Atzinums

Projekta ID
23-TA-6
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
09.05.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu (grozījumu) projekts
Iebildums
Vēršam uzmanību uz projekta 7. punktā izteikto Ministru kabineta 2002. gada 9. aprīļa noteikumu Nr. 149 "Noteikumi par aizsardzību pret jonizējošo starojumu" (turpmāk - Noteikumi Nr.149) 163.5 punktu: “163.5 Standartlīmeni, kas ir mazāks par šo noteikumu 163.32. apakšpunktā minēto intervālu - standartlīmeni, kas mazāks par 1 mSv gadā, nepieciešamības gadījumā, konsultējoties ar centru, var noteikt esošā apstarošanas situācijā attiecībā uz apstarošanu, ja tā ir saistīta ar konkrētu jonizējošā starojuma avotu vai apstarošanas ceļu”. Atkārtoti lūdzam precizēt minēto projekta normu, konkrētāk nosakot, kuri ir tie gadījumi, kritēriji, kad standartlīmeni, kas mazāks par 1 mSv gadā, nepieciešamības gadījumā, konsultējoties ar centru, var noteikt mazāku par 1 mSv gadā, tādējādi nodrošinot skaidru un nepārprotamu tiesību normas izpratni un to, ka vienādos apstākļos tiek pieņemti vienādi lēmumi (objektivitāte), īpaši ņemot vērā, ka  projektā norādīta tāds vispārīgs un nenoteikts formulējums kā: “nepieciešamības gadījumā, konsultējoties ar centru, var noteikt”.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu (grozījumu) projekts
Priekšlikums
Atkārtoti aicinām izvērtēt nodaļas nosaukuma formulējuma "Esošo apstarošanas situāciju un piesārņoto teritoriju pārvaldība" atbilstību, pārliecinoties, ka Noteikumu Nr.149 10.1 nodaļa tiešām paredz noteikumus tikai esošajām apstarošanas situācijām un piesārņotajām teritorijām, kas jau ir zināmas un neskar  situācijas, kas var rasties vai tikt konstatētas nākotnē. Attiecībā uz konkrēto jautājumu gan projekta anotācijā, gan Eiropas Komisijas 2021. gada 2. decembra argumentētajā atzinumā pārkāpumu procedūras lietā Nr. 2020/2078 norādīts, ka Padomes 2013. gada 5. decembra Direktīvas 2013/59/Euratom, ar ko nosaka drošības pamatstandartus aizsardzībai pret jonizējošā starojuma radītajiem draudiem un atceļ Direktīvu 89/618/Euratom, Direktīvu 90/641/Euratom, Direktīvu 96/29/Euratom, Direktīvu 97/43/Euratom un Direktīvu 2003/122/Euratom (turpmāk - Direktīvas 2013/59) 101. panta mērķis ir panākt, ka tiek organizēta stratēģiju izstrāde, kas nodrošinātu pienācīgu pārvaldību ne tikai esošajām apstarošanas situācijām, kas jau ir zināmas, bet arī tām, kas var rasties vai tikt konstatētas nākotnē.
Attiecīgi, projektā paredzot noteikumus attiecībā uz stratēģijām, šķietami tiek sasniegts Direktīvas 2013/59 mērķis (nodaļa satur nosacījumus ne tikai attiecībā uz esošajām apstarošanas situācijām). Lūdzam veikt nepieciešamos labojumus.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Ierosinām precizēt noteikumu projekta anotāciju atbilstoši juridiskās tehnikas prasībām, ievērojot, ka saīsinājumus piesaka pirmajā vietā juridiskajā tekstā, kur lietots attiecīgais saīsināmais jēdziens vai termins. Tāpat pieteiktie saīsinājumi konsekventi lietojami tālāk dokumenta tekstā. Minētais attiecas, piemēram, uz saīsinājumu "noteikumi Nr. 149". Attiecīgi lūdzam veikt nepieciešamos precizējumumus un korekti pieteikt, lietot saīsinājumus.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Vēršam uzmanību uz to, ka daļa no anotācijas 1.3. apakšpunkta pašreizējās situācijas apraksta informācijas šķietami ir attiecināma uz anotācijas 1.3. apakšpunkta problēmu un risinājumu sadaļu, jo skaidro nevis pašreizējo situāciju, bet gan raksturo projektā plānotos grozījumus. Lūdzam veikt nepieciešamos labojumus.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem
Priekšlikums
Anotācijas 5.4. apakšpunkta 1. tabulā skaidrojot "Direktīvas 2013/59/Euratom 9. panta 3. punkta a) apakšpunkts" ieviešanu, norādot uz projekta vienību, kas ievieš konkrēto Direktīvas 2013/59 apakšpunktu, lūdzam, aizpildot attiecīgo sadaļu, ievērot pierakstu, formulējumu kāds lietots citās tabulas "B" kolonnas ailēs.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Anotācija (ex-ante)
5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem
Priekšlikums
Atkārtoti vēršam uzmanību uz anotācijas 5.4. apakšpunkta 1. tabulu, no kuras nav pilnībā skaidrs kā tiek izpildītas Latvijas starptautiskās saistības attiecībā uz Direktīvas 2013/59 ieviešanu. Iesakām pārskatīt attiecīgo anotācijas sadaļu un, atbilstoši anotācijas izstrādes vadlīnijām, lūdzam tabulā “Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem” raksturot projekta atbilstības pakāpi Eiropas Savienības tiesību aktiem, norādot katru attiecīgā tiesību akta pantu, daļu, punktu, apakšpunktu, kas jāpārņem vai jāievieš nacionālajā tiesību sistēmā, vai arī tabulas sadaļā cita informācija skaidrojot kā konkrētās saistības ir izpildītas. Tādā veidā nodrošinot pilnīgu, skaidru, konkrētu un nepārprotamu informāciju par Direktīvas 2013/59 ieviešanu.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Priekšlikums
Atkārtoti lūdzam izvērtēt tiesību akta projekta izpildes nodrošināšanas ietekmi uz Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centru. Anotācijas 7.5.apakšpunktā norādīts, ka “Nav prognozējama palielināta institūciju īpaši Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra noslodze, ņemot vērā, ka ir apzināts, ka Latvijā nav esošo
apstarošanas situāciju un piesārņoto teritoriju, kas varētu radīt apdraudējumu no radiācijas drošības viedokļa un kurām būtu jāizstrādā radioaktīvi piesārņoto vietu pārvaldības stratēģija”. Tajā pašā laikā Eiropas Komisijas 2021. gada 2. decembra argumentētajā atzinumā pārkāpumu procedūras lietā Nr. 2020/2078 norādīts, ka Direktīvas 2013/59 101. panta mērķis ir panākt, ka tiek organizēta stratēģiju izstrāde, kas nodrošinātu pienācīgu pārvaldību ne tikai esošajām apstarošanas situācijām, kas jau ir zināmas, bet arī tām, kas var rasties vai tikt konstatētas nākotnē.
Attiecīgi iesakām pārskatīt anotācijas 7. punktu, izvērtējot projekta ietekmi uz Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centru un nepieciešamības gadījumā veicot papildinājumus, piemēram, anotācijas 7.1.apakšpunkta uzskaitījumu.
Piedāvātā redakcija
-