Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Grozījumi Ministru kabineta 2010. gada 29. jūnija noteikumos Nr. 592 "Dārzeņu sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumi"
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Lai identificētu augu šķirni, papildus var izmantot bioķīmiskus un molekulārus paņēmienus (turpmāk - BMP), ja rodas šaubas par šķirnes identitāti veicot vizuālos augu fenotipa novērojumus lauka apskates vai pēcpārbaudes laikā. Selekcijas jomā jaunās šķirnes bieži ir līdzīgas viena otrai un atsevišķos gadījumos, kad vizuāli pēc fenotipiskajiem novērojumiem uz lauka ļoti grūti atšķirt šķirnes, pastāv iespēja izmantot BMP šķirnes identifikācijai. Latvijā šobrīd nav iespējams veikt BMP šķirnes identifikācijā sēklu sertifikācijas vajadzībām, bet šo paņēmienu ir jāiekļauj noteikumos, jo nepieciešams nodrošināt iespēju nākotnē veikt šķirņu identifikāciju ar BMP, kad Latvijā sēklu sertifikācijā sāks izmantot BMP.

Sēklu un šķirņu likuma 17.panta 9.punktā ir noteiks, ka var ievest sēklas no valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis, personiskām vajadzībām nelielā daudzumā. Nekur nav noteikti apjomi, cik liels daudzums sēklu paredzēts privātpersonas personiskajām vajadzībām.

Kopš spēkā stājusies Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/2031 (2016. gada 26. oktobris) par aizsardzības pasākumiem pret augiem kaitīgajiem organismiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 228/2013, (ES) Nr. 652/2014 un (ES) Nr. 1143/2014 un atceļ Padomes Direktīvas 69/464/EEK, 74/647/EEK, 93/85/EEK, 98/57/EK, 2000/29/EK, 2006/91/EK un 2007/33/EK (turpmāk - Augu veselības regula), ir noteikts, ka ievedot sēklas no trešajām valstīm, tām ir jābūt ar fitosanitāro sertifikātu. Šo prasību ir jāuzsver, lai privātpersonas, kas ieved dārzeņu sēklas personiskajām vajadzībām, varētu apliecināt, ka sēklas atbilst fitosanitārajām prasībām, un šķērsojot robežu, šo dokumentu uzrādītu Pārtikas un veterinārā dienesta (turpmāk - PVD) inspektoriem vai muitas pārstāvjiem tajās vietās, kur nav PVD robežkontroles punkta.

Tā kā sīpolu (Allium cepa L.), puravu (Allium porrum L.), paprikas (Capsicum annuum L.), tomātu (Solanum lycopersicum L.), daudzziedu pupiņu (Phaseolus coccineus L.), krūmu un kāršu pupiņu (Phaseolus vulgaris L.), lobāmo apaļo zirņu, šķautņaino zirņu, cukura zirņu (Pisum sativum L.), dārza pupu (Vicia faba L.) un galda biešu (Beta vulgaris L.) sēklām var būt Savienībā reglamentētie nekarantīnas organismi (turpmāk - RNO), tad ir noteiktas fitosanitārās prasības šīm sēklām. Nepieciešams papildināt nosacījumus kolekcionāra dārzeņu šķirņu sēklu izplatīšanai attiecībā uz iepriekšminētajām sugām. Kolekcionārs, kurš izplata šīs sēklas, turpmāk tiks iekļauts Profesionālo operatoru oficiālajā reģistrā saskaņā ar normatīvajiem aktiem augu karantīnas jomā, jo dienestam ir nepieciešams veikt uzraudzību attiecībā uz sēklu materiāla kvalitāti.
Mērķa apraksts
Noteikumos ieviest Direktīvas 2021/971 prasības, kas nosaka, ka noteikumus nepieciešams papildināt ar norādēm par jaunākajiem zinātniskajiem paņēmieniem, ko iespējams izmantot, kā papildus rīku lauku apskašu un pēcpārbaužu veikšanai, kā arī papildināt ar dārzeņu sēklu daudzumu, ko drīkst ievests personīgajām vajadzībām no trešajām valstīm un noteikt, ka kolekcionāri, kas darbojas ar dārzeņu sugām, kurām var būt Savienībā reglamentētie nekarantīnas organismi, tiek iekļauti Profesionālo operatoru oficiālajā reģistrā saskaņā ar normatīvajiem aktiem augu karantīnas jomā.
Politikas jomas
Lauksaimniecības dzīvnieku, kultūraugu, meža un zivju resursu ilgtspējīga apsaimniekošana
Teritorija
-
Norises laiks
27.04.2022. - 11.05.2022.
Informācija
Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 “Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 970) 7.4.1 apakšpunktu sabiedrības pārstāvji ir aicināti līdzdarboties, rakstiski sniedzot viedokli par noteikumu projektu tā izstrādes stadijā.
Fiziskās personas
Skaidrojums un ietekme
Noteikumu projekts attiecas uz tām privātpersonām, kuras vēlas ievest dārzeņu sēklas no valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis, personiskām vajadzībām, būs jāievēro noteiktie atļautie daudzumi, kā arī būs nepieciešams uzrādīt fitosanitāro sertifikātu šķērsojot ārējo robežu, kā arī uz dārzeņu sēklu sēklaudzētājiem un tirgotājiem vai sēklu sagatavotājiem vai saiņotājiem, kas reģistrēti Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju reģistrā.
Kolekcionāri, ja izplata sīpolu (Allium cepa L.), puravu (Allium porrum L.), paprikas (Capsicum annuum L.), tomātu (Solanum lycopersicum L.), daudzziedu pupiņu (Phaseolus coccineus L.), krūmu un kāršu pupiņu (Phaseolus vulgaris L.), lobāmo apaļo zirņu, šķautņaino zirņu, cukura zirņu (Pisum sativum L.), dārza pupu (Vicia faba L.) un galda biešu (Beta vulgaris L.) sēklas, tiks iekļauti Profesionālo operatoru oficiālajā reģistrā saskaņā ar normatīvajiem aktiem augu karantīnas jomā.
Juridiskās personas
  • visi uzņēmumi
Skaidrojums un ietekme
Noteikumu projekts attiecas uz dārzeņu sēklu sēklaudzētājiem un tirgotājiem vai sēklu sagatavotājiem vai saiņotājiem, kas reģistrēti Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju reģistrā.
Nozare
Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība
Nozaru ietekmes apraksts
Tiek sakārtota nozare un uzlabots normatīvais regulējums.
Sagatavoja
Laura Bērziņa (ZM)
Atbildīgā persona
Ilga Līdaka (ZM)
Izsludināšanas datums
26.04.2022. 17:42

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts