaņojumi no vairākiem lauksaimniekiem, kā arī saskaņojuma dokuments var sastāvēt no vairākām lapām ar informāciju par daudzām zemes vienībām un kadastra apzīmējumiem (numuriem).
Aicinām atkārtoti izvērtēt noteikumu projekta 2.punkta redakciju un rast saprātīgu risinājumu intervences LA 10.4 atbalstam, jo šobrīd noteikumu projekta grozījumi samazina slogu tikai Lauku atbalsta dienestam, bet tie nesamazina administratīvo slogu biškopjiem un lauksaimniekiem, kuriem jāvienojas par saskaņojumu.
2) Ierosinām noteikumu projektu papildināt ar grozījumiem (piemēram, MK noteikumu Nr.197 (7.punktā) un paredzēt intervences LA 10.4 atbalsttiesīgās platībās iekļaut atbalstam neizmantoto lauksaimniecības zemi (kas nav pieteikta atbalstam), kā arī iekļaut meža zemes. Meža zemes ir ļoti nozīmīgas platības bišu ganībām, īpaši bioloģiskajai biškopībai, kurā ir jāievēro noteikumi, kas noteikti par bioloģisko ražošanu (tas ir, dravu novietojumam ir jābūt tādam, ka 3 km rādiusā no dravas par nektāra un ziedputekšņu avotiem kalpo galvenokārt bioloģiski audzēti kultūraugi vai savvaļas veģetācija, vai kultūraugi, kuri apstrādāti ar metodēm, kam ir neliela ietekme uz vidi).
3) ierosinām dzēst MK noteikumu Nr. 197 (56.1. apakšpunktu), kas paredz prasību par stropu marķēšanu atbilstoši Lauksaimniecības datu centra piešķirtajam ganāmpulka numuram saskaņā ar normatīvajiem aktiem par lauksaimniecības un akvakultūras dzīvnieku, to ganāmpulku un novietņu reģistrēšanas un lauksaimniecības dzīvnieku apzīmēšanas kārtību.
Vēršam uzmanību, ka šo prasību biškopjiem ir jāievēro saskaņā ar Ministru kabineta 2019. gada 26. marta noteikumiem Nr. 134 “Lauksaimniecības un akvakultūras dzīvnieku, to ganāmpulku un novietņu reģistrēšanas un lauksaimniecības dzīvnieku apzīmēšanas kārtība”. Tā kā MK noteikumos Nr.134 nav precīzi noteikts kādā veidā jābūt marķētam stropam, tad to marķēšanas metode, marķējums, kā arī tā noturība var atšķirties katrā saimniecībā, un tas var radīt neviennozīmīgu atbalsta nosacījumu izpildes interpretāciju.
4) par noteikumu projekta 43.punkta (2.pielikumu), ierosinām dotajā pielikumā sadaļā “2.5. Intervences kods LA10.4.” tabulas 3.punktā dzēst neatbilstību un piemērojamo sankciju, tas ir dzēst neatbilstību “Atbalsta saņēmēja stropi nav marķēti atbilstoši Lauksaimniecības datu centra piešķirtajam ganāmpulka numuram”.
5) ierosinām papildināt noteikumu projektu ar grozījumiem MK noteikumu Nr.197 (57.1. apakšpunktā) un palielināt atbalsta apmēru, tas ir vismaz 80 euro par vienu atbalsttiesīgās platības hektāru, ja atbalsta saņēmējs visu saistību periodu nodrošina prasības, kas attiecas uz intervences LA 10.4 prasībām un ja bites ir iekļautas bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā (kas nozīmē, ka bioloģiskajā kontroles sistēmā iekļauta saimniecība ievēro normatīvajos aktos par bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzību un kontroli noteiktos bišu saimju turēšanas apstākļus un ir saņemts atbilstošs sertifikāts biškopības jomā).
Ņemot vērā, Latvijā ir palielinājies izmantoto pesticīdu daudzums un pesticīdu piesārņojuma risks, tad bioloģiskajā kontroles sistēmā iekļautām saimniecībām arvien grūtāk ir sameklēt piemērotas platības bišu ganībām, kā arī nodrošināt apputeksnēšanas pakalpojumus, lai izpildītu attiecīgus bišu saimju turēšanas apstākļus (tas ir, dravu novietojumam ir jābūt tādam, ka 3 km rādiusā no dravas par nektāra un ziedputekšņu avotiem kalpo galvenokārt bioloģiski audzēti kultūraugi vai savvaļas veģetācija).
Bioloģiskajām biškopības saimniecībām arvien biežāk ir jāmeklē atbilstošas platības bišu ganībām, kas ir daudz lielākā attālumā no bišu stropu novietnes atrašanās vietas, kā rezultātā saimniekošana saskaņā ar bioloģiskajām metodēm neatmaksājas, kā arī intervences LA 10.4 atbalsts nav pietiekams, lai saimniecības būtu motivētas turpināt saimniekot bioloģiski.
 
05.03.2024. 11:30