Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.2.3. specifiskā atbalsta mērķa "Sekmēt to, lai – jo īpaši nelabvēlīgā situācijā esošām grupām – būtu vienlīdzīga piekļuve kvalitatīvai un iekļaujošai izglītībai un mācībām un iespēja to iegūt, sākot ar pirmsskolas izglītību un aprūpi un vispārējās izglītības un profesionālās izglītības un mācību gaitā līdz pat augstākajai izglītībai un pieaugušo izglītībai un mācībām, tostarp veicināt mācību mobilitāti visiem un atvieglot piekļūstamības iespējas personām ar invaliditāti" 4.2.3.1. pasākuma "Integrēta "skola-kopiena" sadarbības programma atstumtības riska mazināšanai izglītības iestādēs" īstenošanas noteikumi
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2022. gadā Latvijā 6,7 % jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem priekšlaicīgi pārtrauc mācības (t. sk. – 9,3 % vīriešu un 4 % sieviešu; 5,7 % pilsētās un 8,7 % lauku teritorijās). Lai gan Latvijā 2022. gadā priekšlaicīgi mācības pārtraukušo jauniešu īpatsvars ir zemāks par Eiropas Savienības līmenī līdz 2030. gadam sasniedzamo mērķi – 9 %, nepieciešams turpināt sistēmisku un koordinētu atbalstu priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riska samazināšanai izglītojamiem, lai mazinātu sociālu atstumtību un veicinātu Latvijas bērnu un jauniešu vienlīdzīgu piekļuvi iekļaujošai un kvalitatīvai izglītībai. Priekšlaicīga mācību pārtraukšana ietver daudzveidīgu risku kopumu, kas pārsniedz ar mācību darbu un izglītības iestādes vidi saistīto ietvaru. Tāpēc būtiski ir gan sniegt atbalstu riskam pakļautiem izglītojamiem, gan stiprināt bērnu un jauniešu izglītības ieguves procesā un tiesību aizsardzībā iesaistīto pušu sadarbību, pilnveidot zināšanas un prasmes darbam ar riskam pakļautiem izglītojamiem, tostarp mazinot vardarbības gadījumus.
Mērķa apraksts
4.2.3.1. pasākuma mērķis ir attīstīt integrētu skolas - kopienas jeb pašvaldības izglītības ekosistēmas pieeju, veicinot starpinstitūciju sadarbību un izglītojamā vecāku (personu, kas realizē aizgādību) iesaisti izglītības procesā, lai nodrošinātu koordinētu rīcību sociālās atstumtības un priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riska samazināšanai izglītojamiem un sekmētu vispārējās izglītības satura apguvi.
Politikas jomas
Izglītības un zinātnes politika
Teritorija
Visa Latvija
Norises laiks
21.12.2023. - 26.01.2024.
Informācija
Tiek īstenota publiskā apsriešana.
Fiziskās personas
  • skolēni
  • personas ar invaliditāti
  • vecāki (personas, kas realizē aizgādību);
  • pedagogi;
  • atbalsta personāls izglītības iestādēs;
  • jaunatnes darbinieki un jaunatnes lietu speciālisti;
  • pašvaldību, to dienestu un policijas darbinieki;
  • izglītības iestāžu vadītāji
Skaidrojums un ietekme
4.2.3.1. pasākuma mērķa grupa ir vispārējās izglītības iestāžu izglītojamie pirmsskolas izglītības posmā un izglītojamie no 1. līdz 12. klasei, kā arī to profesionālās izglītības iestāžu un vispārējās izglītības iestāžu, kuras īsteno profesionālās izglītības programmas, izglītojamie no 1. līdz 4. kursam. Mērķa grupā neietilpst profesionālās ievirzes, profesionālās pilnveides un profesionālās tālākizglītības programmu izglītojamie. 4.2.3.1. pasākumā tiks sniegts individualizēts atbalsts pasākuma mērķa grupas izglītojamiem, kuriem konstatēts sociālās atstumtības vai priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas risks (t. sk. izglītojamiem ar invaliditāti). Individualizēto atbalstu galvenokārt nodrošinās pašvaldību un izglītības iestāžu speciālisti – pedagogi, atbalsta personāls, arī pasākuma ietvaros sagatavotie izglītojamo mentori (t. sk. jaunatnes darbinieki un jaunatnes lietu speciālisti). Šo speciālistu atbalstam pasākumā tiks nodrošinātas grupu supervīzijas. Pašvaldību, to dienestu, policijas un izglītības iestāžu darbinieki varēs iesaistīties starpinstitūciju sadarbības komandās un izglītības iestāžu un pašvaldību atbalsta komandās sadarbības attīstīšanai un koordinētai rīcībai sociālās atstumtības un priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riska samazināšanai, piedalīties informācijas un sadarbības procedūru izstrādē, mācībās un pieredzes apmaiņas darbnīcās. Izglītojamie, viņu vecāki (personas, kas realizē aizgādību) un izglītības iestāžu personāls varēs iesaistīties skolas – kopienas iniciatīvu projektu un izglītības iestāžu partnerības projektu īstenošanā. Pasākuma īstenošanas gaitā tiks uzlabota preventīvajā darbā priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riska samazināšanai iesaistīto pušu sadarbība, kā arī veicināta izglītojamo sociālā iekļaušana.
Juridiskās personas
  • nevalstiskās organizācijas
  • pašvaldības (to dienesti, policija, pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādes);
  • valsts, valsts augstskolu un pašvaldību dibinātas vispārējās izglītības iestādes;
  • valsts, valsts augstskolu un pašvaldību dibinātas profesionālās izglītības iestādes.
Skaidrojums un ietekme
Tiks nodrošināts informatīvs, konsultatīvs un metodisks atbalsts; veicināta starpinstitūciju un speciālistu sadarbība. Pašvaldībām būs pieejams finansējums skolas – kopienas iniciatīvu projektu konkursu rīkošanai, kā arī izglītības iestādēm skolas – kopienas iniciatīvu projektu un izglītības iestāžu partnerības projektu īstenošanai.
Sagatavoja
Inese Indričāne (IZM)
Atbildīgā persona
Ilze Saleniece (IZM)
Izsludināšanas datums
28.12.2023. 12:07

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts