Atzinums

Projekta ID
22-TA-2260
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
23.11.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Vēršam uzmanību, ka Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta  medicīnas koledža īsteno arodizglītības un vidējās profesionālās izglītības programmas māsas palīga un  zobārsta asistenta profesijas apguvei. Uzņemšana minētajās programmās notiek pēc iegūtas vidējās izglītības. Vienlaikus, Veselības ministrijas ieskatā arī veselības jomas arodizglītības programmās izglitojamajiem, tāpat kā citu izglītības jomu profesionālās vidējās un arodizglītības izglītojamajiem, ir jāatīsta un  jāpilnveido digitālās prasmes, īpaši, izglītojamajiem no sociāli neaizsargātām grupām. Nebūtu atbalstāma kādas vienas izglītības jomas sociāli neaizsargāto grupu segregācija šajā, ļoti būtiskajā ''Digitālās transformācijas'' reformu un investīciju virzienā. Līdz ar to, aicinām precizēt projektu, paredzot, ka arī uz veselības jomas arodizglītības programmu izglītojamiem ir attiecināmi šī projekta nosacījumi.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
8.1.11. uz veselību
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt noteikumu projekta ietekmi uz izglītojamo veselību, aizpildot noteikumu projekta Anotācijas (ex-ante) 8.1.11.sadaļu. Piekrītam, ka noteikumu projekta mērķis - mazināt digitālo plaisu sociāli neaizsargātajām grupām, nodrošinot portatīvās datortehnikas pieejamību izglītojamiem - ir ļoti nozīmīgs mūsdienu situācijā, tomēr vienlaikus, veicinot digitālo tehnoloģiju pieejamību bērniem, būtiski ir novērtēt iespējamos izglītojamo veselības riskus, ko varētu radīt nepareiza vai pārmērīga digitālo tehnoloģiju lietošana, un paredzēt profilaktiskus pasākumus. Par digitālo tehnoloģiju lietošanas iespējamajiem riskiem un to novēršanas iespējām nozīmīgi ir informēt un izglītot gan izglītojamos, gan vecākus, aizbildņus un tuviniekus, gan pedagogus. 
Vēršam uzmanību, lai veicinātu bērnu drošību moderno tehnoloģiju lietošanā, mazinot moderno tehnoloģiju ietekmi uz bērnu veselību un tehnoloģiju radīto apdraudējumu, kā arī veicinātu jēgpilnu moderno tehnoloģiju lietošanu bērniem, Veselības inspekcijas izveidotā darba grupa, kurā darbojās gan izglītības, gan veselības jomas profesionāļi, gan zinātnieki, ir izstrādājusi Rekomendācijas drošai un veselībai nekaitīgai moderno tehnoloģiju lietošanai bērniem[1]. Izstrādātās Rekomendācijas iekļauj ieteikumus pie elektroniskās ierīces ekrāna pavadītam brīvajam laikam dienā, labās prakses piemērus un rekomendācijas vecākiem un izglītības iestādēm, informāciju par ietekmi uz veselību, fizisko aktivitāšu nozīmi,  procesa atkarību un tās profilaksi, kā arī palīdzības meklēšanas iespējām. Tāpat minētajās Rekomendācijās ir iekļauti ieteikumi ergonomikai, drošībai internetā un informācija par elektromagnētiskā lauka ietekmi.
Līdz ar to, ņemot vērā iepriekš minēto, lūdzam iekļaut Anotācijā ietekmes uz veselību izvērtējumu, tai skaitā iekļaujot informāciju par izstrādātajām Rekomendācijām.
Tāpat lūdzam paredzēt noteikumu projekta ietvaros izstrādātajās Vadlīnijas par portatīvās datortehnikas piešķiršanu izglītojamajiem lietošanai ārpus izglītības iestādes un sadarbības partneru izstrādātajā iekšējā kārtībā portatīvās datortehnikas piešķiršanai izglītojamiem lietošanai uz noteiktu laiku ārpus izglītības iestādes iekļaut informāciju par drošu un veselībai nekaitīgu moderno tehnoloģiju lietošanu izglītojamajiem, kā arī atsauci uz izstrādātajām Rekomendācijām.

[1] https://www.vm.gov.lv/lv/media/10445/download

 
Piedāvātā redakcija
-
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk