Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Grozījumi Ministru kabineta 2017. gada 16. augusta noteikumos Nr. 480 "Noteikumi par atbrīvojuma piemērošanu no dabas resursu nodokļa samaksas par iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem"
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Noteikumu projekts izstrādāts atbilstoši Dabas resursu nodokļa likuma 8. panta otras daļas 13. punktā noteiktajam deleģējumam Ministru kabinetam.
Mērķa apraksts
Noteikt jaunas prasības ražotāja paplašinātās atbildības sistēmas komersantam (apsaimniekotājam) attiecībā uz plastmasas iepakojuma veidu uzskaiti un apsaimniekošanu atbilstoši DRN likuma 8. panta otras daļas 13. punktā noteiktajam deleģējumam.
Politikas jomas
Vides aizsardzība
Teritorija
Latvijas Republika
Norises laiks
21.02.2024. - 06.03.2024.
Informācija
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai ir dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par likumprojektu tā saskaņošanas stadijā.
Fiziskās personas
Juridiskās personas
  • Ražotāja paplašinātās atbildības sistēmas komersanti, kas apsaimnieko iepakojumu un izlietoto iepakojumu.
Skaidrojums un ietekme
Noteikt jaunas prasības ražotāja paplašinātās atbildības sistēmas komersantam (apsaimniekotājam) attiecībā uz plastmasas iepakojuma veidu uzskaiti un apsaimniekošanu.
Sagatavoja
Tatjana Alekse (VARAM)
Atbildīgā persona
Zanda Kristapsone (VARAM)
Izsludināšanas datums
20.02.2024. 08:52

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Jānis Brizga - "Zaļā brīvība"
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai
2024.gada 6.martā
Par 24-TA-118 Grozījumi Ministru kabineta 2017. gada 16. augusta noteikumos Nr. 480 "Noteikumi par atbrīvojuma piemērošanu no dabas resursu nodokļa samaksas par iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem"

Biedrība Zaļa brīvība un nodibinājums Pasaules dabas fonds ir iepazinušies ar noteikumu grozījumu projektu 24-TA-118 Grozījumi Ministru kabineta 2017. gada 16. augusta noteikumos Nr. 480 "Noteikumi par atbrīvojuma piemērošanu no dabas resursu nodokļa samaksas par iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem".
Jau 2021. gada 26. jūlijā Nr 1-24 Vides konsultatīva padome, sniedzot viedokli Vides aizsardzības un reģionālās ministrijai par likumprojektu "Grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā”, ietvēra ieteikumu “Izprotot resursu aprites aktualitāti, VKP uzsver, ka primāri nepieciešams veicināt iepakojuma pārstrādi, tāpēc līdztekus DRN likmes noteikšanai nepārstrādātajam kompozīta iepakojumam, steidzami un prioritāri  nepieciešama iespējami augstu kompozīta un kartona iepakojuma savākšanas/pārstrādes mērķu rādītāju noteikšana Latvijā”.  
Biedrība Zaļā brīvība un nodibinājums Pasaules dabas fonds vēlās norādīt, ka atbilstoši LR Ministru kabineta pieņemtajam politikas plānošanas dokumentam Rīcības plāns pārejai uz aprites ekonomiku 2020.-2027. gadam un tajā paustajiem galvenajiem rīcības virzieniem un pasākumiem aprites ekonomikas ieviešanai, piemēram, Pāreja no atkritumu apsaimniekošanas uz resursu apsaimniekošanu un Priekšnoteikumu veidošana preču otrreizējai izmantošanai veicināma un kāpināma iepakojuma pārstrāde un apglabājamo atkritumu apjoma samazināšana.
Abas organizācijas aicina noteikumu Ministru kabineta 2017. gada 16. augusta noteikumi Nr. 480 "Noteikumi par atbrīvojuma piemērošanu no dabas resursu nodokļa samaksas par iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem" grozījumos iekļaut konkrētus kvantitatīvos savākšanas vai pārstrādes mērķus dzērienu kartona iepakojumam, tādējādi izslēdzot iepakojuma nonākšanu atkritumu poligonā vai atkritumu dedzinātavā, attīstot augstāku atbildību atkritumu apsaimniekotajiem un veicinot iepakojuma otrreizēju pārstrādi. Abas organizācijas iesaka noteikt ar 2025.gadu kvantitatīvo pārstrādes mērķi 40% un nākamo 2 vai 3 gadu periodā noteikt papildu pārstrādes mērķu kāpumu par 10%.
Šādu mērķu izvirzīšana padarīs pārstrādi dzērienu kartona iepakojumam saistošu visiem nozares spēlētājiem Latvijā. Līdzšinējā ārvalstu pieredze norāda, ka valstīs ar šādi izvirzītiem mērķiem to savākšanas un pārstrādes rādītāji ir augstāki, tāpēc organizācijas redz šo kā efektīvu risinājumu, lai samazinātu atkritumu apglabāšanu un veicinātu pārstrādi. Stingrai virzībai uz pārstrādājamu iepakojumu ir jābūt skaidri atspoguļotai ne tikai valsts veidotajā politikā, bet arī veicinošai praktiskas rīcības attīstībā. Savākšanas un pārstrādes mērķu rādītāji ar pakāpenisku, bet konstantu kāpumu dzērienu kartona iepakojumam ir jānostiprina tiesiskā regulējumā.

Jānis Brizga, biedrība Zaļā brīvība valdes priekšsēdētājs
Jānis Rozītis, nodibinājuma Pasaules dabas fonds direktors
06.03.2024. 13:31
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (turpmāk – LTRK) ir iepazinusies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) izstrādāto noteikumu projektu “Grozījumi Ministru kabineta 2017. gada 16. augusta noteikumos Nr. 480 "Noteikumi par atbrīvojuma piemērošanu no dabas resursu nodokļa samaksas par iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem"” (24-TA-118).
            Konceptuāli LTRK pauž atbalstu pārstrādājamības kritērijiem. Kā zināms, pastāv risinājums dzērienu kartona iepakojuma pārstrādei un LTRK ir ieinteresēta, lai izlietotais kartona iepakojums tiktu savākts. Tiek veiktas investīcijas un savstarpējas sadarbības Latvijā, lai šis apjoms tiktu pēc iespējas palielināts, jo jauda ir pieejama tā pārstrādei. Infrastruktūra ir izveidota, nodrošinot visus nepieciešamos priekšnosacījumus, lai Latvija uzrādītu pēc iespējas labāku rezultātu attiecībā uz minētā iepakojuma veida pārstrādi, tomēr redzams, ka to pilnībā sasniegt nav iespējams bez vienota regulējuma visiem tirgus dalībniekiem.
Tāpēc ir ļoti svarīgi noteikt un ieviest dzērienu kartona iepakojuma obligātās dalītās savākšanas mērķus Latvijā, tādējādi nodrošinot, ka šis iepakojums tiek savākts un netiek izslēgts no kopējās atkritumu savākšanas un pārstrādes sistēmas valsts līmenī ekonomisku, vides vai tehnisku iemeslu dēļ. Ņemot vērā minēto, LTRK aicina noteikt saprātīgu pārstrādes mērķi 30% apmērā ar ikgadēju palielinājumu par 5% un regulāru pārskatīšanu, kas varētu izskatīties sekojoši:
2024: 30%;
2025: 35%;
2026: 40%;
2027: 55%;
2028: 60%.
Lai sasniegtu augstāku pārstrādes līmeni, LTRK ieskatā ir jāsavāc vairāk izlietotā iepakojuma, īpaši ņemot vērā nepieciešamību tos savākt atsevišķi. Tikai valsts mēroga savākšanas vai pārstrādes mērķis dzērienu kartona iepakojumam var nodrošināt lielāku pārstrādi un godīgu konkurenci kartona iepakojumam salīdzinājumā ar PET iepakojumu, apzinoties arvien augošo spiedienu pēc pārstrādes. LTRK aicina uz ilgtermiņa mērķiem virzīties pakāpeniski, izvairoties no nepārvarama sloga nākotnē.
 
06.03.2024. 17:48