Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC Informē, ka 2024. gada 17. maijā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt īslaicīgi traucēti vai nepieejami LVRTC autentifikācijas rīki.
Projekta ID
21-TA-1560
Atzinuma sniedzējs
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Atzinums iesniegts
11.01.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Iebildums
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (turpmāk – ministrija) atbilstoši kompetencei ir izskatījusi Kultūras ministrijas izstrādāto konceptuālo ziņojumu “Par bibliotēku nozares politikas īstenošanas pilnveides pasākumiem” (turpmāk – konceptuālais ziņojums) un kopumā atbalsta tā tālāku virzību, izsakot šādu iebildumu:
Konceptuālā ziņojuma III sadaļā „Risinājuma varianti” „3. risinājuma variants (atbalstāmais): Latvijas Neredzīgo bibliotēkas reorganizācija, pārskatot tās funkcijas un uzdevumus un daļu tās struktūrvienības un uzdevumus nododot pašvaldību publiskajām bibliotēkām” ir norādīts, ka: “Reorganizācijas rezultātā valsts budžeta 2023.–2025.gadam transferta finansējuma ietvaros pašvaldībām tiks paredzēts finansējums esošo telpu nomas, komunālo pakalpojumu līgumu un sakaru pakalpojumu līgumu pārņemšanai, kā arī administratīvo izdevumu segšanai un preču iestādes darbības nodrošināšanai iegādei. Šim mērķim laika posmā no 2023. līdz 2025.gadam pašvaldībām ik gadu paredzēts transferta kārtībā piešķirt finansējumu 163 142 euro apmērā. Pieņemot, ka pašvaldības šo trīs gadu laikā identificēs iespējas optimizēt ar funkcijas izpildi saistītos izdevumus, integrējot filiālbibliotēkas reģionu galveno bibliotēku struktūrā, var pieņemt, ka pēc valsts budžeta 2023.–2025.gadam transferta finansējuma beigām, pašvaldībām pašām uzņemoties visas izmaksas, kas saistītas ar filiālbibliotēku darbības nodrošināšanu, var pieņemt, ka šīs funkcijas izpildei nepieciešamais finansējums samazināsies, taču precīzs ekonomijas apjoms šobrīd vēl nav aprēķināms.”
Ņemot vērā, ka konceptuālajā ziņojumā ir norādīts, ka finansējums būs līdz 2025.gadam, tad nav skaidrs, kur pašvaldības gūs finansējumu turpmākajai neredzīgo bibliotēku uzturēšanai un kvalitatīvai funkciju nodrošināšanai. Ministrija konstatē, ka konceptuālajā ziņojumā ir sniegts vispārīgs skaidrojums par priekšrocībām un trūkumiem visos trijos iespējamos variantos bibliotēku nozares politikas īstenošanas pilnveidē nododot Latvijas Neredzīgo bibliotēkas funkciju un uzdevumu izpildi citām iestādēm. Tomēr konceptuālajā ziņojumā nav detalizēta izklāsta, kā tiks organizēta Latvijas Neredzīgo bibliotēkas funkciju nodošana. Ja tiks izvēlēts 3. risinājuma variants, tad kur pašvaldībām pēc 2025. gada gūt finansējumu darbinieku apmācībai, bibliotēkas telpu pielāgošanai un speciālo iekārtu iegādei, lai pilnvērtīgi varētu nodrošināt pakalpojuma pieejamību cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Turklāt nav izvērtēts, vai ir lietderīga esošo neredzīgo bibliotēkas telpu saglabāšana un nodošana pašvaldībām, un vai pašvaldību bibliotēku telpu pielāgošana cilvēkiem ar redzes traucējumiem pielāgošana ilgtermiņā neradīs papildu apgrūtinājumus cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Lai nodrošinātu to, ka pašvaldības var pilnvērtīgi un atbilstoši nodrošināt turpmāku bibliotēku pieejamību cilvēkiem ar redzes traucējumiem, provizoriski būtu nepieciešams noteikt mērķdotāciju no valsts šim mērķim.
Lūdzam papildināt konceptuālo ziņojumu ar detalizētu skaidrojumu par finansējumu šīs ieceres īstenošanai pēc 2025.gada, sniegt izvērtējumu esošo neredzīgo bibliotēkas telpu saglabāšanas vai nodošanas pašvaldībām lietderību un ilgtermiņa ietekmi uz cilvēkiem ar redzes traucējumiem un izvērtēt iespēju šim mērķim novirzīt mērķdotāciju. Ņemot vērā, ka Konceptuālā ziņojuma III sadaļā „Risinājuma varianti” 2. risinājumu variantā arī ir paredzēts, ka tiks piešķirts transferta finansējums 2023.-2025.gadam, tad attiecīgi lūdzam papildināt konceptuālo ziņojumu ar detalizētu skaidrojumu par finansējumu šīs ieceres īstenošanai pēc 2025.gada, sniegt izvērtējumu esošo neredzīgo bibliotēkas telpu saglabāšanas vai nodošanas pašvaldībām lietderību un ilgtermiņa ietekmi uz cilvēkiem ar redzes traucējumiem un izvērtēt iespēju šim mērķim novirzīt mērķdotāciju arī pie sadaļas par 2. risinājumu.
 
Piedāvātā redakcija
-