Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 1. marta noteikumos Nr. 131 "Rūpniecisko avāriju riska novērtēšanas kārtība un riska samazināšanas pasākumi"
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Līdzās ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma atzīšanu par spēku zaudējušu turpmāk nebūs iespējams rīkot drošības pārskata un rūpniecisko avāriju novēršanas programmas publisko apspriešanu neklātienes vai hibrīdformā.
Mērķa apraksts
Nodrošināt iespēju drošības pārskata un rūpniecisko avāriju novēršanas programmas publisko apspriešanu turpināt rīkot neklātienes vai hibrīdformā pēc tam, kad spēku zaudēs Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums.
Politikas jomas
Vides aizsardzība
Teritorija
-
Norises laiks
03.10.2023. - 16.10.2023.
Informācija
Publiskā apspriešana tiek rīkota atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 „Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 punktam.
Fiziskās personas
Skaidrojums un ietekme
-
Juridiskās personas
Skaidrojums un ietekme
-
Sagatavoja
Andrejs Burcevs (VARAM)
Atbildīgā persona
Laila Bremša (VARAM)
Izsludināšanas datums
02.10.2023. 13:50

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Latvijas Pilsoniskā alianse
Biedrība “Latvijas Pilsoniskā alianse” (turpmāk – LPA) ir iepazinusies ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) grozījumiem Ministru kabineta 2016. gada 1. marta noteikumos Nr. 131 "Rūpniecisko avāriju riska novērtēšanas kārtība un riska samazināšanas pasākumi" (turpmāk - noteikumu projekts), un LPA sniedz priekšlikumus, kas saistās ar nepieciešamību ieviest jēgpilnu sabiedrības līdzdalības procesu, mērķtiecīgi iekļaujot mērķgrupas, kuras var ietekmēt tiesību aktu projekts. Proti, līdzdalības procesā aicināt mērķgrupas un organizācijas, kas tās pārstāv, piedalīties sanāksmēs par tiesību aktiem, kas ietekmē šīs mērķgrupas, kā arī izvēlēties dažādus sabiedrības līdzdalības veidus, kas nodrošina sabiedrības pārstāvju efektīvu iesaisti attiecīgajā projektā. Tas ietver atklātu, ietverošu, savlaicīgu un atbildīgu sabiedrības līdzdalību un atjauninātu informāciju par līdzdalības iespējām projektu izstrādes procesā.

Valsts kancelejas 2018. un 2019. gadu aptauju rezultāti1 liecina, ka sabiedrība vēlas iesaistīties agrīnā plānošanas dokumentu un tiesību aktu izstrādes stadijā, taču valsts pārvaldes un pašvaldību iestāžu informācija par līdzdalības iespējām lielākoties nav savlaicīga, pietiekama un saprotama, trūkst konstruktīvas diskusijas, trūkst atgriezeniskās saites un informācijas par līdzdalības rezultātu, attiecīgi zūd motivācija iesaistīties. Turklāt pieejamā informācija par līdzdalības iespējām nav pieejama savlaicīgi un vienuviet, trūkst proaktīvas uzrunāšanas par iesaisti, līdzdalība nav "gribēta", bet drīzāk formāla, trūkst ērtas iespējas viedokļa sniegšanai, labi organizēta konsultāciju procesa, iniciatīvu izsekojamības, atgriezeniskās saites un līdzdalības rezultātu popularizēšanas, kā arī iedzīvotāju uzrunāšanai netiek izmantota skaidra un saprotama izteiksme. 

Augstāk minēto problēmu risināšanai Valsts kanceleja ir izstrādājusi jaunu noteikumu projektu “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas dokumentu un tiesību aktu izstrādes procesā” (turpmāk - VK sabiedrības līdzdalības noteikumu projekts), kas turpmāk noteiks sabiedrības līdzdalības kārtību valsts un pašvaldību institūciju attīstības plānošanas dokumentu un tiesību aktu projektu izstrādes procesā. VK sabiedrības līdzdalības noteikumu projekta mērķis ir sekmēt jēgpilnu, efektīvu, atklātu, ietverošu, savlaicīgu un atbildīgu sabiedrības līdzdalību attīstības plānošanas dokumentu un tiesību aktu projektu izstrādes procesā, tādējādi paaugstinot minētā procesa kvalitāti un rezultātu atbilstību sabiedrības vajadzībām un interesēm. VK sabiedrības līdzdalības noteikumi arī aktualizēs kārtību, kādā institūcijas nodrošina sabiedrības līdzdalības iespējas un precizēt sabiedrības līdzdalības procesā iesaistīto pušu rīcību un atbildību līdzdalības iespēju nodrošināšanai atbilstoši pastāvošajai praksei.

Tādēļ LPA aicina veidot grozījumus Ministru kabineta 2016. gada 1. marta noteikumos Nr. 131 "Rūpniecisko avāriju riska novērtēšanas kārtība un riska samazināšanas pasākumi" saskaņā ar Valsts kancelejas virzīto jauno noteikumu projektu “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas dokumentu un tiesību aktu izstrādes procesā”. Konkrētāk, aicinām iesaistīties proaktīvā sabiedrības mērķgrupu, vai organizāciju, kas pārstāv mērķgrupas, iesaistīšanā visos attīstības plānošanas dokumentu vai tiesību aktu projekta virzības posmos ar šīm mērķa grupām piemērotiem līdzdalības veidiem.

Lai VARAM noteikumu projekts nebūtu pretrunā VK sabiedrības līdzdalības noteikumu projektam un radītu labvēlīgus priekšnosacījumu dažādu mērķgrupu iesaistei līdzdalības procesā, LPA aicina izteikt 61.1 punktu šādā redakcijā:
“61.1 Publiskajā apspriešanā iesaista sabiedrības mērķgrupas vai organizācijas, kas pārstāv mērķgrupu, kuras tieši skars attiecīgais tiesību akts, un nodrošina sanāksmes norisi, ar sabiedrisko apspriešanu saistītās informācijas pieejamību un saprotamību tiešajai mērķgrupai nepieciešamajā un piemērotākajā formātā, izmantojot dažādas metodes un informācijas kanālus, lai sasniegt mērķauditoriju. “

Savukārt 62.5. apakšpunktu šādā redakcijā:
"62.5. ne mazāk kā 14 dienu pirms apspriedes publiskās apspriešanas norises vieta un laiks, formāts un atbildīgās amatpersonas kontaktinformācija. Neklātienes vai hibrīdsanāksmes gadījumā jānorāda tiešraides vieta un tīmekļvietnes saite."

LPA aicina norādīt ne tikai apspriešanas norises vietu un laiku, bet arī veidu un atbildīgās amatpersonas kontaktinformāciju, kas ir saskaņā ar VK sabiedrības līdzdalības noteikumu projekta 13.1. apakšpunktu. Vienlaikus vēršam uzmnaību, ka saskaņā ar VK sabiedrības līdzdalības noteikumu projekta 13.2. apakšpunktu, organizatoru institūcijai ir jānodrošina, ka ne mazāk kā 14 dienas pirms apspriedes visa ar sanāksmi saistītā informācija ir pieejama TAP portālā vai institūcijas oficiālās tīmekļvietnes sadaļā "Sabiedrības līdzdalība" atkarībā no tā, kāda institūcija organizē apspriedi un ka pieteikšanās dalībai notiek.

1 https://www.mk.gov.lv/lv/media/694/download https://petijumi.mk.gov.lv/sites/default/files/title_file/Atskaite_VK_092019%20%28003%29.pdf
13.10.2023. 14:56
"Zaļā brīvība"
Biedrība "Zaļā brīvība" aicina veidot grozījumus Ministru kabineta 2016. gada 1. marta noteikumos Nr. 131 "Rūpniecisko avāriju riska novērtēšanas kārtība un riska samazināšanas pasākumi" saskaņā ar Valsts kancelejas virzīto jauno noteikumu projektu “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas dokumentu un tiesību aktu izstrādes procesā”. Konkrētāk, aicinām iesaistīties proaktīvā sabiedrības mērķgrupu vai organizāciju, kas pārstāv mērķgrupas, iesaistīšanā visos attīstības plānošanas dokumentu vai tiesību aktu projekta virzības posmos ar šīm mērķa grupām piemērotiem līdzdalības veidiem.

Lai VARAM noteikumu projekts nebūtu pretrunā VK sabiedrības līdzdalības noteikumu projektam un radītu labvēlīgus priekšnosacījumu dažādu mērķgrupu iesaistei līdzdalības procesā, biedrība "Zaļā brīvība" aicina izteikt 61.1 punktu šādā redakcijā:
“61.1 Publiskajā apspriešanā iesaista sabiedrības mērķgrupas vai organizācijas, kas pārstāv mērķgrupu, kuras tieši skars attiecīgais tiesību akts, un nodrošina sanāksmes norisi, ar sabiedrisko apspriešanu saistītās informācijas pieejamību un saprotamību tiešajai mērķgrupai nepieciešamajā un piemērotākajā formātā, izmantojot dažādas metodes un informācijas kanālus, lai sasniegt mērķauditoriju.“

Savukārt 62.5. apakšpunktu šādā redakcijā:
"62.5. ne mazāk kā 14 dienu pirms apspriedes publiskās apspriešanas norises vieta un laiks, formāts un atbildīgās amatpersonas kontaktinformācija. Neklātienes vai hibrīdsanāksmes gadījumā jānorāda tiešraides vieta un tīmekļvietnes saite."

Biedrība "Zaļā brīvība" aicina norādīt ne tikai apspriešanas norises vietu un laiku, bet arī veidu un atbildīgās amatpersonas kontaktinformāciju, kas ir saskaņā ar VK sabiedrības līdzdalības noteikumu projekta 13.1. apakšpunktu. Vienlaikus vēršam uzmnaību, ka saskaņā ar VK sabiedrības līdzdalības noteikumu projekta 13.2. apakšpunktu, organizatoru institūcijai ir jānodrošina, ka ne mazāk kā 14 dienas pirms apspriedes visa ar sanāksmi saistītā informācija ir pieejama TAP portālā vai institūcijas oficiālās tīmekļvietnes sadaļā "Sabiedrības līdzdalība" atkarībā no tā, kāda institūcija organizē apspriedi un ka pieteikšanās dalībai notiek.
16.10.2023. 13:09