Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns 2023. ‑ 2027.gadam
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns 2023. ‑ 2027.gadam izstrādāts, lai samazinātu HIV, seksuālās transmisijas infekciju, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatību 
Mērķa apraksts
Plāns izstrādāts, lai ierobežot HIV infekcijas, STI, TB, VHB un VHC izplatību, mazinot inficēšanās riskus sabiedrībā un veicināt HIV infekcijas, STI, VHB un VHC gadījumu savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanu
 
Politikas jomas
Veselības politika
Teritorija
Ārstniecības personas, infekciju slimību pacienti un riska grupas, nevalstiskās organizācijas, pāšvaldības
Norises laiks
22.07.2022. - 19.08.2022.
Informācija
Paralēlā saskaņošana
Fiziskās personas
  • Ārstniecības personas, infekciju slimību pacienti un riska grupas personas
Skaidrojums un ietekme
-
Juridiskās personas
  • nevalstiskās organizācijas
  • Ārstniecības iestādes, pašvaldības
Skaidrojums un ietekme
-
Sagatavoja
Skaidrīte Ivanišaka (VM)
Atbildīgā persona
Indra Dreika (VM)
Izsludināšanas datums
21.07.2022. 12:43

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācija Latvijā

1.     Dokumentā tiek minēts (12.lpp.), ka PVO rekomendē jaunāko tehnoloģiju izmantošanu testēšanas procesā, bet zemāk šāds mērķis netiek iekļauts pie HIV testēšanas pakalpojuma vispārīgajiem mērķiem. Tieši jaunu, precīzāku, ātrāku testēšanas metožu izmantošana var palielināt savlaicīgi diagnosticēto gadījumu skaitu. Lūdzam stratēģijā iekļaut rīcības, kā valsts plāno integrēt jaunu tehnoloģiju risinājumus HIV gadījumu samazināšanai un pacientu dzīves kvalitāte suzlabošanai attiecīgi kā to paredz PVO vadlīnijas. 
2.     Dokumentā tiek minēts (22.lpp.), ka jaunas testēšanas tehnoloģijas, stratēģijas un pieejas varētu palielināt piekļuvi un pārklājumu STI testēšanā un saiknes veidošanā ar veselības aprūpi populācijās, kuras ir pakļautas lielākam riskam. Turpretī  stratēģijā netiek atrunāts kā un kādas jaunas testēšanas tehnoloģijas un stratēģijas ir plānotas ieviest. Lūdzam stratēģijā iekļaut rīcības kā valsts plāno integrēt jaunu tehnoloģiju risinājumus.
3.     Rīcības virziena Nr. 2.5. un 4.1. izpildē, lūdzam piesaistīt diagnostikas tehnoloģiju industrijas pārstāvjus, lai nodrošinātu informācijas un pieredzes pārnesi par jaunākajām diagnostikas metodēm un to izmantošanas potenciālu Latvijā.
4.     Aicinām sadaļā par hepatītiem salāgot terminoloģiju, izvēloties pareizus saīsinājumus atbilstoši dokumenta sākumā (2., 3. lpp) minētajiem: HCV = C hepatīta vīruss; VHC = vīrushepatīts C. Ja ir hronisks vīrushepatīts C, tad tas ir “hronisks VHC”. Vēršam uzmanību, ka C hepatīta vīruss (HCV) nevar būt akūts vai hronisks. Tas pats attiecas arī uz HBV/VHB.
5.     Aicinām papildināt 27.lpp. teikumu “Lai panāktu progresu vīrusu hepatīta epidēmijas apkarošanā, milzīgs izaicinājums ir uzlabot tieši uzraudzības sistēmas un ziņošanu”, izsakot to šādā redakcijā: “Lai panāktu progresu vīrusu hepatīta epidēmijas apkarošanā, milzīgs izaicinājums ir palielināt testēšanas apjomu un tam paredzēto finansējumu un uzlabot uzraudzības sistēmas un ziņošanu. 
6.     Lūdzam precizēt politikas rezultātu 31.lpp. Mūsu ieskatā kā mērķi būtu nepieciešams norādīt hroniska VHC uz 100 000 iedz. samazinājumu, kas ir galvenais VHC ierobežošanas veiksmes indikators. LV šis rādītājs ir zemākais EU (ECDC 2020. dati: LV= 39,2; EU average: 1,8). 
 
18.08.2022. 14:41