Atzinums

Projekta ID
21-TA-62
Atzinuma sniedzējs
Izglītības un zinātnes ministrija
Atzinums iesniegts
08.09.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts
Iebildums
Attiecībā uz IZM kompetencēm ir uzlikti milzīgi uzdevumi, bet tam visam ir nepieciešams budžets. Anotācijā budžeta daļa šo informāciju nesniedz. Risinājums daļai šo uzdevumu varētu būt VARAM finansēta Valsts pētījumu programma Klimata pārmaiņu jomā. Šobrīd tas uzskatāms par vēlmju sarakstu. Agrāk ir tikušas realizētas VPP klimata jomā, piemēram, EVIDENT. Lūdzam tomēr sniegt kaut kādu ietvaru, kā tas viss tiks finansēts. Vai tas būs kaut kāds īpašs Zaļais budžets? Emisijas kvotu sistēmas ienākumi ir jāvērtē kritiski, jo enerģētiskās krīzes dēļ vairākas ES valstis jau pieprasījušas šo sistēmu dramatiski reformēt.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts
Iebildums
1) Sakarā ar to, ka valsts zinātniskais institūts "Fizikālās enerģētikas institūts" nav iesniedzis zinātniskās darbības pārskatu par 2021. gadu, aktuāla ir institūta reorganizācija, jo tam arīdzan nav vairs pieejami resursi zinātniskai darbībai,

2) lūdzu papildināt ar: Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Stradiņa universitātes aģentūru "Darba drošības un vides veselības institūts"

Pamatojums: Rīgas Tehniskā universitāte ir Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūta Klimata zināšanu un inovāciju kopienas koordinators Latvijā, līdz ar to pārstāv visplašākās zināšanas klimata tehnoloģijās Latvijā.

Rīgas Stradiņa universitātes aģentūra "Darba drošības un vides veselības institūts" ir absolūti vadošā unikālā institūcija Latvijā vides veselības jomā, kas realizējusi gan Cilvēka biomonitoringa projektu, gan ir ekspertīze tieši klimata izraisīto seko uz cilvēka veselību novērtēšanā, gan izdevusi līdz šim vienīgo nopietno grāmatu vides veselības jomā (696 lpp). Neviena no pašlaik uzskaitītajām institūcijām ar tādu ekspertīzi nav apveltīta.
Piedāvātā redakcija
Lai nodrošinātu ilgtermiņa siltumnīcefekta gāzu emisiju prognožu sagatavošanu, klimata politikas ietekmes novērtēšanu un to ziņošanu atbilstoši Apvienoto Nāciju Organizācijas 1992. gada 9. maija Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām (turpmāk – Konvencija), tās Parīzes nolīguma un Eiropas Savienības tiesību aktu ievaros  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti, Latvijas Universitāti, Rīgas Stradiņa universitātes aģentūru "Darba drošības un vides veselības institūts", valsts sabiedrību ar ierobežotu atbildību "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs", Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu "Silava", kā arī sadarbojoties ar Ekonomikas ministriju, Zemkopības ministriju, Satiksmes ministriju,  izveido un uztur ilgtermiņa attīstības scenāriju modelēšanas sistēmu siltumnīcefekta gāzu emisiju prognožu aprēķināšanai un klimata politikas vērtēšanai
3.
Likumprojekts
Priekšlikums
Šobrīd pilnīgi nav saprotams, kā šāda politika tiks finansēta, te iet runa par daudzu % no IKP apjomu
Piedāvātā redakcija
-
4.
Likumprojekts
Priekšlikums

Bez dedicēta klimatneitralitātes budžeta tas nav realizējams
Piedāvātā redakcija
-
5.
Likumprojekts
Priekšlikums
Papildināt ar nozarēm, uz kurām attiecas Regulas 651/2014 energoekonomikas izņēmuma panti. Nav arī īsti skaidrs, vai piem ūdeņraža IPCEI būtu bijis finansējams, Latvija tajā nepiedalās, bet piedalās Igaunija.

Atbalstīt dalību Eiropas partnerībās CETP - Clean Energy Transition Partnership, DUT - Driving Urban Transitions
Piedāvātā redakcija
-