Sabiedrības līdzdalība

PAZIŅOJUMS:
VRAA informē, ka saistībā ar uzturēšanas darbiem 19. aprīlī no plkst. 23.00 līdz 20. aprīļa plkst. 12.00 ir iespējami traucējumi juridisko personu pilnvarošanas risinājumā.
Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Noteikumi par veselības pārbaudēm un medicīniskajām pretindikācijām ieroču glabāšanai un darba ar ieročiem veikšanai, kā arī apsardzes sertifikāta saņemšanai un apsardzes komersanta reģistrēšanai
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
     2019. gada 10. aprīlī stājoties spēkā Ieroču aprites likumam (turpmāk - Likums), spēku zaudēja Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likums, saskaņā ar kuru (18.1 panta sestās daļas 1. un 2. punkts) tika izdoti Ministru kabineta 2014. gada 22. jūlija noteikumi Nr. 418 “Noteikumi par veselības pārbaudēm personām, kas glabā (nēsā) ieročus un veic darbu ar ieročiem” (turpmāk – Noteikumi Nr. 418).
     Noteikumi Nr. 418 paredzēja medicīniskās pretindikācijas ieroču glabāšanai (nēsāšanai) un darbam ar ieročiem, kārtību, kādā veic veselības pārbaudi personām, kuras glabā (nēsā) ieročus un veic darbu ar ieročiem, kārtējās veselības pārbaudes termiņu, kā arī prasības un kārtību, kādā personu nosūta uz pirmstermiņa veselības pārbaudēm. Tāpat Noteikumu Nr. 418 6. punkts noteica, ka aizpildītā veselības pārbaudes karte ir pievienojama pacienta ambulatorajai kartei vai glabājama 15 gadus ārstniecības iestādē, kurā veikta personas pirmreizējā, kārtējā vai pirmstermiņa veselības pārbaude.
    Likuma pārejas noteikumu 2. punkts paredz, ka Ministru kabinetam līdz 2019. gada 31. decembrim jāizdod virkne noteikumu, tai skaitā, Likuma 27. panta sestajā daļā minētie noteikumi un, ka līdz attiecīgo Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2019. gada 31. decembrim ir spēkā virkne noteikumu, tai skaitā Noteikumi Nr. 418.
   Ņemot vērā, ka Noteikumi Nr. 418 ar 2020. gada 1. janvāri ir zaudējuši savu spēku, un šobrīd spēkā nav regulējuma, kas noteiktu augstāk minētās tiesību normas, ir izstrādāts jauns normatīvais akts, ar kuru pārņemtas Noteikumu Nr. 418 tiesiskās normas.
   Noteikumi Nr. 418 paredzēja, ka veselības pārbaudes kartes ārstniecības iestādēm ir jāglabā 15 gadus. Nosakot Projektā aizpildītās veselības pārbaudes kartes glabāšanas termiņš, tika ņemti vērā 2019. gada 2. jūlija grozījumi Ministru kabineta 2006. gada 4. aprīļa noteikumos Nr. 265 “Medicīnisko dokumentu lietvedības kārtība”, kas paredzēja pārvērtēt medicīniskās dokumentācijas glabāšanas laiku lietderību. Ņemot vērā minēto, aizpildītās veselības pārbaudes kartes glabāšanas termiņš tika pārvērtēts, nosakot optimālāku glabāšanas termiņu (5 gadi) un tādējādi samazinot administratīvo slogu ārstniecības iestādēm.
      Likuma 27. panta trešā daļa paredz, ka kārtējo veselības pārbaudi personām, kuras saņēmušas ieroča glabāšanas atļauju, nēsāšanas atļauju vai ieroču kolekcijas atļauju, atļauju darbam ar ieročiem vai šaušanas instruktora vai šaušanas trenera sertifikātu, veic ik pēc viena līdz pieciem gadiem atkarībā no personas veselības stāvokļa. Atbilstoši iepriekš minētajam secināms, ka ilgākais termiņš, līdz kura beigām nepieciešams sagatavot jaunu veselības pārbaudes karti, ir pieci gadi. Tas nozīmē, ka ik pēc piecu gadu termiņa (vai īsāka termiņa), tiek atkārtoti vērtēts personas veselības stāvoklis un sagatavota veselības pārbaudes karte. Tā kā personas veselības stāvoklis tiek atkārtoti vērtēts ik pēc pieciem gadiem (vai īsākā termiņā), nav nepieciešams glabāt iepriekš veiktās veselības pārbaudes kartes 15 gadus, jo no Likuma tiesību normām, kā arī no Projekta mērķa izriet, ka ir būtiski konstatēt personas esošo veselības stāvokli kādā no normatīvajos aktos noteiktajiem termiņiem.   
 
Mērķa apraksts
   Lai nodrošinātu Likuma 27. panta sestajā daļā Ministru kabinetam dotā uzdevuma izpildi, Projekts paredz izdot jaunā redakcijā Noteikumus Nr. 418, jo spēku ir zaudējis Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likums, uz kura pamata tika izstrādāti minētie noteikumi, kā arī samazināt veselības pārbaudes kartes glabāšanas laiku no 15 uz 6 gadiem, ņemot vērā veselības pārbaužu veikšanas periodiskumu.
Politikas jomas
Veselības aprūpe
Teritorija
Latvijas Republika
Norises laiks
22.08.2022. - 21.09.2022.
Informācija
Priekšlikumu iesniegšanai par Projektu aicinām izmantot TAP portālu.  
Fiziskās personas
  • Personas, kuras glabā (nēsā) ieročus un veic darbu ar ieročiem.
  • Valsts policijas amatpersonas un ārstniecības personas.
Skaidrojums un ietekme
Projekts ietekmēs personas, kuras glabā (nēsā) ieročus un veic darbu ar ieročiem, paredzot minētajām personām periodisku veselības pārbaužu veikšanu. 
Projekts ietekmēs arī Valsts policijas amatpersonas un ārstniecības personas, kurām Projektā deleģētas tiesības pamatotu aizdomu gadījumā nosūtīt personas uz pirmstermiņa veselības pārbaudi.
Juridiskās personas
  • Ģimenes ārstu prakses, ārstniecības iestādēs izveidotas ārstu komisijas un ārstniecības iestādēs izveidotas specializētas ārstu komisijas, kuras veic personu pirmreizēju, kārtēju vai pirmstermiņa veselības pārbaudi un nodrošina medicīniskās dokumentācijas uzglabāšanu
Skaidrojums un ietekme
Projekts nosaka medicīniskās pretindikācijas, kuras liedz glabāt (nēsāt) ieročus un veikt darbu ar ieročiem. Ģimenes ārsti (ģimenes ārstu prakses), ārstniecības iestādēs izveidotās ārstu komisijas un ārstniecības iestādēs izveidotās specializētās ārstu komisijas izvērtēs minētās indikācijas, kā arī nodrošinās medicīniskās dokumentācijas (veselības pārbaudes kartes) glabāšanu, atbilstoši Projektā noteiktajam termiņam.
Sagatavoja
Viktorija Korņenkova (VM)
Atbildīgā persona
Indra Dreika (VM)
Izsludināšanas datums
11.08.2022. 14:35

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs"
Pamatojoties uz Ministru kabineta 2018. gada 28. augusta noteikumu Nr. 555 "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība" 2.7. apakšpunktā noteikto, ka veselības pārbaudes, kas nepieciešamas darbam vai speciālu atļauju saņemšanai, kā arī veselības pārbaudes transportlīdzekļu vadītājiem un profilaktiskās pārbaudes, kas nav minētas šo noteikumu 1. pielikumā, ir no valsts budžeta līdzekļiem neapmaksājamie veselības aprūpes pakalpojumi, Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs”, turpmāk – RPNC, ierosina pēc analoģijas ar citiem Ministru kabineta noteikumiem, kas reglamentē veselības pārbaudes speciālu atļauju saņemšanai, papildināt noteikumu projekta pamattekstu ar piekto daļu šādā redakcijā:

V. Kārtība, kādā sedz veselības pārbaudes izdevumus

18. Maksājuma apmēru par veselības pārbaudi nosaka saskaņā ar ārstniecības iestādes apstiprinātu cenrādi, kurā tiek veikta veselības pārbaude.

19.  Persona, kura nosūtīta veselības pārbaudei, samaksā par veselības pārbaudi pirms pārbaudes uzsākšanas. Apmaksu par papildu izmeklēšanu pie klīniskā psihologa psiholoģisko un psihodiagnostisko testu veikšanai, bioķīmisko izmeklējumu un ķīmiski toksikoloģisko izmeklējumu veikšanu, kā arī alkohola koncentrācijas noteikšanu izelpas gaisā un asinīs veikšanu veic pirms atzinuma saņemšanas.

20. Ja personai, kura nosūtīta uz pirmstermiņa veselības pārbaudi, netiek konstatētas medicīniskās pretindikācijas ieroču glabāšanai (nēsāšanai) un darbam ar ieročiem, viņai ir tiesības prasīt no nosūtītāja pirmstermiņa veselības pārbaudes izdevumu atlīdzinājumu Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.

Papildus RPNC ierosina izteikt noteikumu projekta 1. pielikuma 1., 2. un 3. punktu šādā precizētā redakcijā (nepieciešamās korekcijas marķētas):

1. pielikums
Ministru kabineta
[22-TA-2401 Dt]
noteikumiem Nr. [22-TA-2401 Nr]

Medicīniskās pretindikācijas ieroču glabāšanai (nēsāšanai) un darbam ar ieročiem
Nr. p. k.
Slimības un veselības problēmas
Diagnozes kods atbilstoši SSK-101
Piezīmes

1. Psihiski un uzvedības traucējumi, kas ir absolūtās medicīniskās kontrindikācijas

1.1.
Demence
F00; F01; F02; F03
 

1.2.
Organisks amnestisks sindroms. Delīrijs
F04; F05
 

1.3.
Organiska halucinoze. Organiski katatoni traucējumi. Organiski murgi. Organiski afektīvi traucējumi – maniakāli, bipolāri, jaukti
F06.0; F06.1; F06.2; F06.30; F06.31; F06.33
Nav iekļauts F06.32

1.4.
Šizofrēnija, šizoafektīvi traucējumi, šizotipiski traucējumi un murgi
F20; F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29
 

1.5.
Mānijas epizode. Bipolāri afektīvie traucējumi
F30; F31
 

1.6.
Smaga depresijas epizode
F32.2; F32.3
 

1.7.
Specifiski personības traucējumi (paranoīda, asociāla, emocionāli nestabila, histēriska personība). Jaukti personības traucējumi
F60.0; F60.2; F60.3; F60.4; F61
 

1.8.
Paradumu un dziņu traucējumi
F63.1; F63.2; F63.3; F63.8; F63.9
 

1.9.
Garīga atpalicība
F70; F71; F72; F73
 

1.10.
Pervezīvi attīstības traucējumi (autisms)
F84
 

2. Psihiski un uzvedības traucējumi, kas ir izvērtējamās medicīniskās kontrindikācijas.

Psihiski un uzvedības traucējumi, kas atzīstami par medicīniskām kontrindikācijām, izņemot, ja personai veselības pārbaudes laikā konstatē piezīmēs norādīto veselības stāvokli un šos kritērijus:
1) traucējumi bijuši anamnēzē; veselības pārbaudes laikā ir remisija, kas ilgāka par vienu gadu;
2) traucējumu intensitāte viegla vai vidēji smaga, norise ir īslaicīga; traucējumi labi padodas ārstēšanai, pacients ir līdzestīgs ārstēšanai, vai ārstēšana nav nepieciešama;
3) nav bijušas stacionāras ārstēšanas epizodes sakarā ar sociāli bīstamu uzvedību (pret sevi vai apkārtējiem) pēdējo piecu gadu laikā;
4) nav novērota paškaitējosa uzvedība vai suicidāli mēģinājumi pēdējo piecu gadu laikā.

2.1.
Organiski afektīvi traucējumi, depresīvs tips. Organiska trauksme, emocionāla labilitāte. Organiski disociatīvi traucējumi. Viegli kognitīvi traucējumi
F06.32; F06.4; F06.6; F06.7
Traucējumi viegli/mēreni izteikti, padodas ārstēšanai

2.2.
Personības un uzvedības traucējumi smadzeņu slimības, bojājuma vai disfunkcijas dēļ
F07
Traucējumi viegli/mēreni izteikti, bez komorbiditātes, nav sociālas funkcionēšanas traucējumu

2.3.
Viegla/vidēji smaga depresijas epizode
F32.0; F32.1
Viegla/vidēji smaga depresijas epizode, kas labi padodas ārstēšanai. Nav sociālās funkcionēšanas traucējumu

2.4.
Rekurenti depresīvi traucējumi
F33
Atkārtotas vieglas/vidēji smagas depresijas epizodes, kas labi padodas ārstēšanai. Nav sociālās funkcionēšanas traucējumu

2.5.
Hroniski, citi un neprecizēti garastāvokļa traucējumi
F34; F38; F39
Traucējumi viegli/mēreni izteikti bez komorbiditātes, padodas ārstēšanai

2.6.
Fobiska trauksmainība, specifiskas fobijas
F40
Traucējumi viegli/mēreni izteikti, bez komorbiditātes, padodas ārstēšanai

2.7.
Cita veida trauksme (panika, ģeneralizēta trauksme, trauksme ar depresiju)
F41
Traucējumi viegli/mēreni izteikti bez komorbiditātes, panikas lēkmes retas, labi padodas ārstēšanai

2.8.
Obsesīvi kompulsīvi traucējumi
F42
Traucējumi viegli/mēreni izteikti bez komorbiditātes, padodas ārstēšanai

2.9.
Reakcija uz smagu stresu un adaptācijas traucējumi
F43
Traucējumi viegli/mēreni izteikti bez komorbiditātes, bez pašnāvības draudiem vai mēģinājuma

2.10.
Disociatīvi traucējumi. Somatoformi traucējumi. Citi neirotiski traucējumi
F44; F45; F48
Traucējumi viegli/mēreni izteikti, padodas ārstēšanai sešu mēnešu periodā. Traucējumi neierobežo sociālo funkcionēšanu

2.11.
Ēšanas traucējumi
F50
Traucējumi viegli/mēreni izteikti, padodas ārstēšanai sešu mēnešu periodā. Traucējumi neierobežo sociālo funkcionēšanu

2.12.
Miega traucējumi (neorganiski). Somnambulisms. Bailes miegā. Nakts šausmas
F51
Traucējumi viegli/mēreni izteikti, padodas ārstēšanai sešu mēnešu periodā. Traucējumi neierobežo sociālo funkcionēšanu

2.13.
Psihiski un uzvedības traucējumi pēcdzemdību periodā
F53
Traucējumi viegli/mēreni izteikti, padodas ārstēšanai sešu mēnešu periodā pēc dzemdībām

2.14.
Specifiski personības traucējumi (šizoīda, anankastiska, trauksmaini izvairīga, atkarīga personība, citi precizēti personības traucējumi).
F60.1; F60.5; F60.6; F60.7; F60.8
Traucējumi kompensēti, būtiski neierobežo sociālo funkcionēšanu

2.15.
Stabilas personības pārmaiņas, kas nav saistītas ar smadzeņu bojājumu vai slimību
F62
Traucējumi būtiski neierobežo sociālo funkcionēšanu

2.16.
Dzimumidentitātes traucējumi
F64
Traucējumi neierobežo sociālo funkcionēšanu

2.17.
Seksuālās izvēles traucējumi, psihiski un uzvedības traucējumi, kas saistīti ar seksualo attīstību un orientāciju
F65; F66
Traucējumi neierobežo sociālo funkcionēšanu

2.18.
Citi un neprecizēti pieaugušo personības un uzvedības traucējumi
F68; F69
Traucējumi neierobežo sociālo funkcionēšanu

2.19.
Hiperkinētiski traucējumi
F90
Traucējumi novērojami pieaugušo vecumā, tie viegli/mēreni izteikti, padodas ārstēšanai

3. Alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu (izņemot tabaku) pārmērīga, kaitējoša lietošana vai atkarība, patoloģiska tieksme uz azartspēlēm

Psihiski un uzvedības traucējumi, kas atzīstami par medicīniskām kontrindikācijām, izņemot, ja personai veselības pārbaudes laikā konstatē piezīmēs norādīto veselības stāvokli un šos kritērijus:
slimības norise ir viegla vai vidēji smaga; veselības traucējumi bija anamnēzē; pacients ir līdzestīgs ārstēšanai, vai ārstēšana nav nepieciešama profilaktiskās vai dinamiskās novērošanas laikā;
pacientam ir veikti objektīvi papildu izmeklējumi (piemēram, bioķīmiskie izmeklējumi, ķīmiski toksikoloģiskie izmeklējumi)).
3.1.
Alkohola pārmērīga, kaitējoša lietošana
F10.1
Pretindikāciju nav pēc objektīvi pierādāma un izvērtējama stabila viena gada nelietošanas perioda un/vai ārstēšanās perioda

3.2.
Narkotisko vai psihotropo vielu (izņemot tabaku) pārmērīga, kaitējoša lietošana
F11.1, F12.1, F13.1, F14.1, F15.1, F16.1, F18.1, F19.1
Pretindikāciju nav pēc objektīvi pierādāma un izvērtējama stabila viena gada nelietošanas perioda vai nepieciešamības gadījumā - ārstēšanās

3.3.
Patoloģiska tieksme uz azartspēlēm
F63.0
Pretindikāciju nav pēc objektīvi pierādāma un izvērtējama stabila viena gada nespēlēšanas un/vai ārstēšanās perioda

3.4.
Alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu atkarība
F10.2, F11.2, F12.2, F13.2, F14.2, F15.2, F16.2, F18.2, F19.2
Pretindikāciju nav pēc objektīvi pierādāma un izvērtējama trīs gadu stabila nelietošanas un ārstēšanās perioda, kas nepieciešamības gadījumā var ilgt līdz pieciem gadiem stabilas remisijas sasniegšanai




 
 
21.09.2022. 15:03