Atzinums

Projekta ID
23-TA-1895
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
18.09.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam noteikumu projekta 23.5. un 25.8.apakšpunktā vārdu “pieejamība” aizstāt ar vārdu “piekļūstamība”. Vēršam uzmanību, ka, atbilstoši Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas lēmumam, ārējos un iekšējos normatīvajos aktos tiek lietots termins “piekļūstamība” (no angļu val. “accessibility”). Šāds termins lietots arī Preču un pakalpojumu piekļūstamības likumā, apzīmējot piekļūstamības prasības videi, informācijai, precēm un pakalpojumiem, lai tie būtu ērti lietojami ikvienam, tai skaitā cilvēkiem ar dažāda veida funkcionēšanas ierobežojumiem.
Veršam uzmanību, ka pieejamība nozīmē vides/objekta/pakalpojuma pieejamību vai esamību kopumā. Savukārt piekļūstamība nozīmē, ka konkrētajai videi/objektam/pakalpojumam ir iespēja fiziski piekļūt un to var lietot, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus. Tādējādi pieejamība var izslēgt piekļūstamību, savukārt piekļūstamība ietver arī pieejamību.
 
Piedāvātā redakcija

23.5. darbības vides un informācijas piekļūstamības veicināšanai;
2.
Anotācija (ex-ante)
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Priekšlikums
Lūdzam rast iespēju papildināt anotāciju ar pasākuma ietekmes uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām.


 
Piedāvātā redakcija
piemēram, 

Noteikumu projektā ir paredzētas atbalstāmās darbības un to izmaksas, piemēram,  vides un informācijas pieejamības veicināšanai nepieciešamā aprīkojuma iegādes un būvdarbu veikšanas izmaksas; transporta satiksmes uzlabošanas pasākumu un satiksmes viedās regulēšanas sistēmu izmaksas; gājēju un velotransporta kustībai nepieciešamās infrastruktūras izmaksas, kuras netieši  veicinās piekļūstamību personām ar invaliditāti gan būvētai videi, gan informatīvajai videi. 
Attiecībā uz informāciju un publicitāti, tiks nodrošināts, ka informācija publiskajā telpā, t.sk. tīmeklī, ir piekļūstama cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus (skat. VARAM vadlīnijas “Tīmekļvietnes izvērtējums atbilstoši digitālās vides piekļūstamības prasībām (WCAG 2.1 AA)” (https://pieklustamiba.varam.gov.lv / Vadlīnijas piekļūstamības izvērtējumam pieejamas šeit: https://www.varam.gov.lv/lv/wwwvaramgovlv/lv/pieklustamiba);
projekta tīmekļvietnē tiks izveidota sadaļa "Viegli lasīt", kurā tiks iekļauta īsa aprakstoša informācija par projektu un citu lasītājiem nepieciešamu informāciju vieglajā valodā, lai plašākai sabiedrībai nodrošinātu iespēju uzzināt par ES fondu ieguldījumiem (skat. LM metodisko materiālu “Ceļvedis iekļaujošas vides veidošanai valsts un pašvaldību iestādēs (2020) https://www.lm.gov.lv/lv/celvedis-ieklaujosasvides-veidosanai-valsts-un-pasvaldibu-iestades-2020).
3.
Anotācija (ex-ante)
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Priekšlikums
Lūdzam rast iespēju papildināt sadaļu ar informāciju par pasākuma ietekmi uz dzimumu līdztiesību.
Piedāvātā redakcija
Piemēram, 
Veidojot un labiekārtojot gājējiem paredzēto infrastruktūru,  tiks domāts par drošu un ērtu pārvietošanos  - ietves tiks veidotas ar lēzenu nobraukumu/uzbraukumu, izvairoties no kāpnēm vai, ja tādas ir, tad ar pielāgojumiem, lai būtu izmantojamas, pārvietojoties ar bērnu ratiņiem. Svarīga ir arī soliņu izbūve pie ietvēm, kas ir būtiska ne tikai vecākai paaudzei, bet arī vecākiem ar bērniem.