Atzinums

Projekta ID
23-TA-3296
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
03.04.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums

Ņemot vērā likumprojektā "Grozījumi Komerclikumā" ietvertos grozījumus par speciālo atvaļinājumu piešķiršanu valdes locekļiem, lūdzam skaidrot anotācijā, vai pēc likuma spēkā stāšanās būs jāgroza ar valdes locekļiem noslēgtie līgumi, vai arī tiek prezumēts, ka likumprojektā ietvertais regulējums  "pēc noklusējuma" attiecināms no attiecīgo grozījumu spēkā stāšanās.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Saskaņā ar likumprojekta 3.pantā iekļauto regulējumu tiek paredzēts noteikt, ka speciālā atvaļinājuma laikā valdes locekļa pilnvaras tiek apturētas ar atvaļinājuma sākuma dienu, kas norādīta valdes locekļa iesniegtajā paziņojumā.
Ņemot vērā, ka atvaļinājuma laikā tiek apturētas valdes locekļa pilnvaras, bet valdes loceklis no amata netiek atsaukts, lūdzam skaidrot anotācijā, vai par attiecīgo faktu informējams Valsts ieņēmumu dienests saistībā ar amatpersonas statusu, t.i., vai speciālā atvaļinājuma laikā saglabājas valdes locekļa amatpersonas statuss.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Saskaņā ar likumprojekta 3.pantā ietverto Komerclikuma 224.1 panta pirmo daļu valdes loceklim ir tiesības izmantot arī grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, bērna kopšanas atvaļinājumu, un speciālo atvaļinājumu piešķiršanā piemērojami Darba likuma 153., 154., 155. un 156. panta noteikumi, ciktāl šajā likumā nav noteikts citādi.
Darba likuma 109.panta pirmajā daļā noteikts – "Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, — visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam, izņemot gadījumus, kas noteikti šā likuma 101.panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10.punktā.’’. Lūdzam skaidrot, vai minētais būs attiecināms arī uz valdes locekli? Proti, vai gadījumā, kad ar valdes locekli noslēgtā līguma termiņš beidzas speciālā atvaļinājuma laikā, pēcdzemdību periodā vai laikā, kamēr sieviete baro bērnu ar krūti, uz valdes locekli attiecināmi Darba likuma 109.panta pirmajā daļā noteiktie aizliegumi attiecību pārtraukšanai un valdes locekles pilnvaru termiņš tiek pagarināts līdz zuduši minētie aizliegumi?
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Anotācijas 1.3.sadaļas 3.punktā "Valdes locekļa statuss speciālā atvaļinājuma izmantošanas laikā" norādīts – “Ja valdes loceklis nevēlas izmantot Komerclikumā paredzēto atvaļinājuma izmantošanas kārtību, tam nav aizliegts ar sabiedrību vienoties par citu kārtību, kādā viņš apvieno atvaļinājuma izmantošanu ar valdes locekļa amata pienākumu veikšanu”. Lūdzam skaidrot, kā šajā gadījumā izpildītos nosacījums par komercreģistra informēšanu par valdes locekļa pilnvaru apturēšanu?
Piedāvātā redakcija
-