Atzinums

Projekta ID
24-TA-2004
Atzinuma sniedzējs
Ārlietu ministrija
Atzinums iesniegts
30.10.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt iespēju papildināt Ministru kabineta 2010. gada 12. oktobra noteikumus Nr. 969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" (turpmāk - Noteikumi) ar normu, ka var tikt apmaksātas biznesa klases biļetes, ja tas ir ekonomiski izdevīgāk nekā ekonomiskajā klasē, kā arī ar institūcijas vadītāja atļauju gadījumos, ja ir tāls, piemēram, starpkontinentāls pārlidojums un ir pamatota nepieciešamība biznesa klases biļetes iegādei.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt iespēju papildināt Noteikumus ar nosacījumu, ka institūcija var vienoties ar fizisko personu, kura nav darba attiecībās ar institūciju, kas sūta to komandējumā, par apmaksājamiem komandējuma izdevumiem, piemēram, vienoties, ka fiziskai personai netiek maksāta dienas nauda. piemēram, tiek slēgta vienošanās ar mākslinieku, izmaksājot honorāru, bet nemaksājot dienas naudu.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Gadījumos, kad institūcija nosūta komandējumā fizisku personu, kura nav darba attiecībās ar institūciju, tiek izdots rīkojums un slēgta atsevišķa vienošanās, atrunājot pušu tiesības un pienākumus, atbildību, norēķinu kārtību u.c. jautājumus. Lai atvieglotu institūcijas administratīvo slogu, ierosinām Noteikumu 2. punktā iekļaut vārdus “vai citu dokumentu”, tādējādi ar komandējamo personu noslēdzot tikai vienošanos.
Piedāvātā redakcija
2. Par komandējumu šo noteikumu izpratnē uzskatāms ar komersanta, organizācijas, iestādes vai citas institūcijas (turpmāk − institūcija) vadītāja vai viņa pilnvarotas personas rakstisku rīkojumu, vai citu dokumentu, apstiprināts darbinieka, ierēdņa, karavīra, militārā darbinieka, Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas ar speciālo dienesta pakāpi, valsts drošības iestādes amatpersonas un citas fiziskās personas, kura nav darba attiecībās ar institūciju, kas sūta to komandējumā, un kura savu darbu nepilda savas saimnieciskās darbības ietvaros (ja personas komandējums ir saistīts ar tādu mērķu sasniegšanu un uzdevumu veikšanu, kuri paredzēti attiecīgās institūcijas statūtos (nolikumā) (turpmāk − darbinieks), brauciens uz noteiktu laiku uz citu apdzīvotu vietu Latvijas Republikā vai ārvalstī (ja darbinieka pastāvīgā darba vieta ir ārvalstī) vai uz ārvalstīm, kā arī no ārvalstīm uz Latvijas Republiku (ja darbinieka pastāvīgā darba vieta ir ārvalstī), lai
4.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam papildināt Noteikumu 8. punktu, ka darbiniekam par komandējuma laiku atlīdzina arī citus izdevumus, kas saistīti ar mācību, dienesta vai darba komandējumu. Šādi izdevumi būtu, piemēram, pilsētas, tai skaitā, tūrisma, nodoklis, tādi ar komandējuma, darba vai mācību komandējumu saistīti izdevumi, kurus noteikusi valsts, no kuras plāno izceļot un kurā plāno ieceļot, un ir obligāti maksājami, piemēram, vīrusa Covid-19 pandēmijas laikā tā bija testu veikšana, to iegāde. Šobrīd arvien aktuālāki kļūst pilsētas uzliktie tūrisma nodokļi, iebraukšanas nodokļi.
Piedāvātā redakcija
8.15. citus izdevumus, kas saistīti ar mācību, dienesta vai darba komandējumu.
5.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam papildināt Noteikumu 8.2. punktu, ka darbiniekam par komandējuma laiku atlīdzina izdevumus par transportlīdzekļa īri (arī auto kopbraukšanas pakalpojumus) līdz komandējuma vietai un atpakaļ, ievērojot valsts specifiku un transportlīdzekļa pakalpojuma pieejamību. Ir valstis, piemēram, Austrālija, kurās, lai nokļūtu konkrētā komandējuma vietā, ir nepieciešams izmantot īrētu (tai skaitā kopbraukšanas pakalpojuma) transportlīdzekli, jo ar sabiedrisko transportu uz attiecīgo vietu nav iespējams nokļūt, ir ierobežotas iespējas nokļūt vai arī cita transporta izvēle prasa atrasties ceļā ilgāk nekā izmantojot īrētu transportlīdzekli.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam papildināt Noteikumu 8.7. punktu, nosakot, ka darbiniekam par komandējuma laiku atlīdzina arī komisijas maksu par skaidras naudas izņemšanu, ievērojot valsts specifiku, kad nepieciešams norēķināties skaidrā naudā, ir iespējams norēķināties tikai skaidrā naudā vai kādu iemeslu dēļ nav iespējams norēķināties ar bankas karti.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam svītrot Noteikumu 8.14. punkta otro teikumu, ievērojot to, ka institūcijām var būt ierobežotas iespējas apzināt visas tās valstis, kurās par pakalpojumiem netiek izsniegti čeki vai citi izdevumus apliecinoši dokumenti. Turklāt, šādu kārtību nepieciešams regulāri aktualizēt, kas prasa papildu administratīvos resursus, radot papildu administratīvo slogu.
Piedāvātā redakcija
8.14. budžeta iestādes darbiniekiem atsevišķos gadījumos saskaņā ar institūcijas iekšējo kārtību – izdevumus, par kuriem darbinieks nevar uzrādīt attaisnojuma dokumentus no sevis neatkarīgu apstākļu dēļ.
8.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam svītrot Noteikumu 13. punktā vārdu “līdz”, tādējādi mazinot institūcijas administratīvo slogu un resusus gan lēmumu pieņemšanā, gan uzraudzībā, mazinot kļūdu un interpretācijas iespējamību, kā arī, lai izvairītos no nevienlīdzības radīšanas starp darbiniekiem, nosakot atšķirīgus izmaksu apmērus.
Piedāvātā redakcija
13. Ja darbiniekam tiek nodrošināta bezmaksas uzturēšanās – viesnīca (naktsmītne) un ēdināšana vismaz trīs reizes dienā (tai skaitā no citas institūcijas finanšu palīdzības līdzekļiem) – vai ja bezmaksas uzturēšanās tiek nodrošināta saskaņā ar Eiropas Savienības normatīvo aktu regulējumu, tad ar institūcijas vadītāja atļauju par katru komandējuma vai darba brauciena dienu viņam izmaksā 30 % no komandējuma (darba brauciena) dienas naudas (kompensācijas par papildu izdevumiem) normas.
9.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam palielināt Noteikumu 21.2. punktā noteikto komandējuma Latvijā dienas naudu no 8 euro uz 30 euro. Norādām, ka dienas naudas paaugstinājums nepieciešams, ņemot vērā arvien pieaugošās izmaksas, inflāciju, dzīves dārdzību, neiespējamību iekļauties 8 euro apmērā pat vienai ēdienreizei. Turklāt, šāds dienas naudas limits ir noteikts gan Lietuvā, gan Igaunijā.
Piedāvātā redakcija
21.2. Ja darbinieks bijis komandējumā Latvijas Republikā, viņam atlīdzina: 21.2. dienas naudu − 30 euro par katru komandējuma dienu. Ja darbinieks komandējuma laikā katru dienu var atgriezties pastāvīgajā dzīvesvietā un tas ir ekonomiski pamatoti, institūcijas vadītājs var pieņemt lēmumu par dienas naudas atlīdzināšanu 50 % apmērā no minētās summas. Ja darbinieks tiek komandēts tikai uz vienu dienu un var atgriezties pastāvīgajā dzīvesvietā, ievērojot normatīvajos aktos noteikto darba un atpūtas režīmu, dienas nauda netiek maksāta;
10.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam palielināt Noteikumu 21.3. punktā noteikto izdevumu limitu par viesnīcu (naktsmītni) citās apdzīvotās vietās ārpus Rīgas no 60 euro uz 100 euro. Ārlietu ministrijas darbinieki ir saskārušies ar situācijām, kad nav iespējams citā apdzīvotā vietā atrast naktsmītni Noteikumos norādītā limita ietvaros, jo ir pieaugusi dzīves dārdzība, inflācija, pakalpojumu nodrošināšanas izmaksas.
Vienlaikus lūdzam vārdus “samaksātajiem rēķiniem” aizstāt ar vārdiem “attaisnojuma dokumentiem”, jo esošā redakcija ierobežo iesniedzamā dokumenta formu.
Piedāvātā redakcija
21.3. izdevumus par viesnīcu (naktsmītni) (arī izdevumus par vietas rezervēšanu) saskaņā ar iesniegtajiem attaisnojuma dokumentiem. Budžeta iestāžu darbinieku izdevumiem par viesnīcu (naktsmītni) noteiktā maksimālā norma Rīgā − 120 euro par diennakti, citās apdzīvotās vietās − 100 euro par diennakti.
11.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam Noteikumu 27. punktā aizstāt vārdus “iesniegtajām kvītīm” ar vārdiem “iesniegtajiem attaisnojuma dokumentiem”, jo esošā redakcija ierobežo iesniedzamā dokumenta formu.
Piedāvātā redakcija
27. Ja darbinieks izmantojis šo noteikumu 26. punktā minēto veidu transportu, viņam atlīdzina arī apdrošināšanas un komisijas naudu, kā arī izdevumus par biļešu pasūtīšanu un iepriekšēju iegādi (atbilstoši iesniegtajiem attaisnojuma dokumentiem).
12.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Aicinām Noteikumu projekta 33. punktu izteikt šādā redakcijā:
"33. Gadījumos, ja tiek izmantots speciālo gaisa transporta līdzekļu pakalpojums, tad institūcija, kura pasūtīja šo pakalpojumu, mēneša laikā pēc minētā pakalpojuma apmaksas publicē savā tīmekļa vietnē informāciju par šāda pakalpojuma izmantošanu, kurā norāda galamērķi, summu un lidojuma izvēles pamatojumu."
Piedāvātā redakcija
-
13.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam Noteikumu projekta 33.punktā vārdus "viesnīcas rēķins" aizstāt ar vārdiem "attaisnojuma dokuments", jo esošā redakcija ierobežo iesniedzamā dokumenta formu.
Piedāvātā redakcija
Izdevumus par viesnīcu Valsts prezidentam, Ministru prezidentam, valdības oficiālo delegāciju vadītājiem, kuri ir pilnvaroti vest sarunas Latvijas Republikas vārdā, minēto delegāciju locekļiem, Ministru kabineta locekļiem, Satversmes tiesas priekšsēdētājam, Augstākās tiesas priekšsēdētājam, ģenerālprokuroram, valsts kontrolierim, tiesībsargam, Nacionālo bruņoto spēku komandierim, Latvijas Republikas ārkārtējiem un pilnvarotajiem vēstniekiem, speciālo uzdevumu vēstniekiem, specializētajiem atašejiem, ministriju valsts sekretāriem, parlamentārajiem sekretāriem, Valsts prezidenta Kancelejas vadītājam, Valsts kancelejas direktoram, Aizsardzības ministrijas un militārajiem pārstāvjiem starptautiskajās organizācijās, valsts pilsētu domes un novadu domes priekšsēdētājiem atlīdzina saskaņā ar faktiskajiem izdevumiem, kurus apliecina iesniegtais attaisnojuma dokuments.
14.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt, vai Noteikumu projekta 39. punkts ir papildināms arī ar Noteikumu 32. punktu, lai arī laulātajam, kuram jāierodas vīzītē ārvalstīs, varētu tikt atlīdzināti lidostas piedāvātie pakalpojumi.
Piedāvātā redakcija
-
15.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Ārlietu ministrijas darbinieki, īstenojot valsts intereses un stratēģiskos mērķus, arvien biežāk dodas komandējumos uz Āfrikas valstīm un vairākumā gadījumos saskārušās ar problēmām iekļauties Noteikumu pielikumā noteiktajās viesnīcas maksas normās, jo viesnīcu izmaksas ir būtiski augstākas. Lielākā daļa Āfrikas valstu ir ar zemu ekonomisko attīstību un augstu bīstamības pakāpi, nedrošas. Tāpēc vairākumā valstu ir tikai dažas viesnīcas, kuras atbilst drošības prasībām un atrodas drošākā rajonā, kas attiecīgi būtiski ietekmē viesnīcu izmaksas. Piemēram, Kongo Demokrātiskajā Republikā jau 2014. gadā lētākās viesnīcas izmaksas, kas atbilstu drošības prasībām, izmaksāja 300 euro par vienu nakti, Burkina Faso 2015. gadā lētākās viesnīcas izmaksas, kas atbilstu drošības prasībām, izmaksāja 165 euro par vienu nakti, Kotdivuāras Republikā 2017. gadā lētākās viesnīcas izmaksas, kas atbilstu drošības prasībām, izmaksāja 230 euro par vienu nakti. Tāpat Namībijas Republikā, Senegālas Republikā, Zimbabves Republikā, Tanzānijas Apvienotajā Republikā, Ugandas Republikā, Etiopijas Federatīvajā Demokrātiskajā Republikā, Ruandas Republikā, Beninas Republikā, Mauritānijas Islāma Republikā un citās Āfrikas valstīs  lētākās viesnīcas izmaksas, kas atbilstu drošības prasībām vidēji izmaksā ap 180 euro par vienu nakti, kas vairākos gadījumos ir  nepiemērotas un drošības prasībām neatbilstošas viesnīcas nedrošos rajonos. Tāpat norādāms, ka Libērijas Republikā lētākās viesnīcas izmaksas, kas atbilstu drošības prasībām, izmaksā ap 155 euro par vienu nakti, Kenijas Republikā var iekļauties Noteikumu pielikumā noteiktajā viesnīcas limitā, bet tādā gadījumā viesnīca neatbilst drošības prasībām.
Vienlaikus norādāms, ka tāpat nepieciešams paaugstināt dienas naudas normu, jo šobrīd tā ir nepietiekama, uzturoties kādā no Āfrikas valstīm. Lielākoties esošais dienas naudas limits ir pietiekams tikai vienai ēdienreizei.
Ievērojot minēto, ir nepieciešams pārskatīt Noteikumu pielikumā noteiktās dienas naudas normas un viesnīcas maksas normas, jo tās ir būtiski zemākas un neatbilst esošajai situācijai.
Lūdzam Noteikumu pielikumā veikt grozījumus un noteikt šādas dienas naudas un viesnīcas maksas normas:
- Kenijā:  viesnīcas maksas norma - 170 euro, dienas naudas norma - 50 euro;
- Libērijā: viesnīcas maksas norma - 170 euro;
- Pārējās valstīs: viesnīcas maksas norma - 300 euro, dienas naudas norma - 50 euro.
Piedāvātā redakcija
-
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk