Atzinums

Projekta ID
23-TA-214
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
02.03.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lai nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas mācību, semināru un konferenču dalībniekiem ar invaliditāti, aicinām paredzēt attiecināmās izmaksas zīmju valodas tulkošanas pakalpojumam, reāllaika transkripcijas un subtitrēšanas nodrošināšanai. 

Vienlaikus lūdzam skaidrot, kas ir "specifiskais atbalsts". Ja ar to ir domāts psihiskās veselības speciālista, narkologa, psihoterapeita vai jurista atbalsts, lūdzam to atspoguļot, piemēram, uzskaitot iekavās. Vienlaikus aicinām kā specifisko atbalstu iekļaut arī zīmju valodas tulka pakalpojumu personām ar dzirdes traucējumiem. 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Atbilstoši Labklājības ministrijas vadlīnijām [1], aicinām papildināt noteikumu projektu ar jaunu (atsevišķu) apakšpunktu, kurš paredz pienākumu finansējuma saņēmējam uzkrāt datus par horizontālā principa rādītājiem, kā arī definēt šos rādītājus. 

[1] Labklājības ministrijas vadlīnijas  Horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanai un uzraudzībai (2021-2027) (pieejamas šeit:https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027) 
 
Piedāvātā redakcija
Finansējuma saņēmējs uzkrāj datus par horizontālā principa rādītājiem:

a) izstrādāto vai pilnveidoto stratēģiju, izglītības programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu (tai skaitā digitālo), skaits, kuros integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām, diskriminācijas novēršanu vecuma, etniskās piederības un citu iemeslu dēļ, kā arī pamattiesību jautājumi, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem;

b) personu skaits, kuras ir piedalījušās apmācību programmās, kurās ir integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumiem, tostarp par  tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem  
 
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Aicinām papildināta noteikumu projekta punktu ar sociāli iepirkuma veikšanu un izteikt šādā redakcijā: 
Piedāvātā redakcija
projekta ietvaros nepieciešamos ārpakalpojumus pērk, ievērojot normatīvos aktus publisko iepirkumu jomā, īstenojot atklātu, pārredzamu, nediskriminējošu un konkurenci nodrošinošu procedūru un, kur tas ir attiecināms, īsteno sociāli atbildīgus iepirkumus.
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
1) Aicinām papildināt anotāciju ar statistiku par ieslodzījumu vietās esošajām personām dalījumā pa dzimumiem, nepilngadīgajiem un jauniešiem dalījumā pa dzimumiem, kā arī personām ar psihiskiem traucējumiem un personām ar invaliditāti. 
2) Aicinām 15.lapā teikumā "probācijas klienti, kuri saņem speciālistu (psihiskās veselības speciālista, narkologa, psihoterapeita vai jurista) konsultācijas" papildināt ar zīmju valodas tulka pakalpojumu personai ar dzirdes traucējumiem.
3) Aicinām 16.lapā iekļauto informāciju par horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" dzēst, iekļaujot horizontālā principa rādītājus noteikumu projektā un informāciju par rādītājiem un pasākuma ietekmi uz horizontālo principu iekļaut  anotācijas 8.2. sadaļā (skatīt iebildumu anotācijas 8.2. punktā).
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju
Iebildums
Aicinām papildināt sadaļu ar informāciju kā 4.3.4.6 pasākums ietekmēs iedzīvotāju sociālo situāciju, tostarp pasākuma īstenošanas  plānotajiem rezultātiem un ietekmi uz ieslodzīto un probācijas klientu iekļaušanu sabiedrībā.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Anotācija (ex-ante)
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Iebildums
Aicinām papildināt sadaļu ar informāciju par to, kā 4.3.4.6. pasākums veicinās personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības.

 
Piedāvātā redakcija
Piemēram, 
4.3.4.6. pasākums veicinās vai ietekmēs probācijas klientu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas, piemēram,  saistībā ar viņu iespējām  iesaistīties sociālajā uzņēmējdarbībā, veicinot un motivējot, pielāgojot darba vietas atbilstoši personu ar invaliditāti vajadzībām, tostarp arī pielāgojot informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, nodrošinot speciālistu (psihiskās veselības speciālista, narkologa, psihoterapeita, zīmju valodas tulka) atbalstu. 
Izstrādājot probācijas un resocializācijas darba organizēšanas instrumentus un programmas, t.sk. e-mācību vidi, tiks nodrošināts, ka to saturs ir piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus
Mācību un metodisko līdzekļu saturs tiks veidots, ievērojot  personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju un nediskriminācijas principus, īpašu uzmanību veltot sabiedrībā valdošos stereotipu par personām ar invaliditāti mazināšanai.
7.
Anotācija (ex-ante)
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Iebildums
Aicinām papildināt sadaļu ar informāciju, kā  4.3.4.6. pasākuma īstenošana veicinās dzimumu līdztiesību. 
Piedāvātā redakcija
Piemēram,
Izstrādājot mācību programmas, tiks nodrošinātas dzimumu līdztiesības ekspertu konsultācijas (vai konsultatīva rakstura pasākumi) mācību programmu satura izvērtēšanai no dzimumu līdztiesības viedokļa un integrējot tajā dzimumu perspektīvu un nediskriminācijas principus. 
Projekta vadībā un īstenošanā iesaistītajam personālam - sievietēm un vīriešiem - tiks nodrošinātas vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos.
Organizējot seminārus, konferences, pasākumuss un diskusijas (diskusiju paneļi), tiks piesaistīti abu dzimumu eksperti, viedokļu paudēji, lai nodrošinātu abu dzimumu viedokļu, situācijas, vajadzību atspoguļojumu un interešu pārstāvniecību. 
8.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Teikumā 9.lapā "NVO iesaiste tiek paredzēta ar mērķi nodrošināt plašāku sabiedrības informēšanu par probācijas darba specifiku, probācijas klientu īpatnībām, dalīties ar pieredzi par darbu ar probācijas klientiem, nodrošināt labās prakses apmaiņu un sniegt jaunas zināšanas darbam ar probācijas klientu, kuras nesniedz nekādas priekšrocības darba tirgū un nav izmantojamas saimnieciskajā darbībā, kā arī netiek sniegtas ar mērķi tās izmantot saimnieciskajai darbībai" vārdus "probācijas klientu īpatnības" aizstāt ar vārdiem "probācijas klientu individuālās vajadzības".   

 
Piedāvātā redakcija
-
9.
Anotācija (ex-ante)
8.2. Cita informācija
Priekšlikums
Aicinām papildināt sadaļu ar informāciju, ka pasākuma projekta iesnieguma vērtēšanā tiks piemērots atbilstības kritērijs un noteikumu paredz pienākumu finansējuma saņēmējam uzkrāt datus par horizntālā principa rādītājiem. 
Piedāvātā redakcija
-