Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Plāns personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju veicināšanai 2024.–2027. gadam
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
ANO Konvencijā par personu ar invaliditāti tiesībām  noteikto pamatprincipu ieviešana ir nosakāma pakāpeniski, mērķēti, kompleksi, tostarp, nodrošinot noteikto uzdevumu un pasākumu ieviešanu horizontālā atbildībā, nozaru ministrijām un institūcijām savstarpēji sadarbojoties, tādējādi maksimāli uzlabojot personu ar invaliditāti dzīves kvalitāti, vides un pakalpojumu piekļūstamību un atbalstu visās dzīves jomās.
Mērķa apraksts
Veicināt uz personu ar invaliditāti vajadzībām orientētas atbalsta sistēmas attīstību starpnozaru līmenī
Politikas jomas
Nodarbinātības un sociālā politika
Teritorija
-
Norises laiks
21.02.2024. - 04.03.2024.
Informācija
Komentārus par Plāna projektā iekļautajiem pasākumiem aicinām sūtīt elektroniski Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktora vietniecei uz e-pasta adresi: Aiga.Lukasenoka@lm.gov.lv
Fiziskās personas
  • personas ar invaliditāti
Skaidrojums un ietekme
-
Juridiskās personas
Sagatavoja
Aiga Lukašenoka (LM)
Atbildīgā persona
Ingus Alliks (LM)
Izsludināšanas datums
21.02.2024. 10:40

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija
Atzinīgi vērtējam LM izstrādāto dokumentu "Plāns personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju veicināšanai 2024.-2027. gadam".

Aicinām izskatīt iespēju papildināt plānu ar uzdevumu, kas izvērtē iespējas, kā sistemātiski veidot un nodrošināt darba iespējas cilvēkiem ar GRT, kas saņem pakalpojumu specializētajās darbnīcās un grupu dzīvokļos.

Tiekoties ar visām Latvijas pašvaldībām, var secināt, ka cilvēki ar GRT, kas saņem pakalpojumus, ir prasmīgi un var tikt sagatavoti darba tirgum, sniegtos pakalpojumus var uzskatīt kā vietu, kur apgūt prasmes, kas noderēs darbā. Daudzi centri arī jau veido sadarbības ar darba devējiem, kopīgi veido sociālos uzņēmumus. Taču to ir nepieciešams valstiski sistemātiski īstenot, lai veidotu vienlīdzīgas iespējas visā valsts teritorijā un sniegtajos pakalpojumos.

Nepieciešams gan veidojot izpratni centru darbiniekiem par veidiem, kā nodrošināt klientu kļūšanu par darba ņēmējiem (nepieciešamā dokumentācija, klients vs darba ņēmējs, savstarpējās attiecības ar darba devēju), gan arī veidojot atbilstošāku likumdošanu, kas ļautu nodarbināt cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem pilnvērtīgi (risinot tādus jautājumus kā, piemēram, minimālā stundas likme atbilstoši darbinieku produktivitātei, kā arī izglītojot darba devējus par darba integrācijas jautājumiem un pilnvērtīgu nodarbinātības sistēmas veidošanu). Tāpat nepieciešams izskatīt iespēju maksāt stipendiju Specializētajās darbnīcās, kas neapliekas ar nodokli.
04.03.2024. 17:14
Māris Grāvis - Biedrība "Rīgas pilsētas "Rūpju bērns""
LAbdien! 
1. Mūsuprāt  pasākumam - Sagatavots piedāvājuma projekts atlīdzības apmēra gradēšanas nosacījumiem - ir jābūt pirms vai vienlaicīgi ar izglītības programmas ieviešanu un īstenošanu. Pamatojums: Tikai tad, ja asistentu atalgojums profesionālam pakalpojuma sniedzējam būs adekvātā apjomā būs iespējams piesaistīt apmācību programmām personas, kas vēlēsies nodrošināt profesionālu pakalpojumu. 
2. Lūdzam precizēt darbības un aktivitātes sekojošā pozīcijā - Sniegts starpprofesionāls komandas atbalsts nemotivētiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Kas tiks nodrošināts? 
3. Precizēt termiņu pasākumam - Sociālajiem uzņēmumiem izmaksāta VSAOI darba devēja daļas kompensācija par uzņēmumā nodarbinātajām personām ar invaliditāti. Jau šobrīd ir pieejams atbalsts. 
4. Papildus lūdzam izskatīt iespēju iekļaut normatīvā regulējuma iestrādi, kas paredzētu personām ar GRT un invaliditāti (I un II invaliditātes grupa) saņemt stipendiju pašvaldību sniegto (tai skaitā deleģēto vai iepirkto) specializēto darbnīcu klientiem. PAmatojums: DI programmu ietvaros daudzās pašvaldībās ir izveidotas specializētās darbnīcas, kurās personas ar GRT rada produktus vai pakalpojumus. Diemžēl darbnīcu klientu produktivitāte nenodrošina iespēju tiem izmaksāt darba algas minimālās algas apmērā un segt visus nodokļus. LAi risinātu personu materiālo stāvokli, palielinātu motivāciju apmeklēt specializētās darbnīcas, tad lūdzam rast sisinājumu iespējai šādos pakalpojumos maksāt stipendijas. 
5. Ilgstpējīgai cilvēku ar smagu invaliditāti nodarbinātības veicināšanai, rosinām apsvērt ideju par valsts radītu darba integrācijas uzņēmumu sadarbībā ar NVA un SIVA, kurā ne tikai nodrošināt apmācību procesu, bet faktiski arī radīt darba vietas personām ar I grupas invaliditāti, tai skaitā GRT!  
04.03.2024. 17:45
Mihails Simvulidi - Apvienība "Pilsēta cilvēkiem"
Lūdzu:
1) 4. rīcības virzienā iekļaut pasākumu - vides pieejamības nodrošināšanu uz ceļiem (ielām) - apmaļu pazemināšanu, gludo joslu izveidi ielās ar nelīdzenu bruģa segumu dzīvojamās zonās un brauktuves šķērsošanas vietās, tuneļu aizvietošana ar šķērsošanas vietām zemes līmenī vai aprīkošanu ar pandusiem un/vai liftiem u.tml.;
2) 4.2. pasākumu papildināt ar darbības rezultātu - ieviest vides pieejamības prasības Ministru kabineta 2001. gada 2. oktobra noteikumos Nr. 421 "Noteikumi par darba vietu aprīkošanu uz ceļiem". Šobrīd ielu būvdarbu laikā vides pieejamība parasti netiek nodrošināta vispār, attiecīgi personas ar kustību vai redzes traucējumiem vairākus mēnešus nevar piekļūt savai dzīvesvietai vai darbavietai;
3) 4.10. pasākumu papildināt ar darbības rezultātu - uzlabot vides pieejamību pilsētu tramvajos, trolejbusos un autobusos;
4) 4.10. pasākumu papildināt ar darbības rezultātu - uzlabot vides pieejamību tramvaju pieturās - izveidot paaugstinātus peronus.
04.03.2024. 23:12