Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai intervencē "Atbalsts Eiropas Inovāciju partnerības darba grupu projektu īstenošanai" atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā 2023.–2027. gada plānošanas periodam
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Uzsākot jauno, Kopējās Lauksaimniecības politikas stratēģiskā plāna 2023.–2027. gadam plānošanas periodu, nepieciešami jauni Ministru kabineta noteikumi, jo ir pieņemti jauni Eiropas Savienības normatīvie akti par atbalsta piešķiršanu lauku attīstībai no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai.
Mērķa apraksts
Noteikumi nosaka Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtību intervencē „Atbalsts Eiropas Inovāciju partnerības darba grupu projektu īstenošanai”.
 
Politikas jomas
Lauksaimniecības politika
Teritorija
-
Norises laiks
13.04.2023. - 26.04.2023.
Informācija
Ieviešot intervenci, tiks atbalstīta ciešāka sadarbība starp lauksaimniecības, mežsaimniecības, pārtikas pārstrādes nozares pārstāvjiem, konsultantiem un pētniecību, veicinot jaunu inovatīvu produktu, pakalpojumu un metožu izstrādi, kā arī pieejamo inovācijas pasākumu plašāku izmantošanu un jaunu risinājumu ātrāku un plašāku ieviešanu praksē.
 
Fiziskās personas
Skaidrojums un ietekme
-
Juridiskās personas
Skaidrojums un ietekme
Noteikumu projektā ietvertais tiesiskais regulējums attieksies uz atbalsta pretendentiem, kas ir EIP darba grupa.
EIP darba grupa ir darba grupa, kuru izveidojuši sadarbības partneri tāda projekta īstenošanai, kas sekmē EIP mērķu sasniegšanu. EIP darba grupa apvieno vismaz trīs dažādus un neatkarīgus sadarbības partnerus – lauksaimniekus, mežsaimniekus, lauksaimniecības produktu pārstrādātājus,  lauksaimniecības, mežsaimniecības vai lauksaimniecības produktu pārstrādes nozares nevalstisko organizāciju vai kooperatīvu pārstāvjus, pētniekus (arī studentus), konsultantus vai citas inovācijās ieinteresētās puses.
 
Sagatavoja
Everita Kalvāne (ZM)
Atbildīgā persona
Biruta Ingiļāvičute (ZM)
Izsludināšanas datums
12.04.2023. 11:16

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Guntis Gūtmanis - Biedrība "Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome"
Projektu atlases kritēriji atbalsta piešķiršanā intervencē LA16 “Atbalsts EIP darba grupu projektu īstenošanai”.

Nr. 1.4. “EIP darba grupas partneru sastāva” kritērijs.

Lūdzu definēt konsultanta jēdzienu šajā darba grupā un kādu  pienesumu tas var sniegt projekta izpildē. Dažādi ar digitalizāciju, informācijas tehnoloģijām, kiberdrošību (piemēram speciālisti no CERT) vai citām specifiskām nozarēm saistīti speciālisti piesaistīti kā konsultanti, lai nodrošinātu korektu projektā paredzēto inovatīvo un digitālo mērķu sasniegšanu, ir adekvāts papildu piešķiramo punktu pamatojums. Citu jomu (administratīvo, pēc būtības konsultējošo institūciju) papildus konsultantu piesaiste ar papildus punktiem projekta pieteikumā nebūtu jāatbalsta, jo šādus konsultatīvos pakalpojumus saimniecības un zinātniskās institūcijas izmanto jau pēc būtības un nepieciešamības savā darbībā.

6.1. punkts “Sadarbības partneru izmaksu sadalījums”.

Šāds kritērijs mākslīgi sadalīs projektu realizētājus. Nav korekti un fiziski iespējams, ka izmaksu starpība starp lielākajiem un mazākajiem sadarbības partneriem ar dažādām lomām projektā ir zem 20 %. Programatūras, tehnisku inovatīvu iekārtu vai produktu izstrādātājiem nepieciešamais finansējums, lai nodrošinātu mērķu sasniegšanu ir būtiski lielāks kaut vai uz atalgojuma un darba stundu skaitu, salīdzinot ar projektā iesaistītiem NVO, mārketinga un lietvedības procedūru veicējiem.

8. punkts “Pieprasītā finansējuma intensitāte”.

Samazinātais pieprasījuma intensitātes kritērijs nenodrošina inovāciju projektu pieejamību visiem. Tā kā prioritārā joma ir tieši inovāciju projektu izstrāde un digitalizācija, ir jābūt vienādām iespējām visiem projektu iesniedzējiem, neatkarīgi no to pašnodrošinājuma apjoma. Esošajā situācijā veidojas negodīgi konkurences apstākļi, kad projekta, ar nosacīti zemu inovāciju un idejas vērtību, iesniedzējs ar lielu privātā finansējuma apjomu gūst priekšrocību pār projektiem ar izcili vērtējamu paveicamu ideju un augstu inovatīvo pievienoto vērtību nākotnē, bet ar zemu privātā finansējuma iespēju.

Prioritārās jomas inovāciju projekta izstrādei.

Nepiekrītam šādam prioritāšu sarakstam, jo tas neļauj konkursā par publisko finansējumu piedalīties visām idejām līdzvērtīgi. Katrai nozarei jāizdiskutē, kuras konkrētajai nozarei ir prioritārās jomas un, balstoties uz šīs diskusijas rezultātiem, jāsniedz savs saraksts ar prioritārajām konkrētā sektora jomām.
Sarakstā nav aptvertas visas nozares – kūdras nozare netiek pieminēta vispār.
 
26.04.2023. 15:42
Ilze Muceniece - Latvijas Sēklaudzētāju asociācija
Latvijas Sēklaudzētāju asociācija ir iepazinusies ar Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtību Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai intervencē "Atbalsts Eiropas Inovāciju partnerības darba grupu projektu īstenošanai" atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā un neatbalsta noteikumos izstrādātos vērtēšanas kritērijus un 57.8. punkta redakciju.

Neatbalstām 57. punkta nosacījumus, kur tehniskās apkopes, rezerves daļu un ekspluatācijas izdevumi (57.8.punlts) noteiktas kā neattiecināmās izmaksas. Ja 52.2. punktā netiešās attiecināmās izmaksas noteiktas kā tādas, kuras nav tieši saistītas ar projekta rezultātu sasniegšanu, bet nodrošina atbilstošus apstākļus atbalstāmo darbību īstenošanai un rezultātu sasniegšanai un kuras grāmatvedības sistēmā var noteikt un pamatot kā tādas, kas radušās tiešā saistībā ar projekta tiešajām attiecināmajām izmaksām. Ja projekta darba uzdevumos paredzēti lauka izmēģinājumi, piemēram, tehnikas apkope un rezerves daļas nodrošina atbilstošus apstākļus atbalstāmo darbību īstenošanai un izmaksas proporcionāli varētu tikt attiecinātas kā netiešās izmaksas.

Neatbalstām šādus projektu atlases kritērijus atbalsta piešķiršanai:

1. EIP darba grupas partneru sastāvs – pie maksimālā projekta finansējuma 300 000 euro, vērtēšanas kritērijos 9 partneri un vairāk nav pieņemama prasība. Ierosinām 4 punkti – 5 un vairāk sadarbības partneri, 3 punkti- 4 partneri, 2 punkti – 3 partneri.
6. Sadarbības partneru izmaksu sadalījums – piekrītam LOSP viedoklim, ka nav korekti un fiziski iespējams, ka izmaksu starpība starp lielākajiem un mazākajiem sadarbības partneriem ar dažādām lomām projektā ir zem 20 %. Projektā var būt partneri, kas piedalās tikai ar savām zināšanām un partneri, kas veic arī praktiskus izmēģinājumus  - izmaksu sadalījums šādiem partneriem būtiski atšķiras. Šāda prasība liek projektu iesniedzējiem mākslīgi censties pārdalīt finansējumu starp partneriem.
7. Projekta attiecināmo izmaksu summa – vēlamies inovatīvus un noderīgus rezultātus, bet vērtējumā lielāku punktu skaitu iegūst projekti ar mazākajām izmaksām.
Arī pie vienāda punktu skaita atkal priekšrocība tiek dota projektam ar mazāko nepieciešamo finansējumu.  
 
26.04.2023. 23:23