Atzinums

Projekta ID
24-TA-710
Atzinuma sniedzējs
Biedrība "Latvijas Kūdras asociācija"
Atzinums iesniegts
09.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam noteikumu 20.3.4. apakšpunktā nosauktās institūcijas papildinat ar birdŗibām, kam ir pieredze kūdras ieguves vietu rekultivācijā un precizēt punktu redakcionāli. Latvijā ir biedrības, kam ir pieredze darbā ar kūdras ieguves vietu rekultivāciju, kas, iespējams, ir lielāka nekā dažām pašvaldībām vai valsts institūcijām. Tādēļ būtu lietderīgi tādas biedrības iesaistīt. Attiecīgi papildināma anotācija.
 
Piedāvātā redakcija
20.3.4. ar kūdras ieguves vietu rekultivāciju, teritorijas attīstības plānošanu saistīto institūciju un pašvaldību darbinieku, kā arī ar kūdras ieguves vietu rekultivāciju saistīto biedrību informēšanas, sadarbības veicināšanas un izglītošanas pasākumi;
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Asociācija iesaka attiecībā uz vienas ieguves vietas rekultivāciju vārdu “stratēģija” aizstāt ar vārdu “plāns”, jo stratēģija ir dokuments ilgākam laika periodam ar dažādām darbībām, bet vienas ieguves vietas rekultivācijai varētu būt pasākumu vai darbības plāns.
Lūgums izvairīties no vārda “inventarizācija” lietošanas šajā kontekstā, jo kūdras ieguves ietekmēto teritoriju inventarizācija ir veikta projektā “Degradēto purvu atbildīga apsaimniekošana un ilgtspējīga izmantošana Latvijā” (LIFE REstore, LIFE14 CCM/LV/001103) kā tas ir norādīts arī anotācijā, un citos projektos. Šo informāciju nepieciešams izvērtēt un papildināt ar lauka darbu datiem. 
Nepiecišams precizēt  apakšpunkta redakciju, jo tā ir neskaidra. Piemeŗam, nav saprotams, kas domāts ar "datu iegūšanu par kamerālo stāvokli". 
Piedāvātā redakcija
20.5. Informācijas par pašvaldību un privātpersonu īpašumā esošajām vēsturiskajām kūdras ieguves vietām izvērtēšana, papildināšana un izplatīšana, tai skaitā:
20.5.1. kamerāla vēsturisko kūdras ieguves vietu apzināšana;
20.5.2. izpēte un datu iegūšana par ekosistēmu faktisko stāvokli un to novērtējums, tai skaitā piesaistot atbilstošus speciālistus;
20.5.3. piemērotāko rekultivācijas metožu noteikšana un rekultivācijas plānu izstrāde, nodrošinot ekspertīzi ar atbilstošu kompetenci un kvalitāti mērķa sasniegšanai, teritorijām, kurās tiks īstenoti rekultivācijas darbi 6.1.1.1. pasākuma nākamajās projektu iesniegumu atlases kārtās;
20.5.4. īpašnieku informēšana par rekultivācijas iespējām;
20.5.5. projektu dokumentācijas izstrāde nākamajām pasākuma kārtām;
 
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Sadaļā "Problēmas apraksts" lūgums precizēt teikumā “LIFE REstore projekta ietvaros veikta degradēto purvu teritoriju inventarizācija un izveidota datu bāze ar 180 ierakstiem, …” iekļauto informāciju. LIFE REstore projektā izveidotajā degradētu kūdrāju datu bāzē ir iekļauti 237 degradēti kūdrāji. Informācija pieejama:  https://restore.daba.gov.lv/public/lat/aktivitates_un_rezultati/degradeto_purvu_teritoriju_inventarizacija_un_datu_bazes_izveide/ .
Par SEG emisijām jānodala teksts, kas attiecas uz Latviju un kas - uz visu pasauli. Piemēram, teikums “No izstrādātiem kūdras purviem ik gadu izdalās aptuveni divi miljardi tonnu oglekļa dioksīda emisiju, kas sastāda aptuveni 5% no visām antropogēnajam emisijām.” nav attiecināms uz Latviju, tas jānorāda. Iesakām anotācijā iekļaut tikai tekstu, kas raksturo situāciju Latvijā.

 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam precizēt tekstu par 2012.gada 21.augusta MK noteikumiem Nr. 570 “Derīgo izrakteņu ieguves kārtība”. Minēto noteikumu 91. punktā ir teikts, ka kūdras ieguves vietas rekultivē: veicot renaturalizāciju (purvam raksturīgās vides atjaunošanu); sagatavojot izmantošanai lauksaimniecībā, piemēram, izveidojot ogulāju vai mētrāju audzēšanas laukus; sagatavojot izmantošanai mežsaimniecībā; izveidojot ūdenstilpes; sagatavojot rekreācijai;  sagatavojot izmantošanai citā veidā. Anotācija jāpapildina ar informāciju, ka šos noteikumus nevar attiecināt uz vēsturiskajām kūdras ieguves vietām, kurās ieguve pabeigta vai pārtraukta pirms daudziem gadiem.
Anotācijā pašlaik minētais rekultivācijas veidu apraksts sastopams Pamatnostādņu 4. pielikumā un monogrāfijā Priede A., Gancone A. (red.) 2019. Kūdras ieguves ietekmētu teritoriju atbildīga apsaimniekošana un ilgtspējīga izmantošana. Baltijas krasti, Rīga.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Šo punktu un citur noteikumu tekstā, kur nepieciešams, iesakām sadalīt apakšpunktos, lai nodalītu pasākumus par vēsturisko kūdras ieguves vietu rekultivāciju, t.i. darbības dabā, un pasākumus par kūdras izmatošana enerģētikā. Tas padarītu noteikumus vieglāk uztveramus.
 
Piedāvātā redakcija
2. Pasākuma atlases pirmās kārtas mērķi ir:
2.1. veicināt vēsturisko kūdras ieguves vietu sanāciju, iegūstot un analizējot datus par vēsturiskām kūdras ieguves vietām Taisnīgas pārkārtošanās fonda mērķteritorijās, to stāvokli un iespējamajiem rekultivācijas veidiem;
2.2. pārtraukt kūdras izmantošanu enerģētikā pašvaldību organizētajos siltumapgādes pakalpojumos, meklēt iespējamos risinājumus cita atjaunojamā enerģijas resursa izmantošanai;
2.3. nodrošināt potenciālos projektu iesniegumu iesniedzējus, pašvaldības un privātpersonas, ar kvalitatīvu informāciju.
 
6.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Ierosinām noteikumu pirmo daļu papildināt ar terminu skaidrojumu, iekļaujot puktu “Noteikumos lietoti šādi termini”. Noteikumu 4. punkts būtībā ir termina skaidrojums.
Noteikumu tekstā daži termini ir skaidroti, bet ne visi. Piemēram, kos saprot ar analīzi, inventarizāciju? Noteikumos daudzos punktos atkārtojas "vēsturiskās kūdras ieguves vietas", "pašvaldību īpašumā esošās vēsturiskās kūdras ieguves vietas", "privātpersonu īpašumā esošās vēsturisko kūdras ieguves vietas". Tas padara noteikumu tekstu grūti uztveramu. Ierosinām šādus terminu skaidrojumus:
Vēsturiskā kūdras ieguves vieta - rekultivējams kūdrājs;
Pašvaldības īpašumā esoša vēsturiskā kūdras ieguves vieta - pašvaldības kūdrājs;
Privātpersonas īpašumā esoša vēsturiska kūdras ieguves vieta – privātpersonas kūdrājs.
Piedāvātā redakcija
Noteikumos lietoti šādi termini: 
Vēsturiskā kūdras ieguves vieta - rekultivējams kūdrājs;
Pašvaldības īpašumā esoša vēsturiskā kūdras ieguves vieta - pašvaldības kūdrājs;
Privātpersonas īpašumā esoša vēsturiska kūdras ieguves vieta – privātpersonas kūdrājs.
7.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
31.6. apakšpunktā vārdus “rekultivācijas stratēģiju” aizstāt ar “rekultivācijas plānu”
 
Piedāvātā redakcija
-
8.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Ņemot vērā asociācijas priekšlikumu par 20.5. apakšpunktu, ierosinām noteikumu 31.9.2. un 31.9.3. apakšpunktu izteikt jaunā redakcijā, attiecīgi redakcionāli precizējot pārējos 31.9. apakšpunktus. 
 
Piedāvātā redakcija
31. Īstenojot projektu, finansējuma saņēmējs un sadarbības partneri:
...
31.9. sagatavo un iesniedz atbildīgajai iestādei:

31.9.2. nodevumu par pašvaldību īpašumā esošo vēsturisko kūdras ieguves vietu 20.5. apakšpunktā minētās izvērtēšanas un papildināšanas rezultātiem - līdz 2024. gada 31. decembrim;
31.9.3. nodevumu par privātpersonu īpašumā esošo vēsturisko kūdras ieguves vietu 20.5. apakšpunktā minētās izvērtēšanas un papildināšanas rezultātiem - līdz 2025. gada 30. septembrim;