Atzinums

Projekta ID
22-TA-1312
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
23.02.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
MK noteikumu projekts, vadoties no veiktajiem grozījumiem Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kas paredz, ka ar Šengenas IS var iekļaut ziņojumu par aizliegumu izvest bērnu no valsts uz tiesas lēmuma pamata. Līdzšinējais regulējums jau paredzēja iespēju iekļaut šajā sistēmā ziņojumus uz tiesneša lēmuma pamata, taču tagad normās līdztekus vārdam “tiesnesis” ir ietverts arī vārds “tiesa”. Anotācijā ir ietverts skaidrojums tikai bastoties uz pēdējiem grozījumiem likumos “Par policiju” un Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, taču nav ietverts skaidrojums un izvērtējums pret jau šobrīd spēkā esošo regulējumu, proti, nav izvērtēts lietoto terminu “tiesnesis” un “tiesa” nošķīrums, kurā gadījumā un uz kāda lēmuma pamata ziņojums tiek iekļauts informācijas sistēmā. Ja iepriekš informācijas sistēmā tika iekļauti ziņojumi uz izmeklēšanas tiesneša lēmumu pamata, kas tiek pieņemti pirmstiesas kriminālprocesā, tad tas būtu izdalāms atsevišķi.
Ievērojot minēto, lūgums papildināt anotāciju ar skaidrojumu un izvērtēt termina “tiesnesis” un “tiesa” lietojumu, nepieciešamības gadījumā precizējot redakcijas MK noteikumu projekta 3., 4.,11. un 12. punktā.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu konsolidētā versija
27.6. viena gada laikā – par šo noteikumu 25.9. apakšpunktā minēto ziņojumu;
Iebildums
Noteikumu projekta 9.punktā (noteikumu 27.6.apakšpunkts) paredzētais grozījums saistīts ar likumprojektā "Grozījumi likumā "Par policiju"" (21-TA-1780) paredzēto tiesisko regulējumu par lēmumiem, kas saistīti ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 28. novembra regulas (ES) 2018/1862 par Šengenas Informācijas sistēmas (SIS) izveidi, darbību un izmantošanu policijas sadarbībā un tiesu iestāžu sadarbībā krimināllietās un ar ko groza un atceļ Padomes Lēmumu 2007/533/TI un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1986/2006 un Komisijas Lēmumu 2010/261/ES (turpmāk – regula) 32. panta 1. d) un e) apakšpunktā minēto personu tiesību ierobežojumu (aizliegums izceļot no valsts).
Vēršam uzmanību, ka viens no minētā likumprojekta saskaņošanas laikā diskutētajiem un šobrīd neatrisinātajiem jautājumiem ir par termiņu, uz cik ilgu laiku pieļaujams noteikt personas tiesību ierobežojumu, un cik bieži šāds ierobežojums ir jāpārskata.

Ievērojot minēto, lūdzam skaidrot, kā darbosies noteikumu projekta 9.punktā paredzētais regulējums, ja personas tiesību ierobežojums tiek noteikts uz īsāku laiku, nekā amatpersonas pienākums pārskatīt attiecīgā ziņojuma nepieciešamību un apstiprināt tā uzturēšanu sistēmā (viena gada laikā). Nebūtu pieļaujams, ka personas tiesību ierobežojums, kurš noteikts uz īsāku termiņu nekā viens gads, vai ir atcelts pirms viena gada termiņa notecējuma, netiek dzēsts no informācijas sistēmas tikai tāpēc, ka noteikumu projekta 9.punktā noteiktais termiņš to neparedz. 

Nepieciešamības gadījumā lūdzam preciziēt notiekumu projekta 9.punktu. 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu konsolidētā versija
22.1 Nekavējoties vienas dienas laikā pēc Regulas 2018/1862  32. panta 1. c), d) vai e) apakšpunktā minētās personas iekļaušanas valsts informācijas sistēmā birojs izvērtē, vai ziņojuma iekļaušana sistēmā atbilst sistēmas darbību regulējošo normatīvo aktu prasībām, un veic vienu no šādām darbībām:
Priekšlikums
Lūdzam precizēt, ņemot vērā, ka informācijas sistēmā iekļauj nevis personu, bet ziņojumu par personu.
Piedāvātā redakcija
-
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk