Atzinums

Projekta ID
22-TA-3389
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
22.12.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
39.6. uz komersantu nav attiecināms jebkurš no šādiem gadījumiem:
Iebildums
Lūdzam noteikumu projekta anotācijā papildus pamatot noteikumu projekta 39.6.apakšpunktā paredzētos grozījumus.

Vēršam uzmanību, ka līdz šim noteikumu 39.6.apakšpunktā minētie izslēgšanas noteikumi, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (turpmāk - Finanšu regula), 136.panta, it īpaši tā 1.punkta, ir plašāki, nekā noteikumu projektā paredzētie. 

Lūdzam noteikumu projekta anotācijā skaidrot nepieciešamību sašaurināt izslēgšanas noteikumus, kā arī skaidrot nepieciešamību būtiski grozīt izslēgšanas noteikumus investīcijas īstenošanas laikā. 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu konsolidētā versija
39.1 Sabiedrība “Altum” nenoraida komersanta aizdevuma pieteikumu, ja no dienas, kad kļuvis neapstrīdams un nepārsūdzams:
Iebildums
Lūdzam noteikumu projekta anotācijā sniegt noteikumu projektā paredzētā 39.1punkta nepieciešamības un proporcionalitātes pamatojumu. 
Piemēram, saskaņā ar noteikumu projektā paredzēto jauno 39.12. apakšpunktu komersantu neizslēdz no Eiropas Savienības (turpmāk - ES) atbalsta saņemšanas, ja tiesas spriedums vai citas attiecīgā jomā kompetentas institūcijas pieņemtais lēmums saistībā ar šo noteikumu 39.6.3. apakšpunktā minētajiem pārkāpumiem, līdz aizdevuma pieteikuma iesniegšanas dienai ir pagājuši 12 mēneši. Minētais 39.6.3.apakšpunkts paredz, ka komersants nevar saņemt aizdevumu, ja tas ar  komersants ar spēkā stājušos kompetentas institūcijas lēmumu vai tiesas spriedumu ir atzīts par vainīgu konkurences tiesību pārkāpumā, kas izpaužas kā vertikālā vienošanās, kuras mērķis ir ierobežot pircēja iespēju noteikt tālākpārdošanas cenu, vai horizontālā karteļa vienošanās (..). Respektīvi, arī gadījumā, ja komersants atzīts par vainīgu būtiskā konkurences tiesību pārkāpumā, tas tomēr gadu pēc pārkāpuma ir tiesīgs atkal pretendēt uz ES finanšu atbalstu, neizvirzot nekādus papildus kritērijus.

Ņemot vērā, piemēram, Finanšu regulas 136.panta 3., 6. un 7.punktā ietverto regulējumu, secināms, ka izslēgšanas pasākumi piekļuvei ES finanšu līdzekļiem nav laikā neierobežoti. Tomēr no regulas izriet arī tas, ka atļauja turpmāk saņemt ES atbalstu ir atkarīga no komersanta aktīvas līdzdalības pārkāpumu novēršanā (piemēram, persona vai subjekts ir veicis  korektīvus pasākumus; izslēgšanas kritēriju var nepiemērot, ja tas ir absolūti nepieciešams, lai nodrošinātu darbības nepārtrauktību – uz ierobežotu laikposmu un kamēr tiek pieņemtminētie korektīvie pasākumi), vai arī, ja izslēgšana būtu nesamērīga, ņemot vērā, piemēram, situācijas nopietnību, tostarp ietekmi uz Savienības finanšu interesēm un reputāciju, laiku, kas pagājis kopš attiecīgās prettiesiskās rīcības, prettiesiskās rīcības ilgumu un tās atkārtošano, to, vai rīcība bijusi tīša, vai pieļautās neuzmanības pakāpi, u.tml.

Noteikumu projekta anotācijā šobrīd nav sniegts nekāds pamatojums 39.1 punkta nepieciešamībai, tajā noteikto termiņu proporcionalitātei vai papildu kritēriju neesamībai (piemēram, tādu kritēriju, kas atspoguļotu FInanšu regulas 136.panta mērķi - novērst negodprātīgu ES līdzekļu izmantošanu). Nav arī pamatots, kāpēc noilgums par tai skaitā smagu noziegumu izdarīšanu nav samērots, piemēram, ar Krimināllikumā noteiktajiem sodāmības termiņiem,
Ievērojot minēto, lūdzam papildināt noteikumu projekta anotāciju ar attiecīgu pamatojumu, nepieciešamības gadījumā precizējot vai svītrojot noteikumu projekta 4.punktā paredzēto 39.1punktu.
Piedāvātā redakcija
-