Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot izglītības un mācību sistēmu kvalitāti, iekļautību, efektivitāti un nozīmīgumu darba tirgū, tostarp ar neformālās un ikdienējās mācīšanās validēšanas palīdzību, lai atbalstītu pamatkompetenču, tostarp uzņēmējdarbības un digitālo prasmju, apguvi, un sekmējot duālo mācību sistēmu un māceklības ieviešanu" 4.2.2.9. pasākuma "Izglītības procesa individualizācija un starpnozaru sadarbība profesionālās izglītības izcilībai" otrās projekta iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Viens no būtiskiem risināmiem jautājumiem Latvijas izglītības sistēmā 2021.‒2027.gadā ir profesionālās izglītības iestāžu kā nacionāla līmeņa metodisko centru nostiprināšana savai darbībai prioritārās nozarēs, elastīga un ilgtspējīga izglītības piedāvājuma nodrošināšana, talantu attīstība, koordinētas un stratēģiskas sadarbības ar tautsaimniecības nozaru pārstāvjiem un darba devējiem stiprināšana, paredzot šī jautājuma risināšanai arī atbilstošas Eiropas Sociālā Fonda Plus investīcijas. Arī OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) Latvijas Prasmju stratēģijas Novērtējumā un rekomendācijās (2020) secina, ka Latvijā ir iespējams samazināt prasmju nelīdzsvarotību darba tirgū, tai skaitā veicinot ilgtspējīgu algu kāpumu un darba apstākļu uzlabošanu, kā arī talantu noturēšanu Latvijā. Salīdzinoši zema darba produktivitāte Latvijā tiek minēta kā valsts ekonomisko attīstību kavējošs faktors, galvenie iemesli - nepietiekamas uzņēmēju un darbaspēka prasmes, it īpaši, digitālajās tehnoloģijās, zaļajās prasmēs un citās augstas pievienotās vērtības tehnoloģijās. Latvijā nepieciešami darbinieki ar jaunām, aktuālajām prasmēm, ko iespējams pilnveidot un attīstīt, tai skaitā piedaloties nacionālos un starptautiskos prasmju meistarības konkursos, kā arī īstenojot mērķtiecīgu starptautisko prasmju meistarības standartu prasību pārnesi uz profesionālās izglītības īstenošanu Latvijā. Tādējādi nepieciešams investēt profesionālās izglītības audzēkņu zināšanu, prasmju un iemaņu paaugstināšanā, lai sagatavotu konkurētspējīgus darbiniekus atbilstoši mainīgajām darba tirgus vajadzībām.
Mērķa apraksts
Noteikumu projekta mērķis ir noteikt 4.2.2.9. pasākuma "Izglītības procesa individualizācija un starpnozaru sadarbība profesionālās izglītības izcilībai" otrās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas nosacījumus, kuras ietvaros tiks sniegts atbalsts nacionālo jauno profesionāļu meistarības konkursu SkillsLatvia organizēšanai, konkursantu sagatavošanai un Latvijas nacionālās delegācijas dalības nodrošināšanai starptautiskajos jauno profesionāļu meistarības konkursos EuroSkills un WorldSkills, atbalsts profesionālās izglītības iestādēm un to pedagogiem darbā ar talantīgajiem audzēkņiem profesionālo prasmju apguvē un pilnveidē.
Politikas jomas
Profesionālās izglītības sistēmas attīstība
Teritorija
Visa Latvija
Norises laiks
07.03.2023. - 06.04.2023.
Informācija
Atbilstoši Ministru kabineta kārtība ruļļa 31.6.apakšpunktam tiek nodrošināta TAP portālā iekļautās vispārpieejamās informācijas atklātība un pieejamība sabiedrībai.
Fiziskās personas
  • Profesionālās izglītības iestāžu izglītojamie, jaunie profesionāļi vecumā līdz 25 gadiem un pedagogi
Skaidrojums un ietekme
Noteikumu projektā īstenoto darbību rezultātā atbalsts plānots profesionālās izglītības iestāžu izglītojamiem, apgūstot aktuālās prasmes nozarē, attīstot savu talantu, tādējādi paaugstinot konkurētspēju darba tirgū, kas kopumā pozitīvi ietekmēs izglītojamo mācību rezultātus, profesionālo pieredzi, karjeras attīstību un iesaisti darba tirgū. Profesionālās izglītība iestāžu pedagogiem projekta ietvaros tiks nodrošināti atbalsta pasākumi par konkursantu dalībai nacionālajos un starptautiskajos konkursos nepieciešamajām zināšanām un prasmēm, tādējādi sniedzot atbalstu ikdienas darbā.
Juridiskās personas
  • Valsts izglītības attīstības aģentūra, profesionālās izglītības iestādes, Valsts izglītības satura centrs
Skaidrojums un ietekme
Valsts izglītības attīstības aģentūra īstenos Eiropas Sociālā fonda Plus projektu, atbalstāmo darbību ieviešanā konsultējoties un sadarbojoties ar profesionālās izglītības iestādēm, kā arī Valsts izglītības satura centru, nozaru profesionālajām organizācijām, uzņēmumiem un ārvalstu nacionālajām prasmju organizācijām atbilstoši to kompetencē esošajiem jautājumiem.
Sagatavoja
Elīna Usāre (IZM)
Atbildīgā persona
Līga Lejiņa (IZM)
Izsludināšanas datums
09.03.2023. 15:14

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts