Atzinums

Projekta ID
22-TA-2475
Atzinuma sniedzējs
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Atzinums iesniegts
17.03.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lūdzam ziņojuma vispārīgo jautājumu sadaļu papildināt ar informāciju par Digitālās dekādes politikas programmu, kas paredz, ka līdz 2030.gadam vismaz 80 % 16–74 gadus vecu iedzīvotāju ir vismaz pamata digitālās prasmes.
Piedāvātā redakcija
2022. gada 14. decembrī ir pieņemts Eiropas Parlamenta un Padomes lēmums (ES) 2022/2481, ar ko izveido politikas programmu “Digitālās desmitgades ceļš” 2030. gadam,  ar kuru ir izveidots uzraudzības un sadarbības mehānisms, lai sasniegtu Eiropas digitālās pārveides kopīgos mērķus un mērķrādītājus, tostarp, digitāli prasmīgi iedzīvotāji un augsti kvalificēti digitālās jomas speciālisti nolūkā panākt dzimumu līdzsvaru, kur: a) vismaz 80 % 16–74 gadus vecu iedzīvotāju ir vismaz pamata digitālās prasmes; b) Savienībā ir nodarbināti vismaz 20 miljoni IKT speciālistu, veicinot sieviešu piekļuvi šai jomai un palielinot IKT absolventu skaitu.
 
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām izvērtēt apgalvojumu 2. lpp. 7.punkta teikumā, ka zemais uzņēmumu digitalizācijas līmenis neveicina digitālo prasmju apgūšanu vai pielietošanu. Vēršam uzmanību, ka 2021. gadā publicētajā OECD ziņojumā "Digitalizācija Latvijā" (OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/a58d1c1a-lv) 215.lpp. norādīts, ka uzņēmumu zemais digitalizācijas līmenis tiek skaidrots tieši ar digitālo prasmju trūkumu: "Lielā daļā mazo uzņēmumu digitālo tehnoloģiju ieviešanu kavē prasmju trūkums.."

Lūdzam arī precizēt ziņojuma 2. lpp. 7.punktā sniegto informāciju par digitālo prasmju indikatoru vērtībām DESI indeksā, ņemot vērā, ka ir pieejams DESI ziņojums par 2022.gadu (https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/desi-latvia). Saskaņā ar DESI 2022 digitālās prasmes vismaz pamatlīmenī ir 51% Latvijas iedzīvotāju, savukārt augstākās prasmes – 24% iedzīvotāju.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
VARAM norāda uz nepieciešamību platformas koncepta fāzē izstrādāt vienotu arhitektūru mācību atbalsta platformām, ņemot vērā gan Labklājības ministrijas, gan Valsts kancelejas (Valsts administrācijas skolas) risinājumus un procesus, kā arī iekļaujot nosacījumu, ka tiks izvērtēta iedzīvotāju rīcībā jau esošo risinājumu maksimāla izmantošana vai papildināšana (tajā skaitā - latvija.lv, e-adrese un Vienotais konts).
Piedāvātā redakcija
-