Atzinums

Projekta ID
22-TA-3340
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
16.03.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Atbilstoši LM/TM vadlīnijām [1], lūdzam rast iespēju noteikumu projektā iekļaut konkrētus horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” rādītājus. Attiecīgi šie rādītāji tiks iekļauti Kohēzijas politikas vadības un informācijas sistēmā.
[1] Vadlīnijas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanai un uzraudzībai, skatīt šeit: https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027).

 
Piedāvātā redakcija
Finansējuma saņēmējs uzkrāj datus par horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana"rādītājiem:

1) objektu skaits, kuros ar ERAF ieguldījumiem ir nodrošināta vides un informācijas pieejamība;
2) konsultatīva rakstura pasākumu par būvētās vides, IT risinājumu, IT tehnoloģiju piekļūstamību personām ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem (piemēram, vides piekļūstamības ekspertu konsultācijas būvprojekta izstrādes un pabeigšanas posmā) skaits.
2.
Anotācija (ex-ante)
8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju
Iebildums
Aicinām papildināt sadaļu ar informāciju par pasākuma ietekmi uz iedzīvotāju sociālo situāciju atbilstoši Vadlīnijām tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtēšanai un novērtējuma ziņojuma sagatavošanai, https://tai.mk.gov.lv/anotacija. 
Attiecīgi, lūdzam rast iespēju norādīt, ka pasākuma ietvaros tiks attīstīta piekļūstama publiskā infrastruktūra,  kas visiem iedzīvotājiem, īpaši personām ar invaliditāti un sociālās atstumtības pakļautiem iedzīvotājiem, mazinās sociālo atstumtību un dos iespēju īstenot savas tiesības un izmantot iespējas, kā arī tiks novērsti šķēršļi, kas to liedz, piemēram, vides nepieejamība, sabiedrības aizspriedumi u. c
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Iebildums
Lūdzam rast iespēju papildināt sadaļu ar informāciju par pasākuma ietekmes uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām aprakstu atbilstoši LM/TM vadlīnijām “Horizontālais princips “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” vadlīnijas īstenošanai un uzraudzībai (2021-2027),  pieejamas: https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027

Lai nodrošinātu vienotu informācijas sniegšanu par horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana", aicinām svītrot esošo tekstu, jo tas attiecas uz sadaļu 8.2. "Cita informācija". 
Piedāvātā redakcija
5.1.1.3. pasākuma īstenošanai ir netieša  pozitīva ietekme uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām. 

Noteikumu paredz, ka publiskās peldvietas, publiskās tualetes un dzeramā ūdens ieguves vietas, soliņi un galdiņi ārtelpā u.c. publiskā infrastruktūra tiks veidota, ievērojot universālā dizaina principus.

Lai veicinātu publiskās ārtelpas piekļūstamību personām ar invaliditāti, vecāka gadagājuma cilvēkiem, ģimenēm ar bērniem,  noteikumu projekts paredz attiecināmās izmaksas vides pieejamības ekspertu konsultācijām . 

Pasākuma īstenošanā tiek paredzētas darbības, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas:
vispārīgas darbības:
- nodrošinot informāciju publiskajā telpā, t.sk. tīmeklī, tiks nodrošināts, ka to saturs ir piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste);
- projekta tīmekļvietnē tiks izveidota sadaļa "Viegli lasīt", kurā tiks iekļauta īsa aprakstoša informācija par projektu un citu lasītājiem nepieciešamu informāciju vieglajā valodā, lai plašākai sabiedrībai nodrošinātu iespēju uzzināt par ES fondu ieguldījumiem.
specifiskas darbības:
- projekta ietvaros tiks nodrošinātas vides piekļūstamības ekspertu konsultācijas, tās paredzot projektēšanas un būvniecības procesā (attiecīgi pievienojot dokumentus, piem. konsultāciju protokolus u.c.);
- plānojot būves dizainu, tiks ņemts vērā daudzveidības un iekļaušanas princips, balstoties uz cilvēku ar invaliditāti, t.sk. bērnu, vajadzībām ne vien uz fizisku piekļūšanu būvei, bet arī uz specifiskām vajadzībām attiecībā uz būves noformējumu, lietojamību un funkciju;
- papildus būvnormatīvā LBN 200-21 noteiktajam,  projekta ietvaros tiks īstenotas labās prakses darbības, kas īpaši veicina vides piekļūstamību cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem.
4.
Anotācija (ex-ante)
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Iebildums
Lūdzam papildināt sadaļu ar pasākuma ietekmes uz dzimumu līdztiesību aprakstu atbilstoši LM/TM vadlīnijām “Horizontālais princips “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” vadlīnijas īstenošanai un uzraudzībai (2021-2027),  pieejamas: https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027

 
Piedāvātā redakcija
Pasākuma īstenošanai ir netieša pozitīva ietekme uz dzimumu līdztiesību. 
Attīstot publisko infrastruktūru un ievērojot universālā dizaina principus, tiks veidota droša un ērta vide arī vecākiem ar maziem bērniem, vecāka gadagājuma cilvēkiem. Veidojot videi draudzīgu apgaismojumu, tai skaitā inovatīvus apgaismojuma risinājumus, vienlaikus tiks veicināta pārvietošanās drošība gan no ērtības un gan drošības kopumā, kas ir īpaši svarīgi sievietēm. Piemēram, labs apgaismojums mazinās riskus vardarbībai pret sievietēm, aizskaršanai/apdraudējumam. Tas būtu attiecināms arī uz vecāko paaudzi un jauniešiem. 
5.
Anotācija (ex-ante)
8.2. Cita informācija
Iebildums
Lūdzam rast iespēju papildināt sadaļu ar informāciju par 5.1.1.3. pasākuma ietekmi uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana".  Vienlaikus ierosinām sadaļas pēdējo atkāpi svītrot un pārnest uz sadaļu "8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām".
Piedāvātā redakcija
5.1.1.3. pasākumam ir netieša pozitīva ietekme uz horiozntālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana". 
Projektu iesniegumu vērtēšanas kritēriju komplekts iekļauj kvalitātes kritēriju, par kura izpildi projekta iesniedzējam tiek piešķirti 0,5 punkti, proti, ja projekta iesniegumā tiek paredzētas vismaz  3 vispārīgas un 3 specifiskas horizontālā principa darbības, un vismaz 2 horizontālā principa rādītāji.