Atzinums

Projekta ID
23-TA-1429
Atzinuma sniedzējs
Aizsardzības ministrija
Atzinums iesniegts
10.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts
Iebildums
Ierosinām papildināt ar tālāk dokumentā izmantotiem terminiem:
- Ugunsdzēsības darbi meža objektā (mežā);
- Ugunsdzēsības darbi objektā (ēkas darbi, glābšanas darbi);
Balstoties uz definētajiem terminiem, ierosinām tiesību aktā nodalīt nepieciešamo personāla kvalifikāciju, izdalot kvalifikāciju, kas ir nepieciešama darbam meža objektā un darbam objektā.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts
Iebildums
Ierosinām precizēt terminu meža objekts , kas Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā ir reģistrēts kā mežs.
Ņemot vērā to, ka no Ādažu militārā poligona ~13500ha platības aptuveni ~3000ha ir virsāji un smiltāji, kas nav klāti ar mežu un nav reģistrēti kā mežs, bet ietilpst pie meža zemēm, ierosinām precizēt, vai terminā "meža objekts" ietilpst platības ar virsājiem un smiltājiem, vai arī virsāju un smiltāju platības ietilpst 5. punktā definētajā terminā "objekts".  Balstoties uz attiecīgo precizējumu, arī mainās atbildība par platībām ugunsgrēku gadījumā.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Likumprojekts
Iebildums
Ierosinām noteikt, ka militārajos poligonos ietilpstošajos meža objektos atbildīgs ir Lietotājs - Nacionālie bruņotie spēki (turpmāk tekstā - NBS). Par preventīvajiem pasākumiem atbildīgs ir Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (turpmāk tekstā - VAMOIC).
Piedāvātā redakcija
-
4.
Likumprojekts
Iebildums
Ierosinām svītrot " un 23.panta pirmajā daļā", jo 23.pantā minēts, ka meža objektā glābšanas darbus vada VMD.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Likumprojekts
Iebildums
Atbilstoši 2024. gada 16.janvāra prot.Nr. 2 3. § MK noteikumiem Nr.36 - Militāro poligonu teritoriju robežu noteikumi - poligonu teritorijās iekļautas arī attiecīgās militārās bāzes - ar kazarmām, noliktavām utt. Līdz ar to ierosinātajā redakcijā NBS amatpersonas vadīs ugunsdzēsības darbus visur, arī ēkās.
Ierosinām saglabāt esošo regulējumu, ka NBS militārajos poligonos ugunsdzēsības darbus veic NBS, līdz notikumā ierodas VMD un VUGD , jo VMD/VUGD amatpersonas ir ar attiecīgo izglītību, praktisko pieredzi un tehnisko nodrošinājumu, lai veiktu attiecīgos pienākumus profesionālā līmenī. NBS var veikt tikai atbalsta funkcijas ar savu tehnisko nodrošinājumu (minimālais komplekts), lai nodrošinātu ugunsdzēsības spējas sadarbības partneriem (VUGD un VMD) atbilstoši tehniskā nodrošinājuma pieejamiem resursiem.

 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Likumprojekts
Iebildums
Iebilstam un ierosinām precizēt pamatojumu, balstoties uz kuru, tiek noteikts, kuri no infrastruktūras objektiem ir "ugunsdrošības objekti". 
Ņemot vērā to, ka tiks noteikts, kā ir jāizveido, jāuztur ugunsdrošības objekti un noteikta atbildība par tiem, iebilstam pret dalījumu infrastruktūras "lielajos īpašniekos" (Zemkopības ministrija (LVM), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (DAP), Aizsardzības ministrija (VAMOIC) ) un mazajos privātīpašniekos.
 
Piedāvātā redakcija
-
7.
Likumprojekts
Iebildums
Ierosinām jautājumu padziļināti juridiski izvērtēt. Saskatām nepieciešamību izdalīt ugunsgrēka iemeslus, nosakot atbildību un meža uzraudzību pēc ugunsgrēka, kad ir indikācijas par ugunsgrēku mežā īpašnieka darbības rezultātā, kā arī atbildību gadījumos, kad ugunsgrēks radies citu, no īpašnieka neatkarīgu apstākļu/darbību rezultātā.
Piedāvātā redakcija
-
8.
Likumprojekts
Iebildums
Ierosinām precizēt terminu "apmācība", nosakot kāds ir kvalifikācijas līmenis, kas nepieciešams, lai personāls varētu veikt ugunsdzēsēju pienākumus meža objektā un vadīt meža objekta organizēšanas darbus.
Piedāvātā redakcija
-
9.
Likumprojekts
Priekšlikums
Ierosinām noteikt, ka katru gadu Valsts meža dienests (turpmāk - VMD) izsludina un noslēdz meža ugunsnedrošības laika posmu atbilstoši laikapstākļiem. Par ugunsnedrošību tad plaši izplata informāciju masu mēdijos un valsts iedzīvotāji, sabiedrība ir par to plaši informēta.
Esošajā redakcijā, katru gadu laika periodā no 1. aprīļa līdz 30.septembrim nosakot ugunsnedrošo laika posmu, tiek uzlikts nepamatots ierobežojums veikt ciršanas atlieku/blakusproduktu dedzināšanu. Norādītajā laika periodā mežs var būt arī slapjš.
Komentēts atbilstoši 19.04.2016. MK noteikumu Nr. 238 Ugunsdrošības noteikumu 412. un 423. punktam.
Piedāvātā redakcija
-