Atzinums

Projekta ID
23-TA-2835
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
05.12.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam rast iespēju precizēt pasākuma mērķa definīciju, ņemot vērā, ka pasākumā tiks veikti ne tikai pētījumi, bet arī noteikumu projekta 18.punktā norādītie veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi, kā arī specifiskā atbalsta mērķa rezultāta rādītājs ir iedzīvotāju skaits, kuri pēdējā gada laikā veselības apsvērumu dēļ Eiropas Sociālā fonda Plus rīkoto pasākumu ietekmē ir mainījuši uztura un citus dzīvesveida paradumus, nodrošinot, ka uz 2029. gada 31. decembri sasniegta rādītāja vērtība 50 000 iedzīvotāji, nevis veikto pētījumu skaits.  
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lai nodrošinātu horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" (turpmāk - HP) īstenošanu un, lai ievērotu ANO Konvencijā par personu ar invaliditāti tiesībām noteikto vienlīdzīgu iespēju un nediskrimināciijas principu, aicinām paredzēt attiecināmās izmaksas HP īstenošanai praksē.
Piemēram, lai nodrošinātu publicitātes pasākumu atbilstību piekļūstamības prasībām, proti, lai informācijas saturs būtu piekļūstams, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus, kā arī informācijas sagatavošanai, lai tā būtu labi uztverama personām ar garīga rakstura traucējumiem, lasītprasmes vai uztveres grūtībām, būs nepieciešami zīmju valodas tulku, vieglās valodas tulkošanas, reāllaika transkripcijas, subtitru nodrošināšanas  pakalpojumi. Savukārt, lai nodrošinātu veselības veicināšanas pasākumu piekļūstamību, būs nepieciešamas ekspertu, kas pārstāv personu ar invaliditāti intereses, konsultācijas, aprīkojums vides piekļūstamības nodrošināšnai - piemēram, pandusu, pacēlāju, indukcijas cilpu noma u.c. 
 
Piedāvātā redakcija
Atbalstāmas ir izmaksas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” darbību īstenošanai, tai skaitā zīmju valodas tulku, vieglās valodas tulkošanas, reāllaika transkripcijas, subtitru nodrošināšanas, vides piekļūstamības ekspertu konsultāciju pakalpojumu izmaksas, pandusu, pacēlāju un indukcijas cilpu noma, ja tas ir nepieciešams vides un informācijas piekļūstamības nodrošināšanai.
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Aicinām iekļaut noteikumos normu, ka tiek atbalstīts arī sociāli atbildīgs publiskais iepirkums. Skaidrojam, ka sociāli atbildīgs publiskais iepirkums ļauj līgumslēdzējām iestādēm ņemt vērā dažādus sociālos apsvērumus, piemēram, sociālo integrāciju, darba standartus, dzimumu līdztiesību un ētisku tirdzniecību, iekļaut īpašas prasības (piemēram, sociālās vai vidiskās) kā piešķiršanas kritērijus, ja izmanto labāko cenas un kvalitātes attiecību. Sociāli atbildīgi un ētikas kritērijiem atbilstoši iepirkumi palīdz valstij izpildīt tās starptautiski uzņamtās saistības, kā arī stimulē uzņēmējus pielikt pūles, lai panāktu, ka ražošanas procesa un strādājošo darbinieku pārvaldība notiek atbildīgāk un ilgtspējīgāk. 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lai nodrošinātu vienotu pieeju horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” ieviešanas uzraudzību un atbilstoši vadlīnijās [1] noteiktajam, lūdzam papildināt noteikumu projektu ar  horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” rādītāja definīciju, atbilstoši projekta vērtēšanas kritēriju metodikā norādītajam. 

[1] Vadlīnijas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanai un uzraudzībai (2021-2027) (pieejamas šeit:https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027 )

 
Piedāvātā redakcija
Konsultatīva rakstura pasākumi par dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumiem (piemēram, izstrādājot apmācību programmu saturu, plānojot komunikācijas aktivitātes, organizējot informatīvus pasākumus u.c.).
5.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam papildināt datus par pētījuma  par procesu atkarību (azartspēļu, sociālo mediju, videospēļu atkarība) izplatību Latvijas iedzīvotāju vidū un to ietekmējošiem riska faktoriem rezultātiem un statistiku dalījumā pēc dzimuma.  
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka dzimumu un vecumu aspektu, kā arī citus iespējamos raksturojumus (piemēram, etniskā piederība, izglītība, nodarbinātība u.c.) ir nepieciešams iekļaut arī plānotajos pētījumos.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt pētījumu satura tvērumu ar šādiem aspektiem: reklāmu ietekme uz azartspēļu un izložu dalībnieku un sabiedrības paradumiem, azartspēļu un izložu ietekme uz tautsaimniecību, azartspēļu un ietekme uz sabiedrības veselību, attiecībām ģimenē un sociālo situāciju. 
Piedāvātā redakcija
-