Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās" 5.1.1.5. pasākuma "Unikāla Eiropas mēroga kultūras mantojuma atjaunošana, lai veicinātu to piekļūstamību, attīstot kultūras pakalpojumus" īstenošanas noteikumi
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
-
Mērķa apraksts
Projekta mērķis ir noteikt kārtību, kādā tiek īstenots Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana” 5.1.1.5. pasākums “Unikāla Eiropas mēroga kultūras mantojuma atjaunošana, lai veicinātu to pieejamību, attīstot kultūras pakalpojumus”, nodrošinot unikālu valsts nozīmes kultūras pieminekļu, kas atrodas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautā teritorijā Rīgas vēsturiskajā centrā, projektu īstenošanu.
Politikas jomas
Eiropas Savienības fondi un citi ārvalstu finanšu instrumenti
Teritorija
-
Norises laiks
19.05.2023. - 01.06.2023.
Informācija
Sabiedrība var sniegt viedokli par Ministru kabineta noteikumu projektu.
Fiziskās personas
Skaidrojums un ietekme
-
Juridiskās personas
Skaidrojums un ietekme
-
Sagatavoja
Andrelita Blusanoviča (KM)
Atbildīgā persona
Dace Vilsone (KM)
Izsludināšanas datums
18.05.2023. 12:16

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Leonīds Krivišs
Es uzskatu, ka baltu tautu pagānisms ir cienīgs būt par UNESCO Pasaules mantojuma sastāvdaļu. Baltu tautu politeisms ir unikāls Eiropas mērogā, jo baltu tautas spēja nosargāt savu senču kultūrvēsturisko mantojumu un tradīcijas par spīti gadsimtiem ilgajai kristianizācijai un 20. gadsimtā piedzīvotajai okupācijai, kad Padomju Krievija okupēja Baltijas valstis, liedzot jebkādu iespēju baltiešiem kopt un attīstīt savu senču kultūru. Padomju okupācijas gadi bija postoši, tāpēc es uzskatu, ka ar visiem iespējamajiem līdzekļiem ir jāmēģina atjaunot baltu tautu pagānisko mantojumu. Savā veidā pagānisms padara Baltiju savdabīgu un tūristiem pievilcīgu.
Ar cieņu, Leonīds Krivišs 
30.05.2023. 20:17
Leonīds Krivišs
Pēc manām domām, ir jāiegulda spēks, laiks un nauda dievturības kopšanā. Dievturību var droši iekļaut UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Es domāju, ka šādi Latviju var padarīt interesantāku un pievilcīgāku ārzemju tūristiem no visas Eiropas, kā arī šādi var nosargāt Latvijas kultūrtelpu no globalizācijas iespējamās negatīvās ietekmes.
Ar cieņu, Leonīds Krivišs
30.05.2023. 20:19
Leonīds Krivišs
Attīstot latviešu tautas pagānismu jeb dievturību, var iedvesmoties no skandināvu tautu pagānisma jeb asatru. Ar asatru var iepazīties šeit: paganstore.net/norse-idols. Un arī šeit: paganstore.net/wooden-altar. Protams, dievturība un asatru nav viens un tas pats, tās ir dažādas pagāniskās ticības. Tomēr skandināvu neopagānisms ir visai populārs Ziemeļamerikā un Eiropā, un no šī skandināvu neopagānisma var smelties iedvesmu.
Es domāju, ka šādā veidā tiks saglabāts baltu tautu senais kultūrvēsturiskais mantojums un senās tradīcijas. Arī ārzemju tūristiem šāda savdabība noteikti patiks.
Ar cieņu, Leonīds Krivišs
30.05.2023. 20:21
Leonīds Krivišs
Latvijā var veidot dažādas pagāniskās svētvietas: brīvdabas tempļus, elkmežus jeb svētmežus, dažādas mākslinieciskas instalācijas.
Piemēram, katrā Latvijas kultūrvēsturiskajā novadā var izveidot pa vienai svētbirzij ar brīvdabas templi un Latvju Dievu elkiem. Svētbirzs veidošanai pietiktu vien ar trijiem, četriem hektāriem zemes. Var iedvesmoties no Kristus Karaļa kalna Aglonas novadā. Vienīgi kristīgās tradīcijas vietā šeit dominētu latviešu tautas pagānisms. Te tiktu izvietoti dažādu Dievu un dažādu Dieviešu elki. Piemēram, Dieva Pērkona elks, Dievietes Laimas elks un Dievietes Māras elks, kā arī liels lērums svētakmeņu ar senlatvju spēka zīmēm. Veidojot Latvju Dievu elkus, var iedvesmoties no skandināvu pagāniskās tradīcijas –  asatru. Vizuālais piemērs ir šeit: paganstore.net/product-page/set-4-gods.
Es no sirds domāju, ka šī ir skaista un burvīga ideja.
Ar cieņu, Leonīds Krivišs 
30.05.2023. 20:41
Dmitrijs Dmitrijevs
Latvija ir ideāla valsts. Te ir skaista daba, burvīgi cilvēki un bagāta kultūra. Baltu tautu pagānisms ir nozīmīgs gan latviešiem, gan lietuviešiem. Un es domāju, ka baltu tautu pagānismu ir svarīgi saglabāt un nosargāt, t.i., piešķirt tam UNESCO pasaules mantojuma statusu. Gan dievturība, gan romuva ir lielisks piemērs baltu tautu savdabībai un unikalitātei. Ir svarīgi šo vēstures šarmu saglabāt ne tikai Rīgā, bet arī visā Latvijā.
Saules mūžu Latvijai! Lai Dabas Māte mūs svētī!
Cieņā, Dmitrijs Dmitrijevs 
30.05.2023. 20:58
Dmitrijs Dmitrijevs
Manuprāt, ir Latvijā ir svarīgi attīstīt etnotūrismu, jo tas varētu būt pievilcīgs ārzemniekiem no visas Eiropas. Te talkā varētu nākt dievturība ar savu garīgo bagātību un etnofolkloras mantojumu. Es pieļauju, ka ārzemju tūristiem tas varētu patikt. Tā būtu laba investīcija Latvijas nākotnē.
Cieņā, Dmitrijs Dmitrijevs
30.05.2023. 21:00
Tatjana Dmitrijeva
Es mīlu Latviju. Latvija ir skaista zeme. Te cilvēki dzīvo brīvi un nepiespiesti. Un es domāju, cik svarīgi ir nosargāt kultūras daudzveidību Latvijā. Es uzskatu, ka valstij ir jāsargā dievturība, jo dievturība bagātina Eiropas kultūru. Piemēram, Ziemeļamerikā un Eiropā visai strauji attīstās neopagānisms. Es domāju, ka dievturība būtu interesanta arī ārzemniekiem. Tā būtu kā tūristu magnēts.
Ar cieņu, Tatjana Dmitrijeva 
30.05.2023. 21:09